Reede, 27. detsember 2024
Üldine elukalliduse tõus lööb peagi ka rongisõitjate rahakoti pihta. 1. augustist tõstab Elron piletihinda keskmiselt viie protsendi võrra.

Suure nõudlusega ekspressväljumistel võib hinnatõus olla keskmiselt suurem. Augustist kehtima hakkavad hinnad on nähtaval Elroni kodulehel.

„Rongipiletite hinnad tõusevad keskmiselt viie protsendi ringis. Enamasti tähendab see, et senisele hinnale lisandub 10-30 senti, seejuures jäävad loomulikult kehtima Elroni pakutavad soodustused,“ selgitas Elroni müügi- ja arendusjuht Ronnie Kongo.

Muudatuse ulatus võib erineda sõltuvalt sellest, milliste peatuste vahel või millise rongiga sõidetakse – mõnel pool on hinnatõus suurem, kuid on ka hindu, mis jäävad samaks. Endiselt on kõige soodsam rongipilet soetada veebist, kus üksikpiletid on 15% soodsamad.

Ekspressliinide hinnad sõltuvad nõudlusest

Elroni kõneisik selgitab, et ekspressliinide hinnatõus hakkab sõltuma sarnaselt busside hinnapoliitikale liini nõudlusest.

Enamasti tähendab see, et hinnad on odavamad nädala sees ning kallimad reede ja pühapäeva pärastlõunal. Tavaronge muudatus ei puuduta, et soodsad sõiduvõimalused oleks tagatud igal ajal.

“Sügisel plaanime pikemaid sõite tegevatele püsireisijatele mõeldes ja üldisemalt veebist piletiostmise soodustamiseks ka kümne korra piletite kasutuselevõttu, mille puhul samuti ei oleks sõidukorra hinnas eri nädalapäevadel erisusi,“ tõi esile Elroni müügi- ja arendusjuht Ronnie Kongo.

Elron peab nõudlusest sõltuvate hindade kasutuselevõttu vajalikuks, et tagada mugavamad sõiduvõimalused tipptunni väljumistel.

Kongol on kahju, et osal pikamaareisidel peavad inimesed püsti seisma ja loodab, et kolme aasta pärast uued lubatud rongid olukorrale leevendust toovad.

“Rõõmu teeb, et valitsus uute rongide ostuotsuse tegi, seega saame tulevikus ka reisijate ootustele paremini vastata,“ sõnas Kongo.

Hinnatõusul mitu põhjust

Hinnatõusul on mitmeid põhjuseid. Peamine põhjus on eelmisel aastal järsult tõusnud taristu kasutustasud, mis tähendas reisirongiliiklusele ligi veerandi võrra kulude kasvu.

Elronil polnud võimalik nii suurt kulude tõusu korraga piletihindadesse edasi kanda, osaliselt tuleb seda teha nüüd.

Samuti avaldab olulist mõju ka üldine kulude kasv, mis võrreldes 2017. aastaga, kui Elron viimati hinda tõstis, on olnud märgatav.

Täiendav piletitulu tagab rongiliikluse jätkusuutlikkuse ning võimaldab tihendada ka sõiduplaani – selleks aastaks lisatakse ronge nii Tartu, Rapla kui ka Viljandi liinile, kuhu ekspressrongiga saab nüüd vähem kui kahe tunniga. Aasta lõpus peaks Narva liinile tulema täiendav ekspressrong.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Alles hiljuti kirjutasime Lux Expressi plaanist, kehtestada kuukaart, millega saab sõita kõigil ettevõtte Eesti-sisestel liinidel. Kuukaardi hind jääb alla 100 euro.

Võimalik, et pikemate otste peal on see põhjus, mis osa inimesi, kel vaja mitu korda nädalas näiteks Narvast Tallinna sõita, otsustavad edaspidi bussi kasuks.

Elroni hinnatõus lööb kõige valusamini nende inimeste rahakoti pihta, kes peavad kaugemale tööle rongiga käima. Ilmselt järgnevad hinnatõusule ka näiteks liinitaksod, mis linnade lähivaldadest inimesi sõidutavad.

Pressiteates sisalduv lootus, et kolme aasta pärast uued rongid olukorra päästavad, praegu tõstame aga hinda ja loodame, et inimesed ei pea rongis enam püsti seisma, on pehmelt öeldes rumalate lohutus.

Kes kommunikeerib nii tobedalt piletihinna tõusu? See pole Elronil muidugi esimene kommunikatsiooniämber, eelmisel nädalal saime teada, et suurte hulkadena liikuvad laulu-ja tantsupeolised saavad hinnasoodustust 30%, seda vaid juhul kui teevad firmale avalduse.

Ometigi saanuks asja lahendada märksa lihtsamalt käepaela ette näitamisega või suure bürokraatiata. Ja see “ärge tulge rattaga”- lugu kah… Oh, Elron, sul on veel arenguruumi.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.