Nissan on ruumika linnamaasturi põhjale ehitanud “koeramobiili” X-Trail 4Dogs. Auto pagasiruum on kohandatud kuni kahe väikese koera sõidutamiseks. Rida spetslisasid peaksid karvase sõbraga reisimise mugavamaks tegema. Et saada selgust, kas reklaamjutt ka tõele vastab, palusime autot testima jorkširi terjeri Älli.
Nissan X-Trail 4Dogs on pealtnäha nagu X-Trail linnamaastur ikka. Ainus vihje, et see sõiduk on mõeldud koertega reisimiseks, leidub auto tagaluugil, kuhu on kinnitatud hõbedane koeramärk. Ühel sügisesel varahommikul võtsime Älliga koos auto sihipärase kasutamise põhjalikult ette.
VAATA VIDEOST, KUIDAS ÄLLI KOERAMOBIILIGA RAHULE JÄI
https://www.youtube.com/watch?v=EGX0n1fW2m8&feature=youtu.be
KÕIK NELJAJALGSE SÕBRA HÜVANGUKS
Luugi taga avaneb tõeline koeratuba: pehme tepinguga vooderdatud seinad ja lagi, automaatne pritsmevaba jooginõu, küpsisemahuti, pehme magamispesa ja mänguasjad. Lisatud on külgmised panipaigad nt maiuste, väljaheidete kottide ja rihma hoiustamiseks, et pagasiruum püsiks korras.
Seinal on suur ekraan, millelt kutsa omanikku näeb ning võre ülaossa on kinnitatud kõlar, kustkaudu koer inimese häält kuuleb. Mikrofoni kaudu aga saab kuts omakorda oma soovidest märku anda.
Loomaomaniku jaoks on X-Traili infolusti sisse ehitatud eraldi kaameramoodul, millest juhikohal istudes näeb “tagatoas” toimuvat. Käepärane lüliti vasaku käe all lubab valida, kas infolust on tavaasendis või koerakaamerale seatud.
Kel tahtmist, võib oma koeraga kasvõi kaelani mudasse püherdama minna – tagatoast leiab dušši ja fööni, mis karvase sõbra enne autosse laskmist puhtaks teha võimaldavad. Pesemise ajaks saab alla panna kummimati. Koeratuppa sisenemine ja sealt väljumine käib mööda spetsiaalset liugteed.
MÕELDUD VÄIKESELE KUULEKALE KOERALE
Nissan X-Trail 4Dogs on kahtlemata nunnu väljamõeldis. Paraku algas meie eksperiment kohe algul koerte vahetusega – tiibeti mastifst sai jorkširi terjer, sest “koeramobiili” 445-liitrisse tagaruumi suur koer ei mahu. Hädaga võib ta sinna ju suruda, aga kallile kaadervärgile võib siis “adjöö!” öelda ning hea pole loomal seal olla kohe kindlasti.
Seega, väike koer kuni kaks. Ja loota, et lisaks koertele saab pakiruumi panna veel ka poekoti, on asjatu. See on koerte auto ja oma pakid peab inimene laduma kas sõitjateruumi või ostlemisest üldse loobuma.
Üks hea uudis on küll: “koeramobiil” sobib meie arvates ka teistsuguste pisilemmikute veoks: samahästi kui jorki või taks võivad end tagatoas sisse seada kass, küülik, tuhkur, pesukaru… peamine, et loom oleks nõus traksidesse kinnitatuna sõitma. Traksid ja rihma kinnitamiseks vajalik aas on autos olemas.
SUL ON VAJA JUUSTU, PALJU JUUSTU
Älli armastab head juustu. Sellest on abi, et saada jorki nõusse “koeramobiili” kaldteed proovima. Libe ja kitsas renn ei kutsu koerakest sealt vabatahtlikult üles kõndima, aga kui pikkida teele juust, on ta peaaegu nõus proovima.
Sten Ottep, meie videomeister, kes varahommikust peale on Ällit filminud, hakkab natuke urisema, sest talle tundub kaldteed mööda koerakese üles sundimine vabaduse piiramisena. Anname Stenile ka natuke juustu.
Älli siiski leebub, mõeldes tulevasele filmistaari kuulsusele ning neljandal-viiendal katsel kõnnib juba üsna rõõmsalt ise mööda teekest üles. Alla tulemast aga keeldub ta kategooriliselt, eelistades koeratoast omal jalal maha kalpsata.
PESTA TOHIB KOERA VAID SOOJA ILMAGA
X-Trail 4Dogs jõudis Eestisse Hispaaniast. Lõuna-Euroopas on tõenäoliselt aastaringselt võimalik kasutada nii koeradušši kui föönitamist. Eestis peab oma pisikese hoolealuse pesemisega olema tähelepanelik, sest jaheda ilmaga võib lemmik puhtaks saamise kõrval saada ka kopsupõletiku.
Selleks, et koera pesta ja föönitada ning lülitada sisse koeratoa ekraan, tuleb lisasüsteem sisse lülitada. Punane võtmekujuline lüliti on peidetud tagumise istmerea parema istme seljatoe taha, auto seinale.
Lisaakut saab laadida kodusest elektrivõrgust, juhe koos pistikuga on samuti seljatoe taga peidus. Indikaator näitab kui palju on süsteemis särtsu. Dušipihusti ja föön asuvad väljatõmmatavas sahtlis, millele pääseb hõlpsalt ligi pagasiruumi esiosast.
Dušivesi tuleb 7-liitrisest paagist, mida tuleb täita. Vett eraldi ei soojendata. Süsteem lisab veele soovi korral šampooni, mille jaoks on haaratsite külge kinnitatud eraldi väike mahuti. Veli näitab videos, kuidas duši kasutada.
ÄRA UNUSTA SÜSTEEMI VÄLJA LÜLITAMAST
Punane võtmekujuline lüliti istme taga peab olema alati välja lülitatud asendis, kui seda ei kasutata. Kui kõlar, mille kaudu koer kuuleb roolis istuva omaniku häält, tüütult undab, saab selle tagant juhtme eraldi välja tõmmata.
Kuidas saada kätte mängukeskusest küpsist? Seda ei suutnud terve päeva jooksul välja mõelda ükski inimene ega ükski koer. Oli kuulda, et suures plastiknõus magusad koeramaiused kobisesid, aga ühtegi sealt välja meelitada meil ei õnnestunud.
KOKKUVÕTTEKS: LOOV LÄHENEMINE ON ABIKS
“Koeramobiil” on kahtlemata tore leiutis, mis lemmikute elu autoga sõitmise ajal mõneti mugavamaks teeb. Eestis peab olema tähelepanelik kaldtee ja dušši kasutamisega jahedal ajal, esimene pruugib muutuda väga libedaks, teine aga karviku ära jäätada.
Ka tuleks jälgida, et pesa, küpsisemasin ja jooginõu oleksid sõidu ajal kinnitatud ning föön ja dušš sahtlites, sest kiiremal sõidul ruumis ringi libisevad või isegi õhku paiskuvad esemed võivad looma vigastada. Turvalisus on lemmiku puhul sama tähtis kui inimestelgi.
Älli leidis, et “oma tuba oma luba” on igati tore võimalus koeramõtete mõtlemiseks ning tundis puudust võimalusest, suurelt ekraanilt “Neli tankisti ja koer” filmi vaadata. Nagu öeldud, koos puuriga või ka ilma võib selles autos sõidutada ka teistsuguseid lemmikuid, vajalikud traksid ja kinnituskohad on pagasiruumis olemas.
Videomeister Sten aga tegi täiesti ootamatu avalduse, öeldes, et müüb oma kodu maha: “Mul on siin kõik eluks vajalik olemas – saan süüa, pesta, kuivatada, magada. Milleks mulle mingi maja?”
Loe Nissan X-Traili kohta lähemalt siit
Testisid: Älli, Liis Tetsov, Veli V. Rajasaar. Videomeister: Sten Ottep. Pildid: Sten, Ylle Rajasaar