Reede, 20. detsember 2024
4. veebruari ennelõunal alustasid 15 e-autot Tallinnast, Peterburi teelt ühist teekonda Paiale, et tähistada Baltimaade esimese ultrakiirlaadija avamist ja ära proovida, kui kiiresti üks või teine mudel seal akusid laadida suudab. Pidulikus rongkäigus oli mitu uudismudelit, mis on äsja Eestis müügile tulnud ning mis väärisid väikest proovisõitu.

ultrakiirlaadija

Mõni aeg tagasi kõlas ühismeedias üleskutse kõigile elektriautode omanikele, liituda 4. märtsil ühissõiduga Tallinnast Paia risti, et tähistada seal pidulikult uut verstaposti Eesti energiaettevõtte Alexela tegemistes. Aktsiooniga liitusid ligi 20 elektriautot, neist osa tulid Paiaristi teenindusjaama omal käel mujalt Eestist. 

Tallinnast asusid teele ka vähemalt kolm uudismudelit, mis on äsja Eestis müügile tulnud: Porsche Taycan, Mercedes- Benz EQC ja Mini Cooper SE. Lisaks üks eraomanduses Tesla Model 3, mida siinmail samuti suureks uudiseks lugeda võib.

Kahjuks ei olnud kirjus rivis Euroopa müüduimat elektriautot, Renault Zoe´d ega ühtegi PSA uudismudelit, Peugeot 208-e’d, 2008-e’d või Opel e-Corsat (selle esitlussõidud algavad Euroopas aprillis). Kia Niro EV-dki peame veel veidi ootama…

Ka linnast väljas saab elektriautoga sõita

Alexela pole ammu enam pelgalt kütusemüüja vaid on laiendanud haaret jõuliselt kogu energiasektoris ja avanud üle Eesti uudse kontseptsiooniga teeninduskeskusi, mis on kohaliku kogukonna jaoks olulise tähtsusega.

Nii on see Paial, kus mullu avatud Alexela Paiaristi teenindusjaam on Baltimaade suurim ning kus tavapärase tankla kõrval olemas korralik kohvik ja restoran, kauplus, kust osta esmatarbekaupu, postipakiteenus ja pank. Ka pesta saab või vajadusel tööd teha, sest internetiühendus on kiire. 

Ainus, mida senini ei pakuta, on ööbimisvõimalus, aga nagu selgub omavahelisest vestlusest, on sellelegi mõeldud – kui on nõudmist, küllap siis tuleb ka teenus. 

Alates 4. märtsist on Paiaristi tanklas olemas ka kaks elektriautode kiirlaadijat, lisaks nimetatud 160 kW võimsusega ultrakiirlaadijale, mis on Baltimaades esimene, ka teine, “tavaline”, 50 kW võimsusega kiirlaadija.

Paia teenindusjaam

Mõlemad laadijad on paigaldatud koostöös Elepordiga ning Alexela plaanib nendega koostööd jätkata. Eleport käis koos nimevahetusega veebruaris välja ambitsioonika plaani, avada aasta lõpuks vähemalt 160 e-autode laadijat üle Eesti, sh maapiirkondades.

Alexela plaanidega haagib see mõte hästi, sest avamisel ütles ettevõtte tegevjuht Aivo Adamson, et üks eesmärke on tõestada elu võimalikkust maal ja aidata igati kaasa, et inimesed saaksid linnadest eemal elutähtsaid teenuseid. 

Elektriautode kiirlaadijad üle Eesti murendavad eelarvamust nagu saaks elektrikatega ainult linnas sõita: “Võimalus 5 minutiga keset Eestit auto aku piisavalt täis laadida, et sõita edasi ükskõik, millises suunas, peaks olema kinnituseks, et ka maal saab kaasaegselt elada,” rääkis Adamson. 

Järva vallavanem Rait Pihelgas kinnitaski, et lühikese ajaga on Paiaristist saanud kohalike jaoks oluline teenuskeskus: “Siia tullakse sööma ja aega veetma, pangaasju ajama ja postiteenust saama. Järvamaa sõlmpunktiks olev Paia liidab maakonna eri osad, oleme tänulikud, et meil see koht siin nüüd on.”

Vallavanem rääkis ka oma elektriauto kogemusest: “Olen sõitnud i-MiEV-iga ja isegi selle auto kiirendus on elamus.” Ta lisas, et usub, et sarnaste kiirlaadimispunktide tekkimine julgustab inimesi rohkem e-autosid ostma. 

Aivo Adamson tuletas veelkord meelde, et elektriautode ostutoetuse esimene voor tuli jaanuaris nelja minutiga täis: “Peame olema valmis selleks, et elektriautosid on järjest rohkem ja neid tahetakse sama mugavalt ja kiiresti laadida kui tangitakse tavalisi autosid.”

“Nii meie kui elektriautode omanike üks unistus on nüüd täitunud: Eesti südames saab väga kiiresti e-autot laadida. 5 minutit on paras aeg, et end sirutada, 10 minutiga jõuab ka süüa ja selle ajaga on võimalik osal autodel isegi aku täis saada,” rõõmustas Adamson. 

Kui kiiresti aku siis täis saab?
Porsche Taycan ultrakiirlaadijas

Paia ultrakiirlaadija koguvõimsuse suudavad ära kasutada vähesed seni tootmisse jõudnud e-autod. Üks, mis sellest postist kõik oskab välja võtta, on Porsche Taycan.

Sõitsin Taycaniga Tallinnast Paiaristile tugevas vastutuules ja vihmasajus, keskmiseks energiakuluks kujunes umbes 34 kWh/100 km kohta.

Kõrval istunud müügiekspert muigas, et pole see mingi eriline tulemus, testsõitudel pigistatakse autost välja ka enam kui 60 kWh/ 100 km-le. No Porsche ju! Võrdluseks: Audi e-troniga päikesepaistelisel suvepäeval sain kuluks 37 kWh.

Peatumata praegu pikemalt Taycani iseloomul või sõiduomadustel, kasutasin kolonni lipukandja õigust ja roolisin auto esimesena ultralaadijasse. Paiale jõudes oli akut alles 14%. Taycan Turbo S maksimaalne vastuvõtuvõime on 270 kW alalisvoolu. Vaevalt poole tunniga oli akus nii palju särtsu, et sõita Tallinna ja Paiale tagasi. 

Porsche Taycani laadimisefektiivsuse kohta täpsem teave puudub, aga Tesla Model 3 on teadaolevalt üks usinamaid energiaammutajaid, mis suudab kõige kauem kõige “laiemalt” ehk kiiremini pakutavat elektrit vastu võtta. 

Tesla Model S ja Model 3 ultrakiirlaadijas. Foto: Ylle Tampere

Tesla Model 3, millega sõitsin Tallinna tagasi, tõrkus esialgu ultralaadijaga paaritumast, aga väikese meelitamisega sai asi lõpuks ära tehtud. 22% oli, umbes 15 minutit laadisime ja sõit Tallinna poole võis alata.

Auto keskmine energiakulu on normaalsel sõidul kuskil 22-23 kWh/100 km kandis, laadimiskiirus küündis korraks üle 120 kW ja pardakompuuter näitas, et tunniga saab 800 km laetud nagu naksti.

(Tegelikult saaks Model 3 vastu võtta ka 160 kW kuid auto aku oli laadimise ajaks juba maha jahtunud, Paia laadija kiirus esialgu ka piiratud. 120 kW on seega super tulemus. Tesla laadijates akut eelsoojendatakse.)

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tesla Model 3 Paia uues ultrakiirlaadijas #ultracharger #teslamodel3 #accelerista #testdrive

A post shared by Accelerista (@accelerista) on

Uued mudelid ja eriti see MINI

Niisiis ootas kolmapäeva hommikul mind kontori ees üllatus: Mini Cooper SE, mis kuni piduliku laadija avapäevani katte all end peitis. 

Facebookis, kus sai arvata, mis auto 4. märtsil Eestis avalikuks tehakse, läks päris kõvaks peamurdmiseks: on Mini, ei ole Mini… Tunnistan, et läksin õnge: algul olin täiesti veendunud, et on Mini, siis aga hakkasin kahtlema ning pakkusin Peugeot 208-e-d, mida ka elusuuruses silmad pikad peas Eestisse ootame.

No igal juhul Mini tutikas elektrikas see oli ja ma saan nüüd öelda: “Olen sõitnud!” Keskmine kütusekulu 22 kWh/100 km tuleb koerailmaga lugeda väga heaks, lisaks on auto sisse sõitmata. Jah, lugesite õigesti, ka e-auto tuleb alguses korralikult sisse sõita. 

Retrokas see on, ja samal ajal väga Mini ja üksiti samm tulevikku: moodne digidisplei esineb esimest korda just nimelt elektrilisel Minil.

Käsitsemine on mugav ja loogiline, hind ei tapa, sõiduraadius – kui ultrakiirlaadijaid antakse, ei ehmata ka. Ainult heas vormis peaks olema. Minu ümaraid käsivarsi togisid sellegi auto kõrged istmeküljed tagantpoolt päris valusasti. 

Mersu elektrika rooli ma ei saanudki, kolleeg Autolehest keeldus vahepeatuses sõidukeid vahetamast, kuigi pakkusin vastu Porsche Taycani. No ju siis on nii äge auto see mersu, aga ma olin hullult rahul Taycaniga sõites ka. 

Kõige rohkem tahaksin rääkida Model 3-st, aga seda teen siis eraldi. Üks mis kindel, Teslal on täiesti oma tee ja selle kopeerimine konkurentidel päris kindlasti ei õnnestu. Ja veel on kindel, et senistest Tesladest on Model 3 tõesti kõige parem, sealjuures ka kõige odavam.

This slideshow requires JavaScript.

Peterburi tee tankla märgiline tähtsus

Kes veel ei tea, siis Peterburi tee 77 tanklast pani rongkäik jugama põhjusel, et möödunud aasta novembris avati seal Alexela esimene elektriautode kiirlaadija, millel olemas lisaks CHAdeMO-le ka CCS standard. Paigaldas Eleport. 

Nii uhket vaatepilti kui kolmapäeva ennelõunal seal tanklas ilmselt väga tükil ajal ei näe. Aga eks me olemegi teekonna alguses. Edaspidi vast avatakse kiirlaadijaid karjakaupa, arvestades kliimaplaanidesse sisse kirjutatud suurejoonelist e ja ö – plaani, hakkab meid üsna kiirelt kollitama kiirlaadijate nappus. 

Selles, et elektriautode müük Eestis hästi läheb, pole kahtlustki. Porsche Taycane on n-ö pildi pealt ostetud 18, lisaks 2 demo, millel samuti omanikud olemas, ja iga päev toob uusi tellimusi juurde. Kvooti ei ole, kõik saavad.

Model 3 tuuakse aktiivselt teistest riikidest, Audi e-trone on tänavu kuuldavasti juba 11 müüdud, Mini elektrikat on üle ilma tellitud jõhkrates kogustes, uus Zoe rokib edetabelite esiotsas Euroopas ja ühel hetkel ka Eestis, Leaf on nagunii hitt-toode…

… ja kolme aasta pärast haigutame kõik laialt kui tuleb uudis, et valmis on saanud järjekordne äge elektriauto. Hinnad on selleks ajaks võrdsustunud sisepõlemismootoriga autode omadega (mh viimaste hinnad kerkivad), CNG ning LNG leidnud koha rasketranspordis, aga läinud ära sõiduautode sektsioonist ning meile ongi jäänud vaid elekter. 

Eestis võiks seks ajaks olla selgus majas ka kiirlaadijatega, võrgustumine on toimunud võrdsetel alustel ja sõltumata kus ja kellega sa lepingu oled teinud, laadida saad lihtinimesena igast postist.

“Ühisplatvormid on juba praegu olemas ja Euroopa riigid võtavad neid järjest ka kasutusele, ainult Eestis ootame ja vaatame,” kurvastab Raul Potisepp Elepordist. “Teeme kõik endast sõltuva, et ka siin saaks lihtsalt igal pool laadida,” lisab ta enne kui Paiaristist kumbki oma teed sõidame.

Pildid: Ylle Tampere ja Silver Raidla

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.