Maailma üks levinumaid ja kiidetumaid pereautosid on jõudnud oma üheksanda mudelipõlvkonnani. Kaur Kotkas proovis järele.
Passat, mida läbi aegade on kaubaks läinud üle 30 miljoni, sai oma nime Atlandi ookeanilt puhuvate läänekaarte tuulte järgi. Esimene Volkswagen Passat pandi tootmisse 1973. aastal. Minu kasutuses oli üheksanda põlvkonna Passat, mis nägi ilmavalgust 2023. aastal. Antud mudel on saadaval ainult universaalkerega ning jääb suure tõenäosusega viimaseks sisepõlemismootoriga Passatiks, valikust on kadunud ka käsikast.
Uue mudeliga tahtis Volkswagen astuda sammu lähemale preemiummarkidele nagu Audi, BMW ja Mercedes-Benz, aga põhiline rivaal on ikkagi oma majast ja selleks on loomulikult Škoda Superb.
Proovisõiduautost lähemalt: minu kasutuses olnud Passat oli Elegance varustusastmega ja edasi liigutas teda 1,5-liitrine turboga bensiinimootor, mis arendab 110 kW ja 250 Nm. Mootorit abistab 48V aku koos generaatorkäivitiga, ehk tegu on kerghübriidiga. Jõud suunatakse esiratastesse läbi seitmsekäigulise DSG käigukasti, kuid saadaval on ka nelikveolisi versioone.
Uue Passati kere pikkuseks märgitakse 4,92 meetrit ja laiuseks 1849 mm, teljevahe on venitatud 2,84 meetri pikkuseks. Eelmise põlvkonnaga võrreldes on auto kasvanud 144 mm pikemaks, laiusesse on lisatud 17 mm ning teljevahe on kasvanud 98 mm võrra.
Pagasiruumi suuruseks öeldakse 690 liitrit, istmeid kokku klappides kuni 1920 liitrit. Pagasiruumi põhi on meeldivalt madal, see teeb asjade paigutamise väga mugavaks.
Välimus ja sisemus
Esiosa vaadates jääb mulje, nagu auto naerataks oma ülespoole keeratud äärtega iluvõre tõttu. Teise asjana märkate kindlasti üle iluvõre kulgevat pikka esituld. Külgvaates on Passat nagu üks tavaline universaal, ehk kõik on maitsekas ja mitte millegagi ei ole üle pingutatud. Tagaosas domineerib juba teistelt VW grupi autodelt tuttav pikk tagatuli.
Uue Passati sõitjateruum on sarnane teistele uuematele VW grupi autodele, juhi ees on üks suur digitaalne näidikutepaneel, mis on ilusa pildiga ja laialdaselt konfigureeritav, antud ekraanilt näeb põhilisi sõiduandmeid. Teine, samuti väga hea pildiga ja lihtsalt kasutatav ekraan paikneb keskkonsoolis. Kahjuks on Volkswagen uue generatsiooni puhul loobunud füüsilistest kliimaseadme reguleerimise nuppudest, positiivse külje pealt on aga pärast tugevat kriitikat lisatud ekraani all olevatele slaideritele valgustus – lõpuks näeb ka pimedas, mida vajutad.
Auto on varustatud Volkswageni poolt loodud Chat-GPT abimehega, kelle nimeks on pandud Ida. Uudisena on käigukang kadunud keskkonsoolilt rooli taha. Endiselt on roolil alles klassikalised füüsilised nupud.
Proovisõiduauto istmed olid imelised, pakkudes lisaks suurepärasele isteasendile nii soojendust kui jahutust ja pneumaatilist massaaži. Paraku kuuluvad need konkreetsed istmed lisavarustuse hulka. Tagaistujatel on ohtralt jalaruumi – keegi ei kurtnud kordagi, et tal oleks vähe ruumi.
Autos kasutatud materjalid vastavad hinnale, ehk igal pool on pehmed materjalid, mida on ka ilus vaadata. Pimedas loob õdusa tunde meeleoluvalgustus, kus saab valida 30 erineva värvikombinatsiooni vahel.
Sõiduomadused
Passat sõidab pehmelt, vaikselt ja mugavalt. Auto vedrustus on pigem pehme, aga samas on juhitavus kindel ja auto püsib väga hästi teel. Kuigi nii suurelt ja sellise iseloomuga autolt seda ei eeldaks, on juhitavus ka kurvilistel teedel väga nauditav ja konkreetne, kehvemal teekattel tekib aga tunne, et õõtsud lihtsalt läbi aukude.
Antud mootor jaksab kenasti autot edasi vedada, aga maanteel veoautost möödudes on muidugi tunda, et Passat on suur ja mootor üpris väike. Mina soovitaksin pisut võimsamat mootorit, kui eelarve vähegi võimaldab.
Uued VW grupi kohanduvad maatriks-LED-tuled näitavad teed vapustavalt ja kogu tulesid puudutav automaatika toimib oivaliselt.
Antud mootoriga osutus auto ootamatult ökonoomseks – minu keskmiseks kütusekuluks kujunes 5,8 liitrit sajale kilomeetrile.
Mootorivalik:
Passati mootorivalik on väga lai: leiab nii bensiinimootoreid, diiselmootoreid kui pistikhübriide.
Bensiinimootorid:
- 1,5-liitrine 110 kW kerghübriid
- 2-liitrine 195 kW ja nelikvedu
Pistikhübriidid:
- 1,5-liitrine 150 kW
- 1,5-liitrine 200 kW
Diiselmootorid:
- 2-liitrine 90 kW
- 2-liitrine 110 kW
- 2-liitrine 142 kW ja nelikvedu
Hinnad
Uue Passati hinnad algavad 36 600 eurost, mille eest saab kerghübriidi. Odavaim diisel maksab 38 990 eurot, pistikhübriidide hinnad algavad 50 130 eurost ja kõige odavama nelikveolise versiooni saab endale osta 52 200 euroga.
Minu mõistlikult varustatud proovisõiduauto maksis umbes 46 000 eurot. Täpsema hinnakirja leiab siit.
Kokkuvõtteks julgen öelda, et Passat on endiselt hea auto inimesele, kellele on oluline, et tema pere ja asjad mahuksid autosse mugavalt ära, samas aga sümpatiseerib ka VW grupi autode hea juhitavus.
Plussid:
- Ruumikus
- Kütusekulu
- Vaikus
- Sõiduomadused
Miinused:
- Liiga puutetundlik
- Hind
Pildid: Louca Schifi