Eestimaad on kahel rattal mõnus avastada. Tõstad jalgratta rongile, sõidad näiteks Aegviitu, ja matk võib alata. Siiski on ka jalgrattaga rongis reisimisel on omad reeglid, mida enda ja kaasreisijate heaolu nimel meeles tasub pidada.
Elroni “porgandid” on tipptundidel tihtipeale nii täis, et nõelal pole kohta kukkuda. Jalgrattaga reisija jaoks on see õudusunenägu – isegi kui teed end väikeseks nagu koerakirp, jääb su kaherattaline kõigile jalgu.
Rongiettevõte soovitab alustada oma reisi planeerimist õigest ajastamisest ja vältida võimalusel tipptundidel reisimist.
Kuna jalgrataste jaoks on vaid üks vagun, ei pruugi kõik soovijad korraga ära mahtuda. Linnasiseselt tasuks eelistada kergliiklusteed mööda liiklemist.
OTSI TÄHISTATUD C-ALA
Iga Elroni rongi koosseisus on üks kümne jalgrattahoidjaga C-ala, kuhu avanevad vaguniuksed on väljastpoolt tähistatud jalgratta- ja ratastoolikleebisega. Jalgratta jaoks ei ole tarvis osta lisapiletit.
Rongi C-alas on olemas ka spetsiaalsed riputuskonksud. Kui rongis on rohkem rahvast, tasub ratas kindlasti konksu külge riputada, sest see hoiab ruumi kokku.
Vajadusel võib ratast ka uksealas käekõrval hoida, kuid rattaomaniku hooleks on tagada, et ratas ei kuku ega ohusta teisi reisijaid.
C-ALA PROBLEEMID
Jalgrattaomanikuga kõrvuti reisivad C-alas ka lemmikloomaomanikud, lapsevankriga vanemad ja ratastooliga liikujad. Tipptundide ajal võib see olla paras Segasummasuvila.
Lisaks ummistavad C-ala ka liikumisvahendita inimesed. Neile tuleks viisakalt öelda, et nad kohta vahetaksid, sest ühistransport saab toimida juhul kui üksteisega arvestatakse.
Lemmikloomaomanikud ei pea rippuvate rataste all seisma oma karvase sõbraga vaid võivad istuda kõikjal C – alas.
Tallinna-siseselt jalgrattaga liikudes tasuks mõelda kergliiklusteedele, sest tipphooajal on rongid tuugalt täis ja see ajab inimesed omavahel tülli.
Jalgratta saab lukustada ka rongijaama, ja teha oma käigud rongiga ja jalgsi mujal linnas ära. Kui see siiski ei ole optsioon, tasuks mõelda kokkupandava kerge ratta peale, mida on lihtne käe otsas kaasa võtta.
Elron ei ole ilmselgelt olnud valmis nii paljudeks ratturiteks, sest probleem on püsiv ja häid lahendusi ei ole leitud.
Seega on abiks tervemõistuslikust lähenemisest – kuna C-ala on tuugalt täis, siis linnasiseselt rattale rongi mitte näidata vaid kasutada kergliiklusteid, valida tipptunniväline aeg, kui kindlasti on vaja Kitsekülast Balti jaama rattaga rongitada jne.
MILLAL ON TIPPTUNNID?
Loogika ütleb, et rongisõidu tipptunnid langevad kokku tööleminemise ja töölt tulemise ajaga. Linnalähiliinidel on tööpäeva tipp-punktid kell 7:30 – 9:00 Tallinna suunal ja kell 16:30 – 18:00 Tallinnast väljuvatel reisidel.
Kaugliinidel on silgud pütis reede ja pühapäeva pärastlõunal. Linnalähiliinidel nädalvahetuse hommikutel ja õhtutel.
Alternatiiv on reisida tipptunnivälisel ajal või näiteks Arukülast Tallinna sõites jätta oma jalgratas lukustatult rattaparklasse.
Kui reisiplaanis on remonttööde tõttu muudatus, veab Elron inimesi asendusbussidega. Neisse jalgrattaga ei saa siseneda.
JALGRATTARENT
Sixt jalgrattarent korjas jaanuaris oma kodinad kokku ja 2019. aastal teenust enam ei osutata, sest see ei ole rentaabel.
Sixtist jäänud koha peaks täitma Möbius Bike, mis on lubanud veelgi rohkem rendirattaid veelgi parema hinna eest ning laiendada teenust ka Tallinnast välja. Hoidke siis näpp pulsil, rattasõbrad.
Tallinna-siseselt on siiski kõige mõnusam vurada siia ja sinna mööda kergliiklusteid, mis ühendavad tuiksooni ja kus tipptundidel saab tunda ka sõbralikku õlatunnet: jalgrattureid on tõepoolest palju, ja tuleb loodetavasti järjest juurde, sest see on üks lihtsamaid viise oma tervise ja laiema silmaringi eest hoolt kanda.
Jalgrattateede asukohta Tallinnas ja lähiümbruses saab vaadata siit kaardilt
Allikas: Elron, Raepress, Eesti rattarikkaks kommuun