Reede, 15. november 2024
Detailsusteni läbimõeldud sisedisain, moodne välimus
Esimene On Call ühenduvusega Volvo Eestis
Esialgu 2 jõuallikat, oodata nii hübriidi kui elektrit
Hind alates 41 800 eurost

Kuuludes ametlikult X-generatsiooni, tunnen ma sisimas end pigem Y või isegi Z gene esindajana: ma ei suuda varjata oma vaimustust osas, mis puudutab üha kõrgematel tuuridel tulevikku kihutavat tehnorevolutsiooni.

Seda enam kui revolutsioon neljal rattal su nina ette veeretatakse, ja sa rõõmuga mõistad, et seekord ei sunni keegi rääkima sind üksnes esitulede kujust ja istmekatete värvusest.

Ehkki tuled, viled ja kellad on XC40 uues väikemaasturis loomulikult olemas –  “ehitasime auto, millel on baasvarustuses koguni neli ratast ja millesse saab siseneda täiesti innovaatiliselt, ukse kaudu”, muheleb PR osakond – on uustulnuka sõnum sootuks kaalukam. “Maailm on nüüd päriselt muutunud,” ütleb XC40. Ja mulle sobib see!

MITMES MÕTTES ESMA- JA ERAKORDNE

Volvo XC40 on Rootsi autotootja jaoks mitmes mõttes esmakordne. Esimene uuel CMA-platvormil sõiduk. Esimene C-segmendi linnamaastur. Esimene auto, mis pakub üheaegselt maastikuvõimekusega uudset autokasutuse kogemust, võimaldades sõidukit nutiseadmest juhtida, jälgida ja jagada.

Eestis saame esialgu rääkida tuttavamatest ja lihtsamatest asjadest. Näiteks reast lahedatest kerevärvidest, mida saab tujuküllaselt kombineerida kontrastkatuse ja sõitjateruumi värvikate detailidega. Mulle isiklikult meeldib XC40 kõige enam sinakashalli-valge kombinatsioonis.

Lemmikvärv! Konkreetne eksemplar on D4 diiselmootoriga

Saame rääkida kahest väga heast neljasilindrilisest T5 ja D4 jõuallikast ning lubada, et üsna pea lisandub kapoti alla uus kolmesilindriline, mis tulevikus võtab seltsi elektrimootori, et moodustada ühiselt hübriidajam. Nimeks saab see tõenäoliselt T5 Twin Engine.

Ja pole enam kaugel see päev, kui Eesti liitub riikidega, kus XC40 “tõmbab end pilve” – nunnumaastur on esimene Volvo, mille valikus on lisaks edasiarendatud Pilot Assist autonoomsele juhiabisüsteemile tulevikus ka On Call ühenduvus. Ja just see on hetk, mil nunnumaasturist saab nutimaastur ja murenema hakkab arhetüüp auto omamisest.

ÜHISKASUTUS ON UUS NORMAALSUS

Autojagamine pole ammu enam mingi uudis. XC40 nutimaastur on ehitatud moodsa linnaelu vajadusi silmas pidades. Selle asemel, et sõita hommikul tööle, ja auto tundideks parklasse jätta, saab sõidukit mugavalt mitme kasutaja vahel pidevas liikumises hoida.

Suurtel sihtturgudel nagu Saksamaa, Poola, Prantsusmaa jt. tuleb XC40 turule uudse täisteenuse paketiga. Kogu auto sõidushoidmine, infovahetus ja isegi pisihooldused käivad mugavalt nutirakenduse kaudu, ning kasutaja saab iga kell valitud paketti muuta või selle lõpetada.

Eestis tulevikus käivituv On Call võimaldab nutiseadme muuta autovõtmeks, jagada sõidukit mugavalt kolleegide või pereliikmetega, jälgida auto seisukorda, hooldusvälpa, asukohta jpm. See lahendus soosib kõikvõimalikku ühiskasutust ettevõtetes, sõidujagamisplatvormidel, ja muidugi pereliikmete vahel.

Volvo XC40 on esimene Rootsi autotootja mudel, mis hakkab meid tasapisi harjutama mõttega, et linnas elades ei ole vaja autot omada. Sõiduk on su käeulatuses täpselt siis, kui seda on vaja ning võimeline sõitma sinna, kuhu vaja. Sest XC40, nime poolest küll nunnu ja nutikas linnamaastur, on päriselus võimekas tee pealt mahaastuja.

This slideshow requires JavaScript.

XC40 ON OMA VANEMA VENNA MOODNE TAASKEHASTUS

Alustangi sellest, et XC40 on täiesti pädev maastur. 211 mm kliirens võimaldab vajadusel teelt maha keerata, kõrge isteasend rõhutab maasturitunnet veelgi. Auto on ruumikas, mahutades 4 inimest ja võimaldades ka tagaistmel lauslaiutada.

Istmete ergonoomika väärib vaid kiidusõnu, tõrvatilk on esiistmete vahel paiknev käetugi, mis kõrge isteasendi korral jäi mulle madalaks, mida aga ei saa pikendada ega kergitada. Volvo insenerid ütlesid, et pole sellele kunagi mõelnud, ent jätavad edaspidiseks meelde.

4 reisijat saavad käest ära panna põhimõtteliselt kõik pakid, pudinad ja vidinad, sest disainerid on ruumiplaneerimisega tõepoolest kõvasti vaeva näinud. Tagaluuk avaneb kiire jalaviipega (seda peab veidi harjutama) ning paari liigutusega saab pakiruumi vastavalt vajadusele ümber korraldada.

This slideshow requires JavaScript.

Eraldi tähelepanu on pööratud turvalisele infolustimisele: keskkonsoolis paiknev suur ekraan on tuttav eelmistelt uudismudelitelt ning kergelt juhitav. “Driving mode” nupu asukoht ekraani all paremal nurgas tuleks juhil meelde jätta – isegi D4 diiselmootoriga versioonis on sellest palju lõbu.

Ekraanile saab nutitelefonist peegeldada enamuse selle sisust, Waze välja arvata. See-eest pakub infolust Google Mapsi alusel navigeerimist. Keskkonsooli alumises osas on suur pesa nutifoni juhtmevabaks laadimiseks, mõõtsime ära – sinna mahuvad ka “labidad”, Samsung Galaxy Note 8 ja iPhone X.

Kokkuvõttes on XC40 tõepoolest iseenda vanema venna taaskehastus, sest ruumi on kabiinis umbes samapalju kui eelmise generatsiooni XC60-s. Väiksusega ei ole siin midagi pistmist. Kui keegi küsib, kas XC40 hakkab võistlema kah suhteliselt tuttuue XC60ga, siis ilmselt mitte. Leitmotiiv on mõlemal erinev: XC60 on siiski veel “omaniku auto”.

SÕIDUKOGEMUS XC40 T5

Nii 190hj D4 diisel kui 247hj bensiinimootor liigutavad kompaktset ja aerodünaamilist XC40 maasturit vilkalt edasi. Ometi on tegu justkui kahe täiesti erineva autoga. T5, millel võimsust 247 hj ja maksimaalne moment 350Nm on oma “õlijoojast” partnerist oluliselt sportlikum.

T5 jõuallikaga mudeli puhul rõhutatakse selle kandevkere* sportlikke erisusi: sõltumatut vedrustust, kere suuremat jäikust, rohkemaid keevispunkte jm. ning auto “Driving Mode” nupuvajutus ja “Dynamic”- sõiduviisi valik viivad sõitja eufoorilisse meeleollu.

Sportlik XC40 on erakordselt intuitiivne, terav, täpne. Kuivõrd istusin enamuse ajast ise roolis, sest mu kaassõitja, kolleeg Maltalt tundis parempoolses liikluses end veidi kohmetuna, siis tihkan teha ka alljärgneva võrdluse.

Ehkki XC40 võistlejatena nimetati esitlusel BMW X1 ja Audi Q3, meenutas T5 jõuallikaga autoga saadud sõidukogemus Porsche Macani. Vaimustavalt ergastav elamus! Ja ma parem ei mõtle ette, mis tunne võiks olla siis, kui lisandub ka lubatud adaptiivne vedustus…

Eriti nauditav on nunnuka stabiilsus kurvides ja kiiretel manöövritel. Paljuoodatud “tagumikutunne” tekib esimestest sõiduhetkedest alates, XC40 annab igal meetril mõista, et on sinuga, ja valmis koostööks, kuhu tee ka viib.

Kindlasti on selle tunde tekkimise oluline osa auto parajusel – see istub mulle piltlikult selga nagu rätsepaülikond. Ma tunnen end kaitstuna ja hoituna ning see omakorda lubab mul natuke… piire ületada. Rokkimise tulemusena näen kütusekulu 8,7l/100km.

Malta kolleegi kiituseks tuleb öelda, et ehkki natuke valele poole sõidurada kaldudes, sõitis ta mind “üle”, kerides sirgel teelõigul spidomeetrile 186 km/h, minu 180 km/h vastu.

Kõrval istudes ei olnud kiirusest võimalik aru saada, sest sõidukis on väga hea heliisolatsioon ja nupsik istub kindlalt teel. Juhi vaimustuseoiged on seda selgemalt kuulda… Ja liitrijagu väiksem kütusekulu kah hästi näha. Nojah.

This slideshow requires JavaScript.

SÕIDUKOGEMUS XC40 D4

D4 mootoriga XC40 roolis leidis maailm üles oma sisemise zen-i. Nii siidine, nii turvaline, nii rahulik … näiliselt, sest pöördemoment 400Nm teeb ka selles versioonis nummimaasturist võimalusel täiesti pöörase tegelase.

Aga diisli malbe podin häälestab sõitja võrreldes möiramehe T5-ga hoopis teisele lainele – sa tead, et sa võid, aga eelistad soliidselt kruiisida, klassikalist mussi kuulata ja linnavaateid nautida. Kütusekulu jääb sealjuures 5-6-liitri vahele.

8-käiguline automaatkast töötab mõlema jõuallikaga laitmatult nagu ka elektrooniline nelikvedu, mis veojõudu rataste vahel nutikalt jagab. Keerulisemates oludes on jaotus vaikimisi 50:50, vajadusel paisatakse tagumistele ratastele rohkem jõudu. Maastur ju.

Kui millegi kallal (peale käetoe ja Waze’i) igiseda, siis Tädi Navi võiks natuke kiirema taibuga olla. Üks osa korraldajate planeeritud imelisest teekonnast läks Tädi Navi tõttu kaduma.

Kolleegi üksainus eksimus ringteelt mahasõidul jooksutas Tädil mõistuse korralikult kokku ja üsna pea leidsime end teel Prantsusmaale. Tänasime kutsumast, ja ütlesime, et kahjuks ei saa tulla – seadistasin navi otsast peale uuesti, ja jõudsime (küll planeeritust erinevat teed mööda) kenasti hotelli.

This slideshow requires JavaScript.

ON SIIS ISEJUHTIV VÕI JAA?

Peatükk Volvo XC40 nutimaasturi autonoomsustasemest kütab kirgi enne, kui olen üldse asja tuumani jõudnud. Jagasin Instagramis esimest pilti proovisõidust ja kirjutasin juurde “XC40 isejuhtimise tase on Teslast kraad kangem”.

Jutt käib SAE autonoomsustasemetest – praegu on vingemad poolautonoomsed sõidukid me teedel levelil 2, mõni ka 3 (Audi, VW lipulaevad), aga suur eesmärk on kolmandast üle hüpata otse neljandale. Ka Volvol, mis peaks eesmärgini jõudma aastal 2021.

Üle kargamise põhjus on lihtne – SAE süsteemis on tase 3 veidi turundusmaiguline. Tasemel 2 suudab sõiduk iseseisvalt sõidurada jälgida, hoida eessõitjaga pikivahet kiirust kohandades, lugeda liiklusmärke ja mõnel juhul (Audi, VW, Ford) ka nende põhjal kiirust korrigeerida.

Tasemel 3 võib turvatud tuttavates tingimustes ning piiratud oludes, nagu kiirteed, juht ohutult pöörata tähelepanu eemale sõiduki juhtimiselt. Sealjuures suudab sõiduk tuvastada tee kõrval, teel ja teele liikuvad objektid, vajadusel pidurdada ja teha ümberpõike. Sealjuures peavad käed olema roolil!

Aga seda suudavad ka SAE 2 tasemel autod, nagu näiteks Tesla Model S. Kust see Tesla 2 tase äkki tuleb, kui Musk ütleb, et on vähemalt 4 kui mitte 5? Ning juht võib Teslas sõita käed lahti, lastes Autopilot’il toimetada? Number 2 taga on Ameerika autoassotsiatsiooni hinnang, mis publitseeriti käesoleva aasta juulis ning põhineb Tesla andmetel.

Volvo insenerid keelduvad igasugustest kommentaaridest SAE tasemete või konkurentidega võrdlemise osas. Ütlevad vaid, et XC40 pardal on täna Volvo kõige moodsam Pilot Assist.

Kui võtan ette nimekirja Volvo “piloodi” oskustest, märkan kohe, et nn. tase 3 on käes ja rohkemgi. Siit ka see “kraad kangem kui Tesla”, mis on puhtalt minu isiklik arvamus, toetub ameeriklaste määrangule, ja pretendeerib T-fännide peksule.

Jah, Volvos ei tohi juht käsi roolilt pikemalt võtta, erinevalt Teslast (kus – nagu allpool selgub- tegelikult ka ei tohi!). Kuniks pole reguleeritud õigusruum, vastutab juht kõige eest – see jääb nii ilmselt ka siis, kui autos rooli enam otseselt polegi, sest otsuse, kuhu ja kuidas auto sõidab, langetab kokkuvõttes alati inimene.

Nõnda jään ma isiklikult kindlaks seisukohale, et Tesla lubadus juhile, lükata rool eest ära ja tegeleda millega tahab, on praeguste liiklusolude ja tehnilise võimekuse juures pisut vastutustundetu. Autopiloti kasutusjuhend, väidab assotsiatsioon, näeb siiski ette käed-roolil sõitmist. Oot… turundus? Fännid? Käed roolile, kohe!

Volvo XC40 Pilot Assist’i sisse lülitades pead sa roolis igal juhul püsima fookuses isegi siis, kui hakkab väga mõnus. See on üks põhjusi, miks nunnu nutimaastur on nimetatud maailma turvalisimaks omas segmendis.

KOKKUVÕTTEKS

Volvo XC40 kuulutab legendaarse Rootsi autotootja uue ajastu algust. Kui seni on muudetud paradigmat, pakkudes segmentide turvalisemaid ja võimsama baasvarustusega sõidukeid, siis XC40ga lisandub digitaliseerumine ning üsna pea ka elektrifitseerumine.

Mis aga kõige olulisem: XC40 toob meile sõnumeid maailmast, kus omamine on vähetähtis. Auto peab olema turvaline, mugav, kiire, ilus, viima sind Kohtadesse – aga tegema seda siis, kui sul on vaja. Ressursisääst ja mõistuse võit, kui see arusaam juurdub.

Algus on olnud võimas – mõne nädalaga on üle ilma tellitud rohkem kui 27 000 nunnumaasturit. Eestis algas eeltellimine novembri lõpust ning esimesed autod jõuavad omanikeni varakevadel. Proovisõite saab teha juba jaanuarist alates.

Ostuotsust langetada on lihtne – olgu kapoti all diisel- või bensiinimootor, on auto nelikveoline ja 8-käigulise automaatkastiga. Kombineerida saab värve ja valida kahe varustustaseme (Momentum ja R-Design) vahel. Kui mootorivalikusse lisandub kolmesilindriline, siis võib soovi korral võtta ka esiveolise ning käsikastiga XC40.

Edasi ootame juba pistikhübriidi ja täiselektrilist versiooni. Belgia tehas, kus Volvo XC40 väikemaasturit CMA platvormile toodetakse, on selleks igatahes valmis. Kust ma seda tean? Sest samas tehases ehitatakse ka Geely teise brändi väikemaasturit Lynk&Co 01, mis on kohe algusest peale hübriidne ja kohe elektriline.

See aga, kui sarnased või erinevad need kaks autot on ning miks ütlevad hiinlased 01 kohta “Rootsi auto” ja meie siin kipume Volvot Hiina autoks nimetama, on juba päris eraldi artikli teema.

Volvo XC40 nunnu ja nutika väikemaasturiga saab lähemalt tutvuda ja seda tellida siit lingilt.

*Volvo kasutab XC40  T5 R-Design varustuses auto puhul väljendit “sports chassis“. Tegu pole raamile ehitatud autoga, nii on loogilisem kasutada eesti keeles lohisevat, aga täpsemat väljendit “sportlikumaks disainitud kandevkere”.

Meedia ja pildid: Volvo, Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.