Reede, 8. november 2024
Mugav ja ruumikas auto, mis sobib hästi pere igapäevavajadustega
Omas segmendis ainulaadsed maatriksesituled
2016. aasta lõpus peaks Eestisse jõudma OnStar teenus
4 aastat või 120 000 km garantiid ja hind alates 15 190 eurost

Universaalkerega Opel Astra K Sports Tourer on läbinisti praktiline, peaaegu emotsioonitu auto, mis sobib edukalt eluperioodi, mil suur osa ajast kulub lastele ja majalaenu maksmisele. Sports Toureriga saab tehtud nädala sees vajalikud sõidud trajektooril kodu-kool-lasteaed-pood-kodu ning nädalavahetusel pesakonnaga suvilasse vurada.

Väike-keskklassi sõidukina pakub Astra Sports Tourer küllaga mugavusvarustust, mida tavaliselt leiab klass kõrgematelt autodelt ning see kõik on saadaval mõistliku hinnaga. See on auto inimesele, kes ei taha esile tõusta ega liigselt silma paista, kel aga on palju asju/mitu inimest, mida/keda autoga kaasa vedada; ja ta tahab neid vedada võimalikult mugavalt.

Astra Sports Tourer

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]1963. aastal veeres Opeli tootmisliinilt esimene universaalkerega Kadett A Caravan. Sealtpeale on universaalid olnud Opeli väike-keskklassi mudelinimistus kindlal kohal, moodustades läbi aegade müügist rohkem kui viiendiku. Uus Astra Sports Tourer on järjekorras kümnes universaalkerega mudel omas segmendis.

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Ajakirjanikud saavad uue Astra Sports Toureriga teha esmatutvust Portugalis, Portos ja linna lähiümbruses. Oporto mägiteed on kitsad ja ümbruskond maaliline, kogemata ei jää ka “juuksenõelad” ehk U-kurvid, mida on päris parasjagu. Teise päeva veedame kolleeg Kristjan Sooperiga mööda rannikut sõites, Atlandi ookean oma mäsleva vahulainega enamasti paremal käel; kevad tuure üles võtmas ümberringi.

Olen Opel Astra viieukselise luukpäraga sõitnud pikemalt korda kolm, seega on Sports Toureri põhiolemus mulle hästi tuttav. Suurem tähelepanu ongi seekord uuel, 1.6-liitrisel 118 kW/160 hj kaheetapilise turboülelaadimisega diiselmootoril, mille sooritusvõime üllatab meeldivalt. Koos 6-käigulise manuaalkasti ja Start-Stop süsteemiga on see jõuallikas ka üpris kütusesäästlik, isegi serpentiini ronides ei tõuse kulu 5.8l/100 km kõrgemale.

Opel Kadett A Caravan, Sports Tourer

[dropcap]MÕÕTMED, RUUM [/dropcap]Tänu kergkonstruktsioonile on uus Astra Sports Tourer eelkäijast 190 kg kergem, samas on paranenud kere jäikus ning aerodünaamika – õhutakistustegur 0.272 on sama, mis Astra viieukselisel luukpäral. Baasvarustuses ST tühimass on vaid 1188 kg, see on saavutatud tänu kergete aga tugevate plastide ning üli – ja kõrgtugeva terase kasutamisele kerekonstruktsioonis. Lihtsalt ümber öeldes – Opel on teinud kõik, et auto hästi sõidaks, oleks turvaline ja säästlik.

Välismõõtmetelt on Sports Tourer praktiliselt samaks jäänud, olles vaid 4 mm eelkäijast pikem, salongis aga on rohkem ruumi: juurde on tulnud 28 mm jalaruumi taga istujatele ning 26 mm pearuumi juhile. Pakiruum, mis esmapilgul tundub päris väike, on senisest tegelikult lausa 80 liitri jagu mahukam.

Osavalt manipuleerides võib autosse tekitada kuni 1630 liitrit ruumi ning kui lisavarustuse nimekirjast valida Flex Organizer siinid ja kinnitused, saab hulga asju nutikalt ära paigutada. Tagaistet on võimalik suhtes 40/20/40 nupuvajutusega alla lappida, tekitades nii vajaliku lisaruumi. Pere neljajalgsetel on taga rohkem ruumi ning nende sõidutamiseks on tootjal samuti varustuses spetsiaalsed kinnitused.

Pagasiruumi juurest, õigemini alt, leiame ka ühe pisikese, aga olulise uuenduse – juhul, kui auto võti on taskus, saab pakiruumi jalaviipega avada ning järgmise jalaviipega sulgeda. Ka tunneb süsteem ära, kui luugi teekonnal on takistus ning peatab avanemise. Lisaks jalaviipele on luuk kolmes etapis avatav ka salongist ja võtmepuldist. Selles segmendis on selline mugavusvarustus taas ootamatu leid.

Pean kiitma ka ST panipaiku – need ei ole küll üleliia suured –  ukse küljetaskusse mahub ikka vaid 0.33-liitrine veepudel- aga neid on mitmeid; ja mõni on päris nutikas, võimaldades käest panna tülikaid pisividinaid nagu võtmed või lapse lutipudel. Mis eriti tore, panipaigad on lihtsalt puhastatavast plastist, aga samas ei karju nad ei sõidu ajal ega käe all. Hea töö, Opel.

[huge_it_gallery id=”125″]

[dropcap]DISAIN[/dropcap]Tagantpoolt on Astra Sports Tourer küll erakordselt tavaline, julgeksin isegi öelda, eristamatu; ninaosa on samasugune nagu uuel Astral ja see on hästi õnnestunud – tuled, mis iluvõrega kaarjalt ühte sulavad, mõjuvad tagasihoidlikult ja moodsalt. Sports Toureri sügavad küljevoldid lisavad universaalile pisut isikupära. Kergelt kaarduv katusejoon ja pooleks lõigatud C-piilar loovad mulje pikemast autost. Üldmulje on etteaimatav, aga silmale kena vaadata.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT JA INFOVÄLI [/dropcap]Kipun end kordama, aga minu meelest on uue Astra-põlvkonna üheks märgilisemaks saavutuseks Opeli senisest nupuplahvatusest “näpin, puutun, keeran, käänan, võdistan” -loobumine. See, et iste on mugav, rool istub hästi kätte ja elektrooniliste valitsate olemasolul käib sobiva asendi leidmine vähem kui minutiga, sai selgeks siis, kui eelmisel sügisel uus Astra luukpära jõudis. Salongis on igal pool mugav istuda… ja nagu selgub allpool, ka magada.

Juhi töökoht on ST-s astralikult kaasaegne, sõna selle kõige paremas tähenduses, mida selle raha eest saada võib – ees armatuuril selge näidikutabloo, keskel konsoolis puutetundlik infolustiväli, mida ma sõidu ajal näppida siiski ei soovita, sest see on kõrvaline tegevus ja hakib tähelepanu. Seega, tasub oma nutitelefon CarPlay või Android äpiga ära paaritada, valida sobiv meeleolumuusika ja edasi tegeleda sõitmisega.

Juhul, kui kõik läheb plaanipäraselt, on alates sügisest juhi ja sõitjate käsutuses Opel OnStar personaalteenindus – vajutad peegli juures olevat nuppu ja saad koheselt ühenduse keskusega, kus dispetšer sind vajadusel hädast välja aitab ja nõu annab. Lisaks on autol olemas Wi-fi – valmidus, mis võimaldab vähemalt aasta – just niikaua on teenus kliendile tasuta – kasutada autot ka koduse hotspotina; reisides-matkates aga saavad kaassõitjad autos oma igapäevaasju üle neti mugavalt ajada.

[dropcap]SÕIDUKOGEMUS [/dropcap]Sõidukogemuse alamlõigu võiks kokku võtta lühidalt: “Ärge erutuge. Kõik on hästi.” Sports Tourer meenutab juhitavuse kerguselt ja täpsuselt järjest rohkem Volkswagenit. Ehk mitte päris sajaprotsendiliselt, aga lähedale see läheb. Juhtimine sujub kergelt, täpselt ja tõrgeteta, roolitunnetus on lihtsalt väga hea. Järske kurve saab läbitud kiirusel 70 -80 km/h, ilma, et tekiks kordagi ebakindluse tunnet.

Kuuene manuaalkast on jätkuvalt opellikult lollikindel ja ei tee kurja häält, kui korraks ka unustada käik alla vahetada. Uue, 1.6-liitrise 118 kW/160 hj diiselmootori dünaamika on suurepärane, jõuetust ei teki, kinni ei poo, jõuallikas töötab vaikselt. Jah, tahaksin küll automaatkasti, aga selle tulemise kohta vähemalt esialgu info puudub.

Auto on vaikne, tõesti on! Tagant pakiruumist ei kostu ettepoole mingeid tülikaid naginaid, ka rehvi-ja tuulemüra on pigem tagasihoidlikud. Vedrustus on mõnusalt paras, mitte liiga jõrm ega lödi. Jälle ei oska mitte midagi öelda või kurta, sakslased on valmis teinud auto, millega saab… sõita. Emotsioonivabalt, sõita!

Minu sõiduemotsioon tuleb seekord kõrvalistmelt – esimesel päeval, mil seljataha jääb marupikk lend Põhjala ööst Euroopa teise serva, kohalikku keskpäeva, on mind korralikult ära süldistanud. Mis tähendab, et kõrvalistmel on mul vaheldumisi uni ja, sõltuvalt tee kurvilisuseastmest ja mäkkeronimise kõrgusest, süda paha. Tõsiasi, et ma jään kõrval istudes magama, kõneleb kahest: Kristjan on absoluutselt suurepärane autojuht ning Sports Tourer piisavalt mugav ja turvalisena mõjuv sõiduvahend. Pikaks reisiks väga hea!

[huge_it_gallery id=”124″]

[dropcap]JÕUALLIKAD [/dropcap]Opel Astra Sport Toureri jõuallikate valik koosneb üksnes uue põlvkonna diisel-ja bensiinimootoritest, mille maht ulatub liitrist 1.6 liitrini ning võimsused jäävad vahemikku 70 kW/95 hj kuni 147 kW/200 hj. Diiselmootorid on kõik mahuga 1.6 -liitrit, võimsusega alates 70 kW/95 hj, 81 kW/110 hj, 100 kW/136 hj kuni 118 kW/160 hj.

1.6-liitriline 118 kW/160 hj BiTurbo CDTI saavutab maksimaalse pöördemomendi 350 Nm juba 1500 pöörde juures, selle mootori hea jõudlus tuleneb kaheetapilisest järjestikturbost. 1,6-liitrise BiTurbo mootoriga ST kiirendab 80 -120 km/h vaid 8,1 sekundiga. Tehase andmetel on kütusekulu kuuekäigulise manuaalkasti, Start/Stop süsteemi ja madala veeretakistusega rehvidega ainult 4,1 liitrit diislit 100 km kohta (CO2 pääst 109 g kilomeetri kohta).

Bensiiniga töötavaid jõuallkaid on 5: 1,0-liitrine ECOTEC, 1,4-liitrine turbomootor. Kõige võimsam, uus 1,6-liitrine ECOTEC otsesissepritsega turbomootor, võimsusega 147 kW/200 hj ja 300 Nm pöördemomendiga jõuab suve hakul.

Välja arvatud tutikas 1.6-ne turbobensukas, olen suurema osa neist mootoritest ka ise järgi proovinud ning julgen soovitada 1.4 -liitrist turbomootorit ning Portugalis äsja proovitud uut, kaheetapilise turboülelaadimisega 1.6-liitrist 118 kW/160 hj diislit. Aga tõsi, et kõigil pole nii võimsaid jõuallikaid igapäevaselt vajagi ning kerget ST-d veab suurepäraselt edasi ka 1-liitrine täisalumiiniumist ECOTEC otsesissepritsega turbo-bensiinimootor.

[dropcap]HIND [/dropcap]Sports Tourerile pakutakse nelja varustustaset (odavamast üles) Selection, Enjoy, Innovation, Dynamic. Müüjate kogemus näitab, et kõige paremini läheb kaubaks Enjoy või Innovation varustuses auto, mille hind jääb orienteeruvalt 18 000 euro kanti. Sellisel universaalil on peal kõik eluks vajalik ning jääb üht-teist lisanimekirjast valimiseks ülegi. Ka on võimalus ST-le valida Business pakett, mis lisab kõvasti mugavusvidinaid ning tõstab auto jääkväärtust tootja andmetel rohkem kui 3000 euro võrra.

Lähemalt tasub varustuse nimekirjade ja hindadega tutvuda tootja lehel.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Opel Astra Sports Tourer oma tagasihoidliku välimuse ja hea ruumilahendusega võiks olla üks neist sõidukeist, mida pidada praktilisuse sünonüümiks. Kõik on (soovi korral) olemas, lustlikust infoväljast massaažifunktsioonidega toolini ja lihtsalt ümberkombineeritava pakiruumini; auto on hästi sõidetav ja ökonoomne – kas on midagi veel, mida ühelt väike-keskklassi sõidukilt nõudma peaks?

Hind-kvaliteet on paigas, tootjapoolne garantii 4 aastat teeb autost üsna murevaba; ainus, mille üle tahaks nuriseda, et Sports Tourerit ostes muutud sa kiiresti tõenäoliselt sama praktiliseks nagu su auto – silmapaistmatuks töömesilaseks, kelle elu mõte on lapsed ja ühine õhtusöök ning suurim unistus varakevadel suvilasse mulda kõblama pääseda… Mitte et selles kõiges midagi halba oleks; teatud eluetapil (ämm, lapsed, majalaen) ongi see täiesti aktsepteeritav meeleseisund. Lihtsalt, see ei peaks saama elupõliseks harjumuseks.

[dropcap]KONKURENDID [/dropcap]Heas mõttes igava praktilisuse lipulaev on kahtlemata Škoda Octavia. Vaadata võiks ka Peugeot 308-t ning silmad pärani lahti tuleks oodata Renault Mégane Sport Tourerit. Väike-keskklassi universaalide segmendis on valikut päris palju, aga alustada võiks põhivarustuse nimekirjade ja järgmiseks hinnakirjade ning siis ökonoomsuse võrdlemisega. Kiirelt saab selgeks, et VW Golf Variant võidab üksnes juhul, kui inimene on veendunult margitruu ning lihtsalt peab VW-ga sõitma.

[huge_it_gallery id=”126″]

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tootja loodab, et Sports Toureri müük saab olema vähemalt kolmandik kogu Astra müügist. Moodsa ja mugava universaaliga sihitakse nii peresid kui ettevõtteid, millel on igapäevane vajadus ruumikama ja ökonoomse sõiduki järgi. Saksamaal, Suurbritannias ja Itaalias algas ST tellimine juba möödunud sügisel, Eestis läheb suurem müügitegevus lahti koos kevade tulekuga.

Loe Astra Sports Toureri kohta lisaks maaletooja lehelt
Leia endale lähim Opeli edasimüüja

Tekst: Ylle Rajasaar. Pildid: Ylle Rajasaar, Opel

Eestimaa talves ellujääja, Opel Astra K

Opel Astra Sports Tourer

69%
69%
Emotsioonitu ja praktiline
  • DISAIN
    6
  • KVALITEET
    7.5
  • JUHI TÖÖKOHT
    6
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    8
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7.5
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    7
  • HIND
    8
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    8
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    5.8
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    5

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.