Neljapäev, 21. november 2024
Juba teist aastat korraldab ABB e-sõidukite teemapäeva. Tänavu leiab see aset 8. septembril. Neil, kes soovivad osa võtta töötubadest on nüüd tagumine aeg end registreerida. Osavõtt teemapäevast on huvilistele tasuta.

Kui 2021. aasta sügisel korraldas ABB koostöös oma partneritega Eesti esimese elektriautode teemapäeva Jüris, oli selge, et sündmus oli tulnud, et jääda. Tänavu 8. septembril toimub teemapäev taas Jüris, seekord oluliselt laiema ja sügavuti mineva ettevõtmisena.

Võrreldes eelmise aastaga on automarkide ja -mudelite valik täienenud, autohuviline saab ürituse raames korraldataval seminaril vastuse loodetavasti kõikidele oma küsimustele ning ettevõtted, asutused ja ühistud praktilisi näpunäiteid õpitubadest.

Teemapäeval peaks küllaga uudistamist jätkuma ka neile, keda elektriautondus seni külmaks on jätnud.

Autosid, laadijaid ja muudki vaatamisväärset

Enamik Eestis müüdavate automarkide esindajaid osaleb selgi korral. Teada-tuntud pika ajalooga tootjatega kõrvuti on väljas ka sellised tõusvad brändid nagu Cupra, Polestar, Seres jt. Lisaks sõiduautodele on seekord väljas kaubikud ning eesotsas Scaniaga tuuakse kohale ka elektrilised veoautod.

Mõistagi ei tähenda tänapäevane elektrisõidukimaailm vaid autosid. Et näidata selle maailma mitmekesisust, kutsus ABB sündmusele osalema ka teisi selles keskkonnas tegutsejaid.

Nii saab elektrisõidukihuviline näha teemapäeval Vok Bike’i cargo-sõidukeid ning  Tuule elektritõukerattaid, Solarstone’i autopargi päikesekatust ja Bercman Technologiesi nutikaid ülekäiguradu, tudengivormelit ning ka autonoomset IseAutot, Elmo Rendi juhita elektritaksot ja ABB nutikaid elektriautode laadijaid, sealhulgas hetkel maailma võimsaimat, ABB Terra 360 ultra-kiirlaadijat.

Võrreldes eelmise aastaga on oluline uuendus elektriauto ostu plaanivate inimeste nõustamine. Kaasnevad ju auto soetamisega rahalised väljaminekud, võimalikud krediteerimisvõimalused, nagu laen, järelmaks või siis liising, aga ka seadusega ettenähtud kohustused kindlustuse näol. Kohal on SEB Panga eksperdid, kes räägivad kõigest sellest ürituse raames toimuval seminaril.

Seminaril esinevad valdkonna eksperdid

Pea päev läbi kestev seminar oli erakordselt populaarne juba eelmisel aastal. Tänavust esinejate nimekirja vaadates võib ennustada, et taaskord tõotab tulla infotihe ja huvitav päev.

Seminarile annab avapaugu Eesti elektriautonduse üks vaieldamatuid autoriteete, Facebooki grupi kogukonna “Elektriautod Eestis” administraator, Directo nõukogu esimees Martin Rinne ettekandega “Kui sa täna tõesti autot ostmata jätta ei saa, osta elektriauto!”.

Juba eelmisest aastast tuttav ettevõtja ja elektromobiilsuse ekspert, ökosüsteemi “The EV Universe” ehitaja Jaan Juurikas räägib sellest, mis on aastaga elektriautode maailmas muutunud.

Tõeline kasutajakogemuslugu tuleb välja ettevõtja ja autode tarkvaraarendaja Viljar Mäesepa ettekandest “Minu tõehetk ehk mis pani mind 2017. aasta Land Rover Range Rover Autobiography Tesla vastu vahetama?”. Ehk leiab nii mõnigi seminarikülastaja sellest loost enda jaoks midagi inspireerivat!

Teistsugune tõehetk vaatab vastu järgmisest ettekandest, mis kannab pealkirja “Kas 2035. aastal lõpeb sisepõlemismootoritega autode finantseerimine?”. Jah, nii see tõepoolest juhtub, aga seda, kuidas me sellega kohaneme, aitab lahti mõtestada SEB Liisingu tegevjuht Rein Karofeld.

Senised elektriautode ostutoetused on “läinud kaubaks” loetud minutitega. Et lähikuudel on ees ootamas järjekordne toetustevoor, on huvi mõistagi laes. Millal, mis ja kuidas, sellest tuleb ja räägib keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna nõunik Maris Arro.

Seminaripäeva lõpetavad tehnilisemat laadi, kuid seda huvitavamad ettekanded. Et elektriauto ja laadimine käivad kokku nagu sukk ja saabas, siis peaks ülevaade laadimislahendustest paeluma kõiki särtsuautoentusiaste. ABB tootejuht Urmas Laine räägib alustuseks ülevaatlikult elektriautode laadimislahendustest.

Seejärel võtab Enefit Volti äriarendusjuht Kert Pääbo jutuks targa laadimise ehk teema, kuidas transport ja elektrivõrk üheks saavad. Seminaripäeva lõpetab Eleporti ärijuht Martin Raadik teemal “Laadimine kui investeering ehk kuidas teenida elektriauto laadimisega täna ja tulevikus?”.

Töötoad äriklientidele

Et taristu ei tähenda ainuüksi laadijaid, saab täiendavat teavet vajalike komponentide ja erinevate elektriseadmete, sealhulgas aina olulisemat rolli mängivate salvestusseadmete osas.

Kuna autode või autopargi soetamine ja laadimisvõimekuse tagamine on seotud nii finantsiliste kui juriidiliste küsimustega, siis soovib korraldaja pakkuda äriklientidele ka sedasorti “lisandväärtust”. Sestap on teemapäev täienenud õpitubadega äriklientidele, asutustele, korteriühistutele jt.

Esimene õpituba käsitleb AC (vahelduvvoolu) laadimist ja on suunatud äri- ja kommunaalettevõtetele: autoparkidele, haiglatele, hotellidele, lennujaamadele, sadamatele, jaemüügiettevõtetele, kohalikele omavalitsustele, operatiivteenuste osutajatele jt.

Juttu tuleb laadimislahendustest pikaajaliseks laadimiseks, sellest, mida laadija valikul silmas pidada, kuidas laadijat või laadijate parki hallata. Samas võetakse pulkadeks lahti ka tehniline pool: mida tähendab avalik või poolavalik või mitteavalik laadimine – millised on erinevad võimalused ning nende eelised ja miinused.

Selgeks saavad ka laadimislahenduste projekteerimine koos amprite, kaitsmete, koormusjuhtimise, kommunikatsiooni ja arveldamisega, samuti installatsioon koos seadmete paigalduse, kaabelduse, laadijate paigalduse ja seadistamisega. Õpitoa viivad läbi ABB tootejuht Urmas Laine ja elektromobiilsuse ekspert Mario Raestik.

Teine õpituba keskendub laadimistaristu rajamisega seotud väljakutsetele kortermajades. Räägitakse esimeste laadijate paigaldamise õppetundidest, taristu rajamise üldistest põhimõtetest ja kulude katmisest. Eraldi vaadeldakse taristu loomist uues, arendatavas kortermajas, aga ka juba olemasolevas kortermajas. Vastuse leiab ka küsimus, kes selle kõige eest maksab.

Õpitoa viib läbi Alexela juhatuse liige Alan Vaht, töötoa paneelarutelus osalevad Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees Andres Jaadla, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna juhataja Ivo Jaansoo, Pindi Kinnisvara OÜ osanik Kalev Roosiväli, KÜ Staapli 3 juhatuse esimees ning Eesti Panga rahapoliitika ja välismajanduse allosakonna juhataja Peeter Luikmel, KÜ Moonalao 11 elanik ja elektriauto omanik Raivo Rimm, KÜ Valge 18 juhatuse liige Telle Kurro ning E-Service AS juhatuse liige Krister Peetmaa.

Kolmandas õpitoas räägivad SEB Panga esindajad sellest, kuidas jätkusuutlikkus mõjutab panga kliente.
Viimasel paaril aastal on jõudsalt pildile tõusnud jätkusuutliku ettevõtluse teema. Sellele on kaasa aidanud ekstreemsemad ilmastikumuutused looduses ning teemale tähelepanu pöörav Euroopa Liidu seadusandlus. Kui rääkida roheliselt investeerimisest või finantseerimisest, siis võib märgata, et ootused äri- ja eraklientide pankadele on kasvanud. Tihti küsitakse nõu, kuidas ja mida oma ettevõtte jalajälje vähendamiseks mõõta tasub.

SEB eksperdid tutvustavad töötoas hiljuti läbi viidud uuringut väikese ja keskmise suurusega ettevõtjate hulgas ning kõnelevad sellest, kuidas nemad näevad loodushoiuteemat ja kui altid on nad tegema muutusi oma igapäevaelus. Samuti vaadatakse üle, millised rohetooteid pank praegu klientidele pakub ning kuidas ise oma jalajälge mõõdab.

Õpitoa viivad läbi SEB Eesti jätkusuutliku panganduse juht Tatjana Vakulenko ja SEB Baltikumi jätkusuutliku panganduse kommunikatsioonijuht Evelin Allas.

Neljas õpituba kannab pealkirja “ABB avalik infrastruktuurilaadimine” (“ABB Public Infrastructure Charging”). Selles räägitakse ABB e-mobiilsuse portfellist ja lahendustest, mida praegu kasutatakse avaliku laadimisinfrastruktuuri projektides üle kogu maailma, laadimiskohtade kujundamise kaalutlustest ja referentsprojektidest.

ABB kliendid on tankla- ja kommunaalettevõtted, suuremahulisi e-mobiilsusvõrgustikke omavad ettevõtted, aga ka autotootjad, kes omavad kiirlaadimisvõrgustikke. Õpitoa viivad läbi ABB globaalsed kliendi- ja müügijuhid Christian Steiger ja Alex Roumpies, selle õpitoa töökeel on inglise keel.

Külasta ka sündmuse Facebooki lehte ning saa rohkem infot autode, esinejate ja muude sõidukite kohta.

ABB on maailma juhtivaid e-mobiilsuse eestvedajaid ning pakub valdkonna lahendusi tänase ja homse transpordi jaoks alates kodu- ja autopargilaadijatest ning elektribusside ja elektriveoautode laadijatest kuni suure võimsusega maanteekiirlaadijateni ja salvestusseadmeteni. Tänaseks on kogu maailmas paigutatud üle 460 000 ABB elektrisõidukite laadija.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.