Neljapäev, 21. november 2024
Peugeot käigukastide valikus on nüüdsest kaks 8-käigulist Aisini automaatkasti. Neist üks on mõeldud paaris käima 2-liitrise võimsa diiselmootoriga, teine sobib kõigi madalamate pööretega jõuallikatega.

Ajakirjanikud said uusi käigukaste ja Peugeot’ värskeid väikemootoreid proovida ühepäevasel Harju- ja Läänemaa ringsõidul: ühel kenal suvehommikul rivistati Tallinna esinduse ukse ette üles neli Peugeot’ uuemat mudelit: linnamaasturid 3008 ja 5008 ning särtsaka 308 GT universaal- ja kuumpäraversioonid. Kõigil peal uus kaheksakäiguline käigukast.

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi 130 hj EAT8
Peugeot 5008 2.0 BlueHDi 180 hj EAT8
Peugeot 308 GT 1.6 THP 225 hj EAT8
Peugeot 308SW GT 2.0 BlueHDi 180 hj EAT8

Peugeot’ kaheksakäigulised EAT8 automaatkastid on valminud koostöös jaapanlaste Aisiniga. Senise 6-käigulise automaadiga ei ole uutel kastidel enam midagi ühist – sõltumata jõuallikast on käiguvahetuse kogemus suurepärane, sujuv ja praktiliselt tuntamatu.

Uus käigukast saab täna peale mitmele Peugeot mudelile, 308 pereautoga alustades ning tuttuue imeilusa 508 kupeesedaaniga lõpetades. 8-käigulist automaati võib valida koos kahe (130 hj ja 180 hj) diiselmootoriga ning kolme eri võimsusega bensiinimootoriga (130 hj, 180 hj, 225 hj) sõidukile.

IGA AUTO ON ERINEV

Kaheksakäiguline ülekanne on mugavam ning tagab sujuvama sõidu. Proovitud sõidukitest jättis üllatuslikult kõige muljetuma mulje 308 GT kuumpära, mille 1.6-liitrine bensiiniturbo ei saanud uue käigukastiga kuigi hästi kaubale – alumine ots jäi tühjaks ja keskel katkus.

Natuke võib siin kahtlustada ka käest-kätte sõitmise süüd, sest autoaju üritab roolisistuja sõidustiilist õppida ja selle põhjal käigukasti tööd kohendada. Mine võta siis kinni…

Kõige meeldivamalt üllatas aga kahese turbodiisliga 308 GT universaal, mis esimesest hetkest juhi soove otse kui silmist luges ning Nõva kandi looklevatest teedest värvika siidpaela kudus. Selle autoga oleks võinud sõitma jäädagi.

Uus 8-käiguline on moodsale ajale kohaselt varustatud ka manumaatikuga ehk labadega, mille abil juht soovi korral käiguvahetust ise suunata saab. Aeglaselt liikudes laseb uus kast aktiveerida Stop&Start süsteemi kiirusel (2,0 BlueHDI 180 mootoriga 20 km/h, teistega – 3 km/h).

Liikuma hakates, sõltuvalt ümbritsevastest tingimustest saab sõitu alustada vajadusel ka esimese kuni kolmanda käiguga. Näiteks allamäge asendist ei pea lülitama sisse esimest käiku, auto hakkab liikuma ka teise või kolmanda käiguga.

8-käiguline automaatkäigukast on kohandatud uuele reaalse sõidu WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure) kütusekulu testitsüklile ja vastavalt tootja arvutustele võimaldab vähendada auto kütusekulu kuni 5 protsenti.

Üks uuendustest – Free Wheeling kütusesäästu süsteem – lülitub sisse ECO-nupust. Kui sõidu ajal ei puutu juht gaasi- ega piduripedaali, läheb kast automaatselt neutraalsele käigule. See võimaldab pikka aega sõita vabakäigul ja vältida kiiret aeglustumist mootoriga pidurdamise korral.

MILLEKS MEILE ROHKEM KÄIKE?

Milleks meile üldse nii paljude käikudega automaadid? Üksteise järel tulevad autotootjad välja kastidega, kus ei piirduta sugugi mitte kaheksaga vaid venitatakse välja koguni kümme. Vastus on lihtne: kütusesääst ja heitmevabadus. Ehk – mida rohkem käike, seda tõenäolisemalt saab sõita loodusele vähem haiget tehes.

Autotootjad ei suurenda käikude arvu automaatkäigukastidel mitte niisama. Selle põhjuseks on Euroopa Liidu keskkonna-alaste nõuete karmistamine, mille tegelikku mõju saab tunda alates 2020. aastast, mil ei tohi müüdava sõidukite keskmised CO2 heitkogused enam ületada 95 g/km.

Auto poolt õhku paisatavaid CO2 heitkoguseid saab vähendada väga lihtsalt – selleks tuleb kapoti alla panna väike ja vähevõimas jõuallikas. Kliendid jõuetut autot loomulikult armastada ei suuda. Nii panustavadki autotootjad paremasse aerodünaamikasse, jõuallikate efektiivsusse aga ka käigukastidesse.

Siiski pole rohkem parem igas asendis: 9- ja 10-käigulised uudsed kastid ei pruugi olla vähema käikude arvuga kastidest etemad. Suurema käikude arvu korral on inseneridel lihtsam valida tõhusaimad ülekandekiirused, mis omakorda määravadki sõiduefektiivsuse.

Peugeot’ mudelitel kasutatavate Aisini uute automaatkastide puhul on insenerid üsna tubli töö teinud – käigud lülitatakse hetkega ümber ning juht peaaegu et ei tunnegi käiguvahetust. Ka on hästi õnnestunud jõuallikate ja uute kastide paaritamine.

KAKS KASTI

Pole olemas universaalset käigukasti, mida saaks paari panna kõigi maailma mootoritega. Peugeot ongi välja toonud kaks 8-käigulist.

Üks neist sobib kokku võimsa 2,0 BlueHDI 180 diiselmootoriga ja teine kõikide ülejäänud madalama pöördemomendiga mootoritega.

AMN8 ülekanne suudab toime tulla pöördemomendiga kuni 400 Nm, 200 kW võimsuse ning 5200 p/min arvuga. Käigukast kaalub 97,5 kg (1,5 kg rohkem kui eelmised EAT6 käigukastid võimsamate mootoritega).

ATN8 käigukast paigaldatakse koos kuni 330 Nm ning kuni 200 kW mootoritega ja maksimaalsed selle talutavad mootori pöörded on 7000 p/min. Käigukast kaalub 87,5 kg (3 kg rohkem kui eelmine sarnaste parameetritega EAT6).

Vaata lähemalt siit

Fotod: Indrek Susi

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.