Neljapäev, 7. november 2024
Škoda Karoq kirjutas end tänavu varakevadel Eesti autoajalukku, olles esimene uudismudel, mille eksklusiivne maailmaesitlus toimus Maarjamaal. Kohalikel ajakirjanikel avanes võimalus uue maasturi rooli istuda detsembris, Audru ringrajal. Esmamulje on mõjus, Škoda Karoqi teine nimi võiks olla Idekas Igapäevamaastur.

Audrus, auto24ringil korraldati ajakirjanikele tõeline tulevärk, just säärane, millest me omas mõttes unistame – ringrajale rivistati üles osa Karoqi konkurente ning off-roadi mühkudes ja lohkudes pakuti lahket võrdlusmomenti suurema Škoda venna, Kodiaqiga.

Mõne tunniga said auto sõiduomadused selgeks, mootorivalik läbi katsutud ning Karoqi võimalik koht omas segmendis paika loksutatud. Eks läks nagu arvata oli – Škoda uus kolmesilindriline mootor on üsna vaimustav ja Karoq ise väärt “kõikide linnamaasturite ema” Nissan Qashqai kõrval seisma.

škoda karoq

MÕISTUSPÄRANE, EHK LIIGAGI

Ma pole just eriline linnadžiibi-inimene, aga nagu näitasid äsjased aasta auto valimised, võidab mõistus tunded ning praktilisus disainiime, ja kohtunik Rajasaar leiabki oma edetabeli eesotsast popid pargimaasturid. Nende osakaal Eesti uute autode müügist on juba kolmandik ja kasv jätkub…

Škoda Karoq, kaude naksitralliauto Yeti järeltulija, on mõistuse võidu puhtavereline kinnitus: välimuse poolest ei midagi erilist ent kasutajakogemuse osas konkurentide poolt kohati löömatu. Südant põksuma ei löö, aga ajju vajutab sügava jälje: “Äkki ma järgmiseks võtaksin selle?”

Yetis oli kõike, toredast maastikuvõimekusest ainulaadse välimuseni. Karoq sarnaneb VAG sõsarmudelitele nagu mõni tilk vett: Tiguan, Ateca, Kodiaq… vilunud silm näeb kaugelt, et tegu on “saksa autoga”. Või no peaaegu, sest tšehhid on Škoda kvaliteedi ammu viinud levelile, kust üle hüppamiseks peab teiba appi võtma.

Karoq on 4 382 mm pikk, 1 841 mm lai ja 1 605 mm kõrge, selle kliirens on 190 mm. Nelikveolises versioonis on teljevahe 2 630 mm. Yetiga võrdluseks veel: olgugi moodsalt igav, hammustab Karoq kehva teed isukamalt, on ökonoomsem ja pakub sealjuures rohkelt ruumi, moodsaid ühenduvusteenusi, pika nimekirja nutikaid lahendusi.

Ja ma ei räägi siinkohal kütusepaagi luugi siseküljele kinnitatud lumekraabitsast või esiuste alla kuvatavast “Škoda” valguskirjast vaid sellest, et kolme liigutusega saab tagumise istmerea autost välja visata ja teha ise kaubiku. Nelikveolise, kui soovite!

Kui ma mõtlen oma igapäevastele vajadustele, on Karoq just täpselt paras: kui vaja, saan pakkida peale võttemeeskonna, kui vaja, vedada kaameraid ja muud kola. Kui vaja, võtan otsetee piki metsasihti või forseerin kraavi. Päeva lõpus tõmban lipsu risti lõua alla ja draivin mugavalt esilinastusele. Palun väga, siin teile kõikjalsõitja!

KÕRVUTI KAROQ JA KODIAQ

Kui juhtub, et prillid jäid koju ja kaugelt kahel Škoda maasturil vahet ei tee, siis mõõdulinti abiks võttes on isend tuvastatav. (Tõe huvides, tagantpoolt ka ilma, sest tuledejoon on eksimatult erinev).

Nelikveoline Karoq on suuremast vennast kolmandiku meetrit lühem ja 1cm madalam. Ka telgede vahe on 13,5 cm lühem.  Kodiaqi saab ka seitsmekohalisena, Karoqisse mahub 4-5 inimest ning sealjuures võib tagaistmel end sirutada isegi juhul, kui ees istub Tehnikamaailma ligi kahemeetrine peatoimetaja Ojala.

Pakiruum on 200 liitrit väiksem, mis ei tähenda aga nagu poleks sõiduk omas segmendis võitja: vaikimisi 521-liitrine pagasnik on liitrijagu suurem senise rekordiomaniku Peugeot 3008 omast.

Kodutehtud kaubikuversioonis saab pakiruumi laiendada 1810-liitrini ning kogu seda ilu saab avada jalaviipega (vastava lisavarustuse olemasolul).

Kodiaqi ja Karoqi paneme allpool veelkord kõrvuti, aga siis juba stardijoonel mügarate ja kägarate vahel. Taas kord ette rutates – tugevad tõusuvõtjad ja mudast läbikaevujad on mõlemad, lihtsalt Karoqiga saab (Audru off-roadi rajal) kiiremini ja kindlamalt.

DIGITALISEERUMINE KUI ARGUMENT

See ei peaks olema enam kellelegi uudis, et tänapäeval on uute autode puhul digitaliseerumine olulisem teema kui disain. Suurem osa meie sõidupäeva “kuivast” osast kulus just digilahenduste lahtiseletamisele.

Škoda Karoq vastab jaanuarist käivituva üle-Euroopalise e-call teavitussüsteemi tingimustele. Hädaabikõne nupp on juba praegu valikulise Care Connect teenusena saadaval.

Škoda Connect rakendus avab omanikule aga kümneid võimalusi oma autot mugavamalt hallata: nutitelefoni abil on võimalik autot distantsilt kontrollida, näha, kuhu auto on pargitud, teha mugavalt tarkvarauuendusi jms. Lühidalt – üks lisaväljaminek hoiab tulevikus kõvasti raha kokku ja aitab kaasa auto turvalisele kasutamisele.

Infolustist ka: Androidi kasutajad saavad nautida rõõmu, peegeldada ekraanile ka Waze. Apple’i sõbrad võivad end lohutada sellega, et autos on loodud valmidus kõige kallimate “labidate” juhtmevabaks laadimiseks, mõõtsime kohapeal ära. MirrorLink on ja jääb julgetele.

Kõrgema taseme süsteemidel Columbus ja Amundsen on autos Wi-Fi-hotspot. LTE internetiühendus on kiire ning stabiilne, antenn on paigutatud Karoqi tagastange plastiku alla, et tagada parem levi.

Digilahenduste kohta saab lähemalt lugeda siit

INTELLIGENTNE ABILINE MYŠKODA

App Store’ist või Google Play’st saab Karoqi omanik oma nutiseadmesse laadida MyŠkoda rakenduse. Detailne ülevaade läheks pikale, aga põhimõteliselt on Škoda ehitanud valmis Siri või Bixby sarnase abilise, kes elab teie nuhvlis ja annab teile igasuguste asjade kohta nõu ning teeb mõne vajaliku liigutuse teie ees.

Näiteks paneb teeninduses kinni aja, kui autoga on vaja hooldusse minna. Kui jääte oimetuna teele, siis võtab ise tehnilise abiga ühendust, näitab auto asukoha, annab üksikasjaliku ülevaate, mis on juhtunud (mitu inimest autos, mitu turvapatja avanenud, mis seisus kabiin jne.) ja kutsub abi.

Osas riikides suudab rakendus soovitada ka lühema teekonna, anda infot teeolude, liiklusõnnetuste jms. kohta. Eestis esialgu seda osa rakendusest veel ei toetata, ehkki loogiline oleks tulevikus Maanteeametiga see puudujääk lahendada.

SÕIDUKOGEMUS

Võtsin algatuseks ette teelt välja sõitmise ehk siis võrdluses Karoq-Kodiaq offroadi-rajal möllamise. Tuleb tunnistada, oli lõbus. Ilm oli justkui tellitud, päikeseline, ühe külmakraadiga ning lompidel ja mudavallidel krõksus rataste all mõnusalt jää.  Ja mõnelgi korral toetus rattaid maapinnale vähem kui neli. Upsy-daisy.

Karoq on ka kõige lollimas olukorras  sõbralik auto, vedades igal juhul välja. Meil testida olnud variantide seas ei olnud eraldi nelikveo valikpaketiga sõidukit, seega toimetas auto tõusudel ja laskumistel ise. Ainus erinevus, automaatrežiimil on mõnevõrra pikem mõtlemiaeg.

Nelikvedu on mõlemal Škoda maasturil hea. Ja miks ei peakski olema, kui sama tootja veoskeemi lahendust kasutavad mitmed brändid, näiteks Volvo ja ka Subaru oma CVT-de puhul? Lähiajal lisandub varustusse ka adaptiivne vedrustus, mis peaks sõiduelamust veelgi lisama.

Ringrajale lasti Karoq võrdluses Kia Sportage’i, Toyota C-HR-i, Honda HR-V ja Nissan Qashqaiga. Peugeot 3008 oli meie sõidupäeval juba koju läinud, aga Škoda maasturi olemuse mõistmiseks piisas ka olemasolevatest.

Mis ma siis teada sain? Karoq on vaikne, rool kerge, täpne ja lihtne juhtida. Masin püsib stabiilselt teel ning selle 1,5-liitrine turbobensiinimootor on rajal 100-110 km/h kurvide võtmiseks täiesti paslik.

Maanteesõidul kipub arusaam kiirusest hägustuma, see pruugib olla mu isiklik vigastus. Igatahes oli Karoq mustal jääl tükk maad stabiilsem liikuja kui mina oma kahel jalal.

KOLMESILINDRILINE ÜLLATAJA

Karoqi jõuallikate valik on väga lihtne: kaks bensiini-, kaks diiselmootorit. Eeltellimustest on näha, et diisel kaotab populaarsust: enim on küsitud 110kW 1.5-liitrist TSI-d.

Kui Karoq peab tulevikus enamasti linnasõite tegema ning kaalumisel on esiveoline ja käsikastiga masin, soovitan soojalt 1-liitrist kolmesilindrist. Sel on jaksu piisavalt, et autot edasi viia.

Küsimusele “lahjade” töökindluse kohta sain üsna ammendava vastuse – omanik saab määrata hooldusvälba vahemikus 15-30 000 km vastavalt oma sõitudele. Lühemad sutsud, lühem välp.

Üks huvitav teadmine veel – eestlaste komme, panna mootoriga “üle” võib viia selleni, et võimsad jõuallikad ei saa piisavalt piitsa, tahmavad ning nende eluiga jääb lühikeseks.  Kokkuvõttes, proovige kindlasti uut ühest, võite üllatuda! Mulle tõesti meeldis.

KOKKUVÕTTEKS

Ehkki ma ei jõudnud autosse detailideni süveneda, saan esmamulje põhjal kinnitada, et Škoda Karoq on üsna ideaalne igapäevaauto. Inimesele, kes sõidab peamiselt linnas, piisab täiesti “kolmepotisest” esiveolisest. Hind on säärase auto kohta mõistlik, jäädes isegi alla 20 000 euro.

Minusugune “siin ja seal” valiksin Elegance-varustuses nelikveolise 1,5-liitrise automaatkastiga TSI, viskaks aeg-ajalt tagarea kus seda ja teist ja teeks Karoqist vajadusel kas suure koera auto (tiibeti mastiff), produktsioonikaubiku (filmikola) või vanaema õunamobiili (kurgid-tomatid-kõrvitsad, siit ma tulen).

Isegi kui ma paneksin autole külge kõik, nagu kõik kellad viled ja vigurid, jääks hind kuskile 30 000 kanti. Ja see tundub mulle igapäeva mugavuse ja ühenduvuse mõistes mõistliku pakkumisena. Toodetakse Karoq – maasturit Tšehhias, kahes tehases. Mõistuse hääl.

https://www.youtube.com/watch?v=_84uiT2b35c

AVA PDF-KATALOOG ALLJÄRGNEVALT LINGILT

[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2017/12/karoq_est_web_active.pdf”]

Meedia: Škoda. Pildid: tootja, Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.