Neljapäev, 26. detsember 2024
Need, kes tahavad KIKilt elektriauto ostutoetust küsida, peaksid taotluse e-keskkonnas valmis tegema ja olema 17. jaanuari hommikul kell 9 valmis pressima “esita taotlus” nuppu, lootuses, et soovitud sõiduk mahub nende 120 hulka, mis rahastuse saavad. Tegin taotluse samm-sammult läbi ja …kustutasin. Kogenud projektikirjutajana sain aru, et üksi ma esitatud seda ei saa.

Ehkki rahataotluste esitamine algab 17. jaanuaril kell 9 hommikul, ei tähenda see, et kindla toetusega ostusoovi puhul uimerdada võiks: esimese vooru 600 000-eurone maht võimaldab õla alla panna 120 elektriauto ostule.

On alust arvata, et sooviavaldusi on rohkem kui raha, mistap kes ees, see mees: avaldusi vaadatakse läbi saabumise järjekorras. Sellepärast peabki valmis olema avaldust esitama kohe kui seda teha saab: 17. jaanuaril kell 9 hommikul.

Taotlus tuleb eelnevalt täita, lisada nõutud dokumendid, valida krediidiasutus, firmal esitada majandusaasta aruanne jm. KIK elektroonilises taotluskeskkonnas. Sealtkaudu saab selle ka esitada. Hakkan tööga pihta.

Dokumendid, mida on vaja taotluse esitamiseks

Eeldame, et kodutöö ehk millist autot toetusega soetada tahetakse, on eelnevalt korralikult tehtud, Järgmiseks tuleb kokku otsida kõik vajalikud dokumendid. Mida täpselt vaja on, saab lugeda Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) lehelt.

1. Soovitud e-sõiduki müügipakkumine AMTELI poolt tunnustatud automüüjalt või Euroopa majanduspiirkonna riigist või Šveitsist elektriauto valmistajalt, ametlikult esindajalt või  tunnustatud edasimüüjalt (jah, midagi ei saa aru, aga kes Teslat tahab soetada, saab, on lühike vastus).
2. Koopia elektrisõiduki EÜ tüübikinnitustunnistusest (selle saab margiesindusest).
3. Sõiduki ametliku kirjelduse koopia, milles on kirjas arvestuslik energiakulu ja maksimumkiirus (ka selle saab esindusest).
4. Liisingupakkumine: liisingu andja, liisingutingimused, esmase sissemakse suurus. Krediidiasutuste nimekiri on siin. 
5. Transpordiettevõte peab kinnitama, et ostetavat elektrisõidukit ei kasutata rendi või tasu eest kaupade vedamiseks maanteevedudel (Karlile ja Tõnisele edasi rentida ei tohi, raha eest toitu vedada ka ei või, aga igapäevast asjaajamist ja asjade vedu võib teha ja vedu omal kulul on samuti lubatud).
6. Kui ettevõte tahab osta kolm või rohkem elektrisõidukit, tuleb tal esitada andmed müügitulu kohta kui andmeid äriregistrist ei saa.
7. Ettevõttel, kes soovib toetust, tuleb esitada majandusaasta aruanne. Paluge oma raamatupidajal see saata.

Soovitus: lugege taotlust täitma hakates läbi KKK (korduma kippuvad küsimused). Kui midagi õhku jääb, võtke KIKi konsultandiga kontakti.

Kodulehelt leiab kontaktandmed, ning need jooksevad taotluses lehekülg lehekülje järel ülaservas kaasa. Lauri-Indrek Tummeleht on tänavu kahtlemata üks populaarsemaid inimesi, sest kõik taotlejad teavad tema nime.

Kui kasvõi üks asi on puudu, olete rongist juba maha jäänud, sest on teada, et toetuse tahtjaid on palju, toetatavaid autosid I voorus 120. Teise vooru väljakuulutamise aega me veel ei tea. See tuleb, sest lubati 1,2 miljonit laiali jagada.

Taotluse sisestamine e-keskkonnas

E-keskkonda sisse logida saab mitut moodi, mina teen kõiki oma digitamise toiminguid mobiil ID-ga. Kui olete sees, avaneb teile taotluse vaade. Valige “alusta uut taotlust” ja hüpikaknast “täiselektriliste sõidukite ostutoetus”.

Edasi andke oma taotlusele selge nimi, mis kajastab projekti sisu (antud juhul e-auto ostutoetuse taotlus) ja valige kas taotlete toetust eraisikuna või ettevõttena, salvestage ja liikuge edasi.

Järgnevalt tuleb sisestada taotleja andmed. Juriidilise isikuna taotledes sisestage reale “taotleja nimi” oma ettevõtte nimi, andmed leitakse äriregistri kaudu automaatselt ja lahtrid täituvad kui imeväel. Kontrollige, kas andmed on õiged.

Lisage pangakonto number, kui olete käibemaksukohuslane, valige “saab küsida riigilt tagasi” ja riigihangete lahtrisse vastavalt kas “ei” või “ei kohaldu”.  Avage lahter “kontaktandmed” ja täitke väljad. Salvestage.

Järgnevalt läheb linnukeste tegemiseks. Kinnitage, et sõidate 4 aasta jooksul soetatava elektriautoga 80 000 km ning selle laadimiseks kasutate taastuvenergiat.

Kinnitage, et ettevõttel on raha ja väärikust, lisage majandusaasta aruande failid ning igaks juhuks – kui teil pole just transpordiettevõte – tikitage ka viimane lahter, et te ei kavatse soetatud autoga raha eest kaupu vedada. Salvestage.

Punane. Hingake ja otsige rahulikult, kus vea tegite: süsteem annab vihjeid ning lubab vead pdf-failina salvestadagi. Täitke uuesti. Salvestage. Uuesti. Salvestage. /Suitsetamine ja joomine on tervisele kahjulikud, püsige fookuses!/

Kui midagi on täitmata või valesti, ei saa enne edasi liikuda kui punasega märgitud lahtrites on asi korras. Kontaktisiku andmete sisestamisel tuleb “sisestaja” kõrvale märkida ka kas “kontaktisik” või “projektijuht” ja panna linnuke, jah ta soovib e-mailiga teateid. Tähendab, seda varianti ju polegi, et ei soovi. Siis ei saa toetust ka.

Järgmisel leheküljel tuleb määrata projekti algus ja lõpp. Alguskuupäevaks sobib kõik alates 18. detsembrist 2019, mil toetusmeede välja kuulutati.

Aga võib olla ka 17. jaanuar 2020, kui avalduse esitate. Lõpuaeg on vähemalt 4 aastat või 80 000 km päevast kui auto kätte saate: seni tuleb KIKile aru anda. Kui võtate auto viieks aastaks renti, märkige projekti kestuseks 5 aastat.

… nagu allpool selgub, ei ole siiski täiesti kindel, millal projekt lõppema peaks, sest raha makstakse ju siis kui e-auto on ostetud. Jaa? Ei? Kui tuleb jaatav vastus, siis dokumentidega vutt-vutt kohale ja aitäh, 5000 eurot!? Ühesõnaga, ei kirjuta sinna lahtrisse… midagi. Kirjutage mingi kuupäev ja helistage Laurile.

Järgmine leht “Partnerid ja makse saajad” on automaatselt täidetud. Vajutage “salvesta ja jätka”. Avaneb “Sisu”. Siia tuleb kirja panna, miks te autot osta tahate ja kuidas kavatsete panustada kliimaparandamisse.

Koolis esseed või kirjandit olete ju kirjutanud!? Aga luuletust!? Mul tuli 2004 luuleraamat isegi välja, kahjuks täiesti läbi müüdud saja aasta jooksul. Kopeerin kliimamuutuse-teemalise artikli tükikaupa eri lahtritesse, üks luuletus särtsuvast tundest kõige alla ja käib kah!

Kui seni on kõik enam-vähem loogiline tundunud, siis “sisu” võib juhtme kokku ajada. Kui te ei tea, mida täpselt lahtris kirjutada, klikkige kõrvalolevale küsimärgile. Kui ka see ei aita, küsige abi (Lauri!): telefoninumber on ülaserval.

Kui kirjatöö tehtud, on aeg üles laadida nõutud dokumendifailid: müügipakkumine, automüüja vastavuse kinnitus, koopia tüübikinnitusest, ametlik sõiduki kirjeldus, liisingupakkumine.

Kinnitage, et olete GPS-seadmega nõus (kui ei, annate kord aastas KIKis aru füüsiliselt autoga kohale minnes nende nõutud ajal), sisestage kasusaaja piirkond (“üle-eestiline) ja täpsustage vajadusel. Salvestage, parandage vead ning salvestage uuesti.

Avaneb leht “Näitajad”. Siin soovitan abi küsida kas autoesinduselt, et saada teada täpsed CO2 kogused või KIKist otse, et mida ikkagi sellesse lahtrisse kirjutama peab (Lauriiii!)

Ühtlasi märkige ära mitu autot osta tahate (ei lase tujul ära minna, nutate ja ostate!) ning km aastane oletatav läbisõit. Valige näitajate väärtused rippmenüüst. Kõik ** näitajad tuleb täpselt kirjeldada. Et lahtreid täita, vajutage pliiatsi märgile (või helistage L…).

Järgmine leht: “Tegevused”. Tõenäoliselt olete praeguseks hetkeks ära õppinud malamuudikeelsed ropud sõnad ning nõudnud perearstilt saatekirja tumedatesse kohtadesse. Ärge muretsege, asi läheb veel segasemaks ja abitelefon on  –…number on juba peas!

Nüüd saate aru, miks meetme avanedes anti kuu aega taotluse ettevalmistamiseks. Järele jäänud päevadest ei piisa, et kõik soovijad oma taotluse korrektselt täidaksid. Õigemini: on ainult üks Tummeleht ja ta on ka inimene.

KIKil on esitatud taotluse läbivaatamiseks aega 70 (seitsekümmend) päeva ning usutavasti tuleb neil, kes eelnevalt ei ole konsulteerinud, projekti parandada. Ja rongist maha jääda, sest raha saab vaid 120 e-sõidukit.

Järgmisena tuleb koostada projekti eelarve. Taas on soovitus, küsige abi ja kaasake raamatupidaja arvutusi tegema, kui on oht, et ise jääte jänni. Näidises on suvalised numbrid, ärge neid kuskile kirjutage!

Samal lehel ei tohi maha magada kohta, kuhu sisestada toetuse summa 5000 eurot. “Süsinikdioksiidi emissiooni…” – seal see sinine pliiatsimärk, kirjutage “5000” ja olemas. Ärge kirjutage lahtrisse kui te ei tea, mida kirjutada – paluge abi. Võtke klaas vett ja vältige hädaabisse helistamist. Lõpp juba paistab!

Kui kõik lahtrid said täidetud, kulu-tulu analüüsi fail lisatud, “salvesta” vajutatud, avaneb leht “rahastajad”. Eelneva töö tulemusena peaksid kõik lahtrid automaatselt täituma ja teil tuleb vajutada ainult “salvesta”.

Projekti viimane leht avaneb. Kollasega on teade, et toetuse taotlust saab esitada alates 17. jaanuar 2020. See ei ole viga vaid magus ootus.

Kontrollige, et teil on olemas nõutud volitused, olete nõus kinnitama kõike, mida soovitakse (ja kõigile), teie ID-kaardi tarkvara töötab ja olete võimeline taotlust selle või mobiil ID abil ka 17. jaanuari hommikul allkirjastama. Sisse magada ei tohi. Tellige äratus (mitte Laurilt).

Ja nüüd: üllatus: taotlusest on võimalik ka loobuda. Avaneb hüpikaken, mis ridade vahelt esitab küsimuse, kas olete edasiseks valmis – äkki siiski loobute? Mine vana indiaanlast tea…

Ei, ei allu provokatsioonile ega ei anna lõpus alla! Tee on käidud peaaegu lõpuni, tekitatud lisatööd hulgale inimestele, mõeldud välja kliimateemaline novell (kõvemad annavad välja luuleraamatu) ja aus olla, kui kõik õnnestub ja taotlus juhtub olema nende 120 seas, mis jaatava vastuse saab, on tulevik elektrisinine. Poliitikutel muidugi: piparkook läheb rinda ja ilusad CO2 vähendamise numbrid aruandesse.

Taotlus on esitatud, mis edasi?

Edasi on hetkeline kergendus, sõpradega saunas morsiklaasi taga jõmistades sisukas mõttevahetus ja seejärel juba pikk ootus (70 päeva): “Kas ma olen nende 120 seas… olen, ei ole?”

Lohutuseks: samamoodi keerutavad pöidlaid, ootavad ja vaatavad murelikul ilmel äralubatud laoseisu müüjad, kes on teile pakkumise, ilukirjandusliku sõidukikirjelduse ning veel kuhja dokumente ette valmistanud. “Saab-ei saa toetust… müün ei müü…” Te ei ole oma ootusärevuses üksinda!

KIKil on aega umbes kaks kuud ja kümme päeva otsuse langetamiseks. Kui saite “jah”, siis ostate auto, teete kasko ja võtate registris arvele, paigaldate teenusepakkuja juures GPS-seadme (omakulu!), esitate väljamaksetaotluse… ja lõpparuande.

Kui saite “võib-olla, aga tehke korda”, siis sõidate veel natuke aega tundmatutel maastikel rallit. Kui saite “ei”, siis ärge laske nina norgu, võib mustaks saada. Õppige oma vigadest ja esitage oma avaldus II vooru.

Võite proovida ka müüjat ära rääkida, et ta nende 15 e-auto pealt, mida te osta lubasite, ise teile hinnaalandust teeks – ilmselt kukute läbi, sest II taotlusvoor on alles ees ja e-autod ei küsi isegi kütsi, aga kui ei proovi, ei saa ka morssi.

Lõpparuande osas küsige juba taotlust sisestades nõu selle lahtri kohta, kuhu tuleb sisestada projekti alguse ja lõpuaeg: kas on vaja hoida dokumendid 4-5 aastat virnas kuni e-autot kasutate ja taotleda siis koos aruandega lõppmakset või tulekski projekti sisestades märkida projekti lõpukuupäev selle koha peale, kui auto on ostetud?

Loogika ütleb, et kui e-auto on “projekt” ning te olete välja arvutanud, kui palju te kliima heaks sellega sõites teete 4 või enama aasta jooksul, siis projekti “lõpp” on seal, kus tiksub täis 80 000 km, lõpeb liising või otsustate akupakile anda uue elu. Unustage ära, selles maailmas ei tunta sõna “loogika”.

Lõpparuande juurde tuleb lisada need dokumendid:

  • elektrisõiduki müügi ja liisingleping;
  • elektrisõiduki üleandmis-vastuvõtmisakt;
  • arve või muu raamatupidamisdokument;
  • elektrisõiduki eest tasumist tõendav dokument või liisingu esmase sissemakse tegemist tõendav dokument;
  • elektrisõiduki registreerimistunnistuse koopia, millest nähtub, et toetuse saaja on e-sõiduki omanik või vastutav kasutaja;
  • kaskokindlustuse leping.

Ja jõuamegi selle kohani kus KIK toetuse (5000 eurot) välja maksab. Ovatsioonid, lillevarred! Eraisik deklareerib 5000 eurot tuluna ja arvestab maha 20% tulumaksu, nagu vaatab eraisik üle ka kogu oma aastase sissetuleku, et veenduda – järgmise deklari põhjal on ta netomaksja. E-autot vaesed ei saagi osta ju. 

Kes GPS-i autole ei paigalda, käib kord aastas KIKile iseend ja oma sõidukit ette näitamas. Kuni 80 000 km tätumiseni nõuab KIK ka korra aastas energia päritolutunnistuste koopiad, mis tõendavad taastuvenergia tarbimist.

Kivid, kännud ja sügavad roopad

Olles jõudnud üle kivide ja kändude taotluse lõpulehele, otsustasin mina vajutada “loobu taotlusest” nuppu. Kogenud projektikirjutaja näen, et seekord ma kõrvalise abita kõiki lahtreid edukalt täita ei suuda. Seega haaran tööpäeval KIKi konsultandil sabast ja proovin aru saada, mida ja kuhu kirjutada.

Oleme ausad, 5000 (või 4000 ja tulumaksuprotsendi kasvu) eest on võimlemist parasjagu. Pakkumiste, kinnituste ja kõikvõimalike muude “ma ei ole eesel, ausalt” dokumentide kokkuajamiseks kulub paar päeva.

Teist samapalju kulub, et end projekti sisestamisest läbi närida ja lahtrid õigesti täita. Neil, kes varasemalt fondidest ei ole raha taotlema pidanud, tuleb päris mitu korda ahastus peale ja närv ütleb üles.

Leidke siiski hetk, et rõõmustada: võrreldes n-ö europrojektidega on tegu “lihtsa ja loogilise” rahataotlusega, mis teie ja appiruttajate elust võtab kõige rohkem paar päeva … kui tunnid ühtekokku lükkida.

Jääb silma, et 5000-eurose e-auto ostutoetuse küsijat koheldakse samadel bürokraatlikel alustel nagu kõiki teisi EL-i struktuurifondidest raha taotlejaid, kuigi summa on selles mõõtkavas naeruväärselt väike.

Ja jääb paraku mulje, et meetme ellukutsumisega on olnud kiire ja kõiki taotluse üksikasju ei ole läbi mõeldud. Või just vastupidi – on vägagi läbi mõeldud ja tehtud selliselt, et kogenematum taotleja käega lööks.

Veel jõuab abi küsida

Firmad, kes tahavad osta 3 ja enam autot, võiksid küsida abi professionaalsetelt projektikirjutajatelt. Jah, te maksate osa toetussummast neile töötasuks, aga asi on vaeva väärt, sest tõenäoliselt saaks samal ajal hulk tööd tehtud närvi kulutamise asemel. Ning e-auto, võrreldes keskmiselt 6l/100 km kütusekuluga autoga säästab 20 000 km-ga u’ 1680 eurot miinus elektrikulu. 

Eraisikud, väikeettevõtjad, ühe-kahe auto ostjad: helistage või kirjutage KIKi konsultantidele. Nad on abivalmid ning te ei jää kindlasti üksi oma mures (jagatud mure on vähemalt neljakordne mure, ütleb kogemus europrojektidega).

Iseasi, kas mõni päev enne 17. jaanuari enam jõuab taotlust korrektselt sisestada. Sel juhul oodake teist taotlusvooru, ärge kiirustage, sest kui peate projekti parandusi hakkama tegema (ja te peate kui pole nõu küsinud), olete nagunii ju I vooru (600 000 eurot, 120 autot) rongist maas.

Tasa sõuad, kaugele jõuad. Tark ei torma. Perearst on ka inimene. Hullumaja puhvet. Õpetaja lilli ei söö. Suitsu ei tee. Lauri-Indrek Tummeleht. Elektriauto päästab maailma. Või siis täna mitte.

Loe siit, milliseid elektriautosid toetusega osta saab.
Projektikirjutamise algtõdede kohta loe siit

Kaanepilt on illustratiivne, autor Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.