Neljapäev, 7. november 2024
Sobilik nii esindussõidukiks kui 3-lapsega pere- või reisiautoks
Baasvarustuses hulganisti turva-ja mugavusvarustust ning hobujõude

Odavaim Volvo V90 T5 2.0L 254 hj Momentum AT8, hind alates 49 400 €

V90 S90 Volvo

[dropcap]ESIMENE PILK [/dropcap]Kuigi Volvo esitles maailmale uusi 90-seeria universaal- ja sedaankerega mudeleid juba 2016. aasta 18. veebruaril, pakuti tõsisemat proovisõiduvõimalust Hispaania kiirteedel ja laugetel mägedel alles suvel.

Esmamulje – välisilmes jätkub eelkäija V70-st äratuntav volvolik, mõnevõrra kandiline joon. Endiselt on lipukirjas turvalisus. Kuid märgata on mõningat muutust kontseptsioonis. Kui seni oli V70 pigem pereauto, siis nüüd on sihik seatud mõne karaadi võrra kõrgemaks.

Tähelepanelik lugeja kahtlustas siin kindlasti kirjaviga. Kuid ei, nii see ei ole – luksuslikku sisu rõhutab päris pähklipuidune armatuurikate ja käivituslüliti disain imiteerib vääriskivi. Siiski, tegu on skandinaavia disainiga, mistõttu meie piirkonna inimeste maitsemeelt võiks see paitada küll.

Kuna Volvo reklaamib 90-seeria sõsarmudeleid kui poolautomaatselt isesõitvaid (semi autonomous), siis olid proovisõidul fookuses just erinevad juhiabisüsteemid.

[toggle title=”PROOVISÕIDUAUTO TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]Volvo V90 D5 AWD
Mootor 1 969 cm3, R4 turbodiisel
Võimsus 173 kW (235 hv) / 4 000 r/min
Vääne 480 Nm / 1 750 – 2 250 r/min
Käigukast 8-käiguline automaat
0-100 km/h 7,2 s
Tippkiirus 240 km/h
NEDC tsükli kütusekulu 4,9 l/100 km
CO2-heitmed 129 g/km
Pikkus 4 936 mm
Laius 1 879 mm
Kõrgus 1 442 mm
Teljevahe 2 941 mm
Tühimass 1 817 kg
Pakiruumi suurus 560-1 630 l[/toggle]

V90

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]V90 tuleb kirjutama oma peatükki Volvo 63 aasta pikkusesse universaalklassi ajalukku. 1953. aastal alustas uhkelt “kõikide universaalide esiema”, Duett, mudelinumbriga PV 445. Tolle aja kohta oli tegu ennenägematu “peaaegu kõik ühes” autoga, mis võimaldas tööajal teha tööd ja nädalavahetusel perega väljasõite korraldada.

Esimesest Duetist alates kuni tänaseni on Volvo müünud üle 6 miljoni universaalkerega sõiduauto. V70, tänase moodsa V90 vahetu eesmineja, veeres liinilt 2007. aastal ning seda toodeti suuremate muutusteta kuni käesoleva aasta alguseni.

Üheksa aastat ühte põlvkonda on tänaste autotööstuse tuuride juures isegi raske ette kujutada, ometi sai Volvo sellega hakkama! Seda, kas luksuslik V90 saab uueks kroonijuveeliks, näitab lähitulevik. Energia, teadmised ja vahendid, mida Volvo inseneridel on viimastel aastatel tänu uuenenud investorsuhetele olnud kasutada, pulbitseb sellest mudelist täiega.

Volvo Duett
Volvo Duett, kõikide universaalide esiema

Uus luksuslik universaal V90 on Volvo jaoks tõsine väljakutse. V90 eelkäija, V70 on olnud läbi aegade üks populaarsemaid Volvo mudeleid, püsides aastaid Rootsi enim müüdud autode nimekirja tipus. V90st kujuneb vaieldamatult 90-seeria olulisim müügiartikkel, andes oma panuse 60-aastasesse ruumikate pereautode eduloosse.

Lootust selleks on kuhjaga, sest XC90ga alanud Volvo mudelirivi kaasajastamine on pälvinud rohkelt kiidusõnu ning vitriine auhinnapaduvihma äramahutamiseks kipub väheks jääma. Volvo uudismudelitega kaasa tulnud uuendused (nt suure looma tuvastussüsteem), saavad suure tõenäosusega mõõdulatiks, millest konkurendid edaspidi lähtuvad.

[dropcap]REISILUST [/dropcap]Acceleristal oli suurepärane võimalus teha suvel Volvo moodsa V90 ja selle sõsara, sedaankerega S90ga esmatutvust Hispaanias, Málaga lähedal. Andaluusia suuruselt teine linn ei maga kunagi, suvel keeb siin elu ööpäevaringselt ning jõulude ajal võib siia tulla õuekohvikute melu nautima.

Málagat on tihti nimetatud lihtsa elu linnaks – päeva võib alustada, istudes rannal, varahommikul püütud sardiine süües ning nõnda vaikselt tiksudes veereb elu mööda kitsaid linnatänavaid rõõmsalt õhtusse. Turistidele siiras soovitus, põigake kindlasti linnast välja ning ärge jätke kasutamata võimalust, teha ring Picasso ja Carmen Thysseni muuseumides.

Autoga Málagasse minnes on ehk kasulik teada, et autos peab olema kaasas kaks ohukolmnurka, helkurvest, tagavararehv ja osadel andmetel ka esitulede varulambid ning vähemalt 2 helkurvesti. Alla 12-aastased lapsed tohivad auto esiistmel istuda ainult turvaistmesse paigutatult.

Volvo V90

[dropcap]UUS PLATVORM [/dropcap]V70 saab V90 eelkäijaks nimetada vaid tinglikult, see on lihtsalt viimane populaarne keskklassi mahtuniversaal, mida Volvo tootis. V90-s on ilmselgelt rohkem luksust, mugavust, turvalisust, elitaarsust kui seni ükski Volvo mahukas auto pakkunud on.

V90 jagab Volvo uusimat modulaarset SPA platvormi ja tehnoloogiaid nii Volvo XC90 7-kohalise maasturi kui S90 sedaaniga. SPA (kohandatav, laiendatav, skaleeritav platvorm) võimaldab paindlikult luua eri otstarbega ja kujustusega sõidukeid.

Ning võimaldab seda teha nõnda, et tootmisliini, mis Euroopas müüdavate autode puhul töötab täistuuridel Rootsis, Göteborgis, kordagi peatama peaks.

Kokkuvõttes muudab see tootmiskulusid odavamaks, mis omakorda tähendab meile, tarbijatele soodsamat hinda või siis teisalt tootja võimalusi kasutada vabanevaid vahendeid arendustegevuseks.

Nii lõikab Volvo globaliseerunud majanduse vilju – kapital Hiinast, inseneritöö on pea sajaprotsendiliselt rootslastelt ning tootmine Rootsis (ja osaliselt Belgias). Brändi sõnastatud eesmärk – ei ühtegi laipa aastaks 2020 ja juhtivaks elektriautode tootjaks samal ajal – on seatud Rootsis lähtudes Euroopa turu vajadustest. Ka ameeriklased räägivad Volvost kui “rootsi kvaliteetautost” ja ostavad seda suure rõõmuga.

SPA platvorm pole ainus, mille rootsi insenerid Göteborgis liinil jooksma on pannud, varakevadel tutvustati meile ka väiksemat, CMA modulaarpõhja, millele edaspidi ehitatakse üles väiksemad Volvo 40- ja 60-seeriad. 

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Kes on käinud ringi ümber XC90 luksusmaasturi ja ehk autosse sissegi istunud, sellele tuleb V90 välimuses ja salongis mõndagi tuttavat ette. Kõigepealt – see näeb hea välja; ja paistab linnapidlis silma. Sa tunned uue Volvo linnapildis eksimatult ära – kasvõi “Thori haamri” esitulede järgi. Konservatiivselt edev, kui kahe sõnaga kokku võtta.

DSC_4403_4_5_Enhanced

V90 ja S90 luksussedaan on sõsarad, aga V90 kerega – eriti taguotsaga – on disainerid kõvasti vaeva näinud. Selleks, et tagaosa moodustaks terviku moodsa ninaga, on V90 tagatuled asetatud püstiselt, tulede alt aga jookseb terav valguskeel tagauste suunas ning see annab isikupärase nüansi.

V70ga võrreldes on Volvo V90 tüki jagu pikem, 4936 mm. Peaaegu viiemeetrise sõiduki teljevahe on V70ga võrreldes koguni 130 mm pikem, 2941mm.  See tähendab oluliselt suuremat salongiruumi kõigile viiele sõitjale ning üsna mahukat pakiruumi. Tootja andmetel on pakiruumi maksimaalne mahutavus kuni 1526 liitrit. Sõltuvalt mudelist jaksab V90 vedada 1800 -2200 kg raskust haagist.

Screen Shot 2016-07-18 at 12.21.00

[dropcap]SALONG JA SENSUS [/dropcap]V90, S90 – kui ei vaataks taha, ei teaks, kummas autos sa istud. Sisemuses jätkub väljapeetud edevus, proovisõiduauto heledale nahksisule mängivad harmooniat puidust ehisliistud ja väike metalne nüanss siin-seal.

DSC_4384_5_6_Balanced

Keskkonsool on uuele Volvole omaselt nupuvaba. Peaaegu kõike eluks vajalikku ja vähem vajalikku saab juhtida suurelt puutetundlikult ekraanilt, mis paikneb keskkonsoolis ning mis olemuselt on portreerežiimis tahvelarvuti. Teistest markidest üle tulles võtab süsteemiga harjumine pisut aega, osa funktsioone on osavalt mitme näpuliigutuse taha peidetud.

Samas on tuntav, et funktsioonide disainiga on kasutusmugavust silmas pidades vaeva nähtud. Laske proovisõidul endale asjatundja poolt kõik puust ja punaseks teha. Pärast esimest vaatamist loksus loogika paika.

Ka kipub ekraan lauspäikeses mingi nurga alt vastu peegeldama. Siinkohal on abiks polaroid-päikeseprillid. XC90 Sensuse kasutajakogemus ütleb, et suure kuumaga ja kange külmaga kipub nuhvel veidi hanguma. Hispaania päikese all V90 puhul me seda ei täheldanud.

[dropcap]RUUM [/dropcap]V90 on omas klassis üks ruumikamaid. Kõigil istujatel on salongis küllaldaselt jala-, külje- ja pearuumi. Kui millegi üle nuriseda, siis tagapingi käetoe üle, mis jääb täiskasvanu jaoks veidi madalaks. Aga tagaiste ongi mõeldud ju laste või lilliputtide jaoks, keda parimal juhul täitsa vabalt kolm ära mahub. Ja kui kaks täiskasvanut, eks need siis lösuta – jalaruumi ettepoole on ju volilt käes!

Panipaikade osas on Volvo konkurentidest tublim, salongis – eriti ees – mahub asju nutikatesse panipaikadesse turvaliselt käest panema. Pakiruum oma vaikimisi 560 -liitrise mahuga on pisut maksnud lõivu uudsele platvormile ning tulevasele hübriidajamiga ja täiselektril liikuvale mudelivalikule.

Kui Volvo V90 võtta kasutusele magamistoana – ruumi selleks ju on, kui teha 560st 1630 liitrit – pole lamades muret, kust nutitelefonile voolu saab.

Moodsal ajal on pistikud moodsalt ka pakiruumi välja toodud. Kes magada ei taha vaid tahab palju asju kaasa tassida, võib tagaistet ette-taha nihutada, osakaupa või kogunisti alla lappida ning soetada Volvolt spetsiaalsed siinid ja võred elevandi või filmiseti kaasavedamiseks.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]SÕIDETAVUS [/dropcap]Lepime kokku, et me tahame mugavust. V90 puhul pole Volvo panustanud sportlikkusele vaid mugavusele. Ja see tuleb tal paganama hästi välja. Emotsioonitu, suhteliselt tuim juhitavus sobib kenasti tervikpilti.

Auto kiigutab mõnusalt, silm hakkab vägisi… no ei vaju siin midagi, väsimuse tuvastuse süsteem hoiab teil silma peal. Juht peab valvel olema!

Kaasamõtlemise märksõnaks on Pilot Assist, Volvo poolautonoomne sõidufunktsioon. Kuni kiiruseni 130 km/h suudab V90 hoida sõidurida juhi eest, kusjuures üsna keskel, ilma ujumata. Volvo on võtnud suuna, jõuda esmalt isesõitvate autodega rutiinsetesse ja seetõttu juhi jaoks kõige igavamatesse olukordadesse. Kiirteel sõitmine just seda on.

Pisut harjumatu oli olukord, mil rada hoidev juhiabi end mõneks sekundiks vaikselt välja lülitas ja siis uuesti ohjad haaras. Kuna paljude teiste juhiabiliste kasutuskogemusga võrreldes on see loogika äraspidine, siis uurisime Volvo inseneridelt, miks nii.

Põhjus on lihtne – tegu on poolautomaatse juhtimissüsteemiga, kus ärkvel juht on vältimatult endiselt vajalik. Juhiabi lihtsalt abistab taustal selliselt, et kasutaja ei peaks seda väga märkamagi. Seni, kuni ei ole lubatud sõita isesõitva autoga, ei saa riskida teistsuguse loogikaga. Aga sellega saab harjuda. 

Juht roolis, jälgivad radarid ümbrust ka pilkases pimeduses, mil näiteks maanteekraavist võib teele hüpata mõni suur metsloom. Juhiabid on valmis teemuutusteks, teiste liiklejate ootamatuteks manöövriteks, või pidurdamiseks. V90 on valmis, kui sina oled valmis – ta mõtleb kaasa ja aitab, aga ei võta kunagi juhtimist üle.

Testauto tagasild on varustatud õhkvedrustusega, mille eelis tuleb välja pigem maanteekiirustel, lisanduva mugavuse läbi. Erksamat sööstrežiimile lülitades vedrustus jäigastub, rool muutub tundlikumaks, käiguvahetus erksamaks ning ennäe, V90 hakkab juhile andma tagasisidet teel toimuvast!

Seega, kellele vähem mugavust ja rohkem sõitu, Sport-nupp on vastus te palvetele. Sealjuures kütusekulu väga oluliselt ei muutu, küll aga on kurvid lõbusamad – auto kaldub õige-õige pisut, tekitades tunde… päris sõidust.

[dropcap]MOOTORID, KÄIGUKAST, VARUSTUS [/dropcap]Volvo on V90 puhul asja õige lihtsaks teinud. Varustustasemeid on hinnakirjas esialgu 2: madalam Momentum ja kõrgem Inscription. On tõenäoline, et firmasõidukites eelistatakse Momentumit, sest selle varustusnimekiri on kilomeetripikkune ja esialgu ei oskagi nagu midagi juurde tahta… Kas “hea töö, Volvo” või “see läks otse jalga, Volvo”? Või hoopiski “Mulle on seda vähe, ma võtan R-Design paketi, Volvo!”

Jõuallikatega sama lihtne – kõik neli on kaheliitrised, neljasilindrilised (neli on uus kuus!), rüüpavad kas diislit või bensiini ning tulevad koos Volvo 8-käigulise automaatkastiga.  Manumaatiku võimalus on loomulikult ka olemas, aga V90 puhul – isegi kui see on Sport – ei näe ise kõplamiseks suurt vajadust.

Päris keeruline on ennustada, milline praegu pakutavatest V90 puhul popimaks osutub. Kindlasti on neid, kes ootavad ära ülivõimsa hübriidse T8, mis XC90 puhul juba on saadaval ning mille Volvo lisab ka teiste 90 seeria mudelite jõuallikavalikusse.

Kes võimsust taga ajab (lisaks Sport-nupu pressimisele), see tõenäoliselt vaatab 320-hobujõulise T6 poole. Diislitest võimsaim on Power Pulse (eelnevalt kokkusurutud lisaõhk võetakse vajadusel kasutusse madalatel pööretel, vähendamaks turboviivitust) süsteemiga D5, pakkudes 235 hobuse kõrval 480 Nm / 1 750 – 2 250 pöördevahemikus ning tänu timmungile tundelisemat turbot, kiiremat kohaltvõttu ja ühtlasemat võimsuse jagunemist pööretel. Kahe varustustaseme hinnavahe on 4200€. Paneb korraks mõtlema.

Screen Shot 2016-07-18 at 13.58.50[dropcap]KELLELE SOBIB [/dropcap]V90 saab olema soositud mudel ilmselt nii ettevõtjate kui pereinimeste seas. Olen üsna veendunud, et osa, seni sedaane eelistanud ettevõtjatest, vahetab oma autod välja moodsa universaalkerega V90 vastu. Seda seepärast, et V90 näeb esinduslik välja ning pakub sõidumugavust ja kasutajasõbralikkust, millest enamus konkurente täna alles unistavad.

Kuni 3-lapsega pere aga võib südamerahus osta ühe ja ainsa auto vajalikeks sõitudeks, sest viie inimese “kogu elu” mahub V90sse liialdamata ära. Siinkohal väike soovitus: lastele turvavarustust soetades tasub eelistada Volvo intgereeritud lahendusi. Need ei ole kvaliteetsest turvatoolist kallimad, pakuvad aga lapsele paremat isteasendit ning on ruumisäästlikumad.

Volvo uue põlvkonna turvatoolid on veel turvalisemad ja mugavamad

[dropcap]VAATA JA VÕRDLE [/dropcap]Kui võtta kõrvale sakslastest konkurendid, siis eristub V90 neist ennekõike oma terviklikkusega ja esinduslikkusega. Konservatiivne edevus, seda see on – moodne, pigem silma paitav, läbimõeldult kasutajasõbralik, mugav ja turvaline.

Ka on 90-seeria puhul tootja väga selgelt võtnud suuna hinnastamispoliitika muutmisele; nii V90 kui S90 on võrreldes sakslastega soodsamad juba entry levelil. Pannes kõrvuti baasvarustuse nimekirjad, vajub kaalukauss veelgi rohkem Volvo poole kaldu.

Kelle või millega V90-t üldse võrrelda ongi? Moodsa kasutajasõbralikkuse ja turvalisuse poole pealt kisub pilk Lexusele, paraku ei ole Lexuse mudelivalikust ligi viiemeetrisele universaalile analoogi võtta. Preemiumklassis jäävadki üle BMW ja M-B.

Üllatuslikult võib Volvole konkurentsi pakkuda hoopiski VW Passat, mille sõidetavus on tänu uuele platvormile senisest parem ning virtuaalne infolust mõjub üsna kaasaegselt. Ja Passati hind on – kui panna kõrvuti raha ja varustus, mis selle eest antakse – V90ga võrreldav. Volvo hoiab järelturul jätkuvalt väga hästi hinda. Mõtlemise koht. Sakslastele.

VAATA, KUIDAS TÖÖTAB VOLVO PILOT ASSIST JUHIABISÜSTEEM

Vaata tehnilisi andmeid maaletooja lehelt
Loe lisa varustustasemete ja hindade kohta
Registreeru proovisõidule siin

Tekst: Andres Kruus, toimetas: Ylle Rajasaar. Meedia: Volvo, Andres Kruus

Volvo V90

74%
74%
Esindluslik universaal
  • DISAIN
    8
  • KVALITEET
    8
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    7
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    6.5
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    8
  • HIND
    8
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    7
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    9
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.