Jalgratas on liiklusvahendina järjest popim. Praegu on õige aeg oma kaherattaline sõiduk üle vaadata ja korrastada. Kui teed alljärgnevad 10 lihtsalt liigutust, ja võtad arvesse nelja lisasoovitust, võid südamerahus sadulasse istuda.
Üle kogu Eesti on tänaseks laienenud arvestatav kergliiklusteede võrgustik ning uusi teid ja ühendusi tuleb järjest juurde. Tallinnas ja selle lähiümbruses saab kõik vajalikud sõidud teha ka üksnes jalgrattaga. Tartuski ei pea väga muretsema, vändates pääseb igale poole ligi.
Sarnaselt mistahes sõidukile tuleb jalgratast vähemalt korra aastas, aga veel parem kui kaks korda, kevadise ja talvise hooaja eel, tehniliselt kergelt hooldada. Mõnegi pisivea saab ise korda teha, suuremaks hoolduseks on mõistlik kasutada asjatundjate abi.
Veidi kasutajakogemust guugeldades või Facebooki kommuunides surfates leiab ilmselt adekvaatse meistri, kes ratta korda teeb. Sõltuvalt töökojast võib tavapärane rattahooldus maksta 20-75 eurot. Aga see raha on väärt maksmist, sest turvatunnet ja veatut sõitu ei kaalu miski üles.
10 LIHTSAT ASJA, MIDA ISE TEHA
Isegi kui ratas on kuu aega kuuri all lebotanud, tasub sellele enne sõitu minekut kerge hooldus teha. Mäletate ju, meie vanaisad ja vanaemad pärandasid lastelastele oma sajandivanuseid jalgrattaid! See sai võimalikuks tänu korralikule hooldusele.
Jalgratas – isegi tänapäevane – kestab päris kindlasti kauem kui auto, kui seda hooldada. Ja sellega sõita on kah lahedam kui autoga, eriti lähikonnas, kus möödakihutava maailma asemel avaneb teine, aeglane, lõhnu, helisid ja meeleolusid täis terveilm.
Nüüd siis need 10 asja, mida võiks teha iga kord pärast pikemat rattapausi. Need niplamised on jõukohased ka sellisele tüübile, kellel pöial kipub välja kasvama igalt poolt mujalt kui nelja näpu kõrvalt.
- Kontrolli rehvirõhku
- Kontrolli pidureid
- Käi ümber kogu ratta ja vaata, et oleks ühes tükis
- Säti sadul paika, äkki oled vahepeal kasvanud?
- Säti lenks õigeks ja õigele kõrgusele
- Vaata, et ees oleks valge tuli ja et see põleb
- Vaata, et taga on punane tuli ja see põleb
- Kontrolli helkureid kodarate küljes – kollane või valge on okei
- Kas rattakell teeb häält ja on jalakäijatele kuuldav?
- Kus su kiiver on? Kas see on korras?
VAATA PILDILT, KAS KÕIK SAI TEHTUD?
JA NÜÜD NEED NELI LISASOOVITUST
11. Üheteistkümnenda punktina võiks lisada, et tee end nähtavaks. Igal ajal ja igaühele. Helkur on aastaringi hea riietele panna, kunagi ei tea, millal äkiliselt pimedaks läheb. Hele riietus on abiks, helkiv riietus veel parem.
Püksid ja seelik võiksid liibuda, mitte kodaratesse kinni jääda. Mitmekihiline riietus on Eesti oludes vältimatu, sest ilm muutub mõnikord minutitega. Hea oleks haarata ka keep kaasa.
12. Ja nüüd see kõige tähtsam: sa oled rattur, sa oled liikleja. Järelikult on liiklusmärgid ja liiklusseadus sulle järgimiseks. Lihtne.
13. Terve mõistus: autojuhid on omas maailmas. Üldiselt kõik kaasliiklejad on omas maailmas. Tihtipeale on see maailm tilluke nagu nuhvliekraan, aga nii mõjus, et võib kokkupõrkel sinu jaoks lõppeda vigastuse või igavese vaikuse ja valge kastiga.
14. Sinust on nõrgemaid. Lapsed ja loomad ja omal jalal kõndijad üldiselt. Ole nende suhtes hooliv ja võta kiirus maha. Naerata ja anna teed kui vaja, nad naeratavad vastu ja jäävad sind hea sõnaga inimpõlvedeks meenutama, sest viisakus on soooo… kiviaeg vist!?
Ja nüüd hops! sadulasse ja sõitma!
VAATA PILDILT, KUIDAS KIIVER PÄHE KÄIB
Kaanepilt: Uku Tampere. Pildid saatis Maanteeamet