Kolmapäev, 18. detsember 2024

Peugeot 3008

73%
73%
Tulevik on täna
  • DISAIN
    7.5
  • KVALITEET
    8.5
  • JUHI TÖÖKOHT
    6.8
  • INFOLUSTIVÄLI
    7.5
  • RUUMIKUS
    6.8
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7.8
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    7.5
  • HIND
    8
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    6
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    6.5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    7.5
Suurepärase välimusega kvaliteetne kõikjalsõitja
Sobib kuni kahe lapsega perele esimeseks autoks
Heas varustuses baasmudeli hind 19 700 eurot
Tippvarustuses Peugeot 3008 saab kätte alla 30 000 euroga

Teise põlvkonna Peugeot 3008 linnamaastur ongi uus. Otsast peale, põhjast pardakompuutrini uueks ehitatud autos meenutab eelkäijat vaid lõviembleem ning tuttav number, ehkki keegi poleks tootjale pahaks pannud, kui sellele lapsele oleks pandud teine nimi. Igatahes on uus Peugeot 3008 jahmatavalt hästi välja kukkunud ning oleksin tõeliselt imestunud, kui see omas klassis popstaariks ei saaks.

Euroopas ja ka Hiinas on uus 3008 juba väikese veeklaasitormi üles tõmmanud, Eestis tuleb linnamaasturi fännidel üle saada oma eelarvamusest ning tunnistada, et Peugeot on tegijate seas tagasi. On tegelikult juba mõnda aega, sest viimaste aastate uudismudelid – 508, 208, 308 on osutunud hea hinna-kvaliteedisuhtega sõidetavateks autodeks, mille ülalpidamiskulude üle omanikud küll ei nurise.

KLIKI PILDID SUUREMAKS!

[nextpage title=”MINU LUGU”]

Oma esimese, ühepäevase proovisõidu tegin ma tutika Peugeot 3008-ga Eestis. Vaid mõni päev hiljem oli mul suurepärane võimalus panna 3008 proovile Emilia-Romagna maakonnas, mööda noort Apenniinide kurdmäestikku udus ja vahepeal ka lausvihmas seigeldes.

Tagantjärele tuleb siinsele müügiosakonnale teha kniks, et nad alguses kogemata vale auto välja kirjutasid – sain kõigepealt proovida ära GT-Line varustuses 1.6-liitrise, 120-hobujõulise diiselmootori automaatkastiga versiooni ja seejärel, kui segadus lahendatud, istuda tippmudeli, samuti 2-liitrise, aga 180-hobujõulise GT-varustuses 3008 rooli. Itaalias käisime läbi suurema osa mudelivalikust ning proovisime omal nahal moodsaid juhiabisüsteeme.

Tõenäoliselt on just esimesena proovitud 3008 – olgu siis GT-Line või Allure Plus-varustuses – paljude ostjate tulevane favoriit. Ilmselt valiksin ka ise sellise, sest salongis kasutatud tekstiilid on nagu värskendav briis üldises nahalaadse luksuse poole püüdlevas autode sisustusmoes. Ma ei ole vegan, aga ma tahaks midagi isikupärasemat kui kummilooma nahk või nappa!

ylle rajasaar

[nextpage title=”UUS PLATVORM”]

Peugeot 3008 on ehitatud PSA kontserni EMP2 (Efficient Modular Platform) modulaarplatvormile. EMP2 võimaldab kergelt muuta nii teljevahet kui auto kõrgust ning valida vedrustust, aluse eeliseks on kergus ja tugevus. EPM2 on vundamendiks suurele osale kontserni olevatele ja tulevatele väike-keskklassi ja keskklassi mudelitele, aga adapteerivad seda ka teised tootjad: Opel (uus Zafira), Toyota (Travelleri sõsarmudel Proace).

Lähitulevikus jõuavad müügile EPM2 põhjale ehitatud 7-kohaline luksuslik linnamaastur Peugeot 5008 ning Hiina turule mõeldud, 3008st 55 mm pikema teljevahega Peugeot 4008. Veidi kaugem tulevik toob 3008 pistikhübriidi, mis lisab valikusse nelikveo (elektriajam tagateljel).

Eelarvamuste kütkes autoostjale: kui muidu vaatab autotööstus jaapani tootjate, eriti Toyota poole, sest just sealt tulevad innovaatilised šassiikonstruktsioonid, siis nüüd on Toyota möönnud EPM2 sobivuse Proace’i tootmise koostööks. Kõva sõna!

epm2-platvorm-psa

[nextpage title=”DISAIN”]

Peugeot 3008 on nagu väike must kleit iga naise garderoobis või tume ülikond härra riidekapis. Hästi õnnestunud, silma- ja kasutajasõbralik tervik, millega saab tehtud nii argipäevased kooli-, poodi-, töölesõidud kui veereda õhtul väljapeetud ilmel teatrisse või peole. Ning mitte keegi ei imesta, kui sa otse teatrist otsustad sõbra juurde maailma servale suitsusauna sõita, selle autoga ju võib.

22-sentimeetrine kliirens, suurepärased leed-tuled, pimeda- ja libedasõitu lihtsustavad abisüsteemid – räägime asjadest nagu nad on, see on disain, mida me tegelikult otsime. Mitte “ou, kuule, tegime sportliku väljanägemisega auto, et oleks edev”. Ei. “Tegime sõidetava auto, mis mõjub soliidselt ja elegantselt ja millele tänaval vähemalt korraks järele vaadatakse.” Jah, aitäh, inseneritehniline!

[nextpage title=”RUUM”]

Omas segmendis on 3008 tugev tegija: 4.45 m pikas, 2,68-meetrise teljevahega autos on kõvasti ruumi. Pakiruum on senisest suurem, koguni 520 -liitrine ning seda saab suurendada 1580 liitrini. Väikese vinjetina – lisavarustuses on ka jalaviipe peale avanev tagaluugi mehhanism!

Tõsi, tagaistmel läheb pikemat kasvu inimesel olemine pikisuunal pisut kitsaks ning isteasend tundub ka pisut madal, aga kolm last mahub kenasti kõrvuti istuma. Siiski võiks autot ostes arvestada pikemate sõitude puhul nelja sõitja jaoks hästi läbimõeldud ruumiga.

Kõik see, mida olete reklaambuklettidest lugenud autodest, mille juhikoht on disainitud nagu lennuki kokpit, on 3008-ga kõrvuti pannes plära. Sõnaselge plära, sest Peugeot’ insenerid on suure tõenäosusega käinud kas lennusimulaatoris või siis päris kokpitis ja meelde jätnud, kuidas asjad tegelikult on.

Ees istujad võivad end oma eraldi “pesades” tunda nagu lennuki kokpitis. Ainus erinevus, et 3008-s on “pilootidel” … nii umbes kaks ja pool korda rohkem ruumi kui väikelennukis. Nuppe ja valitsaid on ka oluliselt vähem, aga sellest allpool.

Kahte sõitjat lahutab ühtlaselt armatuurilt “alla voolav” kõrge keskkonsool ning mõlema käeulatusse jääb mitu individuaalselt kohandatavat panipaika. Ka ei häiri istujad teineteist sõidu ajal, käetugi on piisavalt lai. Jah, see on õnnestunud eraldatus, kui te sellega muidugi ära harjute.

Siinkohal astuvad appi igasugu imevidinad nagu kassi käppade survet imiteeriv massaaž, sobivasse asendisse liigutatav ja päris hea “pidamisega” iste ning korralik kahetsooniline kliimaseade, mis võimaldab vajadusel tekitada kontrasti – ühele jääkülma, teisele kuuma – kui soovite. Aga see kõik on ikka vaid jäämäe veepealne osa…

[nextpage title=”JUHI TÖÖKOHT”]

Vinge värvide mäng armatuuris, D-kujuline sportrool ja hõbedased klaveriklahvid keskkonsoolis – see on esimene mulje juhi kohale istudes. Virtuaalse kokpitiga koostöö saab selgeks mõne minutiga, roolile on toodud nn. kodunupp, millest saab ette rullida õige info.

Väikese rooliga harjumine võtab vähemalt minul mõnevõrra aega, esialgu tundub proportsioon “suur auto- pisike baranka” natuke paigast ära, aga viimasel päeval Itaalias, mägiteedel summides, saan tunde kätte. Ja see tunne ütleb, et tegelikult võiks rooli veel vähem olla – jätke järgmine kord ainult küljekaared ning las näidikud olla seal (ja sellised) kus nad praegu on, sest nii on kõige kergem toimuvat hoomata.

Klaveriklahvid keskkonsoolis tulevad infolusti osas veel jutuks. Minu soovitus on, sättige enne sõitu tingel-tangel paika ja ärge sõidu ajal näppige. Ja kui on vaja niblida, siis peatage auto.

Turvalisusest võiks kirjutada pika peatüki; lühidalt on Peugeot 3008 juhiga kaasamõtlev ja ohtlikke olukordi ennetav auto. Sõltuvalt versioonist pakutakse põhi- või lisavarustusena mitmeid ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) juhiabisüsteeme, sealhulgas rajajälgimise süsteemi, kohalduvat kiirushoidikut, ennetavat pidurdamist, juhi teavitamist väsimusest ja palju muud, mis elu oluliselt lihtsamaks (ja kaunimaks) muudavad.

img_6993

[nextpage title=”INFOLUST”]

Juhi infovahetus käib 12,3″- digiekraani kaudu. Soovitan võtta käsiraamatu ja asjad endale selgeks teha. Muidu juhtub nagu mul, et lülitad sisse “Sport”- sõiduviisi, aga see on salakavalalt ühendatud ergutava lõhnapahvaku ja istmesügavustest plahvatava intensiivne seljasügamisega. Katsuks heaga, käsiraamatuga!

Keskkonsoolis vallutab pilgu 8-tolline puuteekraan, mille alla on välja toodud otseteed ehk needsamad klaveriklahvid, millest ülal juttu oli. Näeb jube edev välja, ausalt! Meenutab kolme tuntud saksa autotootja püüdlusi ajaga sammu käia, aga see pole siin püüdlus vaid päris asi.

Kuigi Peugeot 3008 infolust teeb oma kiiruse, sisu ja väljapaistvusega sakslastele vägeva maksahaagi, siis mulle kui selgust ihalevale kasutajale meeldiks, kui oleks selge otsus, kas näppida või silitada. Praegu läheb jätkuvalt (vähemalt alguses) vaja käsiraamatut, et kogu selle ilu ja tiluliluga sõbraks saada. Isegi kui kasutada vaid otsetee-klahve, tuleb näiteks lõhnapahvakutest ja tudimudist vabanemiseks ekraani silitada.

Aga. Need muutuvad elu pisiasjadeks momendil, kui tööle hakkab Tom-Tomil põhinev navi. Ohsa! Ega ma väga seal menüüde sügavuses ei tuhninud ka, aga erinevalt Travellerist juhatas nii Eestis kui Itaalias teed meelas naishääl, kes tõepoolest teadis, kuhu minna ja andis ka omapoolseid soovitusi. Kaksteist punkti ka selle eest, et info kuvatakse alati armatuuriekraanile, soovi korral suuremalt või siis väiksemalt paremal nurgas.

Kui alguses tundus mulle Peugeot 3008 juhi töökoht, kogu see “korvis” istumine, kassikäpamudin, värvide ja lõhnade mäng harjumatu, siis kolmanda sõidupäeva lõpuks jõudsin teadmiseni, et kogetu on suur osa autosõidu tulevikust.

Kui käppa saad, on see lihtne ja tõeliselt mugav – auto, mis mõtleb sinuga kaasa (mitte sinu eest), ja mis suudab ennetavalt tasalülida mõnegi vale sõiduliigutuse. Jah, tulevik on täna ja siin ning selles hinnaklassis ja segmendis ei suuda praegu keegi 3008-le sama jõuliselt vastata.

[nextpage title=”SÕIDETAVUS”]

Liitsõna “linnamaastur” teine osa on Peugeot 3008 puhul liialdus: vaikimisi on tegu esiveolise autoga. Tõsi, 22-sentimeetrine kliirens, mäelt laskumise abisüsteem ning uudne Advanced Grip Control veojõusüsteem, millel on viie haardetasandiga eelseadistatud veojõukontroll, räägivad jälle maasturi poolt.

Proovisime ühel hommikul ära nii järsust libedast kallakust laskumise kui pindamata teel, mudas, liivas ja kivide vahel sumpamise. Olgem ausad, elektrooniline nelikvedu ongi vingelt ületähtsustatud, hätta ei jäänud me kuskil.

Mööda maanteed nagu siidi, mäkketõusudel ka lahjemate jõuallikate toel särtsakalt edasiliikuv, lollikindla ja pehme käsikastiga ning kohaneva automaatkastiga, mille kiire kaasatöötamine just nimelt väiksemate mootoritega hästi esile tõusis – see võikski olla pikkade sõidupäevade lühike kokkuvõte. Eestis saab see auto igal juhul hakkama.

img_6957

[nextpage title=”JÕUALLIKAD”]

Uue Peugeot 3008 jõuallikate valikus on uued ja ökod Euro6.1 standarditele vastavad bensiini- ja diiselmootorid, mis võimsuse osas grammigi allahindlust ei tee ning millele lisab säästlikkust kiirelt toimetav Stopp-Start süsteem.

Bensiinimootorite valikus on turbolaaduriga kolmesilindriline 1.2-liitrine, 130-hobujõuline PureTech ja 1.6-liitrine, 165-hobujõuline TSI. Ehk siis turbo ja turbo, mõlemad innovaatilise tehnoloogia eest kõrgeid auhindu pälvinud. Sõltuvalt varustusest, on 1.2- liitrist võimalik saada ka 6-käigulise käsikastiga, 1.6-sele pakutakse vaid automaati.

Diislitega on asi peaaegu sama lihtne: kas 1.6 Blue HDi 120 hobujõudu (manuaal ja automaat) või 2-liitrine Blue HDi 150 (käsikast) või 180 hobujõudu (ainult automaat).

Kui nüüd keegi küsib, mida ma eelistan, siis olen üsna nõutu, sest 3008ga sobivad nad eranditult kõik, on ökonoomsed ja sõidudünaamika osas etteheiteid ei ole. Tõenäoliselt on kahene diisel Eesti oludes liiga palju, võtaksin pooleteisese. Bensiinikatest jättis tõeliselt hea mulje ühekomakahene, nii automaat – kui käsikasti variandis. Ehk otse öeldes: täna jälle me joome (õige natuke) bensiini ja klõbistame kolme silindriga.

https://youtu.be/9FyGKSEOKQc

[nextpage title=”VARUSTUS, HINNAD”]

Koos “plus” vahetasemetega on varustust võimalik valida kuues variandis. Minu lemmiku, 1.2-liitrise kolmesilindrise jõuallikaga ja manuaalkastiga Peugeot 3008 maksab kõige madalamas, Access varustuses vaid 19 700 eurot.

Tõenäoliselt ostetakse baastasemel autosid Eestis nirult, rohkem sihitakse Allure, Allure Plus ja võimalik et ka GT-Line, GT poole. Mis tähendab, et pea kõikide kellade-viledega 3008 eest tuleb lauda käia ligikaudu 27 000 eurot, kampaaniapakkumiste ajal veelgi vähem. Advanced Grip koos mäelt laskumise abiga viib rahakotist lisaks 400 eurot, aga on Eesti oludes igati kasulik tehing.

Üksikasjalikult saab Peugeot 3008 varustuse ja hindadega tutvuda siin.

https://youtu.be/9aj62MxL83E

[nextpage title=”VAIKUS, HÄÄL JA VÄRV”]

Tippvarustuses Peugeot 3008-l kas on juba paigaldatud või siis saab lisavarustusena tellida Focal-helisüsteemi. Tasub mõelda, sest suurepärase helipildiga tuleb kaasa rida lisaliigutusi, mis auto salongi kostuvaid helisid vaigistavad – näiteks müra peegeldavad paksemad klaasid ja spetsiaalsed uksetihendid.

Kes ei usu, proovigu ise järele: 3008 on sõidu ajal erakordselt vaikne, ka madalamal varustustasemel. Salongi kostab veidi vaid rehvide sahinat asfaldil. Kõik. Veermik on tumm, ükski detail ei nagise. See olekski vist üsna võimatu, sest auto salongi koostekvaliteet on päriselt ka… viimasepeale timm.

Itaalias mööda mägiteed alla ronides on ikka täiesti vaikne, hakka või laulma, et iseendale seltsi pakkuda…Vägisi kipun lõvikutsikat võrdlema saksa ordnungiga kokku laotud neljarõngalisega. Lõvi haigutab mõnusalt ja lööb nurru – ja võidab..

Ai, jah, muusika ja valgus… 3008 on džäss ja evergreen. Aretha Franklin, Pat Metheny. Kollaste vahtralehtede langemine uduniiskele asfaldile; kuldnoka improvisatsioon soojas sügisvihmas. Salongis saab infolustist sellele juurde valida sobiva meeleoluvalguse ja -lõhna. Mina eelistan päris jalutamist päris valguses.

img_5344

[nextpage title=”KOKKUVÕTTEKS”]

Pange aeg proovisõidule kirja, et vabaneda eelarvamustest ja kogeda elamust, mille pakub detailideni läbimõeldud neljarattaline toode. Suur osa C-segmendis möllavatest konkurentidest paraku kahvatuvad Peugeot 3008 kõrval, olgu põhjuseks siis vananenud lustikastid, kehvem koostekvaliteet või paigast hinna-kvaliteedi suhe.

Mida need insenerid siis nii õigesti seekord teinud on? Nad ei ole teinud kokkuhoidu. 3008 on välja kukkunud kasutajasõbralik, sõidetav ja üksiti omast ajast ja ka hinnaklassist ees olev auto. Sellepärast ei tahagi ma nimetada ühegi konkurendi nime, sest 3008 väärib tõepoolest omal nahal kogemist.

Otsi lähim esindus siit ja mine tee üks proovisõit. Ja siis räägime uuesti prantslaste autoehitamise oskusest.

http://www.accelerista.com/uudised/galerii/peugeot-avas-pariisis-naituse/

 

http://www.accelerista.com/auto/suv/peugeot-3008-uudis/

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.