Esmaspäev, 25. november 2024
Milano motomess on mõnedel andmetel maailma suurim. Gerli Ramler käis kohapeal uudistamas ja noppis välja tänavused magusamad palad. Vähemalt osa neist jõuavad peagi ka Eesti motosõpru rõõmustama.

Itaalia linn Milano on teadagi tuntud oma grandioossete messidega nii rõivamoe-, mööblidisaini, prillide kui ka mootorite valdkonnas.

Novembri keskel leidiski Rho keskuses aset tänavune mootorrattamess, kus lisaks tuntumate tsiklitootjate uuetele mudelitele olid väljas arvestatav kogus keskkonnasõbralikku trendi viljelevaid elektrirattaid. Motohulle kogunes Itaaliasse üle kogu maailma.

Milano motomess on mõnedel andmetel Euroopa, teistel koguni kogu maailma suurim kaherattaliste sündmus, kus 280 000 m2 suurusel alal on väljas need „kõige-kõigemad”.

Messi pidulik avamine toimub traditsiooniliselt neljapäeval ning seejärel saavad huvilised kuni pühapäevani iga päev peaaegu kella 22ni väljapanekuid uudistada.

Milano motomess oli tänavu külastajate seas väga populaarne, võimalust hilisõhtuni näitusealal ringi käia ja oma silmaga ning käega kogeda, kasutati väga usinasti ka sel aastal, 76. korda toimuval rahvusvahelisel EICMA-nimelisel messil.

Kõik kuulsused kohal

Messil olid esindatud tuntumatest tsiklimarkidest Aprilia, BMW, Ducati, Honda, Harley Davidson, Husqvarna, Kawasaki, KTM, Moto Guzzi, Triumph ja Yamaha.

Lisaks hulk Itaalia, Prantsuse ja Hiina tootjate meie jaoks vähemtuntud marke, mis paelusid aga väga just kaugemalt pärit külastajate pilke, sest meie igapäevaselt Lõuna-Euroopa toodangut nagu Mash ja Archive Motorcycles, türklaste mopeedivalmistaja Volta ning Hiina ChangJiangi värsked mudelid ei kohta.

Kui nii Archive kui ka Mash paistsid silma klassikaliste scrambleri ja cafe raceri versioonidega, siis ChangJiangi külgkorviga ratastelt võis leida näiteks toredaid omaaegse M-i tunnuseid, sest need on ajalooliselt ehitatud Venemaa IMZ tehase toodangu järgi. Mis omakorda olid ju teadagi venelaste poolt viksitud sakslaste BMW-lt.

This slideshow requires JavaScript.

Kuus sisehalli ja väliala

Mess koosnes kuuest sisehallist ning välinäitusest. Hallidest leidis maailmas tuntud suurte ja prestiižikate kaubamärkide esindused, mototurismi ala, innovatsioonikeskuse, motovarustuse müüjate ning elektrirataste ekspositsiooni.

Väljas asusid rataste testimise rajad, kus sai proovida näiteks uusi Royal Enfielde, Yamahasid, BMW-sid ning arvukalt elektrijalgrattaid ja -mopeede.

Teiste hulgas sai testida ka uut päris vahva retro välimusega legendaareset mopeedi Vespat Elettrica, mille e-versiooni esitleti esimest korda kaks aastat tagasi. Selle hind on küll veidi soolane, ulatudes üle 6000 euro.

Ohtalt ägedaid e-rattaid

E-rataste väljapanek oli tegelikult muljetavadav: lisaks mootorratastele ja mopeedidele olid esindatud ka elektrimootoriga tõukerattad ja jalgrattad.

Näiteks Kawasaki ja Merida koostöös valminud uued elektrilised mägijalgrattad (muidugi Kawasakile omases rohelises värvikuues) on varustatud Shimano STEPSi mootori ja aku ning süsinikkiust ja alumiiniumsulamist raamiga.

Tänavasõiduratastel on Fauza mootor ning võimalus lisaks akule eemaldada ka mootor, et muuta soovi korral elektriline ratas justkui tavaliseks jalgrattaks.

Üks lahe asi uuemate elektriga sõidukite juures on see, et nende laetavaid akusid saab lihtsa vaevaga masina küljest lahti, et tuppa laadima võtta.

Paraku kaaluvad enamik 1-1,5 kWh akud üle 10 kg, mis teeb samal ajal nende kaasavõtmise veidi tülikaks ning paljud lahendavad selle kas jõuallika mitmeks jagamise või väiksema (loe: nõrgema) patareiga.

Silence’i motorollerid näitasid aga alternatiivset lähenemist: et suured akud oleksid ikkagi eemaldatavad ja transporditavad, on ettevõte muutnud need mugavaks ratastega pagasikäruks.

Võrratud olid kokkukäivad kompaktsed elektrirollerid, mida on hea kaasa võtta lifti, panna kuuri või auto pagasiruumi.

Mõnusalt mobiilseid rollereid esitlesid näiteks SYM, SanYou ja UJET, kusjuures ägedamatele rolleritele on tänapäeval juba lisatud ka sarnaselt autodele Wifi, Bluetoothi ja GPS-ühendused.

This slideshow requires JavaScript.

Innovatsiooniala avastused

Rääkides väikeste elektrimootoritega kaherattaliste võimalustest jõuame „suurte” ratasteni. Pole mõtet vist hakata üles lugema Honda, Yamaha, Kawasaki ja BMW uusi mudeleid, sest enamikke on juba mujal esitletud ning tõsised motohuvilised on igati kursis, millega nende lemmikud tegelevad.

BMW-l olid väljas mitmed mudeliuuendused. Uue ilme on andnud oma naked MT-10-le Yamaha ning ka Honda oli EIMCA-l väljas oma täieliku 2019. aasta Euroopa mootorrataste valikuga, tutvustades kaht uut mudelinime ja kolme ulatuslikult uuendatud mudelit.

Enduuromaailm on nüüd rikkam uue Ducati 1260 Multistrada Enduro võrra, mis ühendab elegantse ja funktsionaalse Multistrada enduuro tehnoloogiaga.

Innovatsioonivaldkonnas tutvustati näiteks erinevaid tehnoloogiaid kaherattaliste liikuvuse parandamiseks, samuti ohutus- ja turvavarustuste uusi võimalusi.

Õige pea saab mootorratastele lisada samasugused hoiatussüsteemid nagu tänapäevastel autodel. Need on tulevikus abiks, aitavad hoida sõiduki pikivahet ja samasugust kiirust eessõitjaga ning annavad koheselt märku, kui kaasliiklejad tagant või küljelt liiga lähedale kipuvad.

Milano motomessi ühed populaarsemad boksid olid need, kus propageeriti motomatkamist ja sellega kaasas käivaid uusimaid navigatsioonisüsteeme.

Turvalisus on tähtis

Muljetavaldavad oli Milano messil mootorrataste tuunitud versioonid ning kõige menukamad tundusid olevat süsinikkiust tehtud gondlid ja veljed.

Neid sai ka katsuda ja kaaluda – kerge süsinikkiust velg kaalus vaid 1,19 kg! Piiratud alal näidati lisaks disainiimedele mõningaid uunikumrattaid, mis pälvisid taas suurt huvi.

Innovatsioonialal lasti proovida ka maailma kergemat ja õhemat turvavarustust POI, mis kaitseb mootorratturi keha ja jäsemeid kukkumiste eest.

Oli küll hiinlaste väljamõeldis, aga ilusti CE-märgisega. Hiinlastel oli messil soetatud suured pinnad nimega China Pavilion, kus müüdi oma toodangut alates piduritest, siduritest, velgedest ja rehvidest kuni rattalukkude ja muud pudi-padini.

Kokkuvõtteks: koge kordki elus!

Mess oli tõesti võimas ja vaatamist jagub seal vähemalt üheks terveks pikaks päevaks. Kui on soov tsikli seljas istuda, ilusaid pilte teha ning innovatsiooniuudistega lähemalt tutvuda, oleks hea planeerida külastuseks isegi mitu päeva.

Muide, sarnaselt paljudele teistele rahvakogunemistele sai ka Milano messile sisse ainult läbi turvaväravate, kus külastajatel veidigi ohtlikuna tunduvad esemed konfiskeeriti.

Ja kui kevadel küttis kirgi võidusõidusarja F-1 otsus loobuda vihmavarjutüdrukutest, siis Milanos modellidest loobumisele ei mõeldagi – enam-vähem igas boksis oli mõni kena napis riides neiu kaherattalisi kaunistamas!

Vaata messi kohta lisaks siit

*Lühendatud artikkel ilmus ajakirjas Staatus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.