Esmaspäev, 23. detsember 2024
Opeli ralliprogrammi tuumikmudel
Igapäevaselt sobib kähkusõiduhullule
Hind alates 17 000 eurost
Lõppematu kaifi retsept: 370 sentimeetri pikkusesse keresse 150-hobujõuline mootor ja ulmeline teelpüsivus. See ongi Opel Adam S.

[toggle title=”PROOVISÕIDUAUTO TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]Opel Adam S
Mootor: R4, bensiin, turbo
Töömaht: 1364 cm³
Võimsus: 110 kW/150 hj @ 4900-5500 p/min
Pöördemoment: 220 Nm @ 2750-4500 p/min
Tippkiirus: 210 km/h
0–100 km/h: 8,5 s
Jõuülekanne: esivedu, käsilülitusega käigukast, 6 käiku
Kütusepaak: 35 l
Välismõõtmed (P/L/K) : 3698/1720*/1484 mm
Teljevahe: 2311 mm
Pakiruum (ISO 3832): 170 l
Tühimass: 1178 kg
Keskmine kütusekulu: 5,9 l/100 km[/toggle]

Opel ADAM S

Pisiauto formaadis „taskuraketid“ on tänapäeva Euroopas üsna haruldane nähtus. Ma räägin mitte sportpõrandamattidega vääristatud mudelitest, vaid ikka ehtsatest paugupillidest. Pikkus mitte üle 380 sentimeetri, hobujõude vähemalt 120.

Renault Twingo Sport on ammu areenilt lahkunud, Citroën C2 VTS kadus veelgi varem. Praegusest ajast meenub ainult Abarth 595 (Fiat 500 erimudel). Sestap ei pea Opel Adam S just üleliia konkurentsi kartma, pisikeste kähkusõiduautode turg on sama hästi kui olematu.

Millest on minul kui viis aastat C2 VTS-i kasutanul tuline kahju. Aga no mida ma teha saan, kui keskmine tossukulutaja nõuab järelejätmatult pargimaastureid. Autotootja tahab ju ikka raha teenida ja peab publiku nõudmistele vastu tulema. Rafineeritud maitsega, ent mitte eriti paksu rahakotiga ostjad jäävad paratamatult tähelepanuta.

[dropcap]RALLIPROGRAMMI TUUMMUDEL [/dropcap]Sel taustal on Opeli samm – tuua turule 370 sentimeetri pikkune ja 150-hobujõulise mootoriga auto – kahtlemata julge. Adam S kannab ka rasket vastutuskoormat, sest just sellele mudelile toetub Opeli ralliprogramm.

Nimelt homologeeriti R2-reeglitele vastav Opel Adam juba 2014. aastal autospordivõistlustel kasutamiseks. Nende autodega saab sõita enam-vähem kõigi tasemega võistlustel kuni MM-etappideni välja. Opelil on ka programm edukamate sõitjate toetamiseks.

Tänavasõiduks mõeldud Opel Adam S pole muidugi võrreldav rallikaga, pakkudes siiski suud kõrvuni venitavaid sõiduelamusi.

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Vaata kust otsast tahad, Adam on loodud Fiat 500/Abarth 595 vahetuks konkurendiks pisi-edevautode segmendis. Imelühike, ent samas kõrge ja lai kere, suhteliselt kallis, tohutult individualiseerimisvõimalusi (mis avalduvad efektsete värvikombinatsioonide ja mustritena), nüüd lisandunud ka kähkusõiduversioon.

Samas on Adam umbes 14 sentimeetrit pikem kui 500/595. Suurem osa sellest lisapikkusest paistab asuvat ebaproportsionaalselt pikas autoninas. Buratino nina võib olla ka sunnitud lahendus, olgu siis vahepeal karmistunud turvanõuete või esivanemate pärandi (Adam ehitatakse Corsa lühendatud põhjale) tõttu.

Adamis istutakse veidralt kõrgel, S-mudeli Recaro sportistmed (lisa, tekstiilkattega 1300 eurot, nahaga 2100) on iga kähkusõitja unistus. Kõik vajalikud kehaosad saavad toetatud, sportlikku hõngu lisavad seljatoesse tehtud avad, mis võimaldavad paigaldada ka neljapunkti-turvavöid.

Tagaistmed näevad oma retrohõngulises disainis ägedad välja, kuid istumiseks kahjuks ei sobi – jalaruumi napib. Võib-olla kannatab taha sättida lapseistme, aga ma tõesti ei kujuta ette, kuidas täiskasvanu sinna võiks mahtuda.

Edevautole tüüpilisi kujundusvõtteid võib leida kabiinistki. Proovisõiduauto rooliratta alaosa, käigukanginupp ja käsipidurihoob on kägitsetud punasesse nahka, mis tumehallil taustal näeb parasjagu efektne välja, kuid ei riiva silma. Seevastu punased „rallitriibud“, mis jooksevad diagonaalis üle armatuurlaua ja uksekäepidemete, ei paista väga maitsekad.

KLIKI PILDID SUUREMAKS!

[dropcap]ALGUSES ÖKO [/dropcap]Üks detail keskkonsoolil tekitab aga kummastust. Istme- ja roolisoojenduse (lisad, paketina 350 eurot) lülitite kõrval asub ka mootori töörežiimi lüliti kirjaga „eco“. Kähkusõiduauto ja öko? Vähe veider pole või? On, ja isegi väga veider, sest iga kord autot käivitades lööb ökorežiimi tuli põlema.

Muidugi, ökorežiimi saab ju ühe sõrmeliigutusega välja lülitada. Aga miks seda vaja? Opel Adam S olemusega sobiks palju paremini kokku see, kui vaikimisi valitaks siiski kähkusõidurežiim.

Tõenäoliselt poleks selleks tarvis teha midagi muud, kui kuskil programmis üks bitt teistpidi pöörata. Aga säästlikult saab liikuda küll, kui tahta. Minul näitas reisiarvuti maanteekuluks lausa 4,4 l/100 km. Tundub ulmeliselt hea, sest tehas lubab 4,9, pealegi veeres proovisõiduauto kummirullidel mõõduga 225/35 R18 (lisa, 950 eurot), mitte standardvarustuse 17-tollistel velgedel-rehvidel.

KLIKI PILDID SUUREMAKS!

[dropcap]KÄHKU KÄHKUSÕITMA! [/dropcap]See ei lähe algul sugugi libedalt. Adam S-i turboga mootor on üsna tujukas. Paigaltvõtt ja esimesed käiguvahetused „normaalsetel“ pööretel kulgevad kõike muud kui sujuvalt. Vähemalt kuni mootor külm.

Hiljem pole erilist vahet, millist käiku kasutada, sest võhma jätkub üsna laias pööreteskaalas. Kui aga tahta kähku sõita, tuleb tahhomeetri osuti hoida magusas piirkonnas 4000 ja 5000 minutipöörde vahel.

S-mudeli pikidünaamika ei avalda teab mis tugevat muljet. Paigalt „sajani“ 8,5 sekundit pole paha, aga kümme aastat tagasi oli minu C2 VTS peaaegu sama kiire vaatamata 25 vähemhobujõule. Kuid eks ole Adam ka tubli sada kilo raskem kui omaaegne C2.

[dropcap]KURVILISEL TEEL [/dropcap]Pimedusest hüppavad välja üha uued ja uued käänakud – kiired ja aeglased, lauged ja järsud, peaaegu tagasipöörded ja vaevutuntavad poognad. Mõnusalt üle küngaste looklev tee on mulle küll tuttav, aga mitte nii põhjalikult, et tosinat kilomeetrit meeter-meetri haaval teaksin.

Pealegi valitseb väljas pilkane augustiöine pimedus. Teepeenart tähistavad jooned puuduvad ja läheneva kurvi kontuurid on kuni viimase hetkeni pigem aimatavad kui nähtavad. Vanamoodsad halogeentuled jäävad kiirusega selgelt jänni.

Esiti väga kohmetu tempo hakkab pisitasa tõusma, sest ma saan aru, et Adam S tunneb end siin kui kala vees. Igasse järgmisse kurvi saab sisse lennata hoogsamalt kui eelmisse, sest rehvid peavad ebamaiselt hästi.

Opel Adam S ei näita vähimaidki märke ei ala- ega ülejuhitavusest, sööstes mööda (kujuteldavaid) rööpaid edasi nagu kiirrong. Uus pööre, pidur, käik või kaks alla, ja taas saab nautida S-mudeli ulmelist kurvikiirust. Sirgetel hoian end ja autot tagasi, et võimalikeks ootamatusteks väikest turvavaru jätta.

Mõtlen korra, et ehk peaks Adamile ka ringrada tutvustama ja laskma mootoril seal end puhtaks köhida. Ent siis meenuvad ringrajakogemused Toyota GT86-ga – kurvide läbimine oli puhas nauding, kuid sirgel tahtnuks ukse lahti lükata ja jalaga hoogu takka anda. Vaevalt Adam S oma kohmaka kere ning 50 vähemhobujõuga parema mulje jätab.

Vedrustuse seadistuses on aga Opeli insenerid leidnud argikasutuseks ideaalilähedase kompromissi. Vaatamata pöörastele kurvikiirustele ja ülimadalatele rehvidele kulgeb S-mudel parasjagu pehmelt. Ajad, mil „taskuraketi“ sõidumugavust sai võrrelda polsterdamata vineertabureti omaga, on loodetavasti jäävalt möödas.

Kiiret edasiliikumist saadab sõiduki tagaosast kostev mahe madalatooniline jõmin. Tavasõidul pole mootor õnneks kuigi häälekas, küll aga jätab soovida mürasummutus tagarataste ümber. Vähegi karedama asfaldi korral jõuab sealt autosse selline krobin, et muidu hea kõlaga helisüsteemi pole mõtet sisse lülitadagi.

KLIKI PILDID SUUREMAKS!

[dropcap]EDEV JA KALLIS [/dropcap]Mis viib meid tagasi banaalsesse igapäevaellu. Jah, muidugi pole Adam mingi mõistlik sõiduriist, vaid edev, kallis ja ebapraktiline. Hinnakirja lisade nimestik on neli ja pool A4-lehekülge pikk, sellest umbes kolm on täidetud eksterjööri ja interjööri disainielementidega: värvid, kleebised, liistud, ehispaneelid, põrandamatid, peeglikorpused jne. Veel ühe A4-lehe katab erineva kuju ja värvusega valuvelgede loetelu.

Opel Adam S

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]Mis seal ikka, Fiati (ja ka Mini) vastu teisiti ei saa. Aga kui ma peaksin plaani osta väikest kähkusõiduautot? Kas Adam S üldse kvalifitseeruks? Pigem mitte.

Ainus otsene konkurent Abarth 595 pole Eestis müügil. Kuid sama 150-hobujõulist mootorit saab tellida ka Adamist klassi võrra suuremale Corsale. Kaasa tulevad neli täismõõtmetes istet ja mõistliku suurusega pakiruum, vajadusel ka neli ust. Kiirusomadused jäävad Adamile kriipsuvõrra alla, ent Corsa on vähemalt tuhat eurot odavam. Või teisipidi – kui rahakott lubab, siis miks juba mitte 210-hobujõuline Corsa OPC?

Ehk lühidalt: olgu Adam S südamele kuitahes armas, niikui pähe tekib esimene ratsionaalne mõtteiva, muutub Corsa paremaks valikuks. Mis aga ei muuda fakti, et Opel Adam S veab juhi näo laiale naerule.

Loe päkapikumõõdus taskuraketi koha lähemalt siit

Pildid: Tootja, Ylle Rajasaar

http://www.accelerista.com/uudised/eestiuudis/opeli-muugi-ja-teenindusvork-laieneb-veelgi/

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.