Teisipäev, 17. detsember 2024
Vahukooretort ja heeringas on eraldi igati tiptop, üheks roaks kokkusegatuna pigem mitte. Maitse asi muidugi. Kupee ja maasturiga on natuke samamoodi.

Kui Renault Arkana mõned aastad tagasi avalikkuse ette toodi, olid paljud sellise välimusega juba harjunud – kupeemaasturiks kutsutava sõidukitüübi alusepanijaks on juba 15 aastat vana BMW X6. Ja kuigi aastate jooksul on ilmavalgust näinud paljudki ümarajoonelised linnamaasturid, äratas Renault Arkana tähelepanu sellega, et tõi üsna X6 sarnase disaini noobelklassist laiemale ostjaskonnale kättesaadavaks.

Renault Arkana E-Tech Engineered

Hiljuti lisandunud tippmudel Renault Arkana E-Tech Engineered peaks selle laiatarbe-iks-kuue nooblimaks muutma. Kuldsed iluliistud ja embleemid, kuldsed tikandid, must eco-nahk ja alcantara, rikkalikumalt juhiabisüsteeme, proovisõiduautol lisaks ka panoraamkatus ja Bose helisüsteem. Seega lihtsalt disainipakett? Asisema poole pealt – tegemist on täishübriidiga, mis nüüd saadaval tippvarustuses.

Efektne, aga kas ka praktiline?

Pean tunnistama, et eeltoodud nimekirjast tuleneva kerge eelarvamusega otsustasin siiski uue Arkana ära proovida. Kuidagi olid asjad läinud nii, et Arkana proovisõit oli mul seni tegemata.

Esmamulje – see auto näeb päriselus hea välja. Mustade valuvelgedega valge testiauto kuldsed elemendid on tagasihoidlikud, matid ja mahedatoonilised. Üldmulje on vastu ootusi üldse mitte ülepakutud.

Renault Arkana E-Tech Engineered

Juhul, kui see kuju muidugi meeldib. Kupeemaasturi õigustuseks on Renault väitnud, et Arkana kerekuju on ligi veerandi võrra aerodünaamilisem kui traditsioonilisel linnamaasturil.

Musta värvi interjöör on üsna hubane ja avar, juhil ja kaassõitjal peaks ruumi piisama. Mõlemad esiistmed on elektriliselt reguleeritavad ja mugavad. Rool on mõnusa suurusega ja roolisammas hästi reguleeritav. Nii on sobiva sõiduasendi leidmine kiire.

Renault Arkana E-Tech Engineered

Armatuurlaua keskel paikneb Renault’le omane suur püstine ekraan, E-Tech Engineered’i puhul 9,3-tolline. Olemas on Android Auto ja juhtmeta Apple CarPlay ühendus ning naviseade. Keskkonsoolis on kaks USB-A pistikut (võiks ju siiski vähemalt üks USB-C olla) ja aux-in audiopistik, mille vajadus on ilmselt vähestel. Tagaistujate jaoks on samuti kaks USB-A pistikut.

Positiivsed on kahtlemata kliimaseadme suured pöördnupud ja veel mitmed klahvid-nupud. Nii saab olulisi seadeid sõidu ajal käsikaudu ja ekraani näppimata juhtida. Ekraan on tuttav teistelt Renault’ mudelitelt.

Hoolimata längus katusejoonest on Arkana tagaaknad siiski piisavalt suured, nii et tagaistmel end vangistatuna ei tunne. Jalaruumi on keskmist kasvu täiskasvanul täiesti mugavalt, ka pearuumi üle ei saa just kurta. Loomulikult on selle keretüübi puhul juhi vaade tagaaknast piiratum ja tagaistmel kolme täiskasvanu sõidutamine kõige parem mõte pole. Kahekesi taga istujate elu teeb aga mugavamaks lai käetugi.

Huvitaval kombel on ees keskkonsoolis käetoe all paiknev laegas nii pisike, et sinna mahutab vaid pooleliitrise veepudeli mõõdus eseme või pudipadi. Õnneks on uksetaskud suhteliselt mahukad.

Renault Arkana E-Tech Engineered

480 l pagasiruum on oma klassis üsna korralik. Tippmudelil võiks ehk pagasiluuki jalaviibutusega avada ja nupuvajutusega sulgeda, aga saab käsitsi ka hakkama.

Renault Arkana E-Tech Engineered

Kuidas sellega sõita on?

Arkana põhineb Renault CMF-B platvormil, nagu ka oluliselt väiksemad Clio ja Captur. Arkana on saadaval nii poolhübriidina, kolme varustusvariandina Equilibre, Techno ja R.S. Line, kui ka täishübriidina, mille kõrgeimaks varustustasemeks ongi E-Tech Engineered.

145 hj/105 kW hübriidajam koosneb 1,6-liitrisest sisepõlemismootorist, väikesest 1,2 kWh akust ja kahest elektriajamist, mis on ühendatud multimode-käigukastiga. Kuni 80% linnasõitudest saab tootja kinnitusel teha täiselektriliselt.

Renault Arkana E-Tech Engineered

Sama jõuallikas paneb väikese Clio või Capturi üsna erksalt liikuma, kuidas saab see hakkama mitusada kilo raskema Arkanaga? 0-100 kiirendus 10,8 s ei ole muidugi väga väle, aga maanteel möödasõidud peavalu ei valmista. Peab tunnistama, et Arkanaga on meeldivalt rahulik sõita.

Vedrustus on mugav ja samas piisavalt konkreetne. Kurvide läbimine on rahulik ja kindel. Ebatasase tee muhud ja lohud ei raputa ega kõiguta ja neid vastikuid teravaid künniseid, mida jäiga vedrustusega madala sõiduauto omanikud kirglikult vihkavad, Arkanaga sõites justkui polekski.

Renault Arkana E-Tech Engineered

Hübriidsüsteem toimetab vaikse pininaga, mis väga ei häiri. Sisepõlemismootor lülitub sisse ja välja vastavalt automaatika äranägemisele. Mürasummutus teeb oma tööd kenasti, nii ei olnudki erilist tuju audiosüsteemi võimalusi proovile panna.

Kokkuvõtteks

Arkanal on isikupära. Selles hinnaklassis iks-kuue sarnast disaini teised ei paku. Isiklikul hinnangul tundub see disain küll pisut juba aeguma hakkavat. See on muidugi maitseasi.

Sportlikkus on sisutühi ja enamasti eksitav linnamaastureid kirjeldama võetud turundussõna. Nii pole mõtet ka Arkana sõiduomadustest sportlikkust otsida, aga kui prioriteetide hulka kuulub stiilne välimus, sõidumugavus ja korralik varustus, võib Arkana olla hea valik.

Täishübriid on kahtlemata poolhübriidist säästlikum. Proovisõidul õnnestus keskmiseks kütusekuluks saada 5,1 l/100 km (ametlikel WLTP andmetel on kombineeritud keskmine 4,9-5,0). Arvestades Arkana suurust, on tegu igati korraliku tulemusega.

Renault Arkana E-Tech Engineered

Kuna hübriidi säästlikkus avaldub peamiselt linnasõidul, siis linnaautona kasutades võib elektri jõul päris säästlikult toimetada, eriti B-sõidurežiimis pidurdusenergiat kogudes ja peaaegu elektriautolikku ühe pedaaliga sõitu harrastades. Jah, säästlikumaks saaks muidugi minna ka sel moel, et valida linnamaasturi asemel madalam ja kergem auto.

Arkana on saadaval vaid esisillaveolisena, ent ära märkimist väärib kõrge 20 cm kliirens. Seega lumevaalud ja talvised olud ei tohiks heidutada, suvistel rahvaüritustel põlluparklas manööverdamine samuti.

Renault Arkana E-Tech Engineered

Mõõduka suurusega rattad. Need on sõltuvalt varustustasemest 17“ või 18“. Isegi tippmudeli E-Tech Engineered puhul on piirdutud 18“ velgedega, see aga tähendab võrreldes viimasel ajal trendikate 20- või 21-tolliste ratastega suuremat sõidumugavust. Ja soodsama hinnaga rehve.

Mugavus- ja juhiabivarustust on rikkalikult. Juhiabilised nagu kohanduv kiirushoidja või sõidurajahoidja saab nupust sisse lülitada, mitte ei pea otsima, missugusest menüükihist neid deaktiveerida saab. Menüüst valitud seade jääb paika ka pärast taaskäivitust. Nii on juhil kontroll selle üle, mida ta endale appi soovib.

Renault Arkana E-Tech Engineered

Kõiki abilisi pimesi usaldada ei tasu. Liiklusmärgituvastus lubas nii mitmeski 50 km/h piirangu alas julgelt 70 või 90 km/h sõita. Seega tuleb hoida silmad teel ja tähelepanu erksana.

Kas täishübriidi soovija peaks valima E-Tech Engineered tippmudeli, mille hind algab 33 790 eurost? Maitseasi. Sisuliselt on tegemist siiski disainiversiooniga. Praktiliselt samaväärne on täishübriidne E-Tech 145 FWD Techno mudeliversioon hinnaga alates 30 490€, eriti kui sellele lisada 1010€ maksev Comfort pakett (elektriliselt reguleeritavad ja soojendusega esiistmed, juhiistmel reguleeritav nimmetugi ning nahkkatte ja soojendusega rool). Aga – kui emotsionaalseks argumendiks on E-Tech Engineered disainielemendid, siis on see õige valik.

Paljude ühetaoliste linnamaasturite hulgas on Renault Arkana igal juhul julgelt omamoodi. Kindlasti mitte täiuslik, aga miks peakski.

Fotod: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.