Neljapäev, 19. detsember 2024
Eestiski populaarne tarbesõiduk Renault Trafic on teinud läbi värskenduskuuri: lisaks uuele jõuallikale on moodsamad ka kuub ja kokpit. Sõitsime 9-kohalise väikebussiga ja jäime paksult rahule: paagitäit kütust meil 700 kilomeetriga ära kulutada ei õnnestunudki.

Lähen iga kord elevile, kui ees seisab proovisõit millegagi, mis ei näe välja nagu järjekordne maasturilaadne toode, kahjuks jääb võimalusi aina vähemaks.

Aga see on vähemalt sada korda räägitud mure, mis eesti autoajakirjanduse maastikul on nõudnud vähemalt ühe ohvri: austatud legendaarne autokirjutaja teatas suve hakul, et rohkem proovisõidulugusid temalt oodata ei maksa. Kuniks ajad muutuvad ja maasturitaolised esemed enam popid pole.

Mina kahvlit esialgu kolakaga veel nurka ei viska, põnevust jagub. Ja kuniks sõita saab kaunite sedaanidega, näiteks Mazda 3 või Peugeot 508ga või pärissportlastega nagu Stinger või Supra, või ka kaubikutega nagu seesama Trafic’ki, vaatan optimistlikult tulevikku.

Sest tunne, kui istud madalast sõiduautost ümber kõrgesse ja ruumikasse väikebussi, on kirjeldamatult tore. Mööda Õismäe teed ABC Motorsist eemale kulgedes jõudsin vähemalt kolm korda mõelda, et minust saaks ilmselt päris hea väikebussijuht. Ja Trafic võiks olla vabalt mu buss.

Esiteks ei ole kunagi muret kiiruseületamisega: auto gabariidid ja ekstrakõrge isteasend loovad rahuliku töise miljöö, kus kõige viimane asi on kõigi jalgadega gaasipedaali peal seismine. Tahad sõita ja vaadata ümbrust.

Teiseks: kui sul istuvad autos reisijad (Passenger-versioonis 8), siis tunned sa vastutust nende elu eest. Ja ei riku head liiklustava.

Buss peab liikuma teel nagu mööda siidi, olenemata sellest, et Tallinna tänavad näevad välja nagu sada korda erivärvi niidiga nõelutud sokid.

Kui sul lisaks reisijatele on bussis moosekantide viiulid, kitarrid, vilepillid ja helitehnika – Intsikurmu ju – siis sa palvetad ja sõidad. Ja Trafic triigib su jõnksud ja ehmatused kenasti siledaks kui koorem peal. Tühjana mitte nii väga.

Mis on uut?

Värskendatud Trafic mõjub varasemast elegantsemalt. Kõrgema joonega ninaosa, mida kaunistavad Renault’ sõiduautodelt tuttavad C-tähte meenutavad leed-esituled, mõjub stiilselt ja eristuvalt.

Leed-esituledel on omad boonused: valgusvoog on küll jahe, aga efektiivne. Väidetavalt on kaugtuled lausa 50% võimsama valgusega kui tavalised halogeentuled ning lähitulede valgus kolmandiku jõudsam.

Sõitjateruum on saanud soliidsema ilme, kuigi kõva plastmassi on jätkuvalt palju. Odavusest saad aru, kui uks terava plartsatusega sulgub. Ent tegu ongi erisuguseks vedamiseks loodud töömasinaga, mõneti on see isegi hea, et on plastik: seda on lihtne puhastada.

Tekstiilist istmekatete puhul seda öelda ei saa, need võtavad karvad ja tolmu sisse ning muutuvad aja jooksul pleekinuks ja plekiliseks. Aitab keemiline puhastus. Kabiinipolstrid on varasemast tummisemad.

Infolust on sama, mis Dacial: väike värviline ekraan raskepärase graafikaga, raadio ja ülaservas üks USB-ühendus. Selle kaudu käib nutitelefoni paarimine õnneks lihtsalt.

Panipaikadega on hästi: kaassõitja istme alt leiab koguni 54-liitrise mahuka sahtli ning seda istet saab kokku lappida lauaks.

Ka kõik teised istmed on mõne liigutusega allalastavad nii, et moodustub hiiglamõõtu ruum, kuhu võib kasvõi kaheinimese madratsi mahutada. Kaubikversiooni laadimisruum mahutab 3.2 kuni 8.6 m3 asju. Kaubaruum on 4,5 meetrit pikk ja tagauksi saab 255° lahti pöörata.

Juhiabide nimekiri on pikem. Tahavaatekaamera, parkimisandurid ees ja taga, käru vedamisel on abiks Trailer Swing Assist – süsteem, mis haagise stabiilsena hoiab. Tavalise kiirushoidiku asemel võiks ju olla ACC, mida esmapilgul ei leia ka lisavarustuse nimekirjast.

Uus jõuallikas

Traficu suurim uudis tuleb aga mootorikatte alt: uus muutuva geomeetriaga turboülelaaduriga 2-liitrine dCi diiselmootor, mis sõltuvalt konfiguratsioonist on 120-170-hobujõuline (meie testikal 145 hj) ja vastab Euro 6d – TEMP standardile.

Koostöös kuuekäigulise käsikastiga on tegu erakordselt lollikindla jõuallikaga, kuidas seesama isend EDC-ga ehk poolautomaatkastiga koostöös toimib, ei oska öelda.

Kui ma oleksin väikebussijuht, siis ma tahaksin vist mugavuse pärast pigem automaati, kepiga vehkimine on nii… kahekümnes sajand.

Aga. Kütusekulu. Heitmeid on nagunii vähem. Nad ütlevad, et just 145 hj versioonis on kütusesääst kõige suurem, keskmiselt 0,6 l/100 km kohta.

Meie maanteesõidu keskmine oli 6,3l/100 km, linnas 6,8 l/100 km. Palju sõltub juhist ka – nagu öeldud, Trafic pole paugupill vaid asise kulgemise abivahend. Aga tulemus väärib vähemalt ühte küpsist.

Sõita on kerge ja lihtne

Nagu kaubikutel põhinevad inimeste liigutajad ikka, on Trafic keskmisest jäigema vedrustusega. Tühja autoga kehval teel sõites raputab pisut ent olukord muutub, kui sõiduk on “lastitud”, üsna üksmeelselt kinnitasid me muusikud, et vedrutab pehmelt ja ajab unegi peale.

Juhitavusele etteheiteid teha ei saa, Trafic kuulab täpselt rooli, selle käitumine on ettearvatav. Pedaalid on kerged ja käiguvahetus konkreetne.

Kokkuvõttes on Traficuga sõita lihtne, väga kiiresti läheb meelest, kui suure sõiduki roolis sa tegelikud istud. Kõrge isteasend võimaldab näha kaugele ja kõrgelt: mistahes maasturilaadses toimuv on kui peo peal.

Hind ütleb kõik

Proovisõidu-Traficu hinnakirjajärgne hind on nõks üle 30 000 euro, kui erivarustus juurde arvata, siis 34 900. Parasjagu on käimas kampaania, mis toob hinna paari tuhande euro võrra alla.

28 000€ eest on siin autot rohkem kui küll: me räägime siiski 1+8-kohalisest väikebussist, mis edukalt sobib taksot või hotellitransfeeri sõitma.

Traficut toodetakse Renault’ Sandouville’i tehases, seal kus seda on alates 2014. aastast tehtud. Prantsuse autotootja on parasjagu seal tootmist laiendamas, 300 mln investeeringuid ja ligi 700 lisakätepaari on märk, et plaanid ulatuvad kergest mudeliuuendusest kaugemale.

Maanteeameti andmetel on 15. augusti seisuga Eestis arvel 1581 Renault Trafic’ut. Tarned on kiired, nüüd on küsimus, kus koolitataks minusugustest tõhusad väikebussijuhid. Ma tõepoolest kaalun võimalust.

Oma bussi hakkan ma kokku laduma siin. Võtan halli, teadagi.

Tehnilised andmed
MOOTOR
Käigukasti tüüp 6-k manuaal
Kütus Diisel
Töömaht (cm³) 1997 cm³
Silindrite / klappide arv 4/16
Maksimaalne võimsus kW EEC (hj) pööretel (p/min) 107 (145) / 3500 kW/hj
Maksimaalne pöördemoment Nm EEC (m.kg) @ (p/min) 350 / 1500 Nm
Tippkiirus (km/h) 176 km/h
Sissepritse tüüp Ühisanumsissepritse + turboülelaadurmuutuva geomeetriaga
Ketaspidurid ees-taga / laius 296/28 – 280/12 mm
ABS-pidurid koos hädapidurdusassistendi ja elektroonilise pidurdusjõu jaotussüsteemiga (EBV) + elektrooniline stabiilsuskontroll (ESP) Standard
KÜTUSEKULU JA SOORITUS
Tarbimine – keskmine 6,8 / 7,8 l/100km
Kombineeritud CO2 (NEDC BT), g/km 179 / 203 g/km
MASSID JA MÕÕTMED
Kütusepaagi maht (l) 80 L
Pöörderingi läbimõõt äärekivide vahel (m) 11,84 / 13,17 (m)

Pildid: Uku ja Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.