Teisipäev, 2. juuli 2024
Esimene Renault Espace ilmus aastal 1984, tekitades sõidukite klassi, mida hakati kutsuma MPV-deks ehk mahturiteks. Seekordseks kangelaseks on juba kuuenda põlvkonna Espace.

Proovisõiduautot liigutas edasi 1,2-liitrine R3 turbomootor, mis arendab 96 kW, lisajõudu pakuvad kaks elektriajamit. Esimene elektrimootor on põhiseade, millel 50 kW ja 205 Nm, toiteallikaks on 2 kWh liitiumioonaku ja seda kasutatakse elektrirežiimis sõitmiseks.

Lisaks vastutab sisepõlemismootori käivitamise ja käikude vahetamise eest sekundaarne kõrgepinge-generaatorkäiviti. Kombineeritud jõudluseks märgitakse 146 kW ja 205 Nm. Kiirendus “sajani” võtab aega 8,8 sekundit.

Renault Espace, Kaur Kotkas

Renault’ hübriidsüsteemist

Uue Espace automaatkäigukasti loomisel on kasutatud Renault’ F1 kogemust, see ühendab endas kahte käiku elektrimootorile ja nelja käiku sisepõlemismootorile.

Mitmerežiimiline automaatkäigukast valib hübriidi jaoks sobiva käigu järgmiste valikute hulgast:

  • Täiselektriline (rattaid liigutab ainult elektrimootor)
  • Dünaamiline hübriid (sisepõlemismootor ja elektrimootor kombineeritult)
  • E-ajam (elektrimootor liigutab rattaid, sisepõlemismootor laeb akut)
  • Sisepõlemismootor (aktiivne ainult sisepõlemismootor, liigutab rattaid või laeb akut)
  • Regeneratiivne (rattad liigutavad akut laadivat elektrimootorit)

E-Tech hübriidseade käivitub automaatselt, kui aeglustate või pidurdate. Näiteks iga kord, kui lasete gaasi lahti, hakkab regeneratiivne pidurdus tööle ja laeb akut. See toimib väga tuntavalt, auto kiirus väheneb muljetavaldavalt, eriti kui regeneratiivne pidurdus on häälestatud maksimumile.

Hübriidseade on ka ennustav, ehk kui hakkate linna jõudma, proovitakse enne seda maanteel aku võimalikult täis laadida, et linnas saaks sõita võimalikult palju elektriga. Antud info tuleb autole navigatsiooniinfo põhjal.
Seda, kuidas hübriid parasjagu toimetas, oli väga huvitav jälgida ka näidikuplokist.

Mõõtmed ja välimus

Espace pikkuseks on märgitud 4722 mm ja laiuseks 1843 mm. Espace’iga on Renault teiste tootjatega võrreldes vastuvoolu ujunud, sest uus mudel on üllatuslikult eelkäijast väiksem. Eelmisest generatsioonist on uus auto 137 mm lühem, 71 mm kitsam ja lausa 215 kilo kergem.

Renault Espace, Kaur Kotkas

Auto välimus on küll väga subjektiivne, aga minu arvates on autole antud superhea välimus. Esiots on pisut agressiivne. Külje pealt vaadates on väga efektne pärast tagauksi ülesse tõusev puusajoon. Auto näeb ka tagant tänu efektsetele tuledele küllaltki jõhker välja.

Sõitjateruum ja multimeedia

Sõitjateruumis domineerivad kaks suurt R-Linki ekraani – üks on otse juhi ees ja teine on keeratud juhi poole. Otse juhi ees olev näidikuplokk on konfigureeritav. Mõlemat ekraani jooksutab Google’i tarkvara, mis toimib superhästi, ekraanid on ilusa selge välimusega, reageerivad kiirelt ja hangumisi ei esine. Eriti tahaksin kiita auto navigatsiooni, mis Google Mapsil põhinevana on väga mugav lahendus.

Renault Espace, Kaur Kotkas

Eesistujatel on veel meeleoluvalgustus, mis teeb auto sisemuse pimedas väga hubaseks. Proovisõiduauto oli tippvarustuses ja evis ka esiklaasinäidikut, mis oli pikal teekonnal samuti väga mugav. Sealt näeb näiteks kohanduva püsikiirushoidiku infot ja navigatsiooni juhiseid, aga soovi korral ka muud olulist.

Renault Espace, Kaur Kotkas

Proovisõiduautol oli ilus hele nahksisu ja kõiki pindu oli ilus vaadata, miski ei nagisenud ka kruusateel sõites. Eesistujatele on keskkonsoolis korralikud suured panipaigad, lisaks mahukas kindalaegas.

Autol oli klaasist panoraamkatus, mis ei võtnud ära pearuumi ja oli meeldivalt tumendatud, et päike ei hakkaks autos reisijaid segama.

Renault Espace, Kaur Kotkas

Tagaistujatele on antud ruumi kohe väga lahedalt – 198 cm mees istub teise samasuguse taha väga kenasti ära. Tagaistmeid saab liigutada nii edasi kui ka tagasi, lisaks saab muuta ka seljatoe kallet.

Pagasiruum võiks olla veidi suurem, sest kui tagaistujad tahavad ka ennast mugavalt tunda, siis muutub pagasiruum küllaltki väikeseks. Pagasiruumi luuk avaneb veidralt vähe, nii et pikemad inimesed peavad olema ettevaatlikud, et vastu luuki oma pead ära ei lööks. Pagasiruumi mahuks antakse 654-1714 liitrit. Antud autot saab osta ka seitsmekohalisena; kui kõik istmed on üleval, on pagasiruumi mahuks 159 liitrit.

Sõiduomadused

Uue Espacega sõitmine on lausa nauding, kõik juhiabid töötavad ilusti ja vaikselt, keegi ei karju su peale, kohanduv püsikiirushoidik töötab ka väga mugavalt. Auto juhitavuses on leitud samuti väga hea kompromiss, suure auto kohta saab temaga ka väga innukalt kurvilistel teedel sõita, aga samas ei loksuta kruusateel hambaid välja. Rool on hea tagasisidega ja lisaks ka kiirustundlik, ehk parklas keeramine on samuti mugav.

Renault Espace, Kaur Kotkas

Antud hübriidmootor suudab seda sõidukit väga kenasti edasi vedada, möödasõidud saab kõik kergelt tehtud, aga auto iseloomust õhkub pigem mugavusele orienteeritud olekut, mistõttu ei ole hüperauto kiirendus vajalik.

Rooli peal on My sense nupp, kust saab valida endale kõige meeldivama sõidurežiimi: valikus on Eco, Comfort ja Sport, autot käima pannes on alati vaikimisi valitud Comfort. Parkimine on nii suure auto puhul tehtud mugavaks ja lihtsaks, põhiliseks abiliseks on muidugi nelikroolimine ja vähemtähtsad abimehed ei ole ka kaamerad auto ümber.

4Control nime kandev nelikroolimine tagas autole ka suuremal kiirusel head sõiduomadused, kruusateel oli huvitav pidev kerge ülejuhitavuse tunne. Tagarattad keeravad kõigis sõidurežiimides, kuid enim (kuni 5 kraadi) Spordis.

Renault Espace 2023 nelikroolimine

Proovisõidukil oli lisavarustusest Harman/Kardoni heli, mis mängis väga puhast ja kvaliteetset heli. Meie kasutuses olnud Espacel olid ka maatriks-LED-esituled, mis näitasid pimedas suurepäraselt ja ka kaugtulede automaatika toimis väga hästi.

Ainuke miinus, mille oskaks välja tuua, on rehvimüra – tõenäoliselt tuleb see sellest, et autol on all 20-tollised valuveljed, millele on peale pandud püksirihma mõõtu külgseinaga rehvid. Aga ei saa halba ilma heata, tänu sellele on sõiduomadused sõiduautolikult konkreetsed.

Kütusekulu on samuti suure auto kohta vägagi mõistlik – minu Tallinn-Haapsalu lõigu kütusekuluks kujuneks 5,2 liitrit “sajale” ja linnakuluks näitas pardakompuuter vaid 4,5 liitrit.

Hinnad

Espace hinnad algavad 41 290-st eurost ja lõppevad 46 200 euro juures. Mootorivalikuga on lihtne, saadaval ongi ainult üks mootor. Täpse hinnakirja leiab siit.

Esimese aasta hooldus maksab 105,19 eurot ja kallimad hooldused on 4 ja 5 aasta järel, kui hooldus maksab üle 600 euro.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks julgen öelda, et hea töö, Renault! Espace’iga on hea sõita, ta näeb kena välja, on ruumikas ja mis peamine – väga ökonoomne. Paar pisemat puudust, mille ma välja tõin, ei ole kaalukausil just liialt määrava tähtsusega.

Plussid:
  • Sõiduomadused
  • Välimus
Miinused:
  • Väike pagasiruum
  • Vähe avanev pagasiluuk
  • Rehvimüra

Fotod: Kaur Kotkas, Renault

KOMMENTEERI SIIN