Esmaspäev, 21. juuli 2025
Maailm on muutumises – legendaarse kastika kapoti alt on kadunud V8, kuid see ei tähenda, et rammu vähem oleks.

Esimene Dodge RAM 1500 ilmus tootja mudelivalikusse 1981. aastal ning Dodge’i mudelivalikus püsis RAM 2009. aastani.

2010. aastal viidi RAM-i kastikad uue margi alla, mille nimeks sai RAM Trucks. Minul oli proovimiseks kolmanda põlvkonna sõiduk, mis nägi ilmavalgust 2018. aastal ning sai mudelivärskenduse 2024. aastal.

Peamisteks uuendusteks on uus mootor, millest kirjutan allpool põhjalikumalt, pisut muudetud esituled, digitaalne näidikupaneel ning kõrvalistuja ekraan.

Tehnilised andmed

Auto oli varustatud uue Stellantise grupi mootoriga, mis kannab nime Hurricane HO Twin Turbo, mootor ise on 3-liitrine kahe turboga R6, kütuseks on loomulikult bensiin.

Antud mootor arendab 402 kW ja 706 Nm, “sajani” kiirendatakse sõiduk umbes 4,6 sekundiga. Jõudu ratastesse edastab 8-käiguline klassikaline automaatkast. Jõud jõuab maha läbi lülitatava nelikveo, millel on tõelisele maastikuautole kohaselt ka aeglusti.

RAM 1500 2024, Kaur Kotkas

Jõudluse kasv võrreldes Hemi V8 mootoriga on erakordne, kuna eelmine mootor andis välja “kõigest” 295 kW ja 556 Nm.

Tänu uuele mootorile saavutati ka 100-kilogrammine massisääst, see aga ei tee RAM-ist mingit sulgkaallast, kuna sõiduki tühimass on ikka 2,7 tonni.

Antud auto puhul väärivad eraldi märkimist ka tema mõõtmed, mis on lihtsalt kolossaalsed – sõiduki pikkuseks on 5,9 meetrit ning laiuseks 2,1 meetrit. Kasti pikkus on 1,7 meetrit.

RAM 1500 2024, Kaur Kotkas

Välimus

Autot väljast vaadates märkab esimese asjana loomulikult selle suurust. Kuna proovisõiduauto oli ka Black Edition, tegi üleni must välimus juba piisavalt ülbe auto veelgi agressiivsemaks. Esiosas püüab pilku hiiglaslik radiaatorivõre ning metallist põrkeraud.

Kuna tegu on 2 meetrit kõrge sõidukiga, siis tänu õhkvedrustusele saab auto väljumiseks ning sisenemiseks madalamaks lasta. Seda toimingut saab teostada ka võtmepuldilt. Samuti lihtsustab sisenemist ust avades põhja alt välja tulev astmelaud. Kuna astmelaud on põhja all peidus, on ta enamasti puhas ja ei määri püksisääri.

Kasti külgedel on RAM Boxi nime kandvad kastid, kuhu paigutada asju, mille puhul tahad kindel olla, et need märjaks ei saa.

RAM 1500 2024, Kaur Kotkas

Tagaosas püüavad pilku äärmiselt suured väljalasketorud, efektne on ka tagatulede disain. Proovisõiduautol tuli kasti luuk lahti tõmmata käsitsi, sest sõiduk oli multifunktsionaalse luugiga – mõlemat poolt saab avada ka küljele. Kui auto on tellitud tavalise luugiga, liigub see elektriliselt.

Sõitjateruum

Autosse sisse istudes võtavad teid kohe vastu äärmiselt suured ja mugavad nahkistmed, mis küll erilist külgtuge ei paku, aga pikemaid vahemaid on nendes äärmiselt mugav läbida. Juhiistmel on uuendusena ka massaažifunktsioon, mis toimetab küll mugavalt, aga VW grupi autode tasemeteni see paraku ei ulatu. Mõlemad esiistmed on nii soojenduse kui ka jahutusega.

RAM 1500 2024, Kaur Kotkas

Juhi ees on uuendusena digitaalne näidikupaneel, mis on laialdaselt konfigureeritav ning ilusa pildiga. Enamikku sõiduki funktsioone juhitakse suurelt keskekraanilt, mille menüü on alguses natuke harjumatu.

Kliimat reguleeritakse samuti antud ekraanilt, aga suure plussina on jäetud olulisemate funktsioonide juhtimiseks ekraani kõrvale füüsilised nupud. Apple CarPlay ning Android Auto on juhtmevabad.

Kõrvalistuja ekraanilt ei näe tavaolukorras suurt midagi, aga huvitava lahendusena saab sinna ühendada oma mängukonsooli.

RAM 1500 2024, Kaur Kotkas

Keskkonsooli panipaik on antud sõidukis väga massiivne ning kindalaekasse võib ära mahutada ükskõik mida. Sisemuses domineerivad materjalid on nahksed ja pehmed ehk vastavad igati hinnaklassile.

Tagaistujatel on samuti väga lahedad olud, mina oma 198-sentimeetrise pikkusega mahtusin väga lahedalt ära. Samuti on tagaistujatel istmed nii jahutuse kui soojendusega.

RAM 1500 2024, Kaur Kotkas

Pisut tundsin, et antud hinnaklassis võiks olla ka meeleoluvalgustus, mis pimedas sõites hubasust looks.

Sõiduomadused

Sõita on RAM-iga väga mugav, kuni tuleb parkima hakata. Seda lihtsustab küll 360-kraadise vaatega kaamera, aga ikkagi on mõistlik valida parkla tagumine ots, kus teisi autosid ei ole.

Maanteel on mugav, väljavaade on hea, uus mootor veab seda “kortermaja” edasi mängleva kerglusega. Rool aga kahjuks eriti tagasisidet ei paku.

Vedrustus on tehtud äärmiselt mugav, aga üllatuslikult ei olnud kere kaldumised nii suured kui ma enne rooli istumist kartsin.

Juhiabisüsteemid töötavad väga eeskujulikult ning selles autos tundsin, et pimenurgaanduritest oli reaalselt abi. Hämmastaval kombel ei olnud antud sõidukil tülikat piirkiiruse hoiatuse funktsiooni.

Minu keskmine kütusekulu jäi 17,3 liitri juurde “sajale”, aga kui sõita väga rahulikult, on võimalus saavutada ka umbes 13-liitrine kütusekulu.

RAM 1500 2024, Kaur Kotkas

Negatiivsena tuleb välja tuua sõiduki tuled, mis ei ole kohanduvad.

Hinnad ja kokkuvõte

Minu proovisõiduauto maksis 107 000 eurot, millele lisandub veel registreerimismaks 11 465 eurot, aastamaksuks on 1111,69 eurot.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kui rahakott peale hakkab, on RAM lausa ideaalne auto maal elavale inimesele, linnas elades osutub auto liiga suureks ja kohmakaks.

Lõppeks pakkus RAM mulle rohkem emotsioone kui Porsche Cayenne. See on lihtsalt hämmastav, kuidas ameeriklased on suutnud sellise “korteri” liikuma panna.

Plussid:
  • Kõrge väljavaade
  • Kiirusomadused
  • Välimus
  • Ruumikus
Miinused:
  • Kütusekulu
  • Tuled
  • Hind

Fotod: RAM, Kaur Kotkas

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.