Kolmapäev, 18. detsember 2024
Kui Toyota sai lõppude lõpuks valmis Corolla-põhise linnamaasturi, jäi saladuseks vaid see, miks seda nii kaua ootama pidi? Uue krossoveri näol on ju kahtlemata tegu meepüssiga.

Eesti autofolklooris kasutati esimest korda “meepüssi” mõistet äsja ilmavalgust näinud Opel Mokka kohta. Algallika kohaselt väljendab see relva, millega ei ole ka parima tahtmise korral võimalik mööda lasta, sajaprotsendiline tabamus on garanteeritud vähimatki vaeva nägemata.

On seda üllatavam, et Toyota mudelivalikus C-segmendi krossover siiani puudus. Kui RAV4 jõudis aastatega lausa D-segmendi mõõtu kasvada ning CH-R oma klaustrofoobiat tekitava tagaosaga ei saanud kuidagi pereautoks kvalifitseeruda, haigutas nende kahe mudeli vahel täitmist ootav tühimik. Nüüd enam mitte.

Seetõttu võibki Corolla Crossi Toyota linnamaasturite valikus lugeda eurooplase (ja ka eestimaalase) jaoks sobivaimaks. Ta pole liiga suur ega liiga väike ning ka sõiduomaduste poolest sarnaneb tavalisele Corollale. Pole ime – tehnika on ju sama.

Toyota Corolla Cross

Corolla Cross põhineb Toyota TNGA (Toyota New Generation Architecture), täpsemalt GA-C platvormi uusimal versioonil, millele on võimalik ehitada praktiliselt kõike: väga erinevat mõõtu esi-, taga- ja nelikveolisi autosid. Kasutatavat tehnikat kroonib aga uus Toyota 5. põlvkonna hübriidsüsteem, mis tõestas meie testis veenvalt oma konkurente seljatavat efektiivsust.

Otsige Corollat!

Välimuselt on võimalik leida ka sarnasust Corollaga – kuid vaid siis, kui seda teadlikult otsida. Tegu on ühe kõige klassikalisema linnamaasturiga üleüldse – ja nii on seda autot lihtne hoopis suurema sõsara RAV4-ga segi ajada. Arusaadavalt hakkab uustulnuk viimase turuosa sööma, kuid kahe peale kokku saab tõenäoliselt ikkagi olema tegu suuremate müüginumbritega kui RAV4 üksi. Esimene tõehetk on aasta pärast.

Toyota Corolla Cross

Corolla Crossi pikkus on 4460 mm, laius 1825 mm, kõrgus 1620 mm ja teljevahe 2640 mm. See paigutab uustulnuka Toyota C-HR ja RAV4 vahele keset ülitiheda konkurentsiga C-segmendi linnamaasturite turgu, pakkudes just seda mugavust ja praktilisust, mida vajavad aktiivse eluviisiga väiksemate lastega pered.

Toyota Corolla Cross

Euroopa turul müüdav versioon (meile jõudvad autod on valmistatud Jaapanis) on kujustatud üsnagi (et mitte öelda üllatavalt) robustses stiilis. See kombineerib ees hetkel moes olevad pikad ja kitsad esituled koos massiivse trapetsikujulise iluvõrega, jätkab sama motiivi auto tagaosas ning lisab auto külgedele ohtralt tumedat plastikut. Kas sellega on üle pingutatud, jäägu igaühe enda otsustada.

Toyota Corolla Cross

Ees ruumikas, taga mitte nii väga

Uudismudeli sisemus sarnaneb väga uuenenud Corolla sedaaniga – ja see pole üldse paha! Juhtseadmete paigutus on käepärane, infolustisüsteemi ja kliimaseadme juhtimiseks on jäetud paras kogus füüsilisi nuppe. Viimased (nagu ka nupud roolil) tunduvad alguses küll ebamugavalt väikesed, ent on juba mõnepäevase harjutamise järel täiesti kasutatavad. Kui autoga tutvumiseks on vaid lühike proovisõit, siis tasub seda silmas pidada!

Toyota Corolla Cross

Sõltumata sellest, mida transportida vaja, on uues Corolla Crossis piisavalt ruumi kõigele. Keskmist mõõtu mehe taha siiski sama pikal juba napib põlveruumi, lohutab vaid võimalus päkad lahedasti esiistme alla paigutada. Takso sõitmiseks pole tegu just parima variandiga.

Samas on pakiruum nutikalt kujustatud – kuigi 384 liitrit pole midagi erilist, kui võrrelda näiteks konkurentide Volkswagen T-Roci 445 või Nissan Qashqai 436 liitriga, on see piisavalt pikk ja lai, et mahutada kõik vajalik. Vaid selle kõrguse osas tuleb tehnilistele lahendustele lõivu maksta.

Toyota Corolla Cross

Auto sisemuses jagub esiosas uksetaskuid ja panipaiku piisavalt ning mõistagi on ruum väiksemate asjade tarbeks ka käetoe all. Seega sisemuse ruumilahendus on üsna traditsiooniline, mis peaks Corolla, nüüd siis ka Corolla Crossi ostjale hästi sobima. Tagaustes paraku nii hästi ei ole ja koha leiab seal mõnusalt vaid kohvitops. Aga kuidagi peab ju RAV4-ga vahe sisse tegema!

Tänapäeval on autole antav hinnang sageli väga sõltuvuses erinevatest ühendumisvõimalustest. Siin Corolla Cross millegi erilisega silma ei paista, üks USB-pesa ees ja kaks taga (tippversioonil) on tavapärane, Androidi kasutavast nuhvlist jõuab info autosse aga mitte üle õhu, vaid konservatiivselt juhtme kaudu. Vanamoeline, aga töökindel.

Viguritest pole siiski pääsu ja need võivad mõnikord osutuda üsna tüütuks. Nii näiteks tuleb Auto Hold funktsiooni iga kord pärast auto käivitamist sisse lülitada (erinevalt rooli- ja istmesoojendustest, mis jäävadki tööle kuni juhi sekkumiseni) ning seda ei saa teha enne, kui juht on turvavöö kinnitanud. Võimalik, et sellega saab harjuda, aga ebamugav igal juhul. Püsikiirushoidja asub toimetama siiski ühe nupulevajutuse tulemusel.

Tõeliselt säästlik

Mõistliku raskusega gaasijala juures on uus Corolla Cross väga ökonoomne. WLTP järgi lubatakse esiveolise versiooni kuluks 5,1 l/100km, nelikveolised tarbivad paar liitrikümnendikku rohkem. Maanteel tuleb sinna umbes liiter otsa lisada, kiiremini sõites rohkem, aeglasemalt vähem. Kuid tuleb arvestada, et kütusekulu sõltub väga tugevalt elektriliselt läbitud vahemaast.

Toyota Corolla Cross

Kiirendamisel teeb auto aga üsna häirivat häält, mida põhjustab e-CVT ehk sisepõlemismootorit, elektriajamit ja generaatorit ühendav variaatorkast. Viimane jätab koormatuna sisepõlemismootori tööle kõrgetel pööretel, kus mootor saavutab maksimaalse võimsuse, ning hoiab seda kogu kiirendamise vältel. See on tõhus, ent saatev heli pole see, mida sõitjateruumis kuulda tahaks.

Ligi 800 km väldanud proovisõidu jooksul, millest 2/3 möödus maanteel ja keskmine õhutemperatuur oli veidi alla nulli, kulutas kõrgeimal varustustasemel esiveoline versioon 5,7 l/100km. Ei saa kurta, eriti arvestades, et sooja autoga õnnestus näha ka neljaga algavaid keskmisi kulunumbreid! Kõigi tehniliste andmetega saab tutvuda siin.

Toyota Corolla Cross

Talvesõit

Pime ja külm aeg paneb testiautod proovile ning toob välja selle, mis jaanipäeva paiku kahe silma vahele võib jääda. Tulede ja kütteseade toimimine on siis ülioluline, lisaks muu mugavus- ja ohutusvarustuse hakkama saamine lumes ja poris.

Alustame positiivsest – kuigi maatriksLED-e ja laternapesu ei pakuta, on standardvarustuses olevad tuled ühed parimad, mida oleme siiani testinud (võrreldes muidugi võrreldavaid asju – mitte Porsche Macaniga). Olulisim ehk lähitulede valgusvihk on pikk ja lai, valgustades ühtlase tugevusega kogu nähtavat ala. Siit tasub kõigil õppida!

Lähi- ja kaugtulede ümbervahetamise automaatika on olemas, kuid toimib ebakindlalt nagu poleks ta veendunud, kas ees on teine sõiduk, liiklusmärk või midagi hoopis muud. Aga tänu headele laternatele ei tekkinud sellest kunagi probleemi.

Toyota Corolla Cross

Küll aga vannuvad halbadele ilmastikuoludele kiirelt alla kaamerad. Nii hull nagu Peugeot 208 puhul asi õnneks polnud, kuid kohanduv püsikiirushoidja loobus töötamast juba üsna kerge lumesajuga ning muidu suurepärast pilti kuvanud tagurduskaamera muutus lörtsisegusel teel kiiresti kasutuks. Ilmselt on tegu väga väikese turu (põhjamaad) probleemidega.

Roolisoojendus toimib väga kiiresti, kuid kahjuks ainult keskosas nagu ka Yaris Crossi puhul ning see ei ole kuigi mugav. Ka kliimaseadmega on sama lugu, sest ehkki mootor saavutab töötemperatuuri kiirelt, kulub sõitjateruumis normaalse temperatuuri saavutamiseks null kraadi juures ohtralt kütust ja aega – seda kõike ei saa üksnes hübriidsüsteemi süüks panna.

Kokkuvõtteks

Alates mudeli turule toomisest 1966. aastal on maailmas müüdud üle 50 miljoni Corolla. Uus linnamaastur tugevdab veelgi Toyota positsiooni ülipopulaarses C-segmendis ja vastab ettevõtte 9-protsendisele osalusele ülimalt konkurentsitihedal Euroopa turul.

Uustulnuka letihinnad algavad Eestis 33 tuhande euro ringis ja ületavad tippversioonis 41 tuhande piiri. Nelikveo eest küsitakse esiveoga võrreldes lisaks 2300 eurot, mis tundub väga mõistlik pakkumine. Täpsemalt saab hinnakirjaga tutvuda siin.

Corolla Cross toob endaga kaasa linnamaasturi praktilisuse, kõige arenenuma hübriidtehnoloogia säästlikkuse ning ühenduvus- ja turvasüsteemid, aidates kaasaegsetel peredel igapäevaelu väljakutsetega suurepäraselt toime tulla. Ainult et miks nii hilja?

Meeldis:
  • Väga säästlik hübriidsüsteem
  • Nelikveo võimalus
Ei meeldinud:
  • Vähe ruumi tagaistmel
  • Käigukasti kummipaelaefekt

Fotod: Indrek Jakobson

1 kommentaar
  1. blank

    Põrgulik uus reaalsus: väikesed keskklassi autod 40 000 € hinnasildiga. 384 l pagasiruum on sobiv lasteta perele. Reaaluses on see ikka näruselt väike!

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.