Rootsis tehtud uurimusest selgub, et Off-Road ehk maastikusõidu mootorratas võib loodusele isegi hästi mõjuda. Sellegi poolest tuleb tsikliga metsavahele sõitma minnes täpselt jälgida eeskirju: Eestis on suur osa loodusmaastikest kaitse all ning liikuda tohib vaid selleks ette nähtud teedel.
Maastikusuutlike mootorrattaste positiivsest keskkonnamõjust on räägitud viimasel ajal üha rohkem. Paljud enduurovõistlused on tõestanud, et mootorrataste poolt ülesküntud metsaradadel on maastik rikastunud ja taimestik mitmekesistunud. Nüüd on Rootsis avaldatud antud teemal uuringute tulemused.
Maastikusõidu mootorratas on Rootsis saanud positiivset reklaami, kui 2014. aastal tehtud uuringute tulemused hiljuti avalikustati. Göteborgi ja Partille omavalitsused tegid eksperimendi kasutades mootorrattaid, et päästa ohustatud taime nimega sinine emajuur (ld. k Gentiana pneumonanthe).
Partille valla ökoloog palus Partille motoklubi Trialklubb rattureid sõita Åkersjöni ümbruses. Eesmärk oli, et rattad künnaks maad ja lillede seemnetel oleks lihtsam nendes kohtades idaneda. Nüüd selle natuke erineva uurimistöö tulemused ka avaldati. Eksperiment õnnestus edukalt. Sinise emajuure arvukus kasvas eelmisel aastal 50 protsenti.
Gävle Ülikooli zooloogia professor Nils Ryrholm mainib lisaks Marc Malmqvistin-artiklile, et kõige rohkem said mootorrataste maastikusõidust kasu just paljud taimeliigid, mis olid Rootsi enim ohustatud, kuna nende looduslikud elupaigad on peaaegu kadunud.
Ka Soomes on märgatud, et taimestik võidusõiduradadel on lopsamaks muutunud. Loodus on pärast maastikul sõitmist rikastunud kohtades, kus rattad on maad kaevanud. Seda kinnitab Soome Mootoriliidu tähelepanek.
Rootsis ilmunud uuringut tutvustavas artiklis öeldakse järgmist: “Sobivates kohtades looduses sõites võivad mootorrattad olulisel määral toetada bioloogilise mitmekesisuse säilimist tänapäeva umbekasvavas keskkonnas.
Lämmastiku ladestumise tõttu pääseb maapinnale vähem valgust, sest tihe taimestik nagu nõges, putked ja angervaks võistlevad kasvuruumi pärast ja jätavad varju väikeseid ja lühikesi taime- ja loomaliike, mis on harjunud kohastuma pidevalt muutuvate tingimustega. “
Tulemused mootorrataste keskkonnasõbralikkuse tõestuseks on nii selged, et näiteks aastal 2014 sai Rootsis Enduuro MM-võistlusi korraldanud Göta MS motoklubi Uppsala Maavalitsuselt toetust 65 000 rootsi krooni kohaliku taime- ja loomariigi olude edendamise ja ökoloogilise mitmekesistamise eest.
Nii Soomes kui Eestis oleks paljudel maaomanikel hea täiendada oma teadmisi, sest teadmised mootorrataste mõjust loodusele on veel vanamoodsed.
-Näiteks on Soome Metsaliidul mõnikord olnud raske saada luba oma maa kasutamiseks maastikuvõistlusteks, kuigi asukohati on omavalitused erinevad. Oleks hea, et maaomanikud täiendaks oma teadmisi, sest praegune teadlikkus mootorrataste positiivsest panusest bioloogilise mitmekesisuse rikastamiseks ei ole veel piisavalt kõrgel tasemel.
Rootsis tehtud uuringu kaaskirjas märgitakse ära, et tsiklimootorid küll toodavad kasvuhoonegaase ja lämmastikoksiidide, kuid kaasaegsetel ratastel on heitkogused nii väikesed, et positiivne mõju keskkonnale on selgelt negatiivsest suurem. Kui uuringu andmed leiavad korduvat kinnitamist, on selles loos kolm võitjat: bioloogiline mitmekesisus, looduskaitse ja mootorrattaklubid.
Loe uuringu kohta rohkem foorumist
Tõlkis: Marika Johannson Allikas: Motouutiset.fi. Foto: https://www.motorbiketireshop.com/