Esmaspäev, 25. november 2024
Eelkäijast originaalsem, sportlikum välimus
Rikkalikult turvavarustust ja juhiabisüsteeme
Uudne 1,5-liitrine vabalthingav jõuallikas
Hind algab 10 900 eurost
Toyota Yaris on ainus Eestis kättesaadav kompaktmõõtu auto, mida liigutab nii elektri- kui bensiinimootor. Kõlab ju hästi: nägus pisikene auto, mille kasutuskulud jäävad taskukohaseks ka siis, kui sõidate palju.

Toome proovisõidumuljed kevadisest Hollandi tulbimerest, kus testisime nii Yarise hübriidversiooni, kui ka pisut vanamoodsamaid alternatiive. Ehkki tegemist ei ole päris mudeliuuendusega, siis jagub nii disaini- kui tehnikauudiseid.

toyota yaris

[dropcap]DISAIN  [/dropcap]Eelmise mudeli esiosa kaunistasid laialisirutatud liblikatiibu meenutavad kroomjooned. See andis Yarisele linnapildis äratuntava, kuid pisut kurja ilme. Maailm võib ju olla kuri, kuid Toyota Yaris on läbi aegade olnud pigem suursilmne, viisakas ja asjalik kontoritöötaja. See kajastub nüüd ka peamistes disainiuuendustes.

ÜMBERDISAINITUD NINA

Mudeliuuendusega jäi küll iluvõre kuju peaaegu samaks, kuid seda ümbritsenud kroomliistu eemaldamine muutis üldmuljet. Helkivat kroomi on esiosas endiselt: uute esitulede sisse on peidetud kaheharulise kahvli kujulised leed-päevasõidutuled.

Nende kroomitud varred suunduvad kapoti kohal kõrguva „muhu“ otsa istutatud logo suunas. Põhi- ja udutulede vahel jookseb samuti jäme kroomiriba. See kõik tekitab auto esiosa ümber tugeva visuaalse raami. Minu meelest on uus lahendus visuaalselt õnnestunum kui eelmine.

LIBLIKAST KATAMARAANIKS

Mis on sellel kõigel pistmist katamaraaniga, mida Toyota ise on nimetanud selle Yarise mudeli esiosa kujustuse algideeks? Kes on näinud sel suvel Tallinn-Helsinki liinile toodud katamaraani „Viking Faster“ peab nõustuma, et Yarise nina meenutab peale vaadates tõepoolest kaksiklaeva kuju.

Katamaraanil on kummalgi küljel kaks vees istuvat ujuvosa, nii et ette moodustub „suu“. Katamaraani eelis võrreldes ühekerelise alusega seisneb tema stabiilsuses ning selline alus on ka kiirem. Ega muidu ei kannaks Viking Faster kõige kiiremini Atlandi ookeani ületanud reisilaeva tiitlit.

Kiirusega on Yarisel oma suhe, stabiilsuse üle kurta ei saa: välimusest õhkuv “katamaraan” annab nunnukesele tõsiseltvõetavama välimuse ning aitab aimata auto sisemist olemust. Sest tegelikult on Yarisel… rallisõitja hing!

RALLISÕITJA HING

Vabal ajal  käib Toyota Yaris vargsi jõusaalis. Lausa nii tõsiselt, et on sihipärase pingutuse tulemusel sattunud WRC autoralli armutusse konkurentsi. On omamoodi sümboolne, et 18 aastase pausi järel naasis Toyota  sellesse auväärsesse seltskonda justnimelt Yarisega.

Loodetavasti mäletate vanameistreid Carlos Sainzi, Juha Kankkuneni ja Didier Aurioli, kes oma puna-valge-rohelisekirjute Corollade või legendaarsete Celicatega teleekraanil võidupunkte kogusid? Nüüd ollakse rajal tagasi Tommi Mäkise kindlakäelisel juhtimisel.

[dropcap]TURVALISUS [/dropcap]Ohutu autosõit on Toyota jaoks prioriteet. Kõigil uutel Yaristel on standardvarustuses ohutuspakett (TSS), mis koosneb linnakiirustel toimivast hädapidurdusabist, sõidurealt  väljakaldumise hoiatusest ning kaugtulede assistendist.

Alates Active Plus varustustasemest on auto varustatud liiklusmärkide jälgimissüsteemiga. Linnaliikluses olulist jalakäijate tuvastussüsteemi peame ootama ilmselt (loodetavasti) järgmiselt mudelilt.  Toyota keskklassi autodel on see juba kasutusel, ju jõuab lahendus kunagi ka kompaktklassi. Linnaautole oleks see oluline, kasvõi võimaliku valikuna lisavarustuse nimekirjas.

HOIAME RIDA

Yarise sõidurealt väljakaldumise hoiatusega saime sina peale kiiresti. See tõepoolest hoiatab, mitte ei hakka autot ebamääraselt tagasi juhtima. Sellist lahendust tuleb vaid kiita: reahoidmise abisüsteem omab praktilist väärtust kiirteedel, mida Eestis paraku napib. Muul ajal on hoiatusest küll ja veel.

Kaugtulede assistendi testimise lükkasime tulevikku kuna proovisõit toimus kevadpäikeses Uurisime tausta, assistent peaks töötama suurematel kiirustel kui 40 km/h.

LIIKLUSMÄRGID ON JÄRGIMISEKS

Proovisõiduautodel oli peal ka liiklusmärkide tuvastus. Juhi ees olevatele näidikutele saab kuvada tuvastatud liiklusmärke kiirusepiirangutega ja möödasõidupiirangutega.

Lubatud kiiruse ületamisel annab auto juhile märku visuaalse hoiatuse ja helisignaaliga. Mugavusvarustus küll, aga muudab sõidu nii ohutumaks kui ka teinekord odavamaks.

https://youtu.be/kDkyKVjdS4U

[dropcap]SÕIDAME! [/dropcap]Uuenenud Toyota Yaris jõuab Eestis müügile kolme erineva jõuallikaga: 3-silindrilise bensiinimootoriga, uue 1,5-liitrise vabalthingava mootoriga ja rosinaks kringlil on muidugi hübriidversioon. Testisime kõiki kolme varianti, tavamootoriga autod olid varustatud manuaal- ja hübriid variaatorkäigukastiga.

[dropcap]UUS VABALTHINGAV [/dropcap]Toyotal on uudis – Yaris on nüüd varustatud vabalthingava 1,5 liitrise bensiinimootoriga. Tegemist on tõelise inseneri unistusega – ühes mootoris on sõltuvalt vajadusest kasutusel hübriididelt tuntud ökonoomne atkinsoni tsükkel ja tavaline otto-tsükkel. Nii hoitakse kokku kütust, kuid samas ei kaotata võimalust, pigistada mootorist kõrgematel pööretel välja võimsust.

Tõsi, see jõuallikas ei ole revolutsioon, sest analoogseid lahendusi on Toyota pakkunud Ühendriikide turul džiipidele (V6, 2GR-FKS mootor) ning ka Lexus RCF kasutab seda oma V8 mootoris.

Samas, tulevastel Yarise omanikel on hea kaasa võtta teadmine, et lastehaigused on läbi põetud. Mootoritüüp 2NR-FKE on olnud kasutusel juba aastast 2015, mil seda hakati pakkuma Jaapani turul Toyota Corolla Axio, Spade’i ja Sienta jõuallikate valikus.

VÄIKSEM SAASTE

Et saastenormid on eri maailma piirkondades erinevad, siis Jaapani turule suunatud mootoriversioon vajas Euroopasse lubamiseks veel tuunimist. Nagu selgitas Yarise projekti direktor Junichi Mitsuhashi, lisati mootorile Euroopas kehtivate saastenormide täitmiseks väljalaskegaaside jahutamise süsteem.

Täiustatud jõuallikas on abiks 1. septembrist 2017 rakenduva RDE (Real Driving Emissions) mõõtmissüsteemile üleminekul. Täpsemalt – seni laboritingimustel mõõdetud mootoriemissioonidele lisaks võetakse septembrist Euroopas täiendavalt kasutusele tegeliku õhusaaste mõõtmine pärissõidu režiimis.

RDE käigus mõõdetakse emissioone reaalsetes sõidutingimustes: nii maanteel kui linnas, laadungiga kui ilma, mäest üles ja mäest alla, erinevatel kõrgustel ja õhutemperatuuril. See tähendab, et laborihiirte peal autode kütusekulu enam ei testita, numbrid paberil hakkavad olema kooskõlas päriseluga.

[pullquote]Tehnikahuvilistel on ehk põnev teada, et automootorites juhitakse 5-15% väljalaskegaase mootori töötamise ajal silindrisse tagasi.  See vähendab summutist väljuvates väljalaskegaasides lämmastikühendite hulka, sest põlemine ei toimu nii kõrgel temperatuuril. Toyota mootorile lisandunud heitgaaside jahutamine vähendas veelgi mootori kütusekulu 2-5% ning ka NOX (lämmastikühendid) hulka. [/pullquote]

NUTIKALT VASTUVOOLU

Vaadates konkurentide tegevust, tundub, et piltlikult ujub Toyota vabalthingavate mootorite arendussuunaga vastuvoolu. 1,5 liitrine “turbovaba” jõuallikas kompaktautodel võib aga tulevikus osutuda uueks normaalsuseks.

Senine kubatuuri vähendamine saastenormide saavutamise tõttu ning seejärel turbolaaduri lisamine, et asi natukenegi sõidetavamana tunduks, võib olla ummiktee – lõputult ei saa vähendada ja turbotada, sest korraga kahte eri suunda joostes hakkab kuskilt midagi kärisema.

Sestap, tuult tiibadesse, Toyota! Pioneer olla pole kunagi lihtne, aga kui õhk jääb puhtaks ja autod sõidetavaks, tasub igal juhul proovida.

[dropcap]3-SILINDRILINE VVT-i[/dropcap]Endiselt on Yarise jõuallikate valikus alles ka liitrine 3-silindriline VVT-i bensiinimootor. Praktikas osutus see maanteel jõuetuks, kuid linnaoludesse igapäevaseks poodi-lasteaeda-kooli-koju trajektoorile on ilmselt täiesti piisav.

Kasutajad on muretsenud selle mootori liigkõrge kütusekulu üle, tehase andmetel on lubatud 4,3 l/100, kuid proovisõidul saime meiegi tulemuseks 7+ l/100 km kohta.

Kolmesilindrilist jõuallikat ei tasuks oma menüüst kustutada neil, kes hindavad praktilisust ning peavad oluliseks kompaktauto taskukohasust. 3-silindrilisega varustatud kolmeukselise Yarise hinnad algavad 10900 eurost, kahe lisaukse eest tuleb välja käia 400 lisaeurot, mis igakuises standardtingimustel liisingmakses tähendab 4 eurost lisakulu.

[dropcap]HÜBRIIDAJAM [/dropcap]On hästi teada, et reaalse kütusekulu ja tehaseandmete vahel kipuvad olema nähtamatud (aga pisut mustad) insenerikäärid. Toyota on asunud seda teadmist muutma, paigaldades reaalsete sõiduandmete analüüsimiseks seitsmes Euroopa riigis 900 hübriidsele Yarisele andmelogijad.

Esialgsed tulemused poole miljoni kilomeetri läbimisel näitavad, et 54% sõiduajast liigutab autot edasi elektrimootor ja keskmine kütusekulu kokku on kujunenud 5,0 l/100 km kohta. Meie reaalsetes oludes test (kus me ei hoidunud kiirendustest ja pidurdustest) näitas tulemust 5,8 l/100 km kohta. Täitsa hea!

Toyota reaalajas saadud andmeid on põhjust tähele panna ja nende põhjal ka käituda, sest kui 35% Eesti ostjatest eelistasid 2016.aastal hübriidajamiga autot, siis Leedus oli sama number 63%! Meist on möödutud nagu postist! Võtame järgi!

HÜBRIIDI RASKED TASKUD?

Esimene mulje hübriidi reaalsetest sõiduomadustest tekitas küsimuse, kas auto on koos akudega ikka nii kerge nagu tehaseandmed lubavad (1100 kg)? Nimelt ei ole 1,0 liitrise ja hübriidiversiooni tühimassi vaheks enam kui 110-120 kilogrammi.

Leideni ülikoolilinnakus teekünniseid ületades või ka kiirteelt maha pöörates andsid need lisakilod endast raskepärase õõtsumisega märku. Sõidutunnetuse erinevus 1,0-liitrise ja hübriidajamiga auto vahel on tingitud vedrustuse erinevusest tavamudelist. Nimelt tegid insenerid tööd selle kallal, et veidi raskema kaaluga aga sama jäikade vedrudega auto liigselt ja hoogsalt raputama ei hakkaks. Seetõttu on ka hübriidiga sõit mõnevõrra pehmem. Samas osutus hübriid oma sõiduvõimekuselt suhteliselt energiliseks, ehkki CVT muudab kiirenduse venivaks.

Yarise raskemal variandil võib olla talvistes oludes isegi väikene eelis, lisakilod muudavad auto lumevaaludes stabiilsemaks. Igal juhul tasub hübriidi ostu kaaluda inimesel, kes tahab “nunnuga” ökonoomset, aga veidi särtsakamat sõitu.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]VARUSTUS JA HINNAD [/dropcap]Võrreldes tavamudeliga on hübriidajamiga Yariselt veel mõni eelis. Näiteks on sel juba madalaimal varustustasemel kahetsooniline automaatne kliimaseade. Mittehübriidil tuleb see kaasa kas Style või Luxury varustustasemel.

Tuulemüha vähendav esiklaas on bensiinimootoriga Yaristel alates Style varustustasemest, hübriididel alates Active’st. Ja kui arvestada, et kampaaniahinnad algavad hübriidil 14 670 eurost, on see päris isuäratav uue suve algus…

Toyota Yaris on hübriidversioonis vaikimisi varustatud variaatorkäigukastiga, vabalthingavale versioonile saab juurde tellida Multidrive S variaatorülekandega automaatkäigukasti, aga selle soodustusteta alghind on hübriidi omast 820 eurot suurem (15 490 eurot). Lisaks, kui võrrelda sama varustustasemega hübriidi ja 1,5l vabalhingavat, siis saab loo kirjutamise ajal kehtiva kampaania käigus täpselt sama hinna eest.  Kõrgemaltel varustustasemetel on hübriid sarnases võrdluses isegi odavam.

Kõikidel Yaristel on olenemata mootorivalikust peal tõhusad turvaabid, alates Active – varustusest on autol ka tahavaatekaamera. Jahutusega kindalaeka saab “tavalise mootoriga” Yarisele Style varustustasemel, hübriidi huvilised peavad paraku “külmkapiga” variandi ostmiseks kiikama Luxury tasemele. Aga eks külmkapp olegi energiaröövel! Käetoed on saadaval kahetooniliste värvilahenduste puhul Style varustustasemel ning Luxury varustustasemel.

[dropcap]KOKKUVÕTE [/dropcap]Toyota Yaris on praktiline auto, mille lihtsas varustustasemes hinnatase konkureerib kaherattaliste sõidukitega. Samas ei ole unustatud ära nõudlikumaid kliente ega tehtud mingit allahindlust üldise ohutuse osas.

Toyota vastupidavus on kõigile hästi teada, mistõttu võiks nunnumeetrit proovile panev Yaris kindlasti olla linnaauto fännide proovisõiduvalikus. Maanteel võib ka rahulikult sõita, nagunii on meie teed enamasti kas igavese talve nägu või remondis.

Keskkonnateadlikud eelistavad otse loomulikult hübriidajamiga Yarist, ja allakirjutanu hinnangul võikski kõik “nunnukad” hübriidid olla, sest leedukatele tuleb koht kätte näidata. Seda enam, et pealtnäha nunnu Toyota Yaris on oma olemuselt tegelikult ikkagi ralliäss. Võtke või jätke.

This slideshow requires JavaScript.

Loe uuenenud Yarise kohta täpsemalt siit

Pildid ja meedia: Andres Kruus, tootja

TOYOTA YARIS

70%
70%
Nunnumeetri-auto
  • DISAIN
    6.5
  • RUUMIKUS
    7
  • INFOLUST
    6
  • JÕUALLIKATE VALIK
    7
  • SÕIDUKOGEMUS
    6
  • ÖKONOOMSUS
    7
  • HIND
    8
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    8
  • JÄRELTURU HIND
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    7

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.