Pühapäev, 19. mai 2024
Sobib esindusautoks ja suurema pere esimeseks autoks
Suurepärane disain ja ülimalt rikkalik mugavusvarustuse nimekiri
Hind alates 22 690 eurost

[dropcap]AJALUGU[/dropcap]Renault’ uhiuue D-segmendi sõiduki Talismani esmaesitlus toimus tänavu suvel, kui esitleti sedaanversiooni ning septembris toodi Frankfurti autonäitusel avalikkuse ette Talismani universaalmudel.

Renault kinnitusel ei ole Talismanil mingit seost eelkäijate Laguna ega Latitude´iga. Seega on ajalooraamatusse kirjutatud vaid eduloo lühike sissejuhatus. Eestis algab Renault Talismani müük (ja usutavasti ka edulugu) 2016. aasta jaanuaris.

renault talisman

[dropcap]MINU LUGU[/dropcap]Stiilsust tulvil ja tipptasemel sõiduelamust tõotava Talismaniga kohtumine tekitas meeldivat ootusärevust – tegemist ju täiesti uue mudeliga, mis ei ole veel müügilegi jõudnud.

Proovisõiduks pakuti tippvarustuses ja võimsaim Talisman: 1,6-liitrise diiselmootoriga, 118 kW Initiale Paris tippmudel. Talismani baashinnad algavad 22 690 eurost, proovisõidumudeli hind on 36 090 eurot.

Läbisime Talismaniga linnatänavaid õhtusel tipptunnil ja maanteekilomeetreid nii tihedas vihmasajus kui ka ideaalilähedastes teeoludes. Kruusateed jäid seekord proovimata, kuid ega Talisman sinna ju õieti kuulugi.

[dropcap]DISAIN[/dropcap]Renault sõidukid on oma eristuva disaini poolest tuntud aastakümneid, lähiminevikus on kirgi kütnud kasvõi näiteks Avantime, Vel Satis ja Thalia vahva sedaan. Ilu on teadagi vaataja silmades. Viimastel aastatel on Renault disain võtnud oluliselt neutraalsema suuna, jäädes siiski meeldivalt pilkupüüdvaks.

Renault Talisman jätab meie esmakohtumisel sombusel detsembriõhtul soliidse ja jõulise mulje. Leed-esitulede iseloomulikud kaared, pisut kupeelikult langev küljejoon ja kutsuvalt mõjuv salongivalgustus. Sellest autost ükskõikselt mööda ei vaata.

[dropcap]RUUM[/dropcap]Ruumi salongis jagub, kõigile. Kõrvalistuja jääb mugavale kaugusele, avarust jagub ka tagaistmel sõitjate jaoks. Lisaks ohtrale põlveruumile on seal ka pearuumi piisavalt ning tagaistme seljatugi avaldab muljet täpselt õige kalde ja küljetoetusega.

No ja ruumi peabki olema, sest sõidukil on pikkust 4,85 m ning teljevahe 2,81 m. Pagasiruumi on samuti päris piisavalt. Soliidsele salongidisainile saab veelgi meelepärast vunki anda, valides puutetundliku ekraani valikutest sobiva valgustusseade.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT[/dropcap]Mugavus kõigepealt! Iste (10 moel sätitav) saab mugavalt paika ja rool istub samuti parajasse asendisse. Lennundusest inspireeritud peatoe küljed on lausa kuuel viisil reguleeritavad ja toetavad kaelaosa suurepäraselt.

Tippvarustuses Talismanil on istmel lisaks soojendus- ja ventileerimisfunktsioonile ka massaaživõimalus, mis lühemapoolse proovisõidu jooksul pakkus meeldivat vaheldust, kuid pikkadel sõitudel on ilmselt üsna tänuväärt abiline. Tallinna – Vilniuse ots (oh, kui palju on seda tulnud sõita!) oleks sellisel istmel puhas rõõm.

 Armatuurlaua keskel trooniv tahvel on sõitjateruumi süda. Tahvli kaudu saab juhtida nii multimeediakeskust, navigatsioonisüsteemi kui ka sõiduki erinevaid funktsioone. Kõik on kenasti eestikeelne (mõni üksik võõrkeelne tekstirida tekitab siiski hetkeks kulmukergituse, kuid ei takista kuidagi mõistmist-kasutamist).

Seadeid võib reguleerida ka keskkonsoolis paikneva pöördnupu abil, kui niimoodi rohkem meeldib. Kliimaseade on juhitav ka tahvli all paiknevatest nuppudest. Meelelahutussüsteemi juhtnuppude plokk paikneb ka roolisambal – sõidu ajal kahtlemata mugavam ja ohutum, kui tahvli menüüs surfamine.

Head-up display (HUD) on aga abiline, millest oma Talismani-järgsetes igapäevasõitudes juba puudust tunnen – mitte et ma nüüd ülearu sageli kiirusepiirangus püsimisega kimpus oleksin, kuid on lihtsalt väga hea oma sõidukiirust ja kehtivat kiirusepiirangut esiklaasile kuvatuna näha.

Näidikuekraan jääb ju tihtipeale käe ja rooli varju. Siiski on head-up näidik saadaval vaid Initiale Paris tippmudelil ning Intens-versiooni lisavarustuspaketi osana.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED[/dropcap]Mugavus on esimeseks märksõnaks siingi. Tänavasõidul tundus Talisman neelavat konarused vaikselt ja sujuvalt. Maanteesõidul sisendas ta aga kindlustunnet oma täpse kuulekusega. Loomulikult pole see veel kaugeltki kõik.

Multi Sense süsteem pakub valikut nelja eelseadistatud sõidurežiimi vahel (Sport, Comfort, Eco ja Neutral) ning lubab juhil luua ka endale meelepärase kombinatsiooni vedrustuse, käiguvahetuse ja rooliülekande seadetest.

4Control nelikroolimissüsteem ehk esiratastega koos pöörduvad tagarattad on sellise suurusega sõiduki juures juba tänuväärt lahendus. Selle süsteemi abi oli tõepoolest tunnetatav nii parklas manööverdamisel kui ka kitsukesel tänaval, kus oleks tunnetuslikult eeldanud hoopiski suuremat pöörderaadiust.

Usutavasti on nelikroolimissüsteemist kasu ka keerulisemates sõiduolukordades, kus kiire ja täpne manöövri sooritus eriti oluliseks osutub.

[dropcap]TURVALISUS[/dropcap]5 tärni turvalisus on uute mudelite puhul enesestmõistetav, samuti kõikvõimalik passiivturvavarustus.

Turvalisele ja ohutule sõidule pakub omapoolset lisa muljetavaldav hulk juhiabiseadmeid – adaptiivne kiirushoidik, hädaolukorra aktiivpidurdus, sõidurajalt välja kaldumise hoiatus, ohutu pikivahe hoiatus, pimenurgahoiatus, liiklusmärkide tuvastus ning lubatud kiiruse ületamisel rakenduv hoiatus.

Ohutu sõidu teenistuses on ka tagurduskaamera, automaatsed kaugtuled, head-up displei, parkimisandurid ees, taga ja külgedel ning parkimisabi.

[dropcap]JÕUALLIKAD[/dropcap]Valikus on 1,6 l turbodiiselmootor 130 hj ja 160 hj võimsusega, kombinatsioonis nii 6-käigulise manuaal- kui ka automaatkäigukastiga, ning 1,5 l 110 hj ECO-variant, samuti 6-käigulise manuaalkäigukastiga varustatult.

Bensiinimootoreid on valikus samuti kaks, 1,6 l 150 hj ja 200 hj versioon, mida pakutakse koos 7-käigulise automaatkäigukastiga.

Proovisõiduauto 160-hobujõuline 1,6 l turbodiiselmootor ja 6-käiguline automaatkäigukast tegid küll igati sujuvat koostööd nii linnas kui ka maanteesõidul. Sõidurõõm oli eriti nauditav sportrežiimis (ei, loomulikult ei ole tegu sportautoga), kuid ka Comfort-seades ei olnud vajalike kiirendustega mingit probleemi.

[dropcap]KÜTUSEKULU[/dropcap]Kuna testsõiduauto oli veel üsna väikese läbisõiduga, ei olnud mingit mõistlikku põhjust hakata võrdlema tootjapoolseid numbreid tegelikkusega. Liiatigi mõjutab kütusekulu kõige enam siiski juhi sõidustiil.

Diiselmootoriga mudelite keskmiseks pakutakse 3,6 – 4,4 l/100 km (linnas 4,0 – 5,0 ja maanteel 3,4 – 4,0), need madalaimad väärtused käivad siis eco-mudeli kohta. Bensiinimootoriga mudelite puhul jäävad need näitajad vahemikku keskmiselt 5,6 l/ 100 km (linnas 7,5 ja maanteel 4,6).

Suhteliselt mõõdukat kütusekulu aitab omakorda kontrolli all hoida start-stopp-süsteem, mis tipptunniummikutes sai kõvasti tööd, kuid tegi seda ülisujuvalt ja peaaegu märkamatult.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]VARUSTUSTASEMED[/dropcap]Talisman on saadaval neljal varustustasemel – Life, Zen, Intens ja Initiale Paris.

Baasvarustus ehk Life on juba iseenesest üsnagi rikkalik. Zen tasemel lisanduvad aga Multi Sense süsteem, parkimisabi, R-Link 2 multimeedia- ja navigatsioonisüsteem, massaažifunktsioon juhiistmel ning 17” valuveljed.

Intens tase toob lisaks Visio süsteemi, milles sisaldub automaatne kaug-ja lähitulede vahetus, sõiduraja kontroll, sõidukiiruse hoiatus, liiklusmärgi tuvastussüsteem, LED Pure Vision esituled jm. Ei saa jätta kiitmata leed-esitulesid ja tulede automaatikat!

Initiale Paris lisaväärtuseks on juba üsna premiumlik varustuse nimekiri: 4Control süsteem ehk nelikroolimine, elektrilised amortisaatorid, aktiivne hädapidurdussüsteem, kohanduv püsikiirusehoidja, ohutu vahemaa hoiatussüsteem, head-up displei, elektrilised positsioonimäluga, soojendusega ja ventileeritavad esiistmed, RELAX –peatoed, 13 kõlariga Bose® surround helisüsteem, aktiivne mürasummutussüsteem ja muudki. Muljetavaldav? Kahtlemata.

[dropcap]PIMEDA- JA LIBEDASÕIT[/dropcap]Kes teab, kas libedasõitu sel talvel üldse proovida saab. Aga pimedat aega, no ikka seda täiesti kottpimedat ööd on see-eest piisavalt. No ja selle jaoks ongi Talismani leed-esituled just nagu loodud.

Eriti märkimisväärsed on kaugtuled, mis löövad valgeks nii tee enda, teekattemärgistuse, liiklusmärgid kui ka teeääred. Liiklemise muudab mugavaks tuledeautomaatika, mis kaugtuled lähituledeks õigeaegselt ümber lülitab.

[dropcap]HIND[/dropcap]Talismani hinnavahemik jääb 22 690 ja 36 090 euro vahele, lisavarustuse abil saab seda ülempiiri muidugi veel edasi nihutada.

Kõigile uutele Renault’ sõiduautole kehtib tehasegarantii 5 aastat või kuni läbisõiduni 100 000 km 5 aasta jooksul, sealhulgas 3-aastane värvigarantii ja 12-aastane kere läbiroostetamise garantii, millele lisandub veel 2-aastane varuosade ja tarvikute garantii. Garantii hõlmab endas ka Renault Assistance teenust.

Hinnavõrdluses konkurentidega ei ole mõtet võrrelda lihtsalt hinda – arvestada tuleks ka võrreldavat varustust, hooldevälpa, ülalpidamiskulusid jne – selleks peaks aga juba koostama keerukamat sorti tabeli. Küllap fleet-kliendid teevad enne otsuse langetamist ära ka selle töö.

Eraisikust ostja puhul aga tuleb lisaks ratsionaalsetele argumentidele mängu ka teatud emotsionaalne faktor. Ja selles osas on Talismanil üsna suur potentsiaal valituks osutuda. Oma rolli mängib nii disain, tajutav mugavus ja mistahes väikesed, kuid hingepugevad üksikasjad, mida Talismanil on üksjagu. Talisman on auto, millesse on kerge kiinduda.

[dropcap]KONKURENDID[/dropcap]Talismani loomisel on oluliseks peetud tipptasemel kvaliteedi- ja sõiduelamust. Kas kavas on pakkuda konkurentsi ka preemiumklassi mudelitele? Kahtlemata aga on sihikul otsesed konkurendid suures keskklassis, keda on üsna muljetavaldav hulk:VW Passat, Škoda Superb, Toyota Avensis, Ford Mondeo ja seda loetelu saab veel pikalt jätkata.

Vaata edasimüüja kontakti siit
Vaata Talismani hinnakirja siit
Loe Talismani kohta lisaks siit

Renault Talisman

68%
68%
Sõltuvusttekitavalt elegantne
 • DISAIN
  8
 • KVALITEET
  7,5
 • JUHI TÖÖKOHT
  7
 • INFOLUSTIVÄLI
  6,5
 • RUUMIKUS
  7
 • SÕIDUVÕIMEKUS
  7,8
 • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
  7
 • HIND
  7,2
 • ÜLALPIDAMISKULUD
  7
 • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
  5,8
 • LAPSESÕBRALIKKUS
  7
 • ACCELERISTA FAKTOR
  7,5
blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN