Reede, 22. november 2024
6. septembril alustas Taxify Pariisis elektriliste tõukerataste jagamise pilootprojektiga. Tallinna esialgu teenusega ei plaanita tulla. Küsisime Taxify kommunikatsioonijuhilt Marek Undilt, miks just tõuksid ja miks mitte Tallinnas?

Mõni aeg tagasi teatas Uber, et Euroopa suurlinnades saab edaspidi takso asemel valida elektriratta jagamise teenuse. Uber Jump teenus on juba kättesaadav nii Hiinas kui ka üheksas Ühendriikide suurlinnas, sh New Yorgis. Euroopas saavad Jump – teenust esimesena proovida Berliini asukad.

Taxify ja Uber on (vähemalt esialgu) suurkonkurendid ning eestlaste vastust ei tulnudki kaua oodata: alates 6. septembrist alustati Pariisis pilootprojektiga, mis võimaldab daamidel ja härradel valida takso asemel märksa mugavama ja kiirema linnas liikumise meetodi ja tellida elektrilise tõuksi.

“Iga viies Taxifyga tehtud sõit on lühem kui kolm kilomeetrit, seda vahemaad ei pea läbima kaks tonni kaaluvas autos. Kerge ja säästlik elektriline tõukeratas on selleks palju parem vahend. Kuna toome sõiduteenuse ja tõukerattad ühele platvormile kokku, saavad senised kliendid edaspidi valida, milline vahend parajasti sobivaim on. Kindlasti on ka neid, kes seeläbi esimest korda meie platvormini jõuavad,” rääkis Markus Villig, Taxify asutaja ja tegevjuht.

Taxify on oma tõuksiteenuse teinud eraldi alambrändiks ja andnud sellele nime Bolt. Taxify on nüüd esimene transpordiplatvorm maailmas, mille mobiilirakendus pakub nii sõidu- kui ka elektriliste tõukerataste jagamise võimalust.

TELLID NAGU TAKSOTKI

Uue teenuse Bolt kasutamiseks tuleb laadida alla Taxify rakendus, mis pakub võimalust valida sõidujagamise ning elektriliste tõukerataste kasutamise võimaluste vahel. Rohelised Bolt tõukerattad on varustatud GPS-süsteemiga, mis kuvab rakenduses vabade tõukerataste asukohta ja jälgib sõidu marsruuti.

Sõiduhind Pariisis on 15 senti kasutusminuti kohta, miinimumtasuga üks euro sõidu kohta (kümneminutiline sõit maksab keskmiselt €2.50). Teenuse kasutamiseks tuleb telefoniga skaneerida rattal nähtav QR-kood. Sihtkohta jõudes võib jätta tõukeratta tänavale, kust need Taxify poolt laadimiseks ning vajalikuks hoolduseks kokku kogutakse.

Küsisime, kuidas tõukside kokkukogumine täpsemalt toimub ning kuidas tagatakse, et keegi rattaid ära ei virutaks? Marek Unt selgitab: “Taxify kogub tõukerattad laadimiseks ning vajalikuks hoolduseks kokku igal õhtul. Turvalisuse eest hoolitseb peamiselt sisseehitatud GPS-seade, mis võimaldab meil igal hetkel ratta asukohta näha.”

25 KILOMEETRIT ELEKTRI JÕUL

Kaubamärk Bolt on üsna mittemidagiütlev – seda kasutavad näiteks ehitusmehed ja vähemalt üks IT firma. Sestap tahtsimegi teada, kes valmistab Bolt – tõuksid?

“Kasutame täna erinevate pakkujate tõukerattaid ning kaalume ka spetsiaalselt meie vajaduste jaoks ehitatud rataste kasutuselevõttu. Pariisis avasime teenuse Ninebot ES4 mudeliga. Tõukerataste tunnikiirus on piiratud 25 kilomeetrile, üks laadimine võimaldab sõita keskmiselt samuti umbes 25 kilomeetrit,” vastab Marek Unt.

Miks just tõuksid? See tundub olevat rohkem siiski nooremate inimeste teema, memmed ja taadid, kes Taxify Tallinna juhtide kinnitusel üha rohkem taksoteenust kasutavad, vaevalt et särtsaka tõukeratta valiksid – ka kogenud jalgratturil kulub veidi aega, et õiged sõiduvõtted omandada.

“Kuna meil on viieaastane kogemus sõidujagamisteenuse pakkumisest, teame hästi, kuidas inimesed päriselt ringi liiguvad ja millised probleemid on linnaliikluses. Me pole kunagi arvanud, et linnaliikluse probleeme saab lahendada ainult autodega.

Lühikeste vahemaade jaoks on auto üsna ebaotstarbekas, aga samas soovivad inimesed kiiresti sihtkohta jõuda. Elektrilised tõukerattad on üks tehnoloogia, mille abiga lühikesi vahemaid läbida mugavalt ja tihti ka kiiremini, kui autoga saaks.

Kuna täna jääb umbes viiendik sõitudest meie platvormil alla kolme kilomeetri, siis me näeme, et vajadus uus liikumisvahendeid pakkuda on olemas. Tänasest oleme esimene platvorm maailmas, mis oma klientidele sellist valikut suudab pakkuda,” vastab Unt.

TALLINN POLE PLAANIS

Pressimaterjalis on kirjas, et elektriliste tõukerataste alambränd Bolt toetab Taxify eesmärki muuta linnades liikumine mugavaks, kiireks ja taskukohaseks.

Vastavalt nõudlusele kavatseb Taxify teha teenuse kättesaadavaks ka teistes linnades, kus ettevõte juba tegutseb.

Meid huvitab, kas ja millal laieneb teenus Tallinna? Oleme üha rohkem hädas tipptunni seisuga peamagistraalidel, ühistransport on aeglane ja ühendused aegunud. Jalgratas ja miks mitte ka elektriline tõuks oleksid kõvasti liikumisel abiks. Marek Unt aga esialgu suurt lootust Bolt teenuse laienemisele Tallinna ei anna:

“Tõime teenuse turule seal, kus selle järele kõige suurem vajadus on. Pariisi linnaliiklus on võrreldes Tallinnaga oluliselt ummikurohkem, tõukerattad aitavad seal neid ummikuid vältida. Suurem kasutajaskond võimaldab meil ka pilootprojektist rohkem kasu saada.”

MIS MEIL SELLEST…

“Taxify kasutajate arv on kasvanud üle maailma 15 miljoni inimeseni peamiselt seetõttu, et pöörame igas piirkonnas eraldi tähelepanu sellele, kuidas kohalikud tingimused liikumist mõjutavad. Ei ole lahendusi, mis toimivad ühtmoodi igal pool.

Pigem tuleb vaadata linna või isegi linnaosa eraldi ning teha selgeks, kuidas ja kuhu inimesed liiguvad. Siis on võimalik ka nende teekonda tehnoloogia abil lihtsamaks ja kiiremaks muuta,” ütles Taxify asutaja ja tegevjuht Markus Villig.

Nagu arvata oligi, Eesti jääb Taxify jaoks liiga väikeseks. Seda, kus ja kas ummikuid rohkem on, ei saa täna tegelikult üheselt hinnata, sest autode seisutunnid tipptundide ajal Tallinnas on sõltuvad nädalapäevast, ilmast, paljudest muudest asjadest. Ja vabalt võib juhtuda, et ühest linna otsast teise tuleb autoga venida kaks ja rohkemgi tundi.

Õnneks ei ole meid päriselt elektrirattaga sõitmise võimalusest ilma jäetud. Stigo pakub juba mõnda aega Eesti ettevõtetele võimaluse, rentida kokkupandavad särtsukad ja neid autode asemel kasutada. Ja kui on hirmus suur soov siiski just särtsutõuksiga liikuda, võib selle endale paarisaja euro eest lihtsalt soetada.

Allikas ja pildid: Taxify

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.