Reede, 8. november 2024
Sobib igapäevasõitudeks kuni 3-lapselisele perele
Suurepärane sõidudünaamika, kaasaegne hübriidajam
Hind alates 28 920 eurost

RAV4 esimene põlvkond

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Kõlab ehk veidi uskumatunagi, aga RAV4-l läheb juba 22. tootmisaasta. Esimest täiesti valmis seeriamudelit esitleti seega tootja kodumaisel autonäitusel aastal 1994. Tõsi, aja jooksul on masin üsna põhjalikult muutunud – vaid 3,69 m pikkusest kergekaalulisest ja vilkast lõbusõidukist on aastatega saanud ruumikas ning mugav pereauto, mida pakutakse nii esi-, kui nelikveolisena, nii diisel-, kui bensiinimootoriga. Ja alates 2016.a. mudeliuuendusest esmakordselt ka hübriidajamiga.

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Kuigi mudelivärskendus koos väikeste disainiuuendustega puudutab kõiki RAV4 versioone, oli uus hübriid-jõuallikas ikkagi peamine põhjus, miks ajakirjanikud üle Euroopa jaanuarikuise Alicante’i (Hispaania) lähistele kokku lennutati. Kliimalt sisuliselt Eestimaa suves (+17 kraadi!) toimunud kahepäevase proovisõidu käigus saigi valida vaid esi- või nelikveolise hübriidi vahel.

RAV4_HYBRID_EXT_31

[dropcap]ESIMENE PILK [/dropcap]Rõõmuga tõden, et iga uuendusega muutub 4. põlvkonna RAV4 mu pilgule vastuvõetavamaks. 2013. aastal esitletud auto pole algusest peale olnud ümaralt nunnu, aga tänaseks on kujustus muutunud veidi sujuvamaks ja pehmemaks. Samas jagub selles endiselt piisavalt iseloomu, et peavoolust erineda.

Proovisõiduautod olid kõik kas valget värvi või siis päris tumedad – hallid ja mustad. Ilmselt arvavad turundajad, et RAV4 on sedasorti tegelane, kellele sobib valge ülikond. Ühtin igati selle mõttega, sest erinevalt mõnest konkurendist ei meenuta RAV4 valgena suurt värvimata jäetud akvaariumi. Vastupidi, päikese käes eredalt küütlev metallikvärv sunnib taskust päikeseprille otsides nentima, et moekas olla pole kunagi patt.

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Suures plaanis sellise kerge mudelivärskenduse käigus midagi revolutsioonilist auto disainiga ette ei võeta. Siiski vormiti RAV4 “nägu” madalamate sõsaratega sarnaseks, et suguvõsa kokkutulekul kusagil kaubanduskeskuse parklas Avensised või Aurised uustulnuka peale liigselt ära ei ehmataks.

Nii esi-, kui tagatuled toimivad edaspidi moodsal leed-tehnoloogial, mistõttu saab tulevikus isegi pimedas ja tagantpoolt aru, mis masinaga täpselt tegemist on. Seda muidugi eeldusel, et vaataja tunneb väljajoonistatud tulemustrit juba varasemast.

RAV4_HYBRID_EXTRA06__mid

[dropcap]RUUM [/dropcap] 4,6 m üldpikkust jääb suuremate (sest just sinna valikusse RAV4 tänapäeval liigitub – pisem SUV on ka Toyotal kohe-kohe turule tulemas) linnamaasturite hulgas keskmiseks näitajaks, samas jagub avarust kõigile reisijatele ning jalaruumi on sedavõrd, et isegi keskmisest pikema juhi selja taha mahub üksteise kõrvale mitu poekotti.

Esiistmed hiilgavad laiusega ega ole kuigi sportlikud, rooli saab sättida neljas suunas ja kuigi reguleerimisulatus võiks pisut suuremgi olla, leiab mugava isteasendi tõenäoliselt igas pikkuses piloot.

Pagasiruum mahutab ühe suure või kaks väiksemat kohvrit, vajadusel kindlasti ka lapsevankri ning nutika lahendusena leiab ülestõstetava põrandaplaadi alt ruumika panipaiga, kuhu ühe kolleegi sõnul peaks ehk isegi 2 kasti õlut sisse mahtuma. Kas see on nüüd autosõidu puhul just olulisim kaasavõetav varandus, aga suurusest mingi ettekujutuse andmiseks kõlbab ehk küll.

Kuna hübriidajami akupakk asub tagaistme all, ei moodustu seljatugede mahakäänamisel pakiruumiga samal tasapinnal asuvat siledat põrandat. Nii jääb tekkivale pinnale umbes 10 cm aste, mille sujuvamaks üleminekuks on Toyota lisanud veel ühe pisikese panipaiga. Eelmise lõigu võrdlust kasutades nii umbes 1-2 pudeli tarvis – rohkem sinna tõesti ei mahu.

RAV4 Hybrid interjöör

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Iste- ja rooliasendist sai juba räägitud, seega keskendugem rohkem näidikutele. Selles klassis pole veel tavaks saanud juhi silme ette tahvelarvutit paigutada. Nii evibki RAV4 kaht traditsioonilist osutiga rõngasnäidikut, aga spidomeetri kõrval paikneval skaalal käib mäng mootori pöörete asemel hoopis laadimise või energia kulutamise üle.

Kui seda liiga palju jälgida, võib kogemata hoopis keset teed seisma jääda, sest kes siis ei tahaks (kas või uudishimust) võimalikult ökonoomselt liigelda? Nii polegi näidikule mõtet liigset tähelepanu pöörata, pigem tasub sõiduulatuse, kütusekulu ja muud infot vaadata värviliselt infoekraanilt kahe ümmarguse “kella” vahelt.

Muuseas, kogu näidikuploki valgustus on RAV4-l lahendatud imekena tagasihoidliku helesinise taustavalgusega, hoopis teisest puust võrreldes ülejäänud valgustusega keskkonsoolil. Lisaks uuenenud lustisüsteemile Touch 2 ja sellega seotud 7-tollisele infoekraanile armatuurlaua keskosas tundubki “kellade” disainimuutus suurima erinevusena eelkäijaga võrreldes.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Hübriid on tänases valikus selgelt kiireim RAV4. Kuigi tava-sõsaratest tänu akule ja elektrimootori(te)le raskem, aitab mitme jõuallika koostöö sel “sajani” spurtida vaid 8,3 sekundiga. Mis veelgi parem – ka maanteekiirusel möödasõitu alustades tuleb elekter gaasipedaali põhja vajutades koheselt appi ja nii toimub kaasliiklejatest ettejõudmine kiirelt ja ohutult.

Tavaolukorras käitub RAV4 sealjuures väga stabiilselt. Roolides saab tunnet kirjeldada sõnadega tihke, tugev ja turvaline. Vedrustus on pisut jäigavõitu, mistõttu ilmselt kannatab mugavus kehvematel teedel, aga see-eest püsib juhitavus kindel ka 140 km/h kiirteel kihutades. Veel suuremal kiirusel kipub masin teatud kohtades pisut õõtsuma, aga olgem ausad – kellele RAV4 ostjatest see info tegelikult korda läheb, milline on masina käitumine kiirusel 160 km/h või veelgi rohkem?

RAV4_HYBRID_EXT_02

[dropcap]TURVALISUS [/dropcap]Nagu juba öeldud, on üleüldine tunne roolis istudes igati turvaline. Loomulikult aitavad sellele kaasa ka kõikvõimalikud juhiabisüsteemid, mida uuele Toyotale suuremalt jaolt juba standardvarustuses kaasa pannakse.

Parklas manööverdamisel on palju abi 4 objektiivi abil tekitatavast 360 kraadisest kaamerapildist. See näitab autot pealtvaates, mistõttu muutub ka igasugustesse kitsastesse külgboksidesse sisse- ja välja ukerdamine kordades lihtsamaks.

Kindlasti aitavad juhti ka realt kõrvalekaldumise eest hoiatamine, pisut tagapool olevat teist autot märkavad pimenurga andurid, tagurdamisel ristiliiklusest teavitamine, teeleastuva jalakäija tuvastus jpm. Ühesõnaga, enam-vähem kõik vähegi mõistlikkuse piiresse jääv turvavarustus on RAV4-le ka saadaval.

RAV4_HYBRID_EXT_13

[dropcap]PIMEDA- JA LIBEDASÕIT [/dropcap]Kuna Hispaania talv pakkus ainult kauneid ja imekauneid ilmasid, siis auto käitumise hindamine vihmamärjal teel jääb järgmiseks testikorraks. Samuti peab lumerohkes Eesti talves katsetama päris libedasõitu. Küll aga saab siinkohal rääkida erinevusest, mis tehnilises mõttes eristab esi- ja nelikveolist hübriid-RAV4.

Nimelt lisatakse viimase puhul tagateljele veel üks elektrimootor, mis siis vajadusel (eelkõige paigaltstardil, libeduse tuvastamisel või/ja mäkketõusul) tava-jõuallikale appi tõttab. Seega on tavalisel maanteesõidul ka 4WD RAV4 puhtalt esiveoline, aga loomulikult on sügavas poris, liivas või lumes sellest lisamootorist palju abi.

[dropcap]JÕUALLIKAD [/dropcap]Mis toobki meid sujuvalt hübriidajami manu. Iseenesest on tegemist sama jõuallikaga, mida tootja esitles ligi aasta tagasi Lexus NX300h kapoti all. Et RAV4 kaalub oma luksuslikumast sugulasest aga oluliselt vähem, mõjub hübriid Toyota kapoti all palju särtsakamana.

Iseenesest on bensiinimootor 2,5-liitrine ja koos elektrimootoriga arendab see 197 hj. Pisike NiMH akupakk (1,59 kWh) võimaldab sobiva liiklemisdünaamika korral kulgeda mõne kilomeetri ka puhtalt elektri jõul ja aku laadimine toimub kogu teekonna vältel pidevalt tavamootori abil või pidurdusenergiat kasutades. Nii ei saa aku kunagi päris tühjaks ja vajadusel on alati elektri pakutavad lisahobujõud koheselt saadaval.

RAV4 Hybrid mootor

[dropcap]KÜTUSEKULU [/dropcap]Tehas annab hübriidi keskmiseks kütusekuluks ca 5 l/100 km. Proovisõit sisaldas mõõdukalt pea kõiki sõidutsükleid linnast kiirteeni ja andis tulemuseks 6,5-7 l/100 km. Kuna kasutusel polnud spetsiaalne kütusesäästule orienteeritud ECO-režiim, võib tulemust igati mõistlikuks pidada.

Sealjuures toimub ummikutes edasiliikumine üldjuhul puhtalt elektrijõul, mis muidugi tähendab ka meeldivat vaikust, mida häirivad vaid külmkappidelt tuttavad pininad ja sirinad, kui agregaat ennast ümber lülitab või energiat akumuleerib.

Muuseas, uus RAV4 on igas olukorras meeldivalt vaikne sõidumasin. Presentatsioonilt jäi meelde, et parema tulemuse saavutamiseks lisati autosse põrandamatte ja ausalt öeldes hästi tehti. Isegi 120 km/h juures kostub sisse vaid õrna tuulesahinat ja kaassõitjatega vestlemine sujub tasasel häälel ilma probeemideta. Tõsi, kindlasti annavad oma osa ka spetsiaalselt hübriidi jaoks valitud ökorehvid.

[huge_it_gallery id=”58″]

[dropcap]VARUSTUSTASEMED [/dropcap]Standard-nimelist baasmudelit hübriid-RAV4 valikust ei leia, seega on varustustasemeid täpselt 5 – Luxury, Luxury Plus, Style, Premium ja Premium Plus. Hübriidi puhul on muuseas mitmed muidu lisade hulka kuuluvad asjad juba baasvarustuses – nimetagem siinkohal ära kas või võtmeta sisenemise, leedtuled või ajamiga tagaluugi. Viimase asendamatuses olen ise viimastel aastatel veendunud, sest vastasel korral saavad kas käed poriseks või siis jäävad asjad pakiruumi panemata.

Üldises plaanis tuleb tõdeda, et kõik eluks vajalik on saadaval juba madalamate varustustasemete juures ning tippmudelilt leiab pea kõik, mida hing ihkab.

RAV4_HYBRID_DET_05

[dropcap]HIND [/dropcap]Odavaim hübriid-RAV4 maksab esiveolisena 28 920 eurot ja hinnakirja lõpetab Premium Plus varustuses nelikveoline 36 890 euroga. Ülejäänud versioonidega päris täpselt võrrelda on keeruline, sest tavamootoriga masinaid pole kas esiveolist (bensiin) või siis automaati (diisel).

Üldises plaanis maksab hübriid bensukast ca 2 000 EUR ja diislist alla 1 000 EUR rohkem, aga nagu öeldud, erinevad pisut ka varustusnimekirjad, mistõttu tundub mulle Toyota ambitsioon müüa Euroopas edaspidi ca 2/3 kõikidest RAV4-dest hübriidina igati mõistuspärasena. Diislile ennustan sealjuures kõige suuremat kadu – mulle tundub, et RAV4-suguse pereauto jaoks on hübriidajam oma madala kütusekulu ja samas vajadusel jõulise minekuga hoopis parem valik.

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]Hübriid-RAV4 on ilmselt parim selle mudeli esindaja, millega sõitnud olen. Käitumiselt tänu massile ehk pisut raskepärane, sõidab auto see-eest stabiilselt ja on vajadusel valmis nobedateks sööstudeks. Kuigi Toyota on teemaga kõvasti vaeva näinud, kostub tänu astmeteta käigukasti kasutamisele gaasi põhja vajutamisel kapoti alt siiski bensiinimootori huilgamine, mis väheneb võrdeliselt kiiruse kasvuga. See on minu arust siiski väike hind maksta silmapaistva dünaamika ja igati mõistliku kütusekulu eest.

Vaata lisa maaletooja lehelt
 Proovi lahedat RAV4 konfiguraatorit
 Leia lähim edasimüüja ja lepi kokku proovisõit

Toyota RAV4 Hybrid

74%
74%
Nauditav sõit
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    8
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUSTIVÄLI
    9
  • RUUMIKUS
    8
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    6
  • HIND
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.