Mercedese uusim EQ-seeria linnamaastur pakub uskumatut sõidumugavust, on pilgeni täis kõrgtehnoloogilisi lahendusi ja liigub kõrvulukustavalt vaikselt, kuigi ümar kujustus ei pruugi kõigile ostjaile meeldida ning keerulisel tarkvaral on arenguruumi.
EQE SUV on Mercedese täiselektriliste autode mudelirivis kaheksas. Sarnaselt suuremale EQS SUV-le on see EQE sedaani mugavam, praktilisem ja ruumikam versioon. Ja kui E-klass kujutab endast läbi aegade Mercedese olemust parimal moel, siis kas EQE maastur teeb sama särtsu-mersude hulgas?
Ehkki Mercedese mudelirivi on pikk ja mitu korda reformitud tähistus võib asjatundmatul inimesel pisut segadustki tekitada, on seal selge süsteem. EQS SUV asub seal suurte üliluksuslike EQS-mudelite all ning EQA, suurema EQB ja vananeva EQC kohal. Ja nagu ikka tähendab EQ Mercedese puhul täiselektrilisust ning SUV – see on juba maitse asi, kas krossoverit või linnamaasturit. Transpordiameti arvates on tegu lihtsalt universaalkerega sõiduautoga.
EQE linnamaasturid valmivad täielikult süsinikuneutraalse tootmisprotsessi tulemusel USA-s Alabama osariigis asuvas Mercedes-Benz Tuscaloosa tehases, samast tehasest tulevad ka teised EQE ja EQS seeria autod. Erinevalt aga vanast EQC-st, mille veoakud tarnib LG Chem, valmistab EQE SUV kõrgepingeakud maailma suurim tootja CATL.
Vastuoluline välimus
Maitse ei üle vaielda. Asjaolu, et tegu on kuuekohalise numbri eurosid (proovisõiduauto hind oli 138 612 €) maksva sõidukiga, peaks muidugi omanikest püüdma teha härrasmehi, isegi kui nad seda sünnipära ja kasvatuse poolest ei ole. Ja halba maitset heas seltskonnas küll tolereeritakse, aga ei afišeerita.
Nii ongi seni ilmselt parim Mercedese mudel (arvestamata muidugi hinnakirja) kogunud erinevaid arvamusi oma ümara, mõne meelest mahtuniversaaliliku, teise arust lihtsalt armsa kujustuse poolest. Kas eristumine elegantsest GLC Coupe stiilist tuleb üksnes tuuletunnelist, praktilisusest või on soov olla äratuntavalt EQ-Mercedes, teatakse mõistagi vaid Stuttgartis.
EQE SUV-l on teiste EQE- ja EQS-seeria autodega sarnane nina, mis koosneb suurest läikivmustast esituledega integreeritud iluvõrest. Tagaosas tulevad servast serva ulatuvad tagatuled tuttavad ette oma 3D LED-elementide ning animeeritud lähenemis- ja lahkumisefektidega.
EQE linnamaastur jätkab ka teiste Mercedese EQ-seeria autode traditsiooni, mille puhul juht kapotti enam avada ei saa, ainus avaus on pesuvedeliku luuk vasakul esitiival. See tähendab aga ühtlasi, et mitme konkurendi “frunk” ehk ninas olev pagasiruum elektri-mersudel puudub.
Välimuse puhul sõltub palju sellest, mis karva autoga on tegu. Valgele värvile moodustab tume katus koos tagumise aknaga ühtlase alternatiivi ja see kontrast mõjub ühtaegu nii suursuguse kui dünaamilisena. Kui aga auto on kaetud halli metalliku või harjumuspärase musta värviga, ei ole see pooltki nii efektne. Selle auto jaoks ON värv oluline!
Vastuolulised sõnumid luksuslikust sisemusest
Mercedesele on omane juba mitmendat uudismudelit järjest kuni kõige kallimani saata kliendile tajutava koostekvaliteedi osas segaseid sõnumeid ja nii võibki mõnele ostjale jääda võõraks stiil katta esiistmed tagant kõva plastikuga. Samas võib seda otsust mõista, sest tõenäoliselt tuleneb vastav vajadus hoopis tagumisse ritta paigutatavast järeltulevast põlvkonnast, kes ilmselgelt oma jalgu alati paigal ei hoia. Aga EQS SUV puhul?
Ka uste alaosa on varjamatult kõvaplastist, mis aga on mõistagi korralikult kokku pandud. Samas on see lõppude lõpuks ikkagi vaid E-klass, mis siis, et kõrgem, kallim ja elektriline. Praktilisus eelkõige! Samas materjalid kohtades, mida regulaarselt puudutate, tunduvad meeldivalt pehmed. Ja ei häiri ka!
Tõsisemalt häiris, et auto laes pole ühtegi riidenagi ega ka sanga, millest kinni hoides oleks mugavam end autost välja hiivata. Z-generatsioonil oli sellele probleemile lihtne vastus olemas: EQE SUV ei ole mõeldud vanadele. Mida arvab sellest Mercedese turundusosakond, pole kahjuks teada, aga fakti ei muudaks niikuinii.
Pagasiruum on topeltpõrandaga, mille alla on mugav paigutada väiksemaid asju, aga ka elektriautole kohaselt laadimiskaableid. Mõlema külje peal on suured nagid poekottide jaoks – praktilisust on selle raha eest kuhjaga!
Tagaistmel on Mercedesele kohaselt väikesed peatoed, mis erinevalt paljudest teistest markidest ei peitu istme seljatoe sisse. Keskmise eesti mehe jaoks on need igatahes väga täpselt paigutatud, mugavad ja midagi seadistada pole vajagi. Väljavaade taha muidugi kannatab selle all tõsiselt – aga tänapäeva autodel ongi nähtavus taha vilets.
Sõidab väga vaikselt ja väga mugavalt
Kapoti ja põhja all on uudiseid vähem, kui väljastpoolt paistab. EQE SUV on ehitatud Mercedes-Benz Electric Vehicle Architecture (EVA) platvormile. Seda kasutavad veel EQE sedaan, EQS sedaan ja EQS SUV, kuid mitte teised täiselektrilised Mercedesed. Teel toimuv jõuab juhini üle keskmise jämeda rooliratta kaudu, mis annab üle ootuste head tagasisidet.
Kui kõikvõimalikke elektroonilisi abimehi on ootuspäraselt palju, siis nende pealetükkivus hakkas pikapeale häirima. Õnneks on neid võimalik välja lülitada, kuigi näiteks uusim kohustuslik EL-i lapsehoidja, helisignaal kiiruspiirangute rikkumise eest, taastab end iga käivituse järel ja see muutub pikapeale tüütuks. Ka auto sisekaamerad jälgivad juhi silmi, et veenduda, et ta pilk ei liigu teest eemale.
Elektriauto jaoks on meie kliimas soojuspump kriitilise tähtsusega. Mercedeses on seda mõistetud ning see on standardvarustuses – välistades võimaluse, et kokkuhoiutuhinas klient või kaval müügimees selle lisavarustusest valimata jätab. Samas viimase vähesuse üle kurta ei saa, auto kohta käib seitse lehekülge erinevaid võimalusi, mida lisaraha eest juurde soetada.
Õnneks on kuni 10 kraadi pööravad tagarattad lisavarustuses – suvel väga mõnus, talvel…mitte nii mõnus, kui teeolud libedavõitu. Tagurduskaamera on alati puhas (poeb embleemi taha peitu) ning nelikvedu lülitub tööle automaatselt (EQE SUV on tavaolukorras energia säästmiseks tagaveoline).
Sõitu alustades vaatas vastu 95% täitunud aku kohta lubadus rahulikult läbida 505 kilomeetrit, ökotades kümnendiku võrra rohkem. Maanteele jõudnuna hakkas oodatav kilometraaž lubatust oluliselt kiiremini kahanema, nii et saja kilomeetri läbimise järel oli sõiduulatust alles vaid veidi üle 360 km – mida on ometi rohkem, kui nii mõnigi teine auto suudab piripardani täislaetud akuga läbida.
Energiakuluks jäi pisut üle 300 km väldanud proovisõidu jooksul veidi üle 23 kWh sajale kilomeetrile. See on tehase poolt antud vahemiku ülempiiri juures, kuid tuleb arvestada, et tegu oli ideaalsete ilmastikutingimustega – et tegelik läbisõit paberil olevast erineb, on särtsukate puhul tavaline.
Kokkuvõtteks
EQE SUV on kahtlemata väga hea auto. See võtab koha sisse Mercedese üha kasvavas täiselektriliste linnamaasturite valikus, mis hõlmab väiksemaid EQA, EQB ja EQC ning suuremaid EQS SUV maastureid. Luksusliku interjööriga kuni viiele reisijale ja nauditavate sõiduomadustega on EQE SUV peamisteks konkurentideks Audi e-tron, BMW iX ja Lexus RZ 450e.
Samas on Mercedese inseneridel tarkvara kallal veel vaja tööd teha ja isegi kui kõik vead parandataks, on EQS SUV ikkagi väga kallis e-maastur, mis pole praktilisem kui odavamad diiselkütust või mootoribensiini tarbivad autod.
Ajastule ja tehnoloogialiidrile kohaselt on auto täis tehnikavidinaid, nii põhivarustuses kui lisatasu eest, kuid Mercedese enda GL-seeria autod on lihtsalt sedavõrd head, et rikuvad tarbija maitse ära.
Maailm vajas seda autot. Vajas väga-väga, et seista vastu efektiivsema tootmise ning kehvema kvaliteedi, kuid osavama sotsiaalmeediakasutusega ettevõtete toodangule. Vajas selleks, et tulevikku vaatavad ja keskkonda väärtustavad maksejõulised kliendid saaksid osta seda, mida nad päriselt vajavad. Ja seda mitte ainult Hiinas.
Meeldis:
- Vaikus sõitjateruumis
- Luksuslik sisemus
- Pehme vedrustus
- Konkreetne rool ja kindel juhitavus
- Palju praktilisem kui EQE sedaan
Ei meeldinud:
- Mõned probleemid tarkvaraga
- Suutmatus konkureerida GL-seeria autodega
- Paar tüütut juhiabi
- Tobe kunstlik heli kiirendamisel
- Hind
Pildid: Indrek Jakobson