Suzuki Swift saadaval nüüd ka esiveolisena
Valikusse on lisandunud hübriidajam ja ohtralt varustust
Jätkuvalt suurepärased sõiduomadused halbadel teedel
Hind 12 559 – 14 490 eurot
Kui möödunud kevadel kirjutasime meile jõudnud uuest Suzuki Swiftist, oli valikus vaid üks versioon ning üksmeelse hinnangu kohaselt tegu toreda autokesega, mille ainsaks trumbiks konkurentide ees on nelikvedu.
Siis unistasime, et „kui etema varustuse ja mootoriga mudel meile jõuaks, oleks tegu ideaalse väikeautoga.“ Aasta jooksul ongi valikusse lisandunud esiveoline versioon ning nelikveolisele lisaks ka hübriidajamiga sõiduk. Viimast talve kõige karmimatel päevadel testisimegi.
Suzuki äriloogika on alati olnud toota vastuvõetava hinnaga, nauditavate sõiduomadustega, massist eristuva disainiga ning nelikveo võimalusega autosid. Uue põlvkonna Swift ei ole ses osas erand.
Seda iseloomustavad suurem sõitjateruum ja parem varustus, kuid läbi aegade on säilinud suurepärased sõiduomadused. Kirsiks tordil on nüüd aga hübriidsüsteem.
https://www.youtube.com/watch?v=Lfvig36a3og
Välimus
Välimuselt erineb hübriidversioon oma tavapärasest sõsarast vähe. Tegu on ikka sellesama superminiga, mille iga nurk ütleb: „olen väike, aga kuri“ – ning seda mõnikord ka alusetult. Erksat sinist värvi peeglid, sinine joon radiaatorivõrel ning kiri tagaluugil „hybrid“ näitavad, et tegu on hoopis keskkonnasäästliku mudeliga.
Tume rant C-piilaril jätab kerevärvi katuse hõljumise mulje auto tagaosa kohal. Tänapäevale kohaselt on lisatasu eest (699.-) saadaval ka teist värvi katus. Hõljumise efekt on värvilahendustega tekitatud ka ees esipõrkeraua alumises osas.
Sisemus
Sisemuses on muutused suuremad, kuna hübriidsüsteem tuleb kaasa üksnes 1000 eurot kallima GLX versiooniga ning viimane teeb Swiftis istumise hoopis teiseks.
Roolil paiknevad nupud ning kliimaseadme suured ümmargused pöördvalitsad infolustisüsteemi all eristavad autot odavamast versioonist.
Tõsi, kliimaseadme juhtimine on seatud nii kummaliselt, et sellega ei harjunudki ära – keskmine nupp näitab temperatuuri, kuid reguleerida saab seda hoopis parempoolse nupu abil. Kentsakas.
Juhi ees olev näidikuplokk pakub ühe nupulevajutusega ohtralt infot nii võimsuse kui väändemomendi kohta, lisaks on seal võimalik vaadata kas ja kuidas toimub hübriidsüsteemi laadimine (viimane, tõsi, ainult aeglustades).
Kogu selle infouputuse juures aga puudub digitaalne spidomeetrinäit – või ei peeta seda nii väikese auto puhul oluliseks?
Infolustisüsteem on tuttav juba paljudelt teistelt Suzuki mudelitelt. See on paljude võimalustega, kuid mitte väga intuitiivne ning graafika annab selgelt mõista, et tegu on juba päevinäinud süsteemiga. Hinnaklassi arvestades aga on tegu optimaalse lahendusega.
Tagaistmetel on jätkuvalt ruumi laiutamiseks (tõsi, see käib suhteliselt napi pagasiruumi arvelt), kuid nüüd on seal täisväärtuslikud peatoed ning iste ise ei jäta enam mingil moel säästulahenduse muljet.
Mootor ja jõuülekanne
Kuigi tegu on hübriidautoga, siis juht seda oma igapäevases kasutuses praktiliselt ei tunneta. Tegu on nn „pehme hübriidiga“, mis tähendab, et sisepõlemismootor töötab kogu aeg ja väike hübriidsüsteem aitab talle aeg-ajalt kaasa.
Lahendatud on see nii, et starter-elektrimootor aitab „põhilist“ mootorit kiirendamisel ning laeb kõrvalistme all paiknevat liitium-ioon akut aeglustamisel.
Juba tuttav 1,2-liitrine 90-hobujõuline vabalthingav mootor ise pole uuendusi näinud ning paljudes maades saadaolev üheliitrine turbomootor (tuttav ntx SX4 kapoti alt) jätkuvalt meie hinnatundlikule autoturule ei jõua. Ka käigukastidest jõuab meile vaid 5-käiguline käsikast.
Nüüd on valikus ka esiveoline mudel, mis saadavana küll ainult madalamal, GL varustustasemel on sobilik alternatiiv neile, kes peavad oluliseks ennekõike madalat hinda koos väga soodsate ülalpidamiskuludega.
Sõiduomadused
Uus Swift on jätkuvalt Suzuki selle kõige klassikalisemal moel kaotamata osagi eelmiste põlvkondade Swiftide DNA-st.
Sel on suurepärane, lausa kartautolik juhitavus asfaldil, kuid enim imponeerib võime läbida treppis kruusateid ning lume- ja jääseguseid lõike kiirusel, mida pealtnäha tagasihoidlikud tehnoandmed kuidagi lubada ei julgeks.
Slogan „kiire ja metsik“ toimib Swifti kohta sajaprotsendiliselt, kuid ärge otsige sellele kinnitust siledal asfaldil! Selleks lihtsalt napib hobujõude.
Swifti hübriidsüsteem sobib ideaalselt linnaoludesse. See lisab auto massile vaid naeruväärsed 10 lisakilo, kuid vähendab linnasõidul tavalise nelikveolisega võrreldes kütusekulu terve liitri võrra.
Keskmine kulu langeb vaid 0,4 liitri võrra, sest maanteel hübriidsüsteemist suurt kasu pole. Dünaamikale aitab kaasa igal juhul alla tonni jääv tühimass.
Esiveolise kulunumbrid on maanteel väiksemad, ehkki kõigil versioonidel on need väga mõõdukad. See mudel on aga kergem, kiirem ja madalam ning teelt maha keerates peab enne hoolega vaatama, et vaid 12 cm kõrgusel olev autopõhi vastu kive ja muid teekonarusi ei käiks.
Talvesõit
Talv on aastaaeg, kus nelikveolise Swifti eelised tõeliselt maksvusele pääsevad. Seda mitte ainult läbi lumehangede sumades, vaid ennekõike libedal treppisõidetud teel turvalist kohalejõudmist tagades.
Ning kui on soov pisut kiiremini edasi liikuda, siis väike Suzuki kuulab suurepäraselt rooli ja tagab igasugustes teeoludes stabiilse kohalejõudmise.
Stabiilsuskontroll töötab juhiga hästi kaasa olukordades, kui on vaja läbida jäisel teel laugeid kurve suurel kiirusel. Teravamate pöörete puhul hakkab see aga lustimist takistama ning siis on sõidurõõmu nimel mõistlik see välja lülitada.
Testisime autot möödunud talve kõige külmemal perioodil, kus termomeeter näitas tihti mitu pügalat alla 20 miinuskraadi. Väike mootor soojendab kabiini täiesti piisavalt ning istmesoojendus on standardis juba igal varustustasemel.
Hind ja ülalpidamiskulud
Hinnakiri on jätkuvalt väga lihtne. Esiveoline mudel tuleb kätte 12 599 euro eest. Ökonoomse, hea juhitavuse ning mahuka salongiga väikeauto eest ei ole see sugugi palju küsitud.
Kui nelikveo eest tuleb rahakotti kergendada täiendava 1400 euro võrra, siis omakorda tuhat eurot hinnalisa annavad väga korraliku varustuse koos hübriidsüsteemiga ning see on juba pakkumine, millest on raske keelduda.
Lisavarustuse nimekiri on samuti lühike. Püsikiirushoidja eest (madalamal varustustasemel) tuleb välja käia ligi 700 lisaeurot ning igal juhul sama palju teist värvi katuse eest.
Metallikvärv ja navi funktsionaalsus võivad samuti mõnesaja euro võrra rahakotti kergendada. Auto hind koos suurepärase vastupidavusega loovad hea võimaluse mõistlikeks ülalpidamiskuludeks.
Kokkuvõtteks
Nelikveoline Suzuki Swift on auto, mis sobib paljudele ja paljudesse kohtadesse. Ta on omas elemendis nii kesklinna ummikutes, kus hübriidsüsteem tagab säästliku kulgemise kui ka maapiirkonna mitte just parimas korras teedel.
Konkurente mõistagi jagub, sest väikeautode näol on tegu Euroopas jätkuvalt väga populaarse autoklassiga, kuid nelikvedu koos suurepärase vastupidavusega annavad Swiftile olulise eelise.
Meie soovitus on säästlikule tarbijale vaadata esiveolise mudeli, mitmekülgsemate vajadustega kasutajale aga kindlasti hübriidversiooni poole, mis pakub nelikveo võimalusi koos madalate pidamiskuludega vägagi mõistliku hinna eest.
PLUSSID
Sõiduomadused kehvades oludes
Hind
Ülalpidamiskulud
MIINUSED
Napp mootorite ja käigukastide valik
Pildid: tootja, Indrek Jakobson, Mare Albri