Neljapäev, 7. november 2024
Kompaktsete 7-kohaliste segmendis tugev tegija
Rikkalik baasvarustus, pikk mugavusvarustuse nimekiri
Suurepärane kasutajakogemus: lihtne käsitseda, lihtne sõita
Rénault Grand Scenic’u hind alates 20 390 eurost

Asi on kahtlane. Inimene, kelle jaoks on pikki aastaid niisugused mõisted nagu diisel, automaat, “buss” ja “prantslane” kuulunud loetelusse pealkirjaga EI, peab taas kord tunnistana, et maailm ei ole enam nii must-valge. Kõigepealt puges autorile hinge Renault Talisman, nüüd siis tegi seda Grand Scénic.

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Kui keegi veel juhtumisi ei tea, siis väike-keskklassi mahtuniversaalide segmendile panigi aluse Renault Scénic. Kõige esimene Scénic nägi ilmavalgust aastal 1996. Populaarse Mégane’i põhjal loodud compact multi-purpose vehicle ehk kompaktmahtur ühendas endas sõiduauto kompaktsuse ja väikebussi praktilisuse – tulemuseks saigi ideaalne pereauto.

Renault alahindas toona mahtuniversaalide atraktiivsust, planeerides seda pigem väikese tootmismahuga nišimudeliks. Tegelikkus aga osutus mõnevõrra teiseks: aastal 1997 sai Scénic Euroopa aasta auto tiitli!

Järgmine põlvkond (2003) tõi kaasa ka suurema, 7-kohalise versiooni nimega Grand Scénic. Tänaseks on tegemist juba neljanda generatsiooniga, mida esmaesitleti tänavusel Genfi autonäitusel. Esimesed uued Scénicud on just jõudnud ka Eestisse. Ja Acceleristal õnnestus päris esimeste seas uus Grand Scénic testisõidule viia.

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Kui maastur ja krossover on kõva sõna ja mahtuniversaal näib sealjuures nii eilne päev, siis mida teeb segmendi looja? Mõistagi seda, mida Renault hästi oskab: võtab kõrgema klassi ohutus- ja mugavuslahendused, muudab praktilise veel praktilisemaks ja vürtsitab kujunduskeelt kuumade krossoverlike disainilahendustega.

Ja kõige krooniks pannakse absoluutselt kõigile mudeliversioonidele alla võimsad 20-tollised valuveljed. Grand Scénic näib tõesti pigem suure krossoverina.

Kas erinevus kahe segmendi vahel ongi veel vaid kliirensis? Grand Scenicul on see 170 mm, Kadjaril 200 mm. Nelikvedu pole ju nagunii krossoveri tunnuseks. Kas üldse on enam reaalset põhjust suruda sedasorti sõidukeid erinevatesse segmentidesse? Mahtuniversaal, krossover, linnamaastur?

Olgu sellega kuidas on, disainipealik Laurens Van Den Acker on väitnud, et Renault’ mahtuniversaalide edasine saatus võib sõltuda päris paljuski uue Scénicu atraktiivsusest ostjate silmis. No kui Scénicu olemuse peaks kokku võtma vaid ühe sõnaga, siis “atraktiivne” on just see sõna.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]SÕITJATERUUM [/dropcap]Mahtuniversaal on oma olemuselt mitmekülgne ja praktiline pereauto. Tippvarustuses testiauto salong väljendab seda igatahes ilmekalt.

Olgu öeldud, et ka madalamatel varustustasemetel on kõike rikkalikult. Ruumi jagub. Istekohti on seitsmele, kaks neist küll tavapäraselt pagasiruumis lahti klapitavad. Tava-tagaiste koosneb kolmest mugavast osast, on ettepoole liigutatav ja lihtsalt nupuvajutusega tasapinnaliseks kokkuklapitav.

Hulganisti igasugu panipaigalahendusi, pikisuunas nihutatav ülimahukas keskkonsool, esiistmete seljatugedes klapplauad, mitmeid võimalusi eri koguses ja suuruses pagasi vedamiseks. Aga kogu see praktilisus on mugavas, elegantses vormis.

[dropcap]TURVALISUS [/dropcap]Pereauto tähendab loomulikult turvalisust. Selle autoga sõites on tulevik juba täna ja nii lähedal isejuhtivale autole kui olla saab. Siin ei saa olla ühtki vabandust mittehakkamasaamisele, auto hoolitseb niigi kõige eest.

Juhile on abiks intelligentne püsikiirusehoidja, jalakäija tuvastusega aktiivpidurdussüsteem, sõiduraja kontrollsüsteem, juhi väsimuse kontrollsüsteem, ohutu vahemaa hoiatussüsteem, parkimise abisüsteem, pimenurgahoiatus ja automaatsed kaugtuled. EuroNCAP 5 tärni on juba enesestmõistetavus.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]INFOLUSTIVÄLI [/dropcap]Bose varustustase vihjab saundinaudingule. Suure, 8,7″ ekraaniga Bose Surround helisüsteem pluss R-Link2 multimeediasüsteem on käepäraselt juhitav ekraanilt, kuid olulised funktsioonid on toodud ka eraldi välja nuppudena, et ei peaks menüüdes sahmima.

Alates Intens varustustasemelt on Multi-Sense süsteemi valikute hulgast võimalik leida endamel meelepäraseim sõiduseade ning erinevaid salongi meeleoluvalgustuslahendusi. Kui kõige selle kenaduse juures üldse millegi üle nuriseda saab, siis on need navisüsteemi kaardid, mis pehmelt väljendudes on pisut aegunud.

[dropcap]JÕUALLIKAD[/dropcap]Valikus on kaks bensiinimootorit: 1,2 Tce ENERGY 85 kW/115 hj ja 96 kW/130 hj koos 6-käigulise manuaalkäigukastiga ja 3 diiselmootorit: 1,5 dCi 81 kW/110 hj, 1,6 dCi 96 kW/130 hj vastavalt 6-käigulise manuaali ja 7-käigulise automaadiga ning tippversioonile annab jõudu 1,6 dCi 118 kW/160 hj koostöös 6-käigulise automaatkäigukastiga.

Bensiinimootorite kütusekulu (linnas/maanteel/keskmine) on 7,5 / 5,3 / 6,1 l/100 km ja diislitel jäävad need andmed vahemikku 4,2-5,3 / 3,8-4,4 / 4,0-4,7 l/100 km.

Testiauto mõnesajakilomeetrise läbisõidu juures (ja pärast mõnuga gaasivajutamisi) oleks patt hakata mingit päriselu statistikat tegema.

[dropcap]SÕIDUKOGEMUS [/dropcap]Kõigi mudeliversioonide põhivarustuses olevad 20-tollised veljed ja Eesti teed – ei kõla just kõige paljutõotavamalt. Siiski sai purustatud veel üks eelarvamus. Renault inseneride töö tulemusena on saavutatud vägagi tasakaalustatud koostöö vedrustusega.

Samuti on kiiduväärt (juba Talismanilt hea tuttava) 160 hj diiselmootori ja automaatkäigukasti töö, mis sujub õigupoolest märkamatult. Diiselmootori olemasolu salongi ei kosta, niisamuti nagu mistahes muud müra. Endiselt ääretult meeldiv ja vajalik lisa on heads-up displei, mis kuvab kõik vajaliku info esiklaasile juhi vaatevälja.

Tegelikult ei jäägi juhile palju muud teha, kui olla toimuvaga kursis – kõikvõimalikud juhiabisüsteemid võtavad enamiku vaevast endale. Automaatsed kaugtuled tegid oma tööd igati eeskujulikult.

Teelpüsivus ja stabiilsus libedal kurvilisel maanteel olid samuti kiiduväärt. Vastusõitjate liikumisstiilist võis aru saada, et tee on päris libe – ise seda ei tunnetanud. Siit muidugi moraal – mugavustest ja abilistest hoolimata ei tasuks juhil valvsust unustada – autot juhib siiski tema.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]VARUSTUS JA HIND[/dropcap]Renault Grand Scenicu hinnad algavad 20 390 eurost, tippmudel 31 390 eur. Renault´le iseloomulikult on juba baasmudel ZEN väga hea varustusega, sh 20“ valuveljed ja igasugu abisüsteemid (sh. liiklusmärkide ja jalakäijate tuvastamine, kiirusepiirajaga püsikiirusehoidja; automaatne kaug-ja lähitulede vahetus, 2-tsooniline kliimaseade, leedtuled jne).

INTENSE lisab muuhulgas väsimuse tuvastamise hoiatuse, sõiduraja kontrollsüsteemi, parkimisabid, Multi-Sense süsteemi ja navi. Edasi tulevad juba panoraamkatus, massaažifunktsiooniga istmed ja muu toredus.

Vaata täpsemalt Grand Scénicu varustuse ja hindade kohta siit

[dropcap]KONKURENDID[/dropcap]Jäägem konkurentide määratlemisel rangelt 7-kohaliste mahtuniversaalide juurde: Citroen Grand C4 Picasso, Opel Zafira, Ford Grand C-Max ja S-Max, lisaks Volkswagen Touran ja Toyota Verso, mis on  teatud varustusasemel 7-kohalisena saadaval. On ka suuremaid seitsmekohalisi, näiteks Ford Galaxy ja Seat Alhambra. Aga Peugeot 5008-st on saanud linnamaastur, Mazda 5-st samuti linnamaastur CX-5.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Renault Grand Scénic on omas klassis üks parimaid võimalikke valikuid. Eriti, kui arvestada juba baasmudeli muljetavaldavat varustust. Ilu on vaataja silmades, ja meie silmis on Scénicul seda atraktiivsuse-faktorit küllaga.

Olukorras, kus enamik uusi autosid on head, pole autoost enam pelgalt ratsionaalselt kaalutletav tegu, otsust suunab emotsioon. Kui auto meeldib, siis pole raske oma valiku põhjenduseks sobivad ratsionaalsed argumendid ritta laduda.

Niisiis tähelepanuks kõigile, kes soovivad ruumikat ja praktilist pereautot, mis näeks samas ka stiilselt elegantne välja ning millega sõitmine ei oleks kompromisside jada, vaid igapäevaelu meeldivam osa – Renault Grand Scénic tasub proovimist.

Meedia ja pildid: Lena Murd, Renault

5 kommentaari
    • blank

      Aitäh märkamast, see on tõesti eri andmetel kas 160 või 170 mm. Tegu on kirjutaja näpuvääratusega, oleme hirmusväga tänulikud oma lugejatele, kes nokivad sellised äpardused välja! Ilusat!

    • blank

      Nõnda, üks sõna oli vahelt ära – Scenic pani aluse väikeste mahturite segmendile. Espace ajaloos on vaat’ et rohkemgi küsitavusi, kas oli esimene või ei, kui Scenicul. Enne Renault’d ei olnud keegi selle peale tulnud, et ehitada väike-keskklassi auto põhjale multifunktsionaalset sõidukit ehk mpv-d. Veelkord, suur tänu tähelepanu juhtimast, täpsustus on loo sisse tehtud.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.