Nissan Juke tagasihoidlikkusega ei hiilga. Silmapaistmatuse ja massiga sulandumise jätab Juke teistele. Te kas armastate Juke’i või siis mitte.
Põhjuseid armastamiseks on Juke’i 12-aastase ajaloo jooksul välja käidud üsna erinevat laadi. Ekstravagantne disain. Põnevad proportsioonid. Pöörased esituled. Mootorratta kütusepaagist inspireeritud keskkonsool. Või hoopiski ülisportlik Nismo mudeliversioon.
Ükskõik, mida Juke’i disainerid ja turundajad eristumiseks välja mõtlesid, alati leidus ohtralt ostjaid, kes need veidrused rahakotiga hääletades palavalt heaks kiitsid. Teate ju küll seda tarkusetera, et miljon inimest ei saa eksida.
Aga nagu elus ikka juhtub, sai ka see eksperimenteeriv mässuline 2019. aastal täiskasvanuks ja vahetas irriteeriva välimuse märkimisväärselt rahulikuma ja rafineerituma vastu. Ja taas edukalt. Seetõttu oleks imelik, kui teise põlvkonna Juke elektrifitseerimistrendiga kaasa ei läheks – nii rebel ei saa ju tänapäeval ometi olla.
Niisiis, Juke Hybrid.
Nissani strateegia kohaselt saab juba 2023. aastal kogu mudelivalik elektrilise puudutuse, kuni täieliku elektrifitseerimiseni aastaks 2030. Trendikas krossover Juke Hybrid täidab selles kandvat rolli.
25% rohkem võimsust, bensiinimootoriga võrreldes kuni 40% väiksem kütusekulu linnasõidul. Linnasõit võib kuni 80% ajast olla puhtelektriline. Paigaltvõtt alati ainult elektri jõul. Säästlik, kuid endiselt ikkagi see särtsaka-vürtsika karakteriga Juke, mida ostjad ootavad, tutvustas tootespetsialist Carl Hallencreutz autoajakirjanikele peetud esitlusel.
Sarnane, kuid mitte sama
Juke’i hübriidjõuallikas on valminud Nissani ja Renault’ ühistööna. Nissanilt spetsiaalselt hübriidsüsteemi jaoks loodud 1,6-liitrine 69 kW/94 hj ja 148 Nm bensiinimootor ja 36 kW/49 hj 205Nm elektriajam, kokku 105 kW/143 hj. Renault’ panuseks on 1,2 kWh vesijahutusega akuplokk ja 15 kW generaatorkäiviti ning multimode käigukast, millel on 2 käiku elektriliseks ja 4 käiku fossiilseks sõiduks.
Tulemuseks on süsteem, mis peaks võimaldama optimaalselt kasutada sisepõlemis- ja elektrimootorit või nende kombinatsiooni ning pakkuma sujuvat sõitu.
Kas täpselt sama, mis platvormikaaslasel Renault Captur E-Techil? Tegelikult mitte, nii sisepõlemismootor kui ka elektriajam on erinevad. Samuti on e-Pedal funktsioon vaid Juke’il.
Kõige tähtsam küsimus – kuidas see sõidab?
Paarisadat kilomeetrit erinevaid teid ja tänavaid Poolas võiks pidada üsna selliseks, kus Juke hübriidi edaspidi meilgi kohata saab.
Juke stardib elektriliselt, seega erksalt ja vaikselt. Ümberlülitused bensiinimootorile toimuvad sujuvalt ja märkamatult. Meeldiv on ka see, et puudub mõnedele hübriididele iseloomulik häirivalt pinisev hääl.
Kui aga gaasipedaali veidi innukamalt vajutada, muutub bensiinimootori hääl üsna käredaks ning käigukasti tuleb pidevalt meelitada, et see järgmise käigu sisse lülitaks ja kõrvad rahu saaks. Kas oli põhjuseks eelseeriamudelite eripära või miski muu, kuid käigukasti tööd juhtiv eesrindlik algoritm ei näidanud end kõige paremast küljest.
Juke ei ole kindlasti mingi kurvidevallutaja, kuid omamoodi meeldivalt konkreetse sõiduga, millele aitab kaasa tavapärasest raasukese võrra raskem rool ja jäigemapoolsem vedrustus. Aga pehmust ja kergust on piisavalt.
Elekter!
Tegemist on siiski linnaautoga ja linnasõidu jaoks on Juke Hybrid varustatud kahe e-autodele iseloomuliku funktsiooniga. Kui vajutada EV lülitit armatuurlaual ja keskkonsoolis paiknevat nuppu nimega e-Pedal, muutub Juke üsna elektriauto sarnaseks.
See tähendab võimalust sõita ja aeglustada peamiselt vaid gaasipedaali kasutades (või peaks nüüd seda pedaali juba kuidagi teisiti, näiteks sõidupedaaliks nimetama). Täiesti seisma jäämiseks läheb küll vaja ka pidurivajutust. Sel moel elektriliselt liikudes saab vägagi säästlikult majandada ja akut rekuperatiivenergiaga taaslaadida.
Tootja lubab kombineeritud keskmiseks kütusekuluks 5,2 l/100 km, mille saavutamine peaks täiesti realistlik olema – Leedu kolleegide kinnitusel jäi nende keskmiseks lausa 4,6 l/100 km.
Elektriline sõit eeldab ka uusi näidikuid, mis kuvavad infot energiakasutuse, aku laetuse ja regeneratiivse laadimise kohta. Samuti saab soovi korral jälgida, kuidas energia sisepõlemismootori, elektriajami ja akuploki vahel liigub, sõiduki rattad liikuma paneb ja pidurdamisel sealt taas akusse jõudu ammutatakse.
Mis veel uut?
Välimuses on mõned uuendused, sealhulgas uus Nissani logo ning aerodünaamikat (ja seeläbi säästlikkust) parandavad muudatused õhuvoogude suunamiseks. Efekti ja efektiivsust lisavad ka uued kahevärvilised veljed.
Juke Hybrid on endiselt isikupärane ja eristuv, lisaks on erinevad värvikombinatsioonid nii välimuse kui sisemuse elavdamiseks. Sõitjateruumis on õnneks alles kõik vajalikud juhtnupud, seega sõidu ajal saab hakkama ilma ekraani silitamata.
Ruumi on endiselt
Tavapäraselt on hübriidautode sõitjate- või pagasiruum tavamudelist pisut väiksem. Juke sõitjateruumist õnneks ruumi näpatud ei ole, tagaistmel jagub meeldivalt põlve- ja jalaruumi ka pikemat kasvu naisinimesele. Küll aga tuli hübriidielementide jaoks pagasiruumist loovutada 68 l jagu, siiski on 354 l pakiruum oma klassis üsna mõistlik.
Tagaistme pearuumi ja väikestest külgakendest tingitud klaustrofoobiaga on üsna samamoodi nagu teisteski „disainmaasturites“.
Kiiduväärt on asjaolu, et juhiistmel on ruumi rohkesti ning roolisammast saab reguleerida ka sügavuse poolest, mistõttu peaks sobiva sõiduasendi leidma igas mõõdus inimene. Istmed on mugavad, reguleeritavad ja kõrgeimal varustustasemel pakuvad helinaudingut ka peatugedesse paigutatud Bose kõlarid.
Juhiabitehnoloogia, mis ei targuta
Tunnustust tuleb avaldada Nissani ProPilot tehnoloogiale, mis päriselt ka muudab autojuhtimise pingevabamaks ning ei piiksu, kamanda ega rebi rooli käest. Poolautonoomsed juhiabilised hoiavad ohutut pikivahet eesliikuva sõidukiga nii maanteekiirustel kui ka aeglaselt liikuvas ummikus ning hoolitsevad ka selle eest, et Juke püsiks taltsalt oma sõidurajal. Ehk siis kõike seda, mida moodsad autod teevad, aga diskreetselt ja rahulikult.
Ja loomulikult on olemas Apple CarPlay ja Android Auto ühilduvus, nutirakendus ja muudki mõnusad abilised.
Oligi aeg
Huvitaval kombel on Juke eksisteerinud üsna sama kaua kui elektriautode teerajaja Nissan Leaf – alates 2010. aastast. Ja alles nüüd sai populaarne kompaktkrossover endale hübriidversiooni. Aga eks igaks asjaks on oma õige aeg.
Juke konkurente on kümneid ja loomulikult ka hübriide: sõsarmudel Renault Captur E-Tech, üsna värske Toyota Yaris Cross ja disainiaustajatele kindlasti ka Toyota C-HR Hybrid, Hyundai Kona, samuti poolhübriid Ford Puma. Mõnel konkurendil on pakkuda täiselektrilist alternatiivi – Opel Mokka, Peugeot 2008. VW AG kolmikud Volkswagen T-Cross, Škoda Kamiq ja Seat Arona aga hübriidina saadaval ei ole ja ilmselt päris samasuguste eelistustega ostjat ka ei sihi nagu Juke.
Juke Hybrid hinnakiri avalikustatakse juuli algul, Eestisse jõuavad autod septembri teises pooles.
Plussid:
- Eristuv (ja mitte enam liialt pöörane) disain
- Sõiduomadused, eriti linnas
- Säästlikkus ja e-Pedal
- Nupust reguleeritavad funktsioonid
Miinused:
- Kohati liialt häälekas käigukasti ja mootori koostöö
- Väike pagasiruum
- Hinda hetkel ei tea, kuid ilmselt jääb mõni tubli konkurent soodsamaks
Fotod: autor, Nissan