Neljapäev, 7. november 2024
Engineering Explained ostis viis komplekti eri hinnatasemega piduriklotse ja selgitas välja, kuidas need vastu peavad. Kas odavamad piduriklotsid on sama head kui kallimad või tuleb turvalisuse huvides siiski rahakotis sajalisi luhvtitada?

Head korras pidurid on turvalise autosõidu üks võtmesõnu. Pidurisüsteemi kõige kiiremini kuluv ja vahetamist nõudev osa on piduriklotsid: nende tervist tuleb autoomanikul aeg-ajalt kontrollida.

Ketaspidurite puhul saab hinnata klotside seisundit autorattaid alt võtmata, uuematel autodel hakkab õigel ajal armatuuril plinkima ka hoiatustuluke. Ent soovitav on vähemalt kahel korral aastas – hooajalise rehvivahetuse osana – klotside paksust ja katte kulumist põhjalikumalt hinnata.

Kui selgub, et klotsid on kulunud, paksused on rohkem kui 3-5 mm erinevad, piduritolmu on palju, kattest pole enam suurt midagi järel, siis peaksid häirekellad hüüdma hakkama. Pigem varem kui hiljem, ütlevad eksperdid.

Kuna tegu on kuluosaga, mida kokkuvõttes päris tihti vahetama peab, siis ongi küsimus, kas alati on vaja osta need kõige kallimad “margitruud” klotsid või saab hakkama ka odavamate sobivamatega? Mis kestab kauem ja kas kestmise vahe on sama kriitilise tähtsusega kui hinnavahe?

Seega, kas volitatud esinduses vahetatud klotsid ikka kestavad nii palju kauem, et kokkuvõttes sääst tekiks? Ja kui kalleid piduriklotse peaks ostma, et kasu saaksid nii auto sõiduomadused kui ka rahakott?

Üks auto, eri hinnaga piduriklotsid

Populaarne YouTube’i kanal Engineering Explained võttis autoomanikus nii vastakaid tundeid ja rahakotipiinu tekitava teema tõsisemalt käsile – osteti viis erineva hinnatasemega piduriklotside komplekti ning pandi need korralikult proovile.

Selgitati välja nende vastupidavus kõrgele temperatuurile, korrosioonile ja muudele mõjuritele. Siinkohal oleks aus öelda, et kogu eksperimendi metoodilist poolt toetas varuosavalmistaja NRS Brakes.

Testiti sama automudeli esipiduriklotse, mis pärit erinevatelt tootjatelt. Proovile pandi odavama, keskmise ning kallima hinnaklassi komplektid, mida müüakse varuosapoodides.

Lisaks said vatti autotootja originaalvaruosad ja varuosatootja NRS pakutavad piduriklotsid (nagu juba öeldud, NRS toetas ka testivideo valmimist).

Kõik komplektid läbisid neli testi: kulumiskindluse, korrosiooni, vastupidavuse ja mürataseme test. Tulemused? Kulumise osas on tulemus ettearvatav. Odavaimad kuluvad kiiremini, siin mingit rahasäästu küll ei teki.

Kehva suusailmaga roostetab kõik

Kuidas aga on lood roostega, mis meid kehva suusailmaga pikal soola-lörtsi-sulalume perioodil kimbutab? Ka kõige kallimad piduriklotsid kattuvad Eesti oludes üsna kiiresti roostekirmega.

Ja ennäe, Engineering Explained eksperiment jõudis sama tulemuseni – huvitaval kombel mattusid rooste alla üsna ühteviisi kõik varuosapoest pärit piduriklotsid, hinnatasemest sõltumata.

Samas jäid nii originaalklotsid kui ka NRSi toodetud piduriklotsid üpris roostevabaks. Seega nipp neile, kes on hiljuti lasknud oma autol piduriklotse vahetada, aga pole süvenenud, mis täpselt sinna pandud on: kui roostet on vähem, on tegu hea tootega.

Kokkuvõtteks

Testi kokkuvõtteks tuleb niisiis tõdeda, et varuosapoodides saadavatest klotsidest osutusid vastupidavaimaks keskmise hinnatasemega variandid. Kuid autotootja originaalpiduriklotsid on kindlalt parim valik. Ja roostet on kõigil, mõnel rohkem, mõnel vähem.

Seal lõpus ei ole aega mõtiskelda, et äkki oleks pidanud ikka kallimad klotsid panema. Turvalisel sõidul ja elul ju hinnasilti küljes ei ole.

Kaanepilt: kuvatõmmis

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.