Teisipäev, 17. detsember 2024
Tšehhid tegid jälle seda, mida nad ikka on autotööstuse lavadel teinud: ehitasid taskumaasturi, mis oma ruumikuse ja sõidumugavusega teeb silmad ette mõnelegi suurema klassi linnadžiibile. Škoda Kamiq on oma lühikese eluea jooksul korjanud ridamisi auhindu ning teeninud kasutajate poolehoiu.

B-segmendi ehk taskumaasturite turule ennustatakse lähiaastail kiireimat kasvu. Nii investeeris Škoda üle 100 miljoni euro Mlada Boleslavi tehase kaasajastamisse, et hakata tootma valikust seni puudunud mudelit. Tulemus – võimekus valmistada kuni 400 krossoverit päevas.

Et Škoda linnamaasturite nimed algavad K- ja lõpevad Q-tähega pole ammu enam üllatus nagu ka see, et kahe meie naabrite juures sai Kamiq Aasta Auto 2020 tiitli.

Viimasest on kaks versiooni – üks mõeldud Hiina turule ning teine Euroopasse. 2,65 meetrise teljevahega on viimane pikem ning varieeritavam.

Rahulik krossover

Uudismudeli kuju räägib ausalt oma olemusest. Škoda Kamiq pole maastikuhunt ega pilgupüüdja, vaid talle on antud „tahan-oma-ostjatele-meeldida“ välisilme.

See on hästi õnnestunud, ühtlasi on olemas krossoveri põhiväärtused nagu mugav sisenemine-väljumine ja püstisem isteasend.

Eestvaates on tuntav sarnasus suuremate Škodadega, ent küljejoonelt ei sarnane Kamiq teiste tšehhi autodega, vaid pigem üle 400 km edelas toodetavate sõidukitega. Tagaosa disain jagab nüüd ühiseid jooni Scalaga.

Autonina iseloomustavad leedidel gabariidi-suunatuled, muus osas on tegu liiklusvoolu sulanduva taskumaasturiga. Ilmselt on see taotluslik.

Tõehetk tagaistmel
Loo autor Indrek Jakobson Kamiqi tagaistet testimas

Seest on tegu tüüpilise Škodaga: mugav isteasend, selged ja ülevaatlikud näidikud ning üllatavalt vähe odavat plasti (mitte et seda poleks!). Kuid see on hästi varjatud ning koos metalsete ääristega jätab armatuurlaud soliidse mulje.

Vihmavari ukse sees ning teisedki Škodale omased nutikad lahendused teevad juhi elu lihtsamaks. Ja ka detailidega pole koonerdatud, olemas on nii nimmetugi, prillihoidik kui riidenagi.

Tagaistmele maandunule käib Kamiq välja ühe oma suurima trumbi. Lisandunud sentimeetrid on läinud ennekõike tagaistuja mugavuse tõstmiseks ning ses osas on tšehh omas klassis ületamatu.

Keskmisel istmel pole kuigi mugav, kuid kahekesi istudes on tunne justkui limusiinis, sealjuures ei piira kergelt langev katusejoon nähtavust ning ka pearuumi piisab. Kel vahel vaja mitmekesi sõita, on tegu tugeva ostuargumendiga.

400 l pagasiruum pole klassi suurim, kuid taskumaasturi kohta igati piisav. Üksnes tagaistmete liigutamise funktsioon annaks täiendavat paindlikkust.

Võrgus ja ühenduv

Infolustisüsteem tekitas testijates vastakaid arvamusi. Üksmeelselt leiti, et see paikneb juhist liiga kaugel, nii et ilma küünitamata sinna ei ulatu, erinevaid hinnanguid tekitas aga ekraani kujundus. Suure fondiga kiri annab selge viite auto sihtgrupile ja on hästi nähtav, ikoonid ja neil olev tekst aga raskesti loetav.

Valikus on kolm värvilist puutetundlikku ekraani mõõdus 6,5 kuni 9,2 tolli, kuid suurimal neist (Amundsen) pole ühtki füüsilist nuppu. See on tüütu, meie soovitus on keskmine versioon Bolero.

Varustuses on erinevaid võimalusi autoga suhelda mobiiliäpi kaudu, (mis käib küll SMS-tehnoloogia põhiselt ja ringiga ümber Euroopa).

Kamiqi tippversioon võimaldab kuvada telefoni sisu keskekraanile juhtmevabalt Apple CarPlay või juhtmega Android Auto vahendusel (miks VAG-grupp androidi kasutajaid diskrimineerib, pole teada).

Kaableid valides tuleb arvestada, et autos olevad 4 (tippvarustuses) pesa on kõik USB-C standardiga. 10,25-tollise näidikuploki saab tellida digitaalsena, väärtust see võrreldes klassikaliste „kelladega“ aga ei loo.

Võimalus on luua autosse ka WiFi kuumkoht, kuid aastal 2020 on raske mõista, kellele seda peaks vaja olema nagu Tallinna trammideski.

Piisav valik kõigile soovijaile

Kapotialune üllatusi ei paku, valikus on kõik otsepritsega turbomootorid. VAG-grupi taskumaasturitele kohaselt algab mootorivalik üheliitrisest 95hj kolmesilindrilisest, mis viib punktist A punkti B, aga ei enamat.

Sama mootor 115hj seades on juba piisav auto krapsakaks. Ja kuigi see jõuallikas ei rõhuta kogu aeg häälekalt oma silindrite arvu ning tuletab oma väiksust meelde üksnes kiirendamisel, sunnib automaatkasti kokkuhoiule häälestatud tarkvara seda madalaid pöördeid taludes pahaselt urisema.

Kohustusliku eeskava osana on valikus ka 1,6-liitrine õlipõletaja, kuid arvata on, et vaatamata kütusesäästule mootor liiga populaarseks see ei saa.

Mootorivaliku tipus asub aga 150 hj arendav 1,5-liitrine, mis on siidise käiguga, jaksab vedada iga kiiruse ja koormaga ning mille kütusekulu on tehaseandmetel isegi väiksem üheliitrise omast.

Lisaks on Škoda Kamiq saadaval ka surugaasiseadmega, sel juhul on kapoti all üheliitrine 90hj gaasiga töötamiseks kohandatud mootor. Ehkki CNG-tanklaid on Eestis hetkel 19, ja nende hulk on kiiresti kasvamas.

Baasmootorit pakutakse üksnes koos viiekäigulise käsikastiga, kõiki teisi saab kombineerida ostja soovi kohaselt kas kuuekäigulise käsikasti või seitsmekäigulise automaadiga (lisab hinnale 1600€).

Kuna iga CO2 gramm on autotootja jaoks kulla hinnaga, on kasti juhtelektroonikat häälestatud pigem säästlikuma kui sportlikuma sõidustiili tarbeks.

Sõidab kindlalt ja rahulikult

Sõit Kamiqiga on rahulik ja kindel. Auto ei paku üllatusi ei heast ega halvast küljest – Škoda inseneridel on õnnestunud leida külgne kesktee sportlikkuse ja mugavuse vahel – selge aktsendiga siiski viimase poole.

Juht rataste alla jäävat eriti ei tunne – vedrustus töötab nii aukudes kui lamavat politseinikku ületades pehmelt ning hääletult. Kellele see aga ei sobi, võib lisatasu eest tellida reguleeritava sportveermiku.

Ka rehvimüra on taskumaasturi kohta hästi summutatud, tuulevihinat maanteekiirusel praktiliselt pole kuulda. Vaid vanalinna munakiviteedel annab plastik endast aeg-ajalt häälekalt märku.

Olulistest juhiabidest väärivad märkimist kohanduv püsikiirushoidja ning reahoidja, mis küll sekkub üsna tavapärasest aktiivsemalt. Ja loomulikult on Kamiq ainult esiveoline.

Talvesõit

Arvestades, kui suure osa aastast moodustab meil kehv suusailm, on tuled ja talvelisad auto üliolulised komponendid. Siit tulevad Kamiqile täispunktid!

Kallimatel versioonidel olevad leedtuled on suurepärased. Valgusvihk on optimaalse kujuga, piisavalt pikk ja parajalt intensiivne.

Auto oskab lähi- ja kaugtulesid ise vahetada ning teeb seda üsna õigel ajal, ehkki maatriksfunktsioon (nagu Superbil) Kamiqile ei jõua.

Lisaks istmesoojendustele on võimalik tellida Kamiqile ka rooli- ja esiklaasisoojenduse. Kui muu lisavarustuse tarbeks raha napib, siis need tasub igal juhul pardale võtta!

Tuleb vaid arvestada, et esiklaasisoojenduse tarbeks puudub konsoolis nupp, selle aktiveerimiseks tuleb sukelduda keskekraani menüüdesse.

Varustus

Škoda Kamiqile pakutakse nelja sama marki autodelt tuttavat varustustaset: Active, Ambition, Elegance ning Monte Carlo. Odavaim auto veereb plekkvelgedel, ent oskab ise hoida sõidurada ja olemas on talvepakett.

Ambition varustustase lisab pea kogu harjumuspärase mugavusvarustuse. Tõenäoliselt just see varustus, koos kõigi hädavajalike lisadega (esiklaasisoojendus) kujuneb tõenäoliselt populaarseimaks.

Elegance paneb juurde täisleed – esituled, kahetsoonilise automaatse kliimaseadme, tagumised parkimisandurid ning palju muud.

Esimesed parkimisandurid ja tagurduskaamera tulevad aga alati lisaraha eest. Vajadustega sobivaima Škoda Kamiqi saab tugitoolist tõusmata konfigureerida siit.

Hind ja kulud

Taskumaastur on taskukohane. Hinnad stardivad 16 000 euro juurest ning lõpevad ligi kümme tuhat eurot kõrgemal, selle hinnaga saab automaatkasti ja diiselmootoriga tippvarustuses auto, millele veel nipet-näpet lisaks võttes annab tulemuseks esmaklassilise kompaktse sõiduvahendi.

Kes nüüd hinna üle nuriseda tahab, siis lugege ülaltoodut hoolega – Škoda ei ole odavbränd vaid tšehhide ning järjest enam kogu kontserni uhkuseasi. Head asja ei saa odavalt või siis ei ole see hea.

Üheliitrise mootoriga proovisõiduauto kütusekuluks jäi lõpuks 6,6 l/100km, kuid arvestades, et see sõideti reeglina linnas, on see tubli tulemus. 1,5 l mootoriga versioon kulutas peamiselt maanteel aga üksnes 5,6 l/100 km.

Taskumaasturi garantii on 4 aastat ja 120 000 km, mida saab 390 euro eest pikendada aasta ja 30 000 km võrra. See jääb turu keskmisele alla, sh ka kontsernikaaslaste Volkswageni ja Seati poolt pakutavale, korealastest rääkimata.

Kogu hinnakirjaga saab põhjalikult tutvuda siin

Kokkuvõtteks

Škoda on saanud valmis kompaktse linnadžiibi, mis vastab täpselt oma sihtgrupi vajadustele ning ei luba endale pea ühtegi järeleandmist. Tugevuseks on sobivus põhjamaa oludesse, vaid hind võib panna kukalt kratsima.

Konkurentidest puudus ei ole: kontsernikaaslased Volkswagen T-Cross ja Seat Arona, värskelt uute põlvkondadega välja tulnud Renault Captur, Peugeot 2008, Nissan Juke ja paljud teised soovivad sellelt turult samuti oma osa.

Populaarseimaks osutub kahtlemata üheliitrise mootori ja keskmise varustusega Kamiqi versioon, mille hind 20 000€ kanti jääb. Meie kindel soovitus on – kui võimalik – valida 110kW mootor ning alati talvesõiduks vajalikud lisad.

PLUSSID
Ruumikus tagaistmel
Mugav igasugustes teeoludes
Talvesõiduomadused

MIINUSED
Kallid lisad
Lühike garantii

Kaanepilt ja punane Kamiq: Ylle Tampere. Sinine Kamiq: Indrek Jakobson

Škoda Kamiq

76%
76%
Vahva taskumaastur

Hea kvaliteet, suurepärane ruumipaigutus, mõnus sõit – kõik, mida ühelt linnadžiibilt oodata, on olemas

  • KUJUSTUS
    9
  • KABIIN
    8
  • INFOLUST
    8
  • ERGONOOMIKA
    8
  • RUUMIKUS
    7
  • SÕIDETAVUS
    8
  • KÜTUSEKULU
    7
  • HIND
    7
  • LUSTIFAKTOR
    6

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.