Reede, 27. detsember 2024
2017. aastal nägi ilmavalgust Seat Ibiza viies põlvkond. Neli aastat tagasi olime autost vaimustunud ning pisipuudusi võis lugeda pigem autoarvustaja erisoovideks.

Tänavu oli käes viimane aeg näovärskenduseks, kuid erinevuste märkamiseks tuleb autot uurida kullassepa pilguga. Mis siis on varasema mudeliga võrreldes teisiti?

Seat Ibiza

Sees uutmoodi, väljas vanaviisi

Välisilmes tehtud muutuste märkamiseks peab uut Seat Ibizat väga tähelepanelikult vaatama ja siis veel ja veel lausa suurendusklaasiga. Tagaluugil on näha, et sõna Ibiza on nüüd uutele Seatidele kohaselt käsitsi kirjutatud. Ja kui veel neli ringi ümber auto käia, võib avastada, et Ibizal on nüüd LED-esituled standardis ning pisut teistsugused veljed. Lisandunud on kaks uut värvitooni. Kõik!

Sisemuses on muutused palju suuremad. Ibiza interjöör on alati olnud hästi organiseeritud ning hõlpsasti käsitletav, kuid oli senitoodetul tume ja üksluine ja ei sobinud kuidagi kokku auto särtsaka noorusliku kuvandiga. Nii tuli koos värskendusega uus pehmetest materjalidest koosnev sisemus, mis nüüd on puudutades oluliselt mõnusam. Tõepoolest, materjalide üle puudub igasugune võimalus virisemiseks. See on esmapilgul märkamatu, aga suur samm edasi.

Seat Ibiza

Ka nahkkattega rool on uus, olles FR versioonis standardvarustuses ning Style’i puhul lisavarustuses, samuti on kallimas versioonis uute ventilatsiooniavade ümber LED-meeleoluvalgustus. Püsikiirushoidja juhtimine toimub nüüd nuppe täis puistatud roolilt, mitte enam kangi abil. Füüsilisi nuppe on aga säilinud palju ning alles on isegi päris ehtne käsipidur, mida tuleb vanamoeliselt sikutada.

Varem keskkonsooli integreeritud infolustisüsteem on nihutatud kõrgemale ja ulatub nüüd armatuurlauast välja. Selle läbimõõt on 8,25 tolli, lisatasu eest saab 9,2-tollise. Süsteemi tarkvara on uuendatud ja nüüd saab nutitelefone lausa juhtmevabalt ühendada ka Android Auto ja Apple Carplay kaudu. See on mugav, kuna USB-pistikute asemel on nüüd ainult USB-C, mille jaoks on sageli vaja adapterit.

Kapoti all klassikaliselt

Kas mootorite osas on mingeid uudiseid? Ei, kõik on Volkswageni kontsernist pärit vanad tuttavad. Valikust on jäädavalt kadunud diiselmootor ning ka poolhübriidsüsteemi pole mootoritele lisatud – mõistetav, kuna B-segmendi kliendid on reeglina hinnatundlikumad kui suuremate autode ostjad, teisest elektrisüsteemist tulenev efekt on aga napp.

Seat Ibiza

Valiku keskmes on kolmesilindrilised 95 hj (1,0 TSI) või 110 hj (1,0 TSI) ning see tandem moodustab ilmselt Eestis müüdavatest autodest lõviosa, kuna mootorivalik algab tagasihoidliku vaid 80 hj arendava 1,0 MPI-ga. Teises servas asub aga 150 hj (1,5 TSI), mis taaselustab veidigi Ibiza Cupra aegu, kuid ilmselt väga populaarseks ei osutu.

Volkswageni grupile omaselt on valikus ka CNG-surugaasil töötav versioon. See 90-hobujõuline mootor oleks veel aasta tagasi olnud ideaalne valik soodsa kulgemise otsijaile, kuid arvestades, et loo kirjutamise hetkel maksis Olerexis gaasi kilogramm 1,984 eurot, pole enam mingit põhjust seda soovitada.

Seat Ibiza

Ka käigukastid on vanad tuttavad. Pakutakse viie- ja kuuekäigulist käsikasti ning seitsmekäigulist topeltsiduriga automaati, mida saab küll ainult 110 hj ja 150 hj versioonidele. Viimasel on kaks kulgemise režiimi (tähistatud D ja S tähega), mis võimaldavad linnas kas ökonoomset (koos kaasneva vibratsiooniga) või nobedamat ja sujuvamat (koos pisut suurema kütusekuluga) kulgemist. Maanteel vahet pole.

Sõidab rahulikult, kuid kindlalt

Juba neli aastat tagasi tõdesime, et uues Ibizas on kaotsi läinud kogu sportlikkus, mis varasemalt oli Seati margi DNA-s. Kasutajate tagasiside aga kõneleb selget keelt – saavutati ideaalilähedane kompromiss mugavuse ja kähkusõitmise vahel ning seetõttu jäi seadistus muutmata. Ibiza ei võimalda kurvide kartautolikku läbimist, kuid ta juhitavus sobib ühtlaselt hästi kõigile – laiatarbeautolt aga seda just oodataksegi.

Ibiza juhikohal on mugav tänu valgustatud juhtnuppudele ja korralikule nähtavusele. Auto summutab üsna hästi teekonarusi ja sobib võrratult paremini ka maanteele kui enamik teisi väikeautosid. Kiiruse suurenedes on kuulda mõningast rehvimüra, kuid tuulevihin piirdub üksnes kerge vilega küljepeeglite ümber.

Suured külgaknad ja õhukesed tagumised piilarid lubavad enne sõidurea vahetamist ka vana kooli kohaselt pilgu üle õla heita, samas kui suur tagaklaas pakub paremat nähtavust kui enamikul konkurentidel. Koos auto kompaktsete mõõtudega muudab see ka parkimise pingevabaks ning võib-olla just seetõttu tuleb tahavaatekaamera eest alati lisa maksta.

Seat Ibiza

Ilmataat lubas testiperioodi jooksul armulikult ka raskemaid olusid proovida. Talvepakett lisab vaid istme- ja peeglisoojendused, kuid laternapesu ei saa mingi raha eest ning tehases paigaldatud eelsoojendusest nagu ka maatriks-LED-tuledest pole mõtet isegi unistada. Hinna- ja autoklass paneb asjad paika.

LED-tuled valgustavad aga teed igati hästi, valgusvihk on küll kitsavõitu, kuid selle pikkus on käsitsi reguleeritav meeldivalt suures ulatuses. Üheliitrine mootor soojeneb miinuskraadide juures ka linnas oma suuruse kohta kiiresti ning kliimaseadme võimsusest on enam kui küll.

Seat Ibiza

Hinnad ja varustus

Ibiza puhul on võimalik oma raha eest üsna palju vastu saada. Tegu on igati sümpaatse välimusega (nooremad testijad leidsid üles Golfi mõjutused) võimeka väikese pereautoga, mida tasub kindlasti kaaluda, kui otsite midagi, mis oleks nii praktiline kui ka sõidaks hästi. 355-liitrine pagasiruum B-segmendis konkurentidele eriti sõnaõigust ei jäta.

Hinnad algavad 15 750 euro juurest ning selle eest saate üksnes 59 kW/80 hj 1,0 MPI mootoriga ja viiekäigulise käsikastiga auto madalaimal, Reference tasemel. Kui valite 110 hj 1.0 TSI Style, maksate 17 650 eurot ehk vähem kui 2000 eurot hinnalisa toob pardale juba tänapäevase varustuse nagu valuveljed, kahes osas klapitava seljatoe, kiiruspiiriku asemel püsikiirushoidja, istmesoojendused ja palju muudki head.

Ibiza FR on kõige rikkalikuma varustusega ja maksab samaväärsest Style-varustuses autost 1400 eurot enam, täpselt sama suur on hinnalisa DSG automaatkäigukasti eest. Tippmudel, 1,5-liitrise mootori ja automaatkastiga versioon maksab 22 000 eurot, hindade ja varustusega saab täpsemalt tutvuda siin.

Kokkuvõtteks

Seat Ibiza

Uuenenud Seat Ibizal pole viga, peamine puudus eelkäijaga võrreldes on likvideeritud – interjöör on oluliselt paranenud. Auto sõidab jätkuvalt hästi ning mugavuse ja praktilisuse üle pole kunagi vaja olnud kurta. Mootorivalik on küll napp ja hübriidsüsteeme pole, aga selles klassis pole neid vajagi. 5 aastat või 100 000 kilomeetrit garantiid võis aastaid tagasi olla kõva argument, kuid praegu on lihtsalt piisav.

Kokkuvõttev küsimus: kas ma ostaksin endale Seat Ibiza? Vastus on kindel jah: kui oleks vajadus väiksema pereauto järele, siis konkurentidel pole kuigi palju vastu panna. Tegu on mahuka ja mugava superminiga, mis tänases mõistes ei maksa palju. Turu trendide kontekstis on tõsiseltvõetavaid puudusi Ibizal tegelikult ainult üks – ta ei ole linnamaastur.

Meeldis
  • Sõitjateruumi materjalid
  • Ruumikus
  • Maanteesõit
Ei meeldinud
  • Rehvimüra maanteesõidul
  • Puudujäägid standardvarustuses

Fotod: Indrek Jakobson, Seat

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.