Neljapäev, 7. november 2024
Mercedes-AMG CLA 45 SB hind alates 56 544 eurost
Kiire, täpne, samas üllatavalt ruumikas
Mõjub nagu poolpaljas Kim Kardashian Kaaba kivi kõrval

Mercedes on teadupärast maailma vanim autofirma ja tal on olnud teistest rohkem aega oma tooteid viimistleda. Sestap polegi midagi imestada, et Mercedes on kogu maailmas tuntud ja lugupeetud oma täiuslikkuse poolest. Just see omadus paneb inimesi neid autosid ostma.

Paraku näeb nõudlikum publik ka täiuslikkusetaotluse varjupoolt – üheülbalisust. Kõik on nii ühtmoodi hea, et lihtsalt ei tekita mingeid emotsioone (kui kristalselt aus olla, vaevab sama häda ka teisi saksa noobelmarke).

RAHVAS NÕUAB HUNTI LAMBANAHAS

Õnneks on seda taibanud ka turundusstrateegid. Seetõttu pikitakse erineva suuruse ja välimusega, aga ühtmoodi emotsioonivaeste mudelite vahele ka niisugusi, mis mõjuvad nagu poolpaljas Kim Kardashian Kaaba kivi kõrval. Mercedes-AMG CLA 45 Shooting Brake 4Matic on üks selliseid.

Esmalt vajab lahtišifreerimist pikk ja lohisev mudelinimi. AMG ütleb, et dünaamika mõttes on tegu keskmisest kõvasti kangema mudeliga. Akronüüm CLA teatab meile, et tegu on A-klassil baseeruva kupeega (CL).

45 oleks vanasti tähistanud 4,5-liitrist mootorit, tänapäeval võib seda interpreteerida umbes nii, et „säärase puraka oleks andnud 4,5-liitrine mootor“. Shooting Brake (vt ka infokasti) täpsustab, et tegu pole siiski kupee, vaid universaaliga. 4Matic ütleb, et veavad kõik neli ratast.

Ehk lühidalt kokku võttes on see üks hunt lambanahas. Täidab kõiki pereautole esitatavaid nõudeid, aga kui pereisa tahab mõnikord ringrajal lõbutseda, pole vaja teist autot otsida.

[toggle title=”PROOVISÕIDUAUTO TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]Mercedes-AMG CLA 45 Shooting Brake 4Matic

Mootor: R4, bensiin, turbo
Töömaht: 1991 cm³
Võimsus: 280 kW/381 hj @ 6000 p/min
Pöördemoment: 475 Nm @ 2250–5000 p/min
Tippkiirus: 250 km/h (piiratud)
0–100 km/h: 4,3 s

Jõuülekanne: nelikvedu
Topeltsiduriga automaatkäigukast, 7 käiku

Välismõõtmed (P/L/K) : 4669/1777*/1417 mm
Teljevahe: 2859 mm
Pakiruum (VDA): 495 l
Mass (EU): 1615 kg

Keskmine kütusekulu: 6,9–7,3 l/100 km
Kütusepaak: 56 l

Hind alates: 56 544 eurot
* ilma välispeegliteta[/toggle]

shooting brake

PRAKTIKA JA SPORT EI OLE SUGUGI TASAKAALUS

Tegelikult pole praktika ja sport siiski päris tasakaalus, vähemalt selle konkreetse eksemplari puhul. Jah, pakiruum on küll korraliku mahutavusega ning tagaistujatele jääb auto välismõõtmeid ja eesmisi korvistmeid arvestades üllatavalt palju ruumi, ent üldine sõidumugavus jätab siiski kõvasti soovida.

Kuid kui avaneb võimalus mootor „puhtaks köhida“, ununevad sellised pisiasjad silmapilkselt. Praktika ja sport pole kaugeltki tasakaalus, vaid saavad kokku kuskil 25/75 kandis.

Aga jätame selle praktikapoole sinnapaika. See on nagu Mercedesel ikka – ülimugav, kvaliteetne, aga igavavõitu. Isegi kui lisavarustust oli proovisõiduautol ootamatult vähe. Istmeid tuli lausa käsitsi paika sättida – ennekuulmatu ühe moodsa Mercedese puhul! Aga kui nüüd kainelt järele mõelda, siis miks peaks varjamatult sportliku auto sooritusvõimet lisakilodega kägistama?

Seega on mõistlik asuda spordirubriigi kallale. Ja ei teagi kohe, millest alata. Vast mootorist? Nagu öeldud, ei tähista arv 45 töömahtu. Mootori parameetritega tutvumisel selguvad „pettumustvalmistavad“ faktid, et sellel on vaid neli naeruväärset silindrit ning töömaht tühised kaks liitrit. Mikromootor ühesõnaga!

This slideshow requires JavaScript.

MIKRO ON UUS MEGA

Odot, peame nüüd hoogu. Turbokompressori abiga annab seesama mikromootor välja 381 hj ja 475 Nm (maksimaalmoment on saadaval vahemikus 2250–5000 p/min). Need katapulteerivad 1,6-tonnise universaali „sajani“ 4,3 sekundiga.

Mine tea, kui palju CLA 45 muidu välja jookseks, kui tippkiirus poleks vana saksa kombe kohaselt piiratud 250 km/h peal. Kellele sellest väheks jääb, võib 2280 euro eest kergitada piiraja 270 km/h peale. Muide, Eestis on mõlemad kiirused sügavalt illegaalsed.

„Mikromootori“ taha on kinnitatud topeltsiduriga 7-käiguline käigukast AMG Speedshift DCT, seejärel jagatakse kõik need hobujõud ja njuutonmeetrid laiali nelja ratta peale. Mis on ka igati mõistlik. CLA on algupäraselt siiski esiveoline ning sellist purakat esirataste kaudu mõistlikul viisil asfaldile kanda käib isegi Mercedese kõikvõimsatele inseneridele üle jõu.

This slideshow requires JavaScript.

[pullquote]Mis loom on Shooting Brake?

Shooting Brake? Tulistav pidur? Ise oled!

Shooting Brake oli nimi, millega 19. sajandi Inglismaal tähistati jahiseltskonna vedamiseks mõeldud hobuvankreid. Hiljem kolis see nimetus üle autodele, mõiste sisu on aga ajas kõvasti muutunud.

Lähiminevikus on seda pruugitud kupee ja universaali ristamisel saadud kerevormi kohta. Klassikaline shooting brake oli näiteks Volvo 1800 ES, uuemast ajast ka BMW Z3 Coupé või Ferrari FF.

Mercedes on aristokraatliku alatooniga nimetuse andnud lihtlabasele sportuniversaalile, samamoodi nagu on sedaane hakanud nimetama neljaukselisteks kupeedeks. Ka universaalkerega CLS on mitte „T-Modell“, vaid ikka „Shooting Brake“.[/pullquote]

DCT kvalifitseerub Mercedese kohaliku esinduse kõnepruugis „sport-automaatkäigukastiks“ ja mugavuse pool on seal vaeslapse ossa jäänud. Paigaltvõtul ja rahulikul, madala kiirusega sõidul kaasnevad käiguvahetustega häirivad jõnksud.

Tuleb tõdeda, et Wolfsburgi ümbruses osatakse topeltsiduriga käigukaste paremini taltsutada kui Stuttgarti kandis, aga eks seal ole asjaga kauem tegeletud ka.

Õnneks kaovad need vaevad hoo kasvades. Kahjuks saab siis selgelt tuntavaks turbomootori sünnipärane häda – viivitus gaasiandmisel. Ma saaks aru, et madalatel pööretel tuleb „pauk“ viitega, aga ka 5000 p/min peal võttis mootor enne kiirendamist pisukese mõttepausi.

Suhteliselt väikese töömahuga mootori töösse annab „puhur“ suure panuse ja nii võiks sedagi paratamatuseks nimetada. Aga jällegi – mõned teised kontorid suudavad seda ebameeldivat kõrvalnähtust paremini tõrjuda.

KIIRENDAB KUI VEDRUST VISATUD

CLA 45 kiirendab kui vedrust visatud ja pidurdab kui kännu taha kinnijäänud. Kurvidesse sissekeeramisel on küll tunda hetkelist alajuhitavust, kuid väljakiirendamisel toimetab nelikvedu omasoodu ja auto liigub täpselt sinna, kuhu juht rooliga suunab.

Ehkki minu proovisõidupäeval oli vaid napilt kolm soojakraadi ning polügooniks valitud Lahemaa metsavaheteedel võis kohati isegi lörtsiviirge näha, märgadest kohtadest rääkimata, lööb ESP oranž märgutuli vaid haruharva plinkima. Ehk ei juhtunuks sedagi, kui proovisõiduautol olnuks iselukustuv diferentsiaal esisillas (lisavarustuses dünaamikapaketi osa, hind 2640 eurot).

Rehvid mõõdus 235/40 R18 pole mingid suvalised kummirõngad, vaid vägagi tõhusad kähkusõidurehvid Michelin Pilot Sport 3. Tundub, et need „kleebivad“ isegi nulliligidasel temperatuuril imeliselt.

Teisalt tõmbavad just rehvid sõidumugavust alla. Eesti pinnatud teedel tekkiv vali veeremüra muutub pikemal sõidul lausa häirivaks. Siledal asfaldil lärm peaaegu kaob, aga seal kaasneb väiksemagi ebatasasuse ületamisega selgeltkuuldav boing!-heli.

This slideshow requires JavaScript.

TÄIESTI NORMAALNE, ET PILL TEEB PAUKU

Aga kui sport on niikuinii 75% ja praktika 25%, tuleb helitausta võtta kui paratamatust. Või suhtuda sellesse hoopis kui positiivsesse nähtusesse. See käib nii.

Keskkonsooli nupustikus leidub ka üks selline, millel on kujutatud topelttoruga summutiotsa. Kui sellele vajutada, muutub tavamürin tõsiseks mörinaks. Kui aga pruukida sõidurežiimi Sport+, lisanduvad mörinale veel käiguvahetusega kaasnevad paugud – nagu ehtsal võidusõiduautol.

Neli summutiotsa autopäras ja neid ümbritsev läikivmust difuusor annavad ka visuaalse signaali, et tegu pole mingi tavalise liikuriga. Maanteel võtavad selle signaali vastu kõik kaasliiklejad alates Toyota Yarisega tibist ja lõpetades valget kaubikut juhtivast paadunud rullnokast.

Kuidas ma sellest aru sain? Mina kulgesin liiklusseaduses ettenähtud kiirusega, nemad aga püüdsid end iga hinna eest end madalast ja laiast mersust mööda pressida. Palun-palun, ega ma pahanda! Lihtsalt CLA 45 puhul tuleb kaif mujalt kui sirgel teel gaasipedaali põhjasurumisest.

Vaata Mercedes-AMG CLA 45 Shooting Brake kohta lisaks siit

Fotod: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.