Reede, 8. november 2024
Renault Master, oma kaubikute segmendi liider, sai hiljuti täiendust elektrilise versiooni Master Z.E. näol. Indrek Jakobson tegi uustulnuka roolis mõnetunnise proovisõidu ja pani oma esimamulje kirja.

Lühend Z.E. tähendab Renault mudeliperekonnas elektriautosid, mida Master Z.E.-ga on kokku neli – lisaks Twingo Z.E., Kangoo Z.E. ja ZOE.

Teisipidi võttes sai Renault ZOE, Saksamaal enimmüüdud elektriauto, endale uue ja suurema kere, kuna uus Master Z.E. kasutab ZOE akut ja mootorit, olles väliselt „tavaline“ Renault Master.

Ehtprantslaslikest kiiksudest ei pääse mõistagi ka Master Z.E. Kui viimasel ajal on muutumas tavaks, et üha suuremad värvilised ekraanid kolivad järjest kõrgemale, siis Renault tõstis R-LINK infolustisüsteemi (sisaldab ka tagurduskaamerat) ekraani lausa lae alla!

Isegi alaldi-vaheldi ei tee mitte harjumuspärast trollibussi häält, vaid meenutab vaikset udupasunat. Omapära seegi.

Mitmed detailid armatuuril tunduvad pärinevat (ja tõenäoliselt pärinevadki) eelmisest sajandist. Helitugevuse nupp on nii väike, et võta või prillid appi ja telefoni paaritamine autoga on muudetud tänapäeva mõistes ülikeeruliseks.

Aga kaubiku jaoks ei ole see kõik esmatähtis nagu ka see, et vasakul pool paiknev tankimisluuk ongi lihtsalt „pimedaks pandud“ ning laadimine toimub paremalt poolt täpselt samast kohast.

renault master
Infolust on ootamatus kohas: lae all!
33 kWh akupakk ja 120 km sõiduraadiust

Renault kasutab oma suurel elektrikaubikul 33 kWh akut ning lubab sellega 120 km läbisõitu ühe laadimisega.

Lühike proovisõit näitas, et see on linnatingimustes (keskmine kulu 24 kWh/100km) täiesti saavutatav – erinevalt mõnest konkurendist, kes reklaamib ebareaalseid numbreid.

Master Z.E. tagantvaates

Maksimaalne kiirus on piiratud 100 km/h, kuna üle selle tühjeneb aku kohutava kiirusega. Tõsi, 58kW mootor ei paku just sõiduautolikku dünaamikat, sõit toimub suurele kaubikule kohaselt rahulikult.

Laadimine toimub ainult vahelduvvooluga, kahjuks kiirlaadimise võimalus sel kaubikul puudub. Äraseletatult tähendab see, et umbes kuue tunniga võib ELMO laadimisvõrgus AC pistikust Master Z.E aku piripardani täis laadida.

Tavapärasest seinakontaktist kümneamprise vooluga võtab auto sõiduks täiesti valmis seadmine ligi 14 tundi.

Renault Master: vana põhjal ehitatud uus. Peaasi, et toimib!
Kolm pikkust, kaks kõrgust

Master Z.E. on saadaval kuues eri kereversioonis (3 eri pikkust ja 2 kõrgust), samas kui mõned konkurendid pakuvad oma menuki elektrilisele versioonile ühtainust valikuvarianti.

renault master kaubaruum
Siia mahub pool maja vähemalt

Kaubaruum on identne Renault Masteri diiselmootoriga versioonidega, sest väikese aku ja elektrimootori jaoks on autopõhja all piisavalt ruumi.

Renault Master Z.E. kabiin
Kabiin on funktsionaalne

Kabiin on väga funktsionaalne, ehkki Crafteri-Sprinteri preemiumklassi tunnet ei teki. Keskmine iste on alla klapitav ning sellest on võimalik luua pööratav laud süleri tarbeks, kohvitopside hoidjatega nagu ka erinevate laegastega on väga hästi, USB pesadega enam mitte nii hästi.

Selline laud!

Kuid põhinemine juba üsna eakal mudelil selgitab nii viimistlusmaterjalide kvaliteeti kui ka kaabini mürataset ja põhjust, miks nende USB pesadega nii hästi ei ole.

Samas arvestades, et tegu on linnas väga lühikeste vahemaade läbimiseks mõeldud sõidukiga, ei ole see ju probleem.

Ukse sees panipaiku jagub
Hinnakirja veel ei ole

Need, kes otsivad kodulehelt hinnakirja, peavad paraku veel pisut ootama, sest hetkel Eestis ringi liikuvad Master Z.E.-d on demoautod ning jaemüüki ei jõuagi.

Juhikohal igav ei hakka

Saksamaal kirjutatakse hinnasildile umbes 71 000 eurot, mis võimaldab pisut fantaseerida ka tulevikuhindade üle siinmail.

Kiirlaadimist kahjuks ei pakuta

Osta saab elektrilist Renault Masterit kogu mudeligamma ühe osana tõenäoliselt juba tänavu sügisel, kui müügile jõuab uus, näovärskenduse läbinud mudel.

Pildid: Indrek Jakobson. Kaanepilt: Tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.