29. oktoobril selgus Elroni uute reisirongide hanke võitja – kuus uut raudruuna valmivad Tšehhi Škoda Vagonka tehases. Kahesüsteemsed rongid hakkavad vurama tulevasel elektrifitseeritud raudteelõigul Tallinna ja Tartu vahel.
29. oktoobril kuulutas Elron välja uute reisirongide hanke võitja: Tšehhi Škoda Vagonka tehasest tulevad kuus uut kahesüsteemset rongi ning kui kõik läheb hästi, võib Elron lepingu kohaselt tellida veel kümme samasugust reisirongi. Kuue rongi maksumus on 56,2 miljonit eurot.
Hankel osales ka praeguste “porgandite” tootja Stadler, kuid parima pakkumise tegi Škoda Vagonka. Tšehhide tehases valmivad rongid on olnud ka lätlaste valik.
Esimesed 6 kahesüsteemset reisirongi peaksid hakkama sõitma uuel, 2024. aasta detsembris valmival Tallinna ja Tartut ühendaval elektrifitseeritud raudteelõigul. Hübriidrongid on osa Eesti kliimaprogrammist ning peaksid aitama vähendada heitekoguseid, samuti leevendama liinikoormust Tallinna ja Tartu vahel.
“Porganditest” mugavamad ja ruumikamad
Škoda Vagonka tehases toodetud rongides on rohkem istekohti kui praegustes “porgandites”, ka on mõeldud jalgrattaga reisijatele – Elron lubab, et rattakohti saab olema rohkem.
Stadleri rongides on reisijad kurtnud ka kõvade istmete üle, mis pikemal teekonnal pole kuigi mugavad: Elronilt tuli kinnitus, et tšehhide rongides on istmed pehmemad ja mugavamad, ja tulevad ka teisaldatavad istmed, mis peaksid leevendama ruumipuudust talvisel ajal, suvel aga jätavad rohkem ruumi jalgratastele.
Škoda Vagonka tehases valmivates rongides on paremini lahendatud ratastoolis ja lapsevankriga reisijate mure – enam ei pea kindlapeale sisenema C-alast vaid rongi astuda ja sealt väljuda saab rohkematest ustest.
Reisil saab sooja jooki ja snäkke
Uuendusena luuakse tellitavatesse rongidesse kõikidele reisijatele mugavalt ligipääsetav joogi-söögi ala. Suurt praadi pakkuma ei hakata, aga sooja joogi ja snäki valik peaks olema kõigile kättesaadav.
Restoranvagunid pole Eesti oludes rentaablid – vahemaad on lühikesed ning tulevikus lühenevad veelgi, sest raudteed kaasajastatakse ning rongide kiirused kasvavad.
Otsustasid hind ja ülalpidamiskulu
Hankepakkumisi hinnati 11 erineva kriteeriumi alusel. Sealhulgas võrreldi rongide maksumust, parameetreid, energiakulu, hooldusmaksumust, istekohtade arvu ja kiirendust. Škoda pakkumine osutus parimaks nii hinna kui ekspluatatsioonikulude poolest.
Tellitavad elektrirongid on kahesüsteemsed, sõita saab nii vanas kontaktvõrgu alas kui ka uutel planeeritavatel elektrifitseeritud raudteelõikudel. Vajadusel saab Škoda ehitatavaid ronge ka tänaste Stadleri rongidega kokku haakida.
Kuue rongi maksumus on 56, 2 miljonit eurot, mis sisaldab rongi tootmishinda ning viieaastat ekspluatatsiooni kindlustavat hooldusvaruosade ja -materjalide paketti.
Rongide üleandmise aeg on 2024. aasta teises pooles, reisijaid asuvad need teenindama 2024. aasta lõpus – kui detsembriks valmib uus Tallinn-Tartu elektrifitseeritud lõik, saab rongide mugavusi täiel rinnal kogeda.
Škoda Vagonka tootmisega saab lähemalt tutvuda siin. Äsja muutus ka Elroni sõiduplaan, vaata siit.
Pilt on illustreeriv