Noorte teadusvõistluse Rakett69 seitsmes hooaeg Eesti Televisioonis on taas kord eriline: esimest korda saate ajaloos pääsesid võistlema kaks kutsekooli õppurit. Üks neist kahest, Karl Lõbus, sõidab mõnuga ka motokrossi. Tegime temaga pikemalt juttu.
Karl on pärit Muhumaalt, Rannakülast. Ta koolitee on kirju ning eriti suurt tähelepanu noormees keskkooli ajal ka oma hinnetele ei pööranud, ometi on ta nüüd edukas mitmel rindel – kõlab nagu klišee, eks ole!
Esimeses klassis käis noormees Kuressaares, seejärel koliti perega tagasi Muhumaale, kus ta põhikooli lõpetas. Edasi sattus ta oma sõnul “segastel asjaoludel” õppima Kuressaare Ametikooli infotehnoloogiat.
“See mulle kohe üldse ei istunud, jätsin kooli pooleli ja läksin hoopis Kuressaare Täiskasvanute Gümnaasiumi. Sealt võtsin akadeemilise, et teha ära kaheksa kuud kohustuslikku ajateenistust, kui kevadel tagasi tulin, sain ka lõpukooli tunnistuse.”
Nüüd õpib Karl Lõbus Tartu Kutsehariduskeskuses väikemasinate tehnikuks ning on lõpetamas esimest kursust. Noormees tunnistab, et väikemasina tehnikuks õppimine oli tema jaoks plaan B (või isegi C), esimene valik olnuks füsioteraapia, teine kehakultuur.
Läks aga nii, et tulid hoopiski masinad, sest Tartu KHK tervitas tehnikatalenti keskmistest koolihinnetest olenemata: „Olen arvamisel, et õiged valikud tulevad sinu juurde, ma olen oma elu ju tsiklite, rollerite ja võrridega sidunud, nii et küllap see ongi õige. Ja tuleb tunnistada, ma olen oma praeguse kooliga väga rahul. Tulevik tundub üsna helge, sest tänu Rakett69-le olen juba saanud ka põnevaid pakkumisi.”
Motokrossiga on Karl tegelenud nii kaua kui ennast mäletab: „Olen nokitsenud motikate kallal kogu aeg, see on vist omamoodi haigus. Mu esimene võrr oli vana ja katkine, kuu aega lükkasin ja parandasin seda ja küllap sealt nakkuse saingi. Edasi hakkasin krossi sõitma, lisaks olen sõitnud ka rolleriringrada, siit võiks nüüd ära tulla Eesti meistri tiitel.”
RAKETT69, SIIT MA TULEN, VEEL JA VEEL!
Karl pääses avastaatest Rakett69 põhivõistlusele edasi pealtnäha mängleva kergusega. Avasaates tuli kõigil kandidaatidel lõppvõistlusele pääsemiseks lahendada aja peale 4 ülesannet ning Karl oli üks edukamaid.
Rakett69 tänavune hooaeg on tõesti eriline, sest 100 kandidaadi seas oli alguses lausa 6 kutsehariduskeskuse noort. Neist meeskonnamängu õnnestus pääseda kahel – lisaks Karlile sai saatesse ka Gert Lee, kes tänaseni võistlust jätkab.
„Kuigi kõigil 100 noorel olid oma eelised ja anded, arvan siiski, et tegelikult ei olnud võistlema pääsemine nii raske,“ räägib Karl.„Teadmised võivad olla, aga vaja on ka praktilisi oskusi ja loogilist mõtlemist. Selles on kutsekooli õpilastel ilmselt eelis – me mõtleme loogiliselt.”
Paraku jäi noormehe tee punaste meeskonnas Rakett69 pardal lühikeseks, kohe esimeses meeskonnavõistluses läks ta duelli tiimikaaslase Leonidiga ning langes saatest välja.
See kurvastas paljusid televaatajaid, üks fänn sai lausa nii kurjaks, et kirjutas Rakett69 sotsiaalmeedia lehele, mida ta saatest arvab: “Kõik on ju muidu tore, aga see väljaviskamise pool on täiesti mõttetu!”
Karl ise jäi saatest lahkudes optimistlikuks. Ütles, et oma viga – oleks pidanud rohkem keskenduma ja end meeskonnas kehtestama. Samas uskus ta, et saab uuesti saatesse tagasi.
Ja ennäe, teadustalendi kuues meel ei vedanud teda alt – kohtunikud kutsusid Karli Teadusteatri eelvooru viimasesse mängu, kus ta paraku taas konkurendile alla vanduma pidi. “Ka seda ei elanud ma eriti üle, ma sain aru, et see ei ole päris minu tee. Ja usu või ei – mu sisetunne ütleb, et ma tulen korra veel mängu. Ja mu sisetunne ei vea mind alt!”
Tõsi see on – kui Karlil veab, kutsub üks kahest superfinalistist ta oma tiimi Rube Goldbergi masinat ehitama. Seda, kas kuldsete käte ja terava mõistusega noormees Rakett69 finaalmängu pääseb, saame teada juba 5. mail, kell 20:30, kui ETV eetrisse läheb hooaja finaalsaade.
MOTOKROSS ON TÕELINE KIRG
Praegu on Karlil käed-jalad tegemist täis, sest algamas on motospordi hooaeg: “Mind on lapsepõlvest alates huvitanud erinevad masinad ning nende tööpõhimõte. Tegelen motokrossiga juba 8 aastat ja parandan ka oma tehnikat ise. Selleks, et vorm oleks hea, käin vabal ajal jooksmas ja jõusaalis.”
Karl kaevandab pisut oma mälestustes – 24 eluaasta kohta on neid kogunenud juba aukartustäratav hulk – ja jõuab tõdemuseni, et kõiges on süüdi naabripoiss: “Nojah, ta ostis endale võrri ja lubas mul ka sellega paar ringi sõita. Ma tegin esimesed ringid ära ja haigestusin raskelt…”
Oma esimese, ise ülesputitatud võrriga läks Karl Muhu noorte tehnikaringi, kus lahkesti pakuti võimalust, võtta osa võrride võidusõidust – see harrastus on Muhumaal noorte seas siiani populaarne. Noormees osutus kõikidest kiiremaks ja üsna ruttu pakuti talle võimalust, minna üle minikrossirattale ehk Pit Bike’le.
“Kuna olin väga kiire seal, siis organiseeriti mulle kaks tasemel Pit Bike’i , millega sai juba tõsisemalt võidu sõita. Tuli ka pakkumine sõita rolleriringrada, aga mingil põhjusel mulle seda ei pakutud. Läksin ikka võistluste päeval kohale, ja siis lubati mind rajale ja… võitsin ära selle sõidu ja kõik hooaja järgnevad sõidud…”
Edasi tulid Eesti meistrivõistlused, ka on Karl käinud rolleririnkat sõitmas Lätis. 3 aastat sõitis, esimesel pani kappi karikavõidud, kahel järgmisel jäi teiseks. “Seal tulid vigastused ja tehnikaga altminekud järjest, ei vedanud seega,” meenutab noormees.
Noore rolleririnkatalendi noppis üles Saaremoto MC, kes hakkas toetama Karli krossisõidu harrastust. Pit Bike’idele lisandus esimene “suur tsikkel” Husqvarna FC 250 (sissepritsega 5-käiguline 250cc, 46hj DOCH mootor, kaal 100 kg), millega Karl osaleb hobiklassis.
Buccimoto 190ga jätkab ta Mini MX Expert klassis sõite ja loodab jõuda ka tiitlivõiduni. Karl loetleb vurinal oma Pit Bike’i tehnilised näitajad: “Buccimoto 4-käiguline 28mm karburaatoriga SOCH 4-klapiline Daytona Anima 190cc, millel on 27,4 hobujõudu, esiamordid on Tech suspension, tagaamort SACH ja need on personaalselt kohendatud Motolabor Racing Service poolt.” Huh!
KAKS TUNDI MÄLUAUKU – MIS SEE SIIS ÄRA EI OLE!
Motosportlaste puhul kuuleme tihti vigastustest, ka sellistest, mis tugevaid mehi ratastooli aheldavad: “Krossis on tavalised igasugu väljaväänamised ja katkiminemised, kõige sagedamini on see rangluu. Mul on krossis vähe vigastusi, aga minis olen kukkunud pöidla kolmest kohast katki ja saanud 2 mäluauku.”
Mäluauk ei takistanud noormehel edasi sõitmast ega ka Rakett69 võistlusele pääsemist, küll aga sundis eelmist hooaega vahele jätma absurdne õnnetus: “Vigastuse, mis mind võistlustelt pikaks ajaks kõrvale jättis, sain hoopis uisutades. Kukkusin tüdrukuga koos nii õnnetult, et õlg tuli liigesest välja ja 2 lihast ning 3 kõõlust lõhkusin ka ära. Ma ei paranenudki hooajaks ära, jäi vahele.”
Karl ütleb, et motosportlase jaoks on kõige olulisem treenimise aeg talv: “Talve jäävad veri, higi ja pisarad, millest keegi midagi ei tea. Võistlused on vaid viljade korjamine. Talvel sa loodad, et kõik, mida teed, läheb asja ette.”
Esimene Pit Bike’i karikasarja etapp on juba eeloleval pühapäeval, mais seisab ees Eesti meistrivõistluste etapisõit. “Pean kõvasti pingutama, sest meistritiitlit mul ei ole. Hobikrossis sõidan C klassis, seal ma esialgu suuri sihte ei sea, tahan korralikku tulemust sõita lihtsalt. Eesmärk on siiski Mini meistritiitel.”
Motospordiga tahaks Karl siduda oma elu ka kooli lõpetamise järel. “Töö käib selle nimel, et Belgiasse motokrossitiimi mehaanikuks saada. Enamus Euroopa tugevatest tiimidest on seal. Ma olen eluaeg kättpidi masinates istunud, koolis saab kõvasti juurde õppida, Honda HRC-s ja Smartshopis tegin äsja pikka praktikat, ma usun, et see eesmärk on teostatav.”
VIIS VÄLKKÜSIMUST JA KIIRVASTUST
Kes või mis ajendas sind Rakett69 saatesse proovima?
Kuna ma ei ole varem millegi sellisega seotud olnud, siis tundus see mulle väga põnev ning hea võimalus enda oskusi proovile panna.
Hoiad sa end Raketiga kursis. Mis ülesandeid oleksid ise lahendada tahtnud?
Kõige ägedamad tundusid ülesanded, kus sai ise midagi ehitada. Oleksin tahtnud ehitada spagettidest silda ja vee tassimise kraanat.
Mida oled teinud sel ajal kui võitluskaaslased Raketis edasi pürgivad?
Olen treeninud algavaks motokrossi hooajaks ja käinud praktikal mitmetes ettevõtetes. Graafikud on päris tihedad, tahan kindlasti konkurentsis püsida krossirajal.
Kuhu oled seadnud oma eesmärgid?
Eesmärk on saada alati paremaks, kui olin eile. Tahan tegeleda elus nende asjadega, mis mulle kõige rohkem meeldivad ning rõõmu toovad.
Kellele ennustad VII hooajal Rakett69 võitu?
Naljaga pooleks, veri on paksem kui vesi. Aga tõsi on, et hoian seitsmendal hooajal pöialt koolivennale, Gert Leesile. See on koht, kus saame näidata, et kutsehariduse tase on kõva. Gert on siiani andnud tugeva lahingu, loodan, et tal läheb kõik suurepäraselt.
Kas loodad, et sind valitakse finaalmängu?
Muidugi loodan, et mind valitakse finaalmängu tiimi. Proovin anda endast kõik, et minu tiim võidaks. Ma arvan, et minu kõige parem oskus on asjade ehitamine/parandamine. Pea ja käed peavad koostööd tegema, nagu näha on see suur eelis ka Rakett69 saates.
Loe Rakett69 kohta rohkem siit
Uuri Eesti kutsehariduse kohta siit
Pildid: Karl Lõbusa fotokogu ja Rakett69. Intervjueeris: Ylle Rajasaar