Seat on oma menukit uuendanud äärmiselt tagasihoidlikult ning see oli ainuõige otsus. Tegu on jätkuvalt suurepärase autoga, mis sobib paljudele. Well, less is more, Lucrezia.
- DISAIN8
- SÕITJATERUUM9
- JUHI TÖÖKOHT10
- RUUMIKUS9
- INFOLUST7
- JÕUALLIKAS8
- SÕIDETAVUS10
- ÖKONOOMSUS8
- HIND8
- ACCELERISTA FAKTOR10
Ingliskeelne mõttetera Less is More jõudis meile varastel üheksakümnendatel koos välismaiste ärinõustajate saabumisega, ehkki esimest korda nägi see trükimusta juba 1855. aastal Robert Browningu luuletuses. Mõttetera on ajaproovile hästi vastu pidanud ning leidnud järjekordset kinnitust uues Seat Atecas.
Kui Volkswageni gruppi kuuluv Seat üllitas 2016. aastal oma esimese linnamaasturi, oodati sellest esimest mudelit, mis pidi kahjumiga maadelnud firma majandustulemuste nina lõpuks ülespoole pöörama. Sedavõrd suurte ambitsioonide täitmise usaldamine ühele mudelile on mõistagi tohutu vastutus ja head plaanid kipuvad tihti läbi kukkuma. Ateca mängis aga talle usaldatud rolli auga välja.
End juba tõestanud
Olles sihitud turu kõige kuumemasse segmenti, kus laiutas ees “kõigi krossoverite vanaema” Nissan Qashqai, polnud ülesande täitmine lihtne. Auto sai peamisest konkurendist ligi sada liitrit suurema pagasiruumi ja rohkem pearuumi, kuid ka laia mootorivaliku Volkswageni lõpututelt varuosariiulitelt, korraliku mugavusvarustuse ja üle keskmise mürasummutuse.
Üheks veenvaks tõendiks, et see kõik sai väga korralikult kokku pandud, on esikoht saksa juhtiva autoajakirja Auto Bild 100 000 kilomeetri kestvustestis.
Kuigi Ateca sai omale nime külakese järgi, mis pole kaugel Seati Barcelonas paiknevast peakorterist, siis vooluliinile läks auto hoopis Kvasinys paiknevas Škoda tehases koos sõsarmudeli Karoqiga. Kulude kokkuhoid määrab!
Praeguseks on müüdud üle 300 000 Ateca ning esimesel aastal ületas nõudlus oluliselt pakkumist. See aga tähendas, et Euroopa äärealal paiknevale imepisikesele turule autosid lihtsalt ei jagunud ning ooteajad kujunesid väga pikaks.
Nii oli tänavu aeg menukit uuendada, kuid Seat tegi seda väga tagasihoidlikult, ning õigustatult – hästi toimivat (ja müüvat) kontseptsiooni pole mõtet lõhkuda, eksperimente puutetundlikkusega tehakse teiste mudelitega. Nii võib tõdeda, et vähem muutusi tähendab antud juhul rohkem kliendirahulolu. Less is more!
Teistega sarnasemaks
Uuendused on vilumatule silmale raskesti märgatavad, ehkki Seat räägib seejuures disainievolutsioonist. Üle on käidud kaitserauad ja laternad, esiosale on antud vähem isikupära ja see meenutab nüüd rohkem suuremat Tarracot. Tagantpoolt on märgatavaim, et suurtähtedega kirjutatud ATECA on asendunud käsikirja meenutava kujundusega (nagu ka uue Seat Leon puhul).
Ka sisemuses on muudatused tagasihoidlikud. Pisut teistsugune on rooliratas ning lisaks muudele nüanssidele on juhile vast tuntavaim uus, kaheksas suunas elektriliselt reguleeritav iste. Vähemalt kodumaal läbitavate vahemaade jaoks on tegu ühe seljasõbralikumaga, mida siiani kohatud. Ka koostekvaliteet on endiselt tipptasemel, proovisõiduauto läbis halastamatu munakivitesti* hindele 5 ning seda 40-profiiliste rehvidega!
Mugav ja käepärane
Küll aga on Ateca üks esimesi autosid, mille puhul on tagatud (esialgu küll ainult teatud Samsungi mudelitel) Androidi kasutavate telefonide juhtmevaba kuvamine keskekraanile (Seat on sellele andnud nimeks Full Link). Meie poolt testitava Samsung S20+ puhul see töötas, kuigi suurte andmemahtude üle õhu liigutamine on telefonile paras koormus.
Ent nüüd ei vaja Waze ja Google Maps enam tülikaid kaableid ning ajastule kohaselt kasutavad kõik pordid USB-C standardit. Samas hola-hola ütlemine jättis auto täiesti ükskõikseks ja nii ei saanudki teada, kas ja kuidas häältuvastus töötab. Ilmselt polnud aktsent piisavalt hispaaniapärane.
Sellega õnneks aga suuremad muudatused lõpevad ja see on väga-väga hea! Juhi käsutada on endiselt suur hulk füüsilisi nuppe ilma vajaduseta puutetundlike ekraanide menüüdesse süveneda. Soovid käivitada Webasto või roolisoojenduse – palun, see on ühe nupulevajutuse kaugusel.
Soovid reguleerida siseruumi temperatuuri – selleks on jätkuvalt alles klassikalised pöördlülitid, samuti ka tulede tarbeks. Helitugevuse reguleerimise nupp on 9,2-tollise ekraani puhul ainsana roolile jäänud.
Sõidab suurepäraselt
Seat on Volkswageni grupis olnud ikka sportlikumate autode suuna esindaja, kuid praktikasse pole see viimasel ajal eriti jõudnud. Uus Ateca on ses osas meeldiv erand. Ka kõige rahulikumaks kulgemiseks mõeldud seades võtab auto soovi korral kurve nagu sportlik luukpära ning üllataval kombel sekkus märjal asfaldil enesealalhoiuinstinkt enne juhiabisid.
Oma roll oli kindlasti ka testiauto 245/40 R19 rehvidel ning samas loeb jäigemapoolne vedrustus üle kõik muhud ja konarused. Igapäevakasutuseks soovitame kindlasti kõrgema profiiliga jalavarje!
Kõik Atecad saavad endale nüüd leedtuled, mille valgusvihk on piisavalt pikk ja lai ka meie sügisega toimetulekuks. Siiski on Volkswageni grupis asjad täpselt paigas – ehkki uus Ateca oskab ise lähitulesid kaugtuledeks vahetada (ja ka vastupidi) ning teeb seda paremini kui paljud konkurendid, siis maatriksleede ei pakuta mingi raha eest. Kontsernipoliitika, mis teha!
Päris veatult sõit siiski ei sujunud – nii start-stopp süsteem kui uue sisu saanud keskekraan kippusid mõnikord isetahtsi toimetama. Aga nagu tõrkuva elektroonika puhul ikka, aitas taaskäivitamine.
Kapoti all vanaviisi
Uuenenud Ateca mootorivalik on jäänud endiseks alates 1-liitrisest mootoribensiini tarbivast 115hj kolmesilindrilisest ja lõpetades 190hj kaheliitrisega. Proovisõiduautoks oli viimane ning sellest mootorist soovitame kindlalt suure kaarega mööda käia, kuna ta joob omaniku lihtsalt vaeseks.
Keskmine kütusekulu on sel 8,3 l/100km WLTP järgi ning meie 666 km väldanud testi tulemuseks jäi 6,6 l/100km. Arvestada tuleb aga, et tegu oli peamiselt maanteel ökorežiimis lubatust aeglasemalt sõitmisega, linnaliikluses tuleb arvestada igal juhul kahekohaliste numbritega. Õnneks on olemas ka 150-hobujõulised versioonid nii otto- kui diiselmootoritest ning neid võib pidada sellele autole sobilikeimateks.
Siiski kurvastab, et valikust on vaikselt lahkunud võimsaimad diisel- ja ottomootorite versioonid, vastavalt siis 190- ja 300-hobujõulised. Ilmselt jäävad need edaspidi vaid Cupra embleemi kandvate autode pärusmaaks.
Kokkuvõtteks
Konkurente, kes Atecat pelgama peavad, on mõistagi palju. Esimesena meenub kontsernikaaslane Škoda Karoq, kuid oma turuosa nõutavad ka krossoverite segmendi looja Nissan Qashqai ning Renault Kadjar. Volkswagen aga on mudelivalikus Tiguani kavalalt positsioneerinud pisut ülespoole ja T-Roc paikneb pisut madalamal.
Seat Ateca hinnad algavad 19 940 eurost ning ulatuvad kõrgeimas varustuses 31 240 euroni, millele saab aga nii mõndagi juurde osta. Garantii on 5 aastat või 100 000 km olenevalt sellest, kumb varem täitub. Hindadega saab täpsemalt tutvuda siin.
Seat on oma menukit uuendanud äärmiselt tagasihoidlikult ning see oli ainuõige otsus. Tegu on jätkuvalt suurepärase autoga, mis sobib paljudele. Well, less is more, Lucrezia.
Kasutu fakt – käesoleva loo autor pidas pikalt plaani endale isiklikuks autoks Ateca soetada. Kuna aga Seat polnud nõus nelikvedu ja käsikasti ka mitte eritellimusena kokku sobitama, siis jäi kaup katki.
Meeldis:
Ergonoomika
Ruumikus
Koostekvaliteet
Sõiduomadused
Ei meeldinud:
Janune tippmootor
Tarkvaravead
Maatriksleedide puudumine
*Munakivitest – sõidetakse ühtlasel 50 km/h kiirusel uute munakividega kaetud asulateel. Hinnatakse auto sõitjateruumi kostvaid helisid (kolksud, klobinad jms) ning nende häirivust.
Fotod : Indrek Jakobson
Ostsin Ateca FR kevadel. 4 vedu koos 2L diisliga ja enda jaoks esimest korda automaadiga auto mida saab lapatsitest ka käsitsi lülitada. Kaberneeme liivades kinni ei jäänud, 4 vedu toimib suurepäraselt. Asfaldil suurepärane juhitavus. Linnas manööverdamiseks mitte liiga suur. Fantastiliselt mõnus auto. Vaevalt enam manuaalkasti tahan.