Reede, 25. juuli 2025
Nissan on istutanud oma menuki Qashqai kapoti alla uue põlvkonna e-Power hübriidajami, mis töötab nagu sõidupikendusega elektriauto.

Selle täiesti uus 1,5-liitrine kolme silindriga bensiinimootor toodab elektrit, mida kasutab esirattaid liigutav mootor. Sõit on vaikne ja sujuv nagu elektriautos, kütusepaaki kallatakse aga bensiini.

Nissan Qashqai e-Power, Indrek Jakobson

Autotööstus on ligi poolteist sajandit vana majandusharu, kus kehtivad samad reeglid nagu igal pool mujal maailmas. Ellu jäävad need, kes suudavad teha midagi teisiti, kuid eristumine üksnes eristumise nimel lõpeb tavaliselt läbikukkumisega – soojusmasina kasutegurit planeedil Maa kehtivate füüsikaseaduste piires väga palju muuta ei õnnestu.

Innovatsioon on majandust edasiviiv jõud

35-40 aastat tagasi möllas ühel kuuendikul kogu planeedist perestroika. Varem kriminaalkorras karistatav tegevus, ettevõtlus, vabanes päev-päevalt ning uusnepmanid (sõnast НЭП – новая экономическая политика) ehk kooperativtšikud asusid tootma kõike, mida plaanimajandus seitsmekümne aasta jooksul pakkuda polnud suutnud.

Uudistoode – plekist plaat karburaatori ja sisselaskekollektori vahel pidi tekitama sellise õhuvoolu, mille tulemusena kütusesegu põlemise efektiivsuse kasv vähendab kütusekulu tervelt veerandi võrra. Maksis see jubin paarkümmend rutsi sõltuvalt sellest, kuidas keegi kaubelda oskas. Et autotehased ise nii lihtsa asja peale tulla võiks osata, värskeid ärimehi ja nende kliente ei häirinud.

Mõnikord on tahe kapoti all midagi teistmoodi teha suurem. Nii tõi Mazda 1967. aastal maailmas esimesena seeriatootmisse vankelmootoriga auto, kahekohalise rotsteri Cosmo Sport. Kuid vaatamata kultusautole RX-7 ja teistelegi saavutustele lõpetas Mazda 2012. aastal vankelmootorite valmistamise. Innovatsioon koosneb üksikute õnnelike erandite kõrval peamiselt ebaõnnestumistest.

Nissan Qashqai e-Power

Kuid kes ei riski, see šampanjat (tänapäeval on lubatud öelda ka sampust!) ei joo. Qashqai pani aluse täiesti uuele ülipopulaarsele autoklassile ning sedapuhku tasus teistmoodi tegemine end kuhjaga ära. Lisaks leidis Nissan varsti, et traditsioonilised jõuallikad surutakse peagi hübriidide poolt välja, kuid otsustas minna peavoolust erinevat teed pidi.

Julge samm teistsuguse tehnoloogiaga

2017. aastal nägi Nissan Note’i kapoti all ilmavalgust esimene, põhimõtteliselt täiesti teistsugune hübriidsüsteem (Nissan ise kutsub seda e-Power). Elektrimootor laenati Leafilt, see kombineeriti 1,2-liitrise bensiinimootori ja 1,5 kWh akuga. Hiljem võeti seeriahübriidsüsteem kasutusele ka Nissan Serenal, kuid mõlemad autod jäid müüki üksnes Jaapanis.

Nissan Qashqai e-Power, Indrek Jakobson

Nissani teise põlvkonna hübriidid ilmusid 2020. aastal ning need jõudsid ka Euroopasse. Värske lahenduse said omale lisaks Kicks, Qashqai ja X-Trail, viimased kaks on praegu ka Eestis müügil. Ühtlasi töötati välja uudne kolmesilindriline 1,5-liitrine bensiinimootor, mille surveaste muutus vastavalt mootori koormusele.

Paraku jäi saavutamata loodetud efekt – uuenduslik mootor oli kapriissevõitu, kippus häälitsema oluliselt rohkem kui kliendid seda soovinuks ning rüüpas bensiini sama palju kui konkurendid või pisut rohkemgi. Kas taheti parimat, aga välja tuli nagu alati?

Nissan ei hakanud küünte ja hammastega vigasest lahendusest kinni hoidma nagu Mazda, vaid tõi juba viie aasta pärast (ehk tänavu juulis) avalikkuse ette oma kolmanda põlvkonna seeriahübriidi, kus süsteemi eelised alles, kuid olulised vead parandatud. Esimesena sai selle oma kapoti alla Qashqai.

Nissan Qashqai e-Power

Mis muutus tarbija jaoks? Ennekõike vähenes kütusekulu ning nüüdne 4,5 l/100 km on tõeline tipptase. Tänu täiesti uuele hübriidsüsteemile (Nissan ise väidab, et kere konstruktsioon on sama, kuid meenutame, et hiljutise näovärskenduse käigus toimusid olulised muudatused juba ära!) on sõitjateruumi mürataset suudetud vähendada 5,6 dB võrra ja see on väga-väga hea tulemus!

Nissan Qashqai e-PowerKuidas see kõik saavutati? Suuri tehnilisi muudatusi on kaks. Esimene, millest valjuhäälselt räägitakse, on hübriidsüsteemi viie komponendi koondamine ühtseks tervikuks, mis vähendab müra, vibratsiooni ja energiakadusid.

Teine oluline asi (mida küll üksnes moka otsast mainitakse) on täiesti uus sisepõlemismootor, kus on loobutud muutuvast surveastmest. Kõik innovatsioonid ei peagi end õigustama.

Tuntavalt teistsugune sõidukogemus

Barcelonat ümbritsevatel teedel oli võimalus uudset lahendust ka rooli taga proovida ning võrrelda seda eelmise, teise põlvkonna hübriidsüsteemiga varustatud Qashqaiga. Kuna veoaku, autokere ja veermik on jäänud praktiliselt samaks ning ka mass on vaid mõniteist kilogrammi väiksem, siis kurvides ja ebatasasustel käitusid mõlemad autod ootuspäraselt ühtmoodi.

Küll aga annab tunda uus hübriidsüsteem, kus elektrimootori võimsust tõsteti ning pöördemoment on nüüd maksimaalselt 330 Nm, mis kokku tähendab, et auto liigub eelkäija ehk teise põlvkonna omaga võrreldes palju krapsakamalt edasi.

Nissan Qashqai e-Power

Pealegi ei kosta nüüd kapoti alt iga jõulise mine-pedaalile vajutamise järel pahane nurin tagantsundija aadressil, vaid kogu toimetamist pole praktiliselt kuuldagi.

Loomulikult ei võimaldanud piiratud aja ja kilometraažiga toimunud proovisõit anda hinnangut kütusekulu vähenemise kohta, kuid eeldatavalt vastavad tehaseandmed suures osas tegelikkusele. Lõplik tõde selgub siiski pikema testi käigus kodusel Maarjamaal.

Nissan Qashqai e-Power

Seda, kas sisemüra vähenes 5,7 dB või hoopis 5,5 dB võrra, mõõta samuti ei õnnestunud, kuid selleks polnud vajadustki, kuna erinevus teise ja kolmanda põlvkonna auto vahel on nii suur, et seda eristab ka vilumatu kõrv. Kui tulemus saavutati tõesti üksnes tänu uuenenud hübriidsüsteemile, on Nissani poolt tegu suurepärase sooritusega.

Kokkuvõtteks

Nissan Qashqai oma kolmanda põlvkonna e-Power tehnoloogiaga astub märkimisväärse sammu edasi: sel on vaiksem sõitjateruum, jõulisem minek ja viisakamad joomakombed: ühest paagitäiest peaks heades tingimustes jätkuma 1200 kilomeetri läbimiseks.

Nissan Qashqai e-Power, Indrek Jakobson

Esimesed autod peaksid Eestisse jõudma tänavu sügisel. Hinnakujunduse kohta täpset infot pole, kuid ilmselt võib oodata pisut suuremaid numbreid uudismudelil ning veidi väiksemaid tootmisest lahkuval. Selgus peaks saabuma juba paari kuu pärast, praeguse Qashqai hinnakirja saab alla laadida siit.

Kui otsite elektriautoga sõitmise tunnet, kuid ei soovi tunda läbisõiduärevust, on seeriahübriid sellises olukorras sobivaim vaste. Nissan on loobunud asjadest, mis ennast ei õigusta ning parandanud seal, kus muudatustest reaalset kasu tõuseb. Ootused saabuvale Qashqai e-Powerile on igatahes kõrgele seatud.

Nissan Qashqai e-Power, Indrek Jakobson

Meeldis:
  • Vaikne sõitjateruum
  • Pikem hooldusvälp
  • Elektriautolik sõiduelamus
  • Madalam kütusekulu ja seeläbi ka heitmed
Ei meeldinud:
  • Suurel koormusel teeb mootor ikkagi häält
  • Kiirendus ei ole täiselektrilise autoga võrreldav

Fotod: Indrek Jakobson, Nissan

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.