Neljapäev, 21. november 2024
Tõenäoliselt on Tartu Eesti kõige edumeelsem (rendi)rattalinn: valida on nii kondiauru- kui e-jalgrataste vahel, samuti pakuvad kaks ettevõtet elektritõukside laenutamise võimalust.

Tartu rattaringlus tõi tänavu esimesed e-rendirattad õue aprilli lõpus, kondiaurul velosid talveks kuuri alla aga ei viidudki. Ühtekokku on ringluses umbes veerand tuhat tavaratast ja pool tuhat elektrilist jalgratast.

Ettevõte laiendab tasapisi rattaparklate võrgustikku: tänavu loodetakse avada kümme uut laenutuspunkti, neist osa Tartu valda ehk suburbiasse. Kuidas kriisiajal plaanidega järge pidada suudetakse, näitab aeg. Muretu pole ka vastava mobiilirakenduse kasutamine: olenemata kallist turvaauditist on selles “augud sees”.

Elektritõukside valik Tartus on tänasel päeval kindlasti parem kui Tallinnas: pealinnas saab rentida omamaiseid Tuul elektritõukse ja kuuldavasti on turule tulemas veel vähemalt kaks teenusepakkujat. CityBee loobus tänavu tõuksirendist üldse, Bolt millalgi ilmselt alustab ja üks tulija on veel.

Tartus seevastu saab Boltiga tõuksida 20. maist, aga sootuks põnevam tundub Voltride’i teenus, mis avati juba 8. mail ning mis võimaldab rentida elektrilise tõukeratta vajadusel terveks nädalaks. Tallinnas avas Voltride oma renditeenuse Telliskivi Loomelinnakus 8. aprilli. 

Tõsi, neid saab rendile võtta vaid ühest kohast, Tartu Aparaaditehase kõrval asuvast Voltride’i  kauplusest, aga idee kui selline – võta ratas kauemaks kui paarikümneks minutiks – väärib äramärkimist. Voltride’i teenus sobib neile, kel on vaja läbida pikemaid vahemaid ja ettevõtetele, kellel on vaja rattaid töötajatele kauemaks. 

Bolti tõuksi saab tellida sama rakendusega, kust taksotki. Näha on tõukside asukohad, ja ratta lahtilukustamine toimub QR koodiga. Bolti tõuksi avamine maksab 50 eurosenti ja iga kasutatud minut 15 senti. Tõuks liigub 25 km/h kiirusega maksimaalselt.

Kui Tallinnas võib Tuule e-tõukeratta rentida sõitja, kes on vähemalt 16-aastane, siis Tartus saab tõuksi rentida alates 18 eluaastast. Loomulikult vastutab sõitja oma tegude eest liikluses.

Mistahes kaherattalise rendiliikuri valite, kiivrit peaks kandma alati, sest kiirused on suured ja kukkumine valus ja rattur on liikluses enamasti see nõrgem pool. Jalakäijatega kõrvuti liikudes tuleb sõita jalakäija tempos, nii ei juhtu ka nendega kokkupõrkel suuri avariisid. Eks etteastumisi tuleb ikka ette, aga kui osapooled arvestavad ka teiste liiklejatega, peaks elu olema puha (keskkonnasäästlikum) lill. 

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.