Golf, mis on jälle väikese auto moodi
Tasakaal tehnoloogia ja lihtsuse vahel
Hind alates 16 390 EUR
Minu lembus Jaapani autotööstuse šedöövrite vastu on suur ja avalik, aga vähesed teavad, et mul on üks saladus. Nimelt veel enne, kui tänavalegaalsekski sain, soetasin endale lihtsalt erinevate juhuste kokkulangemise tõttu võileivahinnaga 1989. aasta Volkswagen Golfi.
Ma nimetasin teda Tibuks (ausalt ei mäleta, miks), ta tundus sõites igas mõttes nagu arvutitool, esimese käigu asemel läks foori taga alatihti sisse tagurpidikäik või üldse mitte midagi ja algaja autojuhina kartsin ma seetõttu seda autot peaaegu sama palju kui armastasin.
Siis tampisin ma sinna keretööde eest sisse neljakohalise summa, ostsin nendesamade tööde ajaks teise auto ja… Tibu jäi seisma. Lausa paariks aastaks, kuni ma ta seismise koha kadumise tõttu maha müüma pidin.
Kui keegi teab, kus ta nüüd on, võib mulle kirjutada, mis temast saanud on. Igatahes ei olnud seitsmenda põlvkonna uuenduskuuri läbinud Golfiga proovisõidule minek mulle lihtsalt järjekordne uue auto katsetamine.
Mootor: 1.0 TSI 81 kW /110 hj
Käigukast ja veoskeem: 7-käiguline DSG, esivedu
Pikkus, laius: 4 258 mm, 1 790 mm
Tühi- ja täismass: 1 257 kg, 1 770 kg
Pagasiruumi maht (tagaistmed omal kohal): 380 l
Pöörderaadius: 10,9 m
Tippkiirus: 196 km/h
Hind: 25 193 EUR
DISAIN
Mulle üle antud kurkumikollase (jah, inglise keeles Turmeric Yellow ongi) uusima, veel Läti numbritega Golfi juures on loobutud Mk5 ümarikkusega kaasa tulnud kõrge ja igatpidi kuidagi kohmaka auto illusioonist.
See on jälle Volskwagen Golf, väikeautode sünonüüm. Mitte päris Mk1 ja 2 stiilis mootoriga arvutitool, aga kindlasti mitte elevandipoeg. Võib öelda, et dünaamika on välimuses tagasi.
Tundub ilmvõimatu, et 28-aastase vanusevahega mudelid võiksid omavahel kuidagi sarnased olla. Mulle igatahes tundus, ja visuaalselt sai see ka kinnitust.
Aga asi muutus, kui ma sinna sisse istusin ja sõitma sättisin. Golf on minu jaoks kõige ehedam Volkswagen – rahva auto.
See balansseerib käsitlematu kergusega varustatuse ja lihtsuse, digitaalse ja manuaalse vahel, tehes sel moel näpuotsaga tehnoloogiat ja innovatsiooni kättesaadavaks ka neile, kes Arteonist vaid unistada võivad. Golfis on ikka veel alles see iseloomulik omamehelikkus, mis asetab ta tuntuselt ilmselt samale tasemele nagu näiteks Corolla.
SÕIDUKOGEMUS
Sellesama omamehelikkuse tõttu on äärmiselt raske hinnata Golfi sõiduomadusi – neid lihtsalt ei pane tähele. Volkswagen Golf on üks autodest, millega sõites ei pea sõitmisele mõtlema. Selle autoga harjub hetkega ja sellest saab käe- ja jalapikendus.
Hea küll, mööndusega – väikeste mootorite vallas on rahva autol veel natuke arenguruumi. Praegune ei ole sugugi halb, aga Fordi auhinnatud EcoBoostile jääb reageerimise ja reipuse poolest pisut alla. Küll aga on DSG-käigukast südamega asja juures ja teeb mootori poolt etteantud raamides oma tööd nii, et ka paadunud manuaaliuskujal otseselt millegi üle kurta ei ole.
Ja ega tegelikult sõiduomaduste kohta paraku muud väga öelda ei olegi. Golfi tavaversioon sõidab äärmiselt etteaimatavalt, täpselt nii, nagu sellelt oodata võiks, seda nii vedrustuse, juhitavuse kui reaktsiooni mõttes.
Mitte halvasti, aga ka mitte nii, et see kuidagi meelde jääks, ja seda ei muuda ka 14 uut juhiabilist, kes prooviautole joonistatud olid. Nagu ma juba kohe selle kohta kolleegile ütlesin – Golf on Golf ja sellega ongi põhimõtteliselt kõik öeldud.
PRAKTILISUS
“Väikese auto” mull lõhkes plaksuga, kui tagaistmele oli vaja paigaldada selg sõidusuunas turvatool. Nägin vaimusilmas juba pusimist, esiistme vastu armatuuri lükkamist ja mida kõike veel, kuid tagauks avanes, tool läks klõpsuga oma kohale ja oligi kõik.
Kõik! Kes ei mõista, miks see tähelepanu väärib, selle õnn. Pagasiruum võimaldas väikelapse jalgratta sinna täiesti suvaliselt, sättimata ja majandamata sisse visata, ja ruumi jäi veel kiivri jaokski üle.
JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID
Mootorivalikus on tavalise Golfi jaoks 81 kW 1-liitrine ja 92 kW 1,4-liitrine TSI, 85 kW 1,6 TDI ja 85 kW 1,4-liitrine TGI BM, mis on maagaasi-/bensiinimootor koos spetsiaalse säästutehnoloogiaga.
R-Line’i puhul on valida 1,4-liitrise TSI ja 2-liitrise TDI vahel, mille võimsus on mõlemal 110 kW. GTI-l on pakkuda vaid 2-liitrised TSI-d võimsusega 169 või 180 kW. Ja kui keegi peaks tahtma pauku teha (keegi kindlasti tahab), siis Golf R’i 2-liitrine TSI toodab tervelt 228 kW, mis teeb sabaaluse juba kenasti tuliseks.
Käigukastidest on enamasti valida kuuekäigulise manuaal- või seitsmekäigulise DSG-kasti vahel, erandiks vaid 85 kW TDI, mille ainus käigukast on viiekäiguline manuaal, ja R-Line, mida saab ainult seitsmekäigulise DSG-ga.
VOLKSWAGEN GOLF, HINNAKIRI
Nö tavaliste Golfide hinnad jäävad 16 390 ja 21 822 euro vahele. R-Line’id on sellest paar-kolm tuhat eurot kallimad, GTI-de hinnad algavad 26 726 eurost ja lõppevad 30 817 juures.
Volkswagen Golf R nõuab juba sihipärast lähenemist, kuna selle sildil on number, mis jääb vahemikku 37 586 eurost 41 522 euroni Variant-kere puhul (juhuks, kui keegi endale just universaalkerega 228 kW autot ihaldab, ja sellised inimesed on olemas).
ACCELERISTA KOMM
Vaatamata oma tavalisusele on uues Golfis siiski olemas see miski, mis autot Volkswageni inimestele tagastades pani mind veel ühe korra üle õla vaatama. Tore väike auto on tagasi.
Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel Vaata edasimüüjate kontakte
Tekst: Maarja Vau, fotod: Maarja Vau, Volkswagen