Teisipäev, 1. juuli 2025
Soome Autoliit tegi päriselulise eksperimendi: Kuidas päästa end ja kaaslasi uppuvast autost? Selgub, et kaasaegsest sõiduautost pääsemine polegi liiga lihtne – klaaside purustamine on ootamatult keeruline. Auto kindalaekas peaks olema nn turvahaamer, millega purustada klaas ning lõigata läbi turvavöö.

Autoga vette sõitmine võib tunduda ebatõenäolisena, kuid statistika näitab, et igal aastal juhtub ka Eestis mitu õnnetust, kus sõiduk kukub või libiseb veekogusse. Isegi kui vette sõitmine ei tekita sõitjatele otseseid vigastusi, on tegu väga ohtliku olukorraga, kus kiire tegutsemine on ellujäämiseks hädavajalik. Autost väljumiseks on tihtipeale aega vaid loetud minutid ning teadmine, kuidas end ja oma kaaslasi autost välja aidata, kulub marjaks.

Soome Autoliit testis koos viie Euroopa sõsarorganisatsiooniga, milline on parim viis uppuvast sõidukist pääsemiseks ja mida teha juhul, kui elektrilised aknad enam ei tööta, turvavöö ei avane või uks on kinni kiilunud.

Iga sekund loeb

Kui sõiduk satub vette, vajub see kiiresti nii sügavale, et ust ei ole enam võimalik avada. Täielikuks uppumiseks kulub mõni minut. Euro NCAPi andmetel peaksid elektriaknad toimima veel vähemalt kümne minuti jooksul pärast auto vette sattumist. Tegelikkuses see nii ei pruugi olla ja veeõnnetuse korral peaks esimene liigutus olema küljeakna avamine ja selle kaudu autost väljumine.

Kui elektriaknad enam ei tööta, on parim viis autost välja pääsemiseks külgakna purustamine selleks otstarbeks mõeldud tööriistaga – näiteks aknahaamriga või purustajaga, millel võib olla vedrumehhanism ja metallist teravik.

Paljudele mudelitele on integreeritud turvavöölõikur, mis võimaldab vajadusel kiiresti vöö läbi lõigata. Tööriistade valik on lai, hinnad algavad paarikümnest eurost ja lähevad mõnesajani välja.

Kõige odavamad variandid ei pruugi kahjuks olla nii tõhusad kui tugevast terasest ja terava lõikuriga versioonid. Kui ise ei suuda välja mõelda, millist haamrit soetada, võib nõu küsida teeninduse spetsialistidelt.

Osal uutel autodel on aknapurustaja tootja poolt kaasas: see on kinnitatud klambriga kindalaekasse. Sõidukiga tutvudes tasub see välja võtta ja tööprintsiip selgeks teha. Akende purustamine või vööde läbi lõikamine võib olla oluline ka maismaa avariiolukorras.

Klaasihaamer peab asuma kohas, kust sellele saab kohe ligi – näiteks kindalaekas –see ei tohi sõidu ajal vabalt autos ringi lennata. Parim koht külgakna purustamiseks on klaasi äär, sest keskel on klaas kõige tugevam ja elastsem. Turvavöölõikuri olemasolu on eriti oluline laste puhul, kes ei pruugi ise osata oma vööd avada. Täiskasvanu peab olema valmis laps iseseisvalt vabastama.

Turvaklaasid võivad takistada pääsemist

Tänapäeva autode külgaknad on tihti karastatud, lamineeritud või on autol koguni topeltklaasid (akustikaklaasid).  Müra isoleerimiseks ning turvalisuse suurendamiseks on need head, kuid hädaolukorras on aknaid väga raske purustada.

Soome Autoliidu testis toimisid nii aknahaamer kui ka vedrumehhanismiga aknapurustaja karastatud klaaside puhul hästi, ent tugevate müra ja heli summutavate akustikaklaaside ning lamineeritud klaaside vastu need ei aidanud. Aknaklaase prooviti purustada ka teiste käepäraste vahenditega nagu peatugede metallvarraste, turvavöö pandla ja vihmavarju käepidemega, kuid tulemuseks oli ümmargune surmav null.

Kui külgaknaid ei õnnestu purustada, võib viimase võimalusena proovida tagaklaasi lõhkuda. Testis õnnestus see aknapurustajaga ja klaas sai autolt eemaldatud. Probleemiks osutus aga asjaolu, et tagaklaasini jõudmine on autos keeruline, paanikaolukorras ei pruugigi see õnnestuda. Autoliidu testisik pidi välja saamiseks langetama tagumise seljatoe, roomama pagasiruumi ja sealtkaudu pääsema klaasini.

Kui haamrit pole, tulevad jalad appi

Vanarahvas ütleb, et rumal pea on jalgadele nuhtluseks. See pädeb ka uppuvas autos – kui muud variandid ei toimi, tuleb jõud kokku võtta ja lüüa klaas jalgadega puruks. Testis ei purunenud klaas löökidest, kuid umbes kümne tugeva hoobi järel hakkas see raamidest lahti tulema. Probleemiks jäi siiski see, et autos on raske võtta piisavalt tugevat jalalööki võimaldavat asendit.

Autoukse avamine on veesurve tõttu peaaegu võimatu. Alles siis, kui auto on veega täielikult täitunud ning rõhk sõiduki sees ning väljas on tasakaalus, on võimalik ust avada. Kuid reaalses olukorras on see äärmiselt keeruline – testautos võttis rõhu tasakaalustamine aega üle 4,5 minuti ja juhi pea oli vee all juba 1,5 minutit enne, kui ukse sai avada. Ka see nõudis märkimisväärset füüsilist pingutust.

Autoliidu eksperiment toimus kontrollitud tingimustes, kus nii autos kui ka selle ümber viibisid päästesukeldujad ja testijal olid kasutada ka hapnikuseadmed. Päris olukorras, kus vesi on külm, on pime ja paanika suur, muutuvad ellujäämise võimalused väga väikesteks.

🆘 5 kriitilist sammu uppuvast autost pääsemiseks

1. Säilita rahu ja tegutse kohe
Aega on väga vähe – auto vajub täielikult vee alla 1–4 minutiga.
Ära raiska aega telefonikõnedele ega oota abi. Ära helista “mehele”.

2. Ava külgaken
Esimene ja parim võimalus põgenemiseks on külgaken.
Elektriaknad töötavad sageli veel kuni 10 minutit pärast vee sisenemist – kui jah, ava aken ja välju.

3. Kui aknad ei tööta, kasuta aknapurustajat
Purusta külgaken, mitte esiklaas (see on lamineeritud ja väga tugev).
Purusta klaas servast, mitte keskelt – klaas on seal nõrgem.
Aknapurustajal võiks olla ka turvavöölõikur.

4. Vabasta kõik reisijad ja välju autost
Alusta lastest tagaistmel, alates vanemast (kes saab rohkem aidata).
Kui vesi jõuab akendeni, uju akna kaudu välja.

5. Kui kõik muu ebaõnnestub:
Võta asend, mis võimaldab jalgadega aken raamidest välja suruda. Suru jõuga mitu korda.
Oota, kuni auto on täis vett ja rõhk tasakaalustub, siis proovi ust avada.
See võib võtta mitu minutit ja nõuab füüsilist jõudu ning hingekindlust.
Õhk võib olla saadaval õhupatjades, peatugede all või tagaistme nurkades.

🎒 Mida alati autos hoida:
Aknapurustaja + turvavöölõikur – paiguta see juhiistme lähedale, kinnita kindlalt.
Taskulamp (veekindel).
Veekindel telefonikott (vajadusel).

👉 Vaata soomekeelset videot, kuidas päästa end ja kaaslasi uppuvast autost

Kasutatud materjal: Autoliitto
Pildimaterjal: AI generated, Ylle Rajasaar, tootepildid

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.