Pühapäev, 22. detsember 2024
Väikeauto kohta ruumikas ja mugav
Neli varustustaset sh sportversioon FR
Neli mootorit, kõik tarbivad bensiini
Seat Ibiza hind alates 11 990 eurost

Kuigi esimene sõiduauto väljus Hispaania autotootja SEAT tehaseväravatest juba aastal 1953, tegeldi pikka aega vaid Itaalia emafirma toodangu kokkupanekuga. Kui aga 1984 aastal asus SEAT esimest “päris oma” autot tootma, sai selle nimeks Ibiza.

Tänaseks on sellest saanud firma tähtsaim mudel, mida on müüdud üle 5,4 miljoni eksemplari ning jõudis hiljuti oma viienda põlvkonnani. Viimasest juttu tulebki.

VÄLISKUJU

Auto on ehitatud VAG grupi uuele MQB A0 moodulplatvormile, mis tänu unifitseerimisele võimaldab mõistagi säästa tootmiskuludelt.

Eelkäijaga võrreldes jäi pikkus praktiliselt samaks, kuid laius kasvas ligi 8 cm ja teljevahe 9 cm, mistõttu auto sai oluliselt mahukam. Mudelivalikust kadusid universaal ja kolmeukseline versioon, jäi vaid viieukseline luukpära, mis rahuldab enamiku kasutajate vajadusi.

Ka on uue põlvkonna Ibiza disain oluliselt teravamate joontega. Esilaternad on terava kolmnurkse kujuga, sama motiiv jätkub küljepeeglites ning kordub auto tagaosas. Ka leiab rohkesti viiteid sportlikkusele, näiteks tagumise kaitseraua kujunduses.

Värvivalik on aga nadi. Kuigi SEAT pole õnneks kaasa läinud personaliseerumise hullusega ehk autokatust teist värvi värvinud, on ostja sageli hädas. Valikust puuduvad näiteks nii pärlmuttervalge ja hõbedane kui ka roheline värv. Arenguruumi on.

This slideshow requires JavaScript.

SISERUUM

Kuigi tegu on väikeautoga, on õlgade kõrgusel harjumatult palju ruumi, tunne on nagu klass suuremas sõidukis. Ka tagaistujail on lahedalt ruumi, sest labajalad saab mõnusalt esiistme alla sirutada. Vaid juhi käetugi asub harjumuspärasest madalamal, mis on pisut ebamugav, kuid sellega harjub kiiresti.

Armatuurlaual kasutatavad materjalid jätavad lähemal tutvumisel jäiga mulje. Pisut pehmem plastik poleks andnud palju hinnalisa, kuid oleks välistanud võimaluse hilisemate naginate ja klobinate tekkeks.

Esiuste katteks on plastiga kombineeritud nahk ja riie, tagaustel üksnes plast ja riie. Mõistlik lahendus. Ustes on võimalik valida mitut värvi meeleoluvalgustuse vahel, samas testijad sellele tähelepanu ei pööranud, ilmselt lõi see meeleolu vaid disaineritele.

Pagasiruum (355 liitrit!) on topeltpõrandaga (lisavarustuses), mille alla mahub päris palju. Kotte-kompse aitavad paigal hoida kaks konksu ja võrk. Kui istmed alla klappida ja topeltpõrand kasutusele võtta, tekib peaaegu sile, üksnes kerge nurgaga kaubaruum. Esiuste suurtesse külgtaskutesse mahub 1,5 liitrine veepudel.

Näidikud on hästi loetavad, infolustisüsteem aga on klass omaette. Keskkonsoolis on spetsiaalne koht mobiiltelefoni jaoks, kus vastava võimekuse korral on võimalik mobiiltelefoni juhtmevabalt kiirlaadida (lisavarustuses).

Kuigi seda testida ei õnnestunud, on tegu sammuga tulevikku – järgmist telefoni ostes taipad seda juba küsida. Pärast autost lahkumist tuletab infoekraan aga meelde, et telefoni autosse ei unustaks. Väga lihtne, kuid oluline vidin!

INFOLUST

Standardvarustuses tuleb kaasa 5-tolline kuvar, lisana on saadaval 8-tolline värviekraan (soovitame!). Sel on kaks füüsilist reguleerimise nuppu ning heli kvaliteediga võib igati rahule jääda. Komplekti kuulub ka parkimiskaamera ning palju erinevaid võimalusi oma tegevuste jälgimiseks ökonoomsussõidu punktide teenimiseni välja.

Lisavarustusse kuuluv BeatsAudio™ helisüsteem oma 300 W võimendi, kuue kõlari ja tipptasemel bassikõlariga ei pääsenud kahjuks maksvusele ning selle soetamise mõttekus ilma autot täiendavalt ümber ehitamata on küsitav – plastiku vibratsioon sunnib basse maha keerama ja nii saaks ilmselt hakkama ka tehasestereoga.

Kuigi infosüsteem ei osanud ühendatud nutitelefonist kõiki kontakte kuvada, vaid tegi mingi, ainult talle arusaadava valiku, on tal samas harvaesinev oskus lugeda MP4 formaadis faile. Ekraani keskel kella kuvamiseks pakutakse tervelt nelja erinevat vaadet – pole küll oluline, kuid on lustlik.

JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID

Proovisõiduautot liigutas 115hj mootor. Seda võib pidada optimaalseimaks valikuks, kuna on vaid viissada eurot kallim tervelt 20 hj nõrgemast versioonist.

Tegu on väga pööretemaia jõuallikaga nagu väikesele turbomootorile kohane. Lisaks on saadaval üheliitrine vabalthingav 75hj, turbolaetud 95 hj ning FR versiooni puhul ka 1,5 liitrine 150 hj versioon. Diiselmootorit Eestis ei pakuta.

Manuaalkastid on 6-käigulised, lisaks saab 115hj mootorit kombineerida uue 7-käigulise topeltsiduriga automaatkastiga. Mõlemad on väga mugavad kasutada.

Vaata Seat Ibiza tehnilisi andmeid lähemalt siit

VARUSTUS

Nn „tavalisi“ tasemeid on kolm, lisaks sportlik erimudel FR. Madalaim varustustase käib koos nõrgima mootoriga ning ilmselt erilist müügiedu pole sealt loota. Siiski on pardal juba istmesoojendused ja konditsioneer, kuid leppida tuleb näiteks 14-tolliste plekkvelgedega.

Style-tase lisab muuhulgas nahkkattega rooli ja peeglisoojenduse, kuid alles Xcellence tagab tänapäeval harjumuspärased mugavused nagu kliima-automaat ja võtmeta käivitus. FR versioon aga loob hoopis teistsuguse, sportliku auto.

Ka kõrgeimal tasemel tuleb täieliku naudingu tarbeks siiski nii mõndagi juurde tellida. Pagasiruumi topeltpõhi, leedtuled ning 8-tolline multimeediasüsteem on vaid lisavarustuses.

SÕIDUKOGEMUS

Seat on suures VAG grupis olnud alati sportliku suuna esindajaks, uue Ibiza puhul aga on sportlase geenid lihtsalt kaduma läinud.

Sellest pole üldse kahju, sest auto sõidab pehmelt ja mugavalt, kinnistades muljet klass suuremast sõidukist. Juhitavus pole üldse halb, kuid mugavus ennekõike!

Eraldi väärib märkimist, et auto on vaikne. Oma klassi kohta väga vaikne! Superminide hulgas ja kõrgemalgi on kombeks kokku hoida heliisolatsiooni pealt lootuses, et omanik peegelsiledalt teekattelt kunagi maha ei keera.

Asjata! Ibiza on sellest patust puhas, eristudes konkurentidest vaikse salongi poolest. Mootorimüra pääseb salongi vaid kiirendamisel, selle kerge tahumatus tundub loomulikuna ja ei häiri.

Hoopis teine lugu on FR-varustuses. Auto vedrustus on seatava jäikusega ning sellele versioonile on saadaval ka uus 1,5 liitrine 150hj mootor, mis arusaadavalt muudab Ibiza juba hot hatch’iks – seda muidugi sõidumugavuse arvelt.

HIND JA ÜLALPIDAMISKULUD

Hinnad algavad 11 990 eurost ning tippvarustuses mudel maksab 5000 eurot enam, kuid ka sellele lisandub üht-teist. Nii oli Xcellence-varustuses proovisõiduautol üle 4000 euro eest lisavarustust ning hind küündis 19 000 euro ligi. Automaatkast lisab hinnasildile veel ühe tuhande.

Tutvu Seat Ibiza hinnakirjaga siin

Proovisõidu lõppedes jäi keskmiseks kütusekuluks 5,5 l/100 km. Kuigi ametlik kulunumber on 4,7 siis ikkagi on tegu ökonoomse sõidukiga ning vaid 40-liitrine kütusepaak ei tekita probleeme. Garantii on 5 aastat ja 100 000 km, 279 lisaeuro eest saab kilometraaži pikendada 150 000-ni.

KOKKUVÕTTEKS

Seat on teinud uue Ibizaga märkamatult suure hüppe edasi. Auto on ruumikas, mugav ja suudab vabalt üle võtta kliente Golf-klassist, jättes varju ka suurema venna Leoni.

Konkurente on Seat Ibiza superkompaktil aga väga palju – alates kontsernikaaslasest Volkswagen Polost, lõpetades äsja müügile jõudnud Ford Fiesta ning Citroën C3-ga.

Meie ostusoovitus on 115hj Xcellence-varustusega mudel käigukasti tüüpi eelistamata. Kui vaid seda hinda ees ei oleks…

PLUSSID
vaikne ja mugav salong
ökonoomsed ja erksad mootorid
ruumikus

MIINUSED
värvivalik
hind

Pildid: Indrek Jakobson, tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.