Neljapäev, 7. november 2024
“Muuhulgas tegime ka elektriauto” võiks kõlada uue põlvkonna Peugeot 208 lühitutvustus. Tõepoolest, ühe laadimisega kuni 340 km läbiv Peugeot e-208 on üks kolmest variandist, mille vahel valida. Portugalis käis sellega proovisõitu tegemas Ylle Tampere.

Peugeot’ kahega algavatel mudelitel on ajalooliselt ettevõtte käekäigus olnud suur roll. 1983. aastal tootmisse jõudnud Peugeot 205 supermini kujunes tõeliseks hitt-tooteks ja seda otsivad kollektsionäärid tikutulega taga.

1998. aastani tootmises olnud mudeliversioone müüdi üle ilma rohkem kui 5,3 miljonit. 205 GTi sai legendiks, mille poole tootja tänaseni aupaklikult kummardab uusi GT või GTi mudeleid luues. Ja kõik me mäletamegi!

Peugeot 205 GTi Gutmann. Pilt: Wheelsage

Edasi läks huvitavaks: Peugeot 206 on küll 205 järeltulija, aga mitte otsene. Legendaarse 205 võtsid üle uus 106 ja 306, üks vastavalt alumise ja teine ülemise otsa kliendid.

1998. alates, mõningate mööndustega isegi 2012. aastani ja kauem eri ilmanurkades toodetud 206 osutus aga veelgi kõvemaks B segmendi tegijaks: eri andmetel on seda toodetud ligi 9 miljonit tükki.

206 GTi 180 ja 206 RC versioonid sündisid, et tähistada Prantsuse Lõvi tähelepanuväärseid WRC ralliradade võite nullindate alguses. Ja loomulikult tegid need kummarduse legendaarsele 205 GTi-le.

Peugeot 207 jõudis tootmisse 2006. aastal. Ka sellest valmisid GT ja RC versioonid, ent nendest pole nii palju rääkida kui eelkäijatest.

2012. aastal tuli peale uus 208 mudelipõlvkond, mis sealt alates on säilitanud oma nime. Ametlikult lõppes 207 tootmine Euroopas 2014. aastal. Iran Khodro jätkab teadaolevalt Peugeot 207i tootmist tänaseni.

Peugeot 208 esimene mudelipõlvkond on osutunud järjekordseks edulooks superminide segmendis. Vahepeal on see saanud korraliku facelifti, GT Line ja GTi by Peugeot Sport versioonid ning sundinud konkurente omi B klassi sõidukeid samuti sportlikumaks tuunima.

Teise generatsiooni Peugeot 208 on juba läinud autoajalukku kübaratrikiga, kus samale platvormile pealtnäha mängleva kergusega ehitatakse kliendi soovide järgi kas bensiini- või diiselmootoriga või hoopis elektriajamiga auto. Võimalik, et ühel momendil lisandub valikusse ka hübriid. Sest valikut peab olema!

Peugeot e-208: täpselt nagu “tavaline” 208

Kui rivistada kõrvuti üles kõik teise põlvkonna 208 mudeliversioonid ja mitte lasta uudistajat taguotsi piiluma, on kogenematul silmal suhteliselt keeruline vahet teha, mis on bensiin, mis diisel ja mis elekter. e-208 tunneb nimelt ära puusale ja pepule pandud e-tähe järgi.

Aga palun, siin teile e-auto! Foto: Ylle Tampere

Oskus, toota ICE või e-autot samaaegselt, tegemata auto juures suuremaid muudatusi, on tähelepanuväärne ja selle eest tuleb PSA-le tuhandest au anda.

Ja on veel midagi, mille eest tahaksin Peugeot’ disaineritele panna piparkoogi rinda: nad on loonud väikeklassi sõiduauto, mis vastab kõigile tänase, suhteliselt vastandlike soovidega autoostja soovidele.

See on nagu sõiduauto, ja ei ole ka: teised tootjad nimetavad oma hoogsalt laia joonega muljaid autosid hoopis krossoveriteks.

Isteasendit saab mõnusalt kõrgeks sättida, väike rool ja selle kohal olevad kellad lisavad veelgi tunnet, et see pole teil siin mingi tavaline sõiduauto.

Peugeot’ iCockpit on uues versioonis saanud 3D lahenduse. Hetkeks on harjumatu, lõpuks täitsa mõnus, sest ees istudes oleksid nagu kaasaegse disaini näitusel.

Suured mitmeotstarbelised ekraanid, senisest lihtsamaks mõeldud infolust (olulised funktsioonid on ekraani all klahvistikul), õiged vaatenurgad ja üldiselt hea ergonoomika tekitavad tunde klass suuremast autost.

Tagaistmel on optimaalselt ruumi kahele istujale, kuigi üle 185 cm kisuks kitsaks: esitlusel sai selgeks, et kuna väikeautos sõidab harva rohkem kui 2 inimest, pole mõtet tagumise ruumiga üle pingutada. Nii tõsi!

Pakiruum on päris väike: kaks lennuki kabiini lubatud kohvrit mahuvad just ja just kõrvuti ära. Meie koeral oleks seal ilmselt kitsas (265 l VDA). Elektriauto mootorist tühja ninaossa lisapakiruumi kavandatud ei ole.

Alates Allure varustustasemest on autol kõvasti mugavus-ja edevuslisasid, sh mahe leed-meeleoluvalgus, mis on timmitav kasutaja värvieelistustele vastavaks. Ka sõiduviisi valik mõjutab kabiinis loodavat õhustikku.

Peugeot e-208 strateegilised mõõdud
Räägime kohe hinnast

Tegelikult pidanuks hindadest alustamagi, praeguseks on Peugeot e-208 eeltellitud rohkem kui 30 000 korral ja see võib tähendada, et passijate aeg saab olema pikk. Tänasest esimeste e-autodeni läheb umbes 3 kuud.

Tootjale tuli nii suur huvi üllatusena: kui algselt arvati, et elektriauto osakaal on umbes kümnendik, siis nüüd on selge, et oktoobri alguse 25% kipub kuu lõpuks kolmandiku kanti. Teisisõnu: iga kolmas tellitud 208 on “e”.

Imestada ei ole midagi. Hinnakiri ütleb, et meil on uus staar kompaktsete elektriautode leeris. e-208 on Eestis saadaval neljas varustuses: odavaim Active maksab 28 900 eurot. Niisiis “alla 30 000 euro” on tehtud.

e-208 Ajam Käigukast KW / HP ACTIVE ALLURE GT-LINE GT
Electric Automatic 50 kWh / 136 28 900 30 900 32 900 33 900

.

Elektriajam Continentaliga koostöös
Peugeot e-208 akupakk ja ajam

Alustuseks fun fact: Peugeot e-208 elektriline jõuallikas ja akupakk on moodsamad kui Audi e-tronil või VAG grupi tulevastel elektriautodel. Insenerid võivad sellest rohkem rääkida.

Continentaliga koostöös valmistatud elektrimootori võimsus on 100 KW/136 hj ning maksimumini on võimalik jõuda paari sekundiga kui kiirenduspedaali kergelt pressida.

Auto põhja alla (kuhu siis veel!) asetatud akupaki netomaht on 50 kWh, WLTP meetodiga mõõtes annab see 340 km ühe laadimisega. Tootja annab akule 8 aastat või 160 000 km ja vähemalt 70% mahtuvuse garantii.

Akuelemente toodavad PSA-le LG Chem ja CATL. Suvel andsid prantslased teada, et edaspidi hakatakse kõigi elektri- ja hübriidajamitega autode akupakke kokku panema Trnava tehases Slovakkias ja hiljem ka Hispaanias asuvas Vigo tehases. Osa Peugeot e-208 tootmisest kolitakse ilmselt samuti Trnava tehasesse.

CCS laadimisstandard

Peugeot e-208 laadimisluuk asub vasemal küljel, kasutatakse CCS standardit. Laadimisviiside valikus on kuni 100 kW kiirlaadimine või 7,4 KW (32A) ja 11 kW (16A kolmefaasiline) aeglane laadimine vahelduvvooluga (AC).

100 kW kiirlaadijast saab aku nullist 80%-ni poole tunniga laetud, kodulaadijast 100% 5-8 tunniga, sõltuvalt laadimiskiirusest.

Sarnaselt teistele elektriautotootjatele soovitab ka Peugeot kiirlaadimine jätta pikemateks teekondadeks ning laadida autot peamiselt öösiti kodus või päeval kontoris või kaubanduskeskuse külastamisel: kuna WLTP järgi on sõiduraadius piisav, et töönädala sõidud linnas ära teha, ei ole kiirlaadimine hädavajalik.

Esitlusel tuleb väga selgelt esile ICE* ja e-auto vahe: kui elektriautot näeb Peugeot praegu veel peamiselt linnas ja suburbias kasutatava sõiduvahendina, siis bensiin sobib neile, kel linna vähem ja ümbrust rohkem, diisel aga pikkade vahemaade ökonoomseks läbimiseks.

e-208 strateegilised andmed
Kiirus ja kiirendus

“Nullist viiekümneni” 2,8 sekundiga, 0-100km/h 8,1 sekundiga. Linnakiirusel kiirendades on muljetavaldav kui kähku kõrvad vastu istme seljatuge tõmmatakse. Näuh!

Võrreldes ICE variantidega on “e” 300 kg raskem ja näiteks PureTech 130 bensiinimootoriga isendiga võrdluses teeb see kiirenduses umbes sekundiga tollele pähe. Linnas ei jää kohe üldse kaasliiklejaile jalgu.

Peugeot e-208 tippkiirus on 150 km/h, kõige ökonoomsem on 70-80 km/h. Pidurdusenergiat salvestatakse kahel moel: mootoripidurdust rakendades ning juba Nissanilt tuttavat ühepedaalitehnikat kasutades: siis on võimalik akut üsna jõuliselt laadida, eriti kui tee on tõusude ja langustega. Lõuna-Eestis näiteks.

Äpist juhendatav sõiduk

PR osakond ütleb, et uus 208 on enneolematult ühenduv. Juhtmeta laadimine, USB-ühendused, paaritamine auto infolustiga jms. ei ole midagi eriti uuenduslikku. GT Line’i ja GT Focal helisüsteem muidugi on päris äge.

Aga! e-208 omanikud saavad autot ostes alla laadida MyPeugeot laiendatud nutirakenduse, millega kontrollida auto laetust, hooldusvälpa, lülitada sisse eelsoojendus (või jahutus), avada uksi jne.

Auto eelsoojendus koosneb kahest komponendist: 5KW soojuselemendist ja soojuspumbast. Eelsoojenduse võib sisse lülitada ka kabiinist ent rakendus on kahtlemata mugavam variant.

Kuidas see sõidab?

Portugalis saime e-208ga vaid väga põgusalt, umbes paarikümne kilomeetri ulatuses tutvust teha ning päris liinitoodet meile ei antud: tegu oli eeltootmisautodega. Sõltumata varustustasemest (odavaim Allure ja GT said proovitud) sõidab hästi.

Paganama hästi. Roolitunnetus on väga hea, meenutab ehk kõige enam Volkswagenit, mis oleks justkui kõikide autode Amsterdami null. Ja mõnes mõttes läheb sellest möödagi: mulle tõepoolest istub väike rool.

Kui ICE versioonide vedrustus on väikeautole omaselt parajalt pehmeks timmitud, siis elektriauto puhul tundub see olevat veidi jäigem: teekonarusi võib hammastega üle lugeda. Ei aita eriti ka sõiduviisi (Eco/Normal/sport) vahetamine GT versioonil.

Maanteekiirustel kabiini kostuv rehvimüra on kohati häiriv, autos on kobinaid ja naginaid. Kuna ICE-de puhul on vaikus kuldne, siis läheb kogu ebamugavus eeltoodangu ja suure velje ning “sportliku” rehvi arvele.

Teel püsib väike auto aga kindlalt nagu liimitult, mägiseid kurviteid või kurvilisi mägiteid – kuis soovite – haarab e-208 isukalt ja kärmelt. Ühekäiguline käigukast sooritab rahuldavalt.

Energiakulu maanteel 18-23 kWh, asulas sees 15 kWh kanti 100 km kohta. Kuna me näite ei nullinud ja sõit oli lühike, pole võimalik midagi järeldada.

Madalamas varustuses kõik vajalik olemas

Nad tegid seda jälle: odavaimas Active varustuses on autol peal kõik turvaliseks sõitmiseks vajalik. Värvivalik on ergastavalt mitmekesine, i-Cockpit, 9-tolline infolust, kiirusehoidik, konditsioneer, reahoidja, ühenduvus Apple Car Play ja Androidiga on olemas. Mis peamine, elektrimootori 260 Nm pöördemomendi saab kah kauba peale!

Ja nagu ikka, saab rõõmustada rohelise maailmavaate üle, mis uue 208 puhul kenasti silma hakkab: vegan ja taaskasutus ei ole enam uudissõnad vaid uus normaalsus nagu ka võimalus valida lisavarustusest kellasid ja vilesid, millest veel paar aastat tagasi osa noobeltootjaidki meile und ei näidanud.

Eestisse jõuab uuel aastal

Peugeot e-208 jõuab Eesti müügisalongidesse uuel aastal, parasjagu selleks ajaks, kui kauaoodatud e-autode toetusmeede KIKis avaneb.

Arvata on, et e-208 saab paljude esimeseks elektriautoks. Ka Eestis, ka juhul, kui toetust kõigile ei jätku. Sest linnas on sellega märksa mõnusam ja odavam ja ka soodsam liigelda kui ICE-ga. Enamus Eestist on nagunii ju koondunud linnadesse ja nende lähiümbrusse (Statistikaameti andmetel on üle 60% linlasi).

Uute autode hinnad on kümne aastaga tublisti tõusnud ja tõusevad veelgi. Seega vahetab mõnigi oma suure ja januse maasturitaolise pisema (elektriajamiga) igapäevaauto vastu. Võib-olla.

Kas kunagi hakatakse ka meil pakkuma paindlikumaid finantseerimislahendusi nagu näiteks Prantsusmaal, kus saab kuumaksu+ deposiidiga võtta auto rendile nii kauaks kui soovi, näitab aeg.

Lähemad konkurendid on nunnukas Renault Zoe 52 kWh, Nissan Leaf 40 kWh ja e+, sõsarmudel Opel Corsa-e, Volkswagen I.D 3. Kahest viimati nimetatust pole teada, millal täpselt need Eestis müügile jõuavad.

Pildid: Ylle Tampere ja Peugeot pressitiim

*ICE Internal Combustion Engine

Peugeot e-208

84%
84%
Äge ja praktiline

Moodsa kujustusega omanäoline ja sõidurõõmus väikeauto, mis ei rõhuta igal sammul oma täiselektrilist olemust. Sobib ka 2-lapselisele perele igapäevasõitudeks

  • DISAIN
    10
  • KABIIN
    9
  • INFOLUST
    9
  • ERGONOOMIKA
    8
  • RUUMIKUS
    8
  • SÕIDETAVUS
    9
  • ENERGIAKULU
    7
  • HIND
    7
  • LUSTIFAKTOR
    9

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.