Cupra toodi turule uue margina 2018. aastal selleks, et Seati sportlikumad mudelid saaksid rohkem tähelepanu ja ei jääks n-ö tavamudelite varju. Esimene katsetus oli Ateca ja see toimis üpris hästi. Kõik muutus aga 2020. aastal, kui Cupra tõi turule täiesti enda mudeli, mille nimeks sai Formentor.
Antud mudel oli esimene, mis sai kapoti alla ka n-ö tavalised, mitte kontserni kõige sportlikumad mootorid. 2024. aasta suveks oli aeg parasjagu küps, et teha Formentorile mudeliuuendus.
Välised muudatused:
- Cuprale omane uus iluvõre, mida nimetatakse haininaks
- Auto on varustatud uute VW maatriks-LED tuledega
- Tagatule välimust on pisut uuendatud ja nüüd põleb ka Cupra logo tagatule keskel
Sisemised muudatused:
- Uus Sennheiseri helisüsteem, mis mängib väga puhast ja korralikku heli
- Suurem keskekraan, mille suurus on nüüd 12,9 tolli. Samuti on lisatud valgustus ekraani all olevale liugurile – nüüd on ka näha, kuidas temperatuuri reguleerite
Mootorivalik:
Valikus on kaks turboga bensiinimootorit, kõik peale tipmise versiooni on hübriidid:
- 1,5-liitrine kerghübriid, 110 kW ja esivedu
- 1,5-liitrine pistikhübriid, 150 kW ja esivedu
- 1,5-liitrine pistikhübriid, 200 kW ja esivedu
- 2-liitrine bensiinimootor, 245 kW ja nelikvedu
Tehnilised andmed:
Formentori pikkuseks märgitakse 4451 mm ja laiuseks 1839 mm. Pagasiruumi suuruseks lubatakse 420 liitrit ja istmeid alla lastes kuni 1505 liitrit.
Pagasiruumi on asju mugav panna, kuna laadimiskünnis on inimlikul kõrgusel ning põranda ja laadimiskünnise vahele ei jää ebamugavat astet, praktilisust lisab ka topeltpõhi. Negatiivse poole pealt tuleb mainida, et pagasiruumi nupp on viidud äärmiselt madalale numbri juurde, kus see on meie ilmadega pidevalt must.
Proovisõiduautot liigutas edasi 1,5-liitrine turbomootor, mille 110 kW ja 250 Nm jõuavad esiratastesse läbi seitsmekäigulise DSG automaatkasti.
Välimus
Formentori esiosas püüab pilku juba eelnevalt mainitud hainina nimeline esivõre, kindlasti jäävad silma ka auto päevasõidutuled, mis on kolmnurksed tähekesed. Üldiselt näeb esiosa minu meelest väga kena välja.
Külje peal tõmbavad tähelepanu mustast läikivast plastikust koopaääred, mis peaks lisama pisut sportlikku efekti, muidugi ei saa märkamata jätta ka Cuprale omaseid pronksivärvi velgi. Minu meelest on tagaukse lõpust algav väike puusanõks küllaltki efektne.
Tagaosa näeb tänu uuenenud tagatulele väga ülbe välja, vaieldamatult lisab maitsekust põlev Cupra logo. Sportlikule ilmele aitavad kaasa ka kaitseraua difuusori laadne lisa ning keresse uputatud piklikud helkurid.
Sõitjateruum
Sõitjateruumis püüavad pilku mugavad sportistmed, mis peale kenale välimusele on ka väga mugavad. Mulle meeldis, et istme sai väga mõnusalt alla lasta, justkui mõnes kuumpäras.
Formentoris on kaks ekraani, juhi ees olev näitab sõiduandmeid ning navigatsioonijuhiseid ja on mitmeti seadistatav. Keskkonsoolil domineerib juba eelnevalt mainitud 12,9-tolline ekraan, mille menüü on lihtsasti kasutatav, ikoonid mõnusalt suured ning ekraani all olev paneel mugavam kasutada.
Rool on samuti värskenduskuuri saanud, evides teatud kohtades tüüpilisi Cupra pronksitooni detaile. Põhilise uuendusena on juba baasversioonil käivitusnupp ja sõidurežiimide valits roolile toodud.
Materjalivalik on üldiselt viisakas ja pehme, loomulikult leiab ka plastikut. Mudeliuuenduse-eelse autoga võrreldes näeb interjöör kindlasti viisakam välja. Tagaistmel on ruumi täitsa mõistlikult, aga paraku on seal ka kõvasti rohkem plastikut.
Pimedas sõites võib rõõmu tunda rohkete värvivalikutega meeleoluvalgustusest, kuid seda ei ole raatsitud tagaistujatele jagada. Huvitava asjana panin tähele, et kui keegi helistab, siis hakkab meeleoluvalgustus vilkuma, sama toimus ka ohutulede sisse lülitamise puhul.
Autole uuendusena toodud Sennheiseri helisüsteem mängib heli väga hästi ja puhtalt, endale sobiva heliseade peaks leidma ka tõeline melomaan.
Sõiduomadused
Sõiduomaduste poolest on Formentor pigem sportlik kui mugav auto. Antud mootor suudab autot kenasti edasi liigutada, aga näiteks sama mootoriga Passatiga võrreldes on Formentor minu jaoks liiga rahutuks häälestatud – kui natukenegi gaasi vajutada, siis vahetatakse käik kohe alla. See muudab auto pisut närviliseks, ootaksin rohkem sujuvust. Keskmiseks kütusekuluks kujunes 7,1 liitrit “sajale”.
Auto roolisüsteem on üpris hea – saab hästi aru, mida auto räägib tee peal toimuvast. Vedrustus on pigem jäik, aga ei midagi häirivat, tänu kohanduvale veermikule on vedrustus päris palju seadistatav.
Suured kiitused tuleb anda auto maatriks-LED esituledele, mis muudavad autoga pimedas sõitmise väga mõnusaks.
Kui Cupra Leoni puhul kurtsin ma suure rehvimüra üle, siis Formentor on sellest murest prii, aga kindlasti tuleb mainida, et Formentor oli varustatud lamellrehvidega, mis kindlasti muutsid auto vaiksemaks.
Positiivse poole pealt tuleb rõhutada seda, et tagurduskaameral on nüüd ka pesur.
Hinnad
Formentori hinnad algavad 31 690 eurost, mille eest saab esiveolise 110 kW arendava auto. Kõige odavam pistikhübriid maksab 43 760 eurot ja eriti kihvti nelikveolise VZ versiooni hind on 42 550 eurot. Hinnakirjaga saab lähemalt tutvuda siin.
Proovisõiduauto registreerimistasu on 895 eurot ja aastamaksuks kujuneb 85,11 eurot.
Kokkuvõte
Formentor sobib hästi inimesele, kes tahab sportlike sõiduomadustega linnamaasturit – autol on tõesti hea juhitavus, aga kui tahta sellest viimanegi välja võtta, siis tuleb endale siiski VZ osta. Formentori välimus on omas klassis kindlasti boonuseks.
Plussid:
- Välimus
- Sõiduomadused
Miinused:
- Kütusekulu
Fotod: Cupra, Kaur Kotkas