Teisipäev, 18. veebruar 2025
Renault on Euroopa aasta auto valimistel tegemas kübaratrikki: kui sel aastal võitis Renault 5, siis eelmisel pani maineka auhinna kotti Scenic E-Tech.

Esimene Renault Scenic nägi ilmavalgust 1999. aastal, kokku tehti n-ö klassikalist Scenicut neli põlvkonda. Uus mudel on täiselektriline, sisepõlemismootorit ei pakuta enam üldse. Kui eelmisi generatsioone sai soetada ka pikema versioonina, siis uut paraku ei saa. Uusima Scenicu pikkus on 4470 mm, laius 1864 mm ja kõrgus 1571 mm.

Sõidukit saab kahe erineva akupakiga: väiksema mahtuvus on 60 kWh, läbisõiduks lubatakse kuni 420 kilomeetrit ja võimsusnäitajateks 125 kW ja 280 Nm. Suurema akupaki mahtuvus on 87 kWh, läbisõiduks kuni 625 kilomeetrit ja jõudu 160 kW ja 300 Nm. Minu proovisõiduk oli varustatud suurema akupaki ning esiveoga.

Välimus

Auto esiosa on äratuntavalt Renault, päevasõidutuled on viidud stange nurkadesse, mis annab autole jõulise välimuse. Iluvõrele on tootja samuti isikupära andnud: kerevärvi Renault’ logole omased kujundid on seatud läikivmustale pinnale, mida paistab natuke ka kujundite vahelt.

Renault Scenic E-Tech, Kaur Kotkas

Külje pealt näeb auto samuti hea välja, silma jäävad aerodünaamilised valuveljed. Sõiduki rattad on viidud küllaltki auto nurkadesse, et auto oleks võimalikult ruumikas. Scenicul on ukselingid, mis sõidavad teatud kiirusel ukse sisse peitu, mille tulemusel on tuuletakistus väiksem, mis on elektriautode puhul eriti oluline. Proovisõiduauto nägi külje pealt hea välja ka tänu valgele kerevärvile ja mustale katusele.

Tagaosas annavad efekti võimalikult nurkadesse pandud tuled, mis jätavad autost laiema mulje. Scenic näeb väga suur välja nii reaalses elus kui piltidel.

Üldjoontes on Renault’l uue Scenicu välimus vägagi hästi õnnestunud ja auto näeb kindlasti parem välja kui eelmised versioonid.

Renault Scenic E-Tech, Kaur Kotkas

Interjöör

Autosse sisse istudes märkate kohe, et see on väga avar. Sellele aitab kindlasti kaasa proovisõidukil olnud muudetava tumedusega Solarbay nimeline panoraamkatus, mille on valmistanud Saint-Gobain. Minu kasutuses olnud proovisõiduk oli varustatud heleda sisuga, mis tegi omakorda sõiduki seest väga hubaseks.

Pimedas lisas meeleolu ka sisevalgustus, mille värvi saab 64 kombinatsioonis muuta. Erinevalt teistest uutest Renault’dest on antud sõidukis meeleoluvalgustus paigaldatud ka tagaustele. Rohkem luksuslikku tunnet lisab ustele lisatud puitimitatsioon, mis jätab mulje pisut kallimast autost.

Auto sisemuses valitsevad Renault’le omaselt kaks suurt ekraani. Esimeselt näeb sõiduinfot ja vajadusel ka navigatsiooniandmeid, ekraan on mitmel moel konfigureeritav. Teiselt ekraanilt saab juhtida auto seadistusi. Mõlemat ekraani jooksutab Google tarkvara, mis on hetkel olevatest minu hinnangul üks parimaid.

Scenicu rooli taga on palju kange, mida on alguses keeruline kasutada, aga kui olete autoga juba pikemalt sõitnud, siis on kõik lihtne ja arusaadav.

Renault Scenic E-Tech, Kaur Kotkas

Autos olevad istmed on mugavad ja pehmed, lisaks oli proovisõiduki juhiistmel ka massaažifunktsioon, mis toimis küll hästi, aga VW grupi autodel olen tundnud natukene intensiivsemat massaži.

Huvitava lahendusena oli proovisõidukil tahavaatepeegel, mida sai muuta kaameraks – antud lahendus toimis hästi, aga mulle isiklikult meeldis kasutada rohkem tavalist tahavaatepeeglit.

Tagaistmel on samuti üpris avarad olud, jalaruumi ja pearuumi on ka pikematele inimestele. Istumise teeb mugavaks pikk istmepõhi.

Renault Scenic E-Tech, Kaur Kotkas

Auto pagasiruumi suuruseks lubatakse 545 liitrit, istmeid kokku klappides märgitakse mahuks 1670 liitrit. Pagasnik on suur ja hea kujuga, suure miinusena peab aga mainima, et laadimiskünnis on kõrge, aga pagasiruumi põrand omakorda üpris madalal. Samuti jääb suur aste, kui tagumised istmed alla lasta. Positiivse poole pealt saab mainida, et olemas on topeltpõrand, kuhu saab mugavalt oma laadimistarvikud asetada.

Sõiduomadused

Sõita on Scenicuga väga mõnus. Sõiduki vedrustus on pigem pehme, aga mitte midagi häirivat, kõige positiivsem üllatus on aga autos valitsev vaikus. Roolisüsteem on küllaltki hea, aga paraku ei anna rool väga head tagasisidet.

Proovisõidukil kasutusel olnud akupakk liigutas autot erksalt edasi isegi Eco-režiimil, huvitava vimkana ei saanud aga püsikiirushoidikut seada kõrgemale kui 115 km/h.

Täis akuga autot käivitades nägin lubatavat sõiduulatust 563 kilomeetrit. Minu keskmine energiakulu tuli 19,2 kW/h.

Renault Scenic E-Tech, Kaur Kotkas

Sõiduki juhiabisüsteemid toimisid väga sujuvalt. Lisaks, suure plussina, sai väga lihtsalt deaktiveerida tüütu piirkiiruse hoiatuse.

Autol kasutusel olnud LED-tuled näitavad vägagi eeskujulikult, aga teades, kui head on Renault’ maatriks-LED-tuled, siis kahjuks ei küündi tavalised LED-id nii kõrgele ja paraku ei saa maatriks-LED-e ka Scenicule lisavarustusena tellida. Tulede suurim miinus on, et nad ei ole kohanduvad ega lõika vastu tulevaid autosid automaatselt valgusvihust välja.

Hinnad ja kokkuvõte

Scenicu hinnad algavad 44 590-st eurost, mille eest saab väikese akupakiga sõiduki. Suurema akupakiga variandi hind algab 49 490-st eurost. Täpsema hinnakirja leiab siit.

Kokkuvõtteks julgen öelda, et Renault on valmistanud väga hea elektriauto, mis on ruumikas, vaikne ja väga esindusliku sõiduulatusega. Iseasi on muidugi see, kuidas võtab uuenenud Scenicu vastu inimene, kes omab eelmise põlvkonna Scenicut.

Plussid
  • Vaikus
  • Hind
  • Läbisõidulatus
Miinused
  • Tuled
  • Mõni ergonoomikaaps
Renault Scenic E-Tech, Kaur Kotkas
Kasutaja kommentaar:

Renault Scenicu näol on tegu hetkel pea ainsa tõelise mahtuniversaaliga Eesti turul (Peugeot Rifter, Citroën Berlingo ja teised on ikkagi vaid istmetega kaubikud), mis on pealegi täiselektriline. Kuigi platvormi jagatakse Megane E-Tech’iga, on viimasega võrreldes edasiminek suur: koostekvaliteet on oluliselt paranenud ja plastik ei plärise. Need on küll pisiasjad, aga olulised.

Auto energiakulu on klassikaline: WLTP poolt lubatu on reaalsest üsna täpselt kaks kolmandikku, talvised miinuskraadid jätavad tehaseandmetest alles poole. Aga sellega tuleb lihtsalt arvestada. Scenic E-Tech on oma suuruse kohta tegelikult üllatavalt säästlik.

Kui üks suurem puudus – pagasiruumi ebapraktiline kuju ja kõrge laadimiskünnis sai juba ära märgitud, ent pole nii lihtsasti parandatav, siis mobiiliäpi saaks lihtsasti toimima, kui maaletooja valiks sinna sobiva, mitte kõige odavama andmesidepaketi. Praegu on tegu kurbmänguga, mille puhul kunagi ei tea, kas vajalik info jõudis autoni või mitte.

Ja lõppude lõpuks, varem või hiljem hakkame otsima, kuidas saaks kiirusehoiatuse tüütu piiksumise välja lülitada. Nagu kõigil Renault’del viimasel ajal, toob ka uue Scenicu puhul kaks kiiret vajutust armatuurlaua kõige vasakpoolsemale klahvile meelerahu.

Fotod: Kaur Kotkas, Renault

2 kommentaari
  1. blank

    Tere. Milles väljendub andmesidepaketi ebapiisavus? Kas sellel on ka mingit pistmist meie operaatorite 3G sageduste väljalülitmisega?

    • blank

      Kopeerin kirjutaja vastuse:
      “Ei, sel ei ole pistmist meie operaatorite 3G sageduste välja lülitamisega. Tegu on andmeside kiirusega (õigupoolest aeglusega), mille jooksul sessioon jõuab ära katkeda ning äpp annab veateate. Ei ole tehniline probleem, maaletoojal soovi korral lihtsasti lahendatav.”

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.