Ligi aasta kestnud katsesõitude ning asjaajamiste järel tunnistas Soome raudteekõlbulikuks Eestis Operaili Tapa depoos ehitatud C30-MF veduri nimega Jakob. Mudel on välja töötatud ja põhjanaabrite raudteele sobivalt ümber ehitatud eestlaste poolt. “F” mudelitähises tähistabki Soomet (Finland).
Operail käivitas Tapa veduridepoos tootmise 90-aastase vaheaja järel 2016. aastal. Sealtpeale on äri tõusvas joones laienenud, veeremeid renditakse, remonditakse ja ehitatakse kõikjale kus rööpmelaius on 1520 mm – mh peetakse au sees raudteeajalugu ning vastsetele veduritele antakse endiste Tapa jaamaülemate nimed.
Soomlastega oli C30-MF vedur Jakob esimene koostöö, millele tuli teha mitmeid ümberehitusi, kuna seal on kasutusel 4 mm laiem rööpmepaar.
Jakob ehk C30-MF 1570 jõudis Soome juba ligi aasta tagasi. Üle lahe viimiseks võeti vedur osaliselt lahti: see tähendab, et vedurilt võeti vankrid (rattad) alt ära ja tõsteti laevale.
Soome jõudes asuti katsesõitude loaga Jakobit testima. Paralleelselt ümberehituse ja seadistamisega hakati koolitama ka vedurijuhte.
Tulevikus on plaanid veelgi ambitsioonikamad, kasutusele tahetakse võtta distantsilt puldiga juhitav raudruun – moodsad ajad nõuavad moodsaid lahendusi.
Jakob hakkab tööle Kotka sadamas
Kui senini tegi Eesti raudtee-ettevõtte AS Operaili Soome tütarettevõte Operail Finland manöövritöid Wabtec PowerHaul liiniveduritega, siis nüüdsest tehakse Kotka sadamas manöövritöid Operaili enda ehitatud C30-MF veduriga Jakob.
C30-MF’i kasutuselevõtt muudab sadamas töö üksjagu kergemaks, kuna erinevalt PowerHaulist on C30-MF spetsiaalselt manöövritöödeks mõeldud.
Näiteks on PowerHaulil on kabiin veduri kahes otsas, sõidusuuna vahetamiseks peab vedurijuht iga kord läbi koridori teise kabiini minema. C30-MF on aga ühest kabiinist mõlemas suunas juhitav, see on lühem ning sel on manöövritöödeks sobivam jõuülekanne.
Eestis valminud C30-M’i Soomes kasutusele võtmiseks tuli teha veduri juures üksjagu muudatusi, muuhulgas ringi treida rattapaaride profiil, sest Soome raudtee rööpmelaius on 4 mm suurem kui Eestis.
Muudatusi vajasid ka näiteks tankimis- ja raadiosüsteemid. Soome raudteel sõitmiseks sobitatud C30-M sai uueks mudelinimetuseks C30-MF (Finland).
Esialgu jääb Operail Finlandi teenindama üks C30-MF vedur, kuid soomlased on näidanud üles huvi ka veduri puldiga ehk kaugjuhitava versiooni vastu.
Ainult Tapal vedureid ehitataksegi
Operail alustas C30-M projektiga 2016. aastal ning esitles esimest Tapal ehitatud C30-M vedurit 2018. aasta sügisel. Tänaseks on valminud 12 vedurit. Operaili Tapa depoo on ainus koht Eestis, kus vedureid ehitatakse.
C30-M on varasemalt meie raudteel olnud veduritest oluliselt keskkonnasõbralikum moodulvedur, mis sobib tegema nii maanöövritöid kui ka kaupa vedama.
Eestis pannakse raudruunasid kokku mitmest maailmanurgast tulnud komponentidest: põhiraam – veermikud General Electricu С30-7Ai vedurilt, moodulid Euroopa CZ Lokolt.
C30-MF kaalub 135 tonni, teljekoormus on 22,5 tonni ja sel on vahelduv-/alalisvoolu elektriülekanne. Veduri tippkiirus on 100 km/h, jõuallikaks Caterpillar 3512C HD diiselmootor võimsusega 1550 kW (2079 hj).
Tapa depoos valmivad C30-M vedurid on saanud nimed endiste Tapa jaamaülemate järgi. Soomlastele läinud Jakob ristiti Jakob Ropliku järgi, kes juhtis Tapa jaama aastail 1940-1941.
Kaanepilt: Jakobi esimene tööpäev. Foto: Konsta Kuokka