Esmaspäev, 23. detsember 2024
ELMO rent tegi 21. aprillil Tallinnas omapärase eksperimendi, proovides elektriauto Škoda Enyaqi akut Viru ringil tiirutades tühjaks sõita. Youtuber Tanel Rentik jaksas ringitada 739 korda. Kas ja kui ohutu taoline katse autojuhile ja kaasliiklejatele on, palusime ekspertidel hinnata. Mitte ükski  neist ei saanud aru, miks just selline mõõduvõtt, ja sellises kohas korraldati.

ELMO Rent, mis on jõudsalt kasvatamas täiselektriliste sõiduautode rendiparki, pani 21. aprillil proovile tuttuue Škoda Enyaqi elektriauto, aga tegi seda üpris omapärasel moel – vlogija Tanel Rentik pidi sõiduautoga seni Viru Ringil tiirutama, kuni aku tühjaks saab.

Kokku jaksas Tanel teha 739 tiiru, siis andis alla ning Enyaqi aku jäi lõpuni tühjaks sõitmata. Autojuht tõdeski, et aju on nii väsinud, et edasine sõitmine muutuks ohtlikuks. Kokku jaksas ta sõita kuus tundi.

“Ringiratast sõitmine väsitab rohkem, kui oleks osanud oodata. Teiste liiklejate ohutuse huvides otsustasin alla anda – võimas auto, pole midagi öelda.”

PPA: oht sattuda sellise eksperimendi käigus avariisse on suur

Kuigi kroonviiruse pandeemia ja koolivaheaeg on pealinna liiklust omajagu harvendanud, tundub kõrvaltvaataja jaoks selline ettevõtmine arutuna: olgu sõiduvahend kuitahes põnev ja selle elektriline sõiduulatus rabav (uuel Enyaqil kestab aku kaugelt üle poole tuhande kilomeetri), siis miks peaks keegi vabatahtlikult tahtma pealinna kõige liiklustihedamal ringil end “segi sõita”? Sest ringiratast tiirutamine jooksutab aju kokku, rääkimata füüsilisest ja vaimsest väsimusest, mida selline jauramine tekitab.

Kuna Viru ring ei ole kodune “lennuki” tegemine (laps jalgadest kinni ja keerutad ümber enda, kuni maha kukud või põnn näost siniseks tõmbub) vaid liikluse sõlmpunkt, küsisime PPA liiklusjärelevalvekeskuse patrullitalituse juhilt Varmo Reinult, kui mõistlik sarnane eksperiment on, ja kas arvamine, et see võib ohtlik olla, on tõene?

“Viru ring on üks tihedama liiklusega ringristmikke Tallinnas. Seal sõites peab olema äärmiselt tähelepanelik ja keskendunud ainult sõiduki juhtimisele ning liikluses toimuvale,” selgitas patrullitalituse juht.

“Pikalt ühte ja sama teed sõites juht paratamatult väsib, tema tähelepanuvõime hajub ning seetõttu on suurem oht sattuda avariisse,” lisas Varmo Rein.

Viru ringristmikul liiklemise teeb keerulisemaks trammiteega kolmes kohas ristumine. Juht peab arvestama, et trammile tuleb teed anda ning kuna Balti jaama ja Kadrioru suunalt on trammiliiklus pidev, on ringil alalõpmata üks korralik tähelepanumäng.

Lisaks satub alatihti jalakäijaid ekslema ülekäiguradadest eemale ning Narva maantee ja Mere puiestee suunalt sõitvad autod ei pruugi märgata ringil olevat sõidukit. Väljakutseid on!

Kooskõlastus ei ole vajalik

Küsisime eksperimendi korraldajalt, kas Viru ringil tiirutamine sai kellegagi eelnevalt kooskõlastatud. Ettevõtte sõidukijagamise promootor Brait Pilvik vastas, et seda ei tehtud:

“Aktsioon polnud kooskõlastatud – kõik osapooled osalesid vabal tahtel ning kellelegi ei seatud kohustusi,” oli Pilvik veendunud, et kõik oli korras.

“Tagasime sõiduohutuse puhkepeatustega Viru Hotelli ees ning sellega saime tagada ka sõidu perioodide osas seadusekuulekuse. Aktsioon lõppes kell 16:30 ja seega kestis kokku 6 tundi.”

Uurisime, kas korraldaja pidanuks eksperimendi eelnevalt PPA või Transpordiametiga kooskõlastama. PPA otseselt kooskõlastust ei nõua, Tallinna Transpordiametist loo kirjutamise hetkeks vastust ei ole tulnud.

“Kuigi otseselt säärast eksperimenti PPA-ga kooskõlastama ei pea, soovitame kõigi liiklejate turvalisuse huvides selliste katsete jaoks valida mõni väiksema liiklustihedusega tee,” vastas Varmo Rein meie küsimusele.

Liiklusohutuse lektor: hea oleks kuulda kaasliiklejate arvamust

Haapsalu kolledži liiklusohutuse lektor, suurte kogemustega sõidukoolitaja Heli Ainjärv on hämmelduses – mis oli selle katse tegelik eesmärk?

“Nagu aru saan, siis sooviti näidata, et e-autot rentides pole vaja muretseda aku tühjaks saamise pärast. Mida me aga sellise testiga teada saame aku kestvuse kohta? Aku kestvuse kohta tavasõidul ei räägi see midagi.”

Heli Ainjärv selgitab, et elektriauto aku kestvuse testimiseks peaks sõitma tavasõidule sarnaselt erinevates keskkondades, asulas ja maanteel.

“Kuid kui eesmärk oli tähelepanu saada, siis seda saadi. Küsimus on, et kas sellist – minu hinnangul negatiivset – tähelepanu sooviti?”

“Millist sõnumit sooviti selle testiga edastada?” küsib Ainjärv edasi. “See ei räägi midagi selle kohta, et ELMO keskkonnasäästlikku elektri- ja hübriidautot on mugav kasutada. Selleks, et propageerida ELMO rendi e-autode kasutamist, tuleks näidata, kui mugav see on, et ei pea muretsema aku tühjaks saamise pärast, sest…”

Heli Ainjärv lisab et Viru ringil sadu kordi tiirutades väsib autojuht nii vaimselt kui füüsiliselt: “See omakorda mõjutab juhi tähelepanu ja võimet ohule reageerida. Kuus tundi peatuseta (Ainjärvel ei olnud vastates infot, et juhile võimaldati pause) rutiinsel moel, liiklustihedas keskkonnas sõitmine on igal juhul ohtlik. Hea, et midagi ei juhtunud.”

“Huvitav oleks ka teada teiste liiklejate kogemuse kohta, kes selle autoga Viru ringil samal ajal sõitma juhtusid. Kujutan ette, et kui ei tea tausta, siis ei oska valmis olla ning omavahelises suhtluses võib tekkida arusaamatusi (ja ohuolukordi),” toob lektor veel ühe tahu toimunust välja.

TA ekspert: kas katsetati sõiduki või juhi vastupidavust?

Palusime eksperimendi videomaterjalidega tutvuda Transpordiameti ennetustöö osakonna eksperdil Liis Sepal, kes tunnustas Enyaqi roolis istunud Tanel Rentniku vastutustundlikkust:

“Seadust pole otseselt rikutud, kuid sõiduauto on eelkõige tarbeese ja mõeldud liikumiseks ühest kohast teise, ja video põhjal tundub, et juht järgis piirkiirust ning ümbritsevat liiklust – vähemalt videost ei paista, et ta oleks tekitanud liiklusohtlikke olukordasid,” arutleb ekspert.

Ent ka Liis Sepp möönab, et päris ohutu selline tiirutamine ei ole: “Monotoonse tegevuse tagajärjel tõepoolest võib aju  n-ö autopiloodile minna ning midagi olulist võib märkamata jääda. See võib kaasa tuua ohuolukordi.”

Ta lisab, et sama trajektoori ajalise sõitmise mõistlikkust ei ole põhjalikult uuritud, kuid tavapäraselt seda kuigi pikalt ei tehta – ringliikluse ülesanne on liikluse sujuvus tagada. “Kas katsetati pigem elektriautot või autojuhi vastupidavust?” küsib Liis Sepp.

Küsimusele, kuidas oleks saanud eksperimenti paremini läbi viia, vastab ennetustöö osakonna ekspert, et ta ei soovita selliseid katseid tihedas liikluses üldse teha:

“Selliseid monotoonseid katseid liiklustihedas keskkonnas tuleb vältida – liiklussituatsioonid muutuvad kiiresti ja juhi tähelepanu ning reageerimiskiirus võivad hakata vähenema ning sellega võidakse ohtu seada nii katse sooritaja kui kaasliiklejad.”

“Sarnast eksperimenti oleks võinud läbi viia, sõites ühest sihtpunktist teise (näiteks Tallinnast mööda maanteed mõnda suuremasse linna) või üleüldse kinnisel territooriumil. Sellisel juhul ei oleks olnud tegemist monotoonse sõiduga tiheda liikluskoormusega ringristmikul,” võtab Liis Sepp teema kokku.

Väsinud juht on nagu purjus juht

Sama trajektoori mitusada korda läbi sõita on monotoonne tegevus. Erinevad uuringud näitavad, et 20-30% avariide põhjustajaks on just pikast monotoonsest juhtimisest tingitud väsimuse mõjul valvsuse langus ning sõit hakkab sarnanema purjuspäi autojuhtimisele.

Valvsuse langemine on üheks kõige põhilisemaks kaasfaktoriks, miks liiklusõnnetused juhtuvad. Esimesed ohu märgid monotoonsel teelõigul sõites (näiteks mööda Viru ringi tiirutades) tekivad juba 40 minuti möödudes.*

Väsinud või unine autojuht ei oska monotoonselt, suurema pingutuseta sõites oma seisundit hinnata ning just seetõttu on ülioluline teada sümptomeid, mis väsimusele viitavad, ja sõit katkestada. Saksamaal tehtud uuringu andmetel tekivad nn autopiloodil sõites järgmised sümptomid: enda ette jõllitamine, pea liikumine allapoole ja tagasi üles, silmade ringjas liikumine ja kissitamine. **

Uue Škoda Enyaq’i sõiduulatus on ametlike andmete järgi kuni 537 kilomeetrit. Varasemate katsetega on Eestis ka ligilähedane tulemus saavutatud. ELMO aktsiooni lõpetas inimese enda aku tühjenemine.

___________________

*http://www.esrs.eu/fileadmin/user_upload/publications/Livre_blanc_VA_V4.pdf   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21819833

**https://ec.europa.eu/transport/road_safety/sites/roadsafety/files/specialist/knowledge/pdf/fatigue.pdf

Fotod: Brait Pilvik/ELMO

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.