Neljapäev, 26. detsember 2024
CCS standardiga elektriautode laadimisvõimalused on Eestis siiani olnud kesised ning riigi poolt uute kiirlaadijate paigaldamist ei toetata. Erainitsiatiivil avalikke laadimiskohti siiski lisandub. Kütusefirma Circle K loodab aasta lõpuks avada oma bensiinijaamades kaks CCS superlaadijat.

Mingil põhjusel hoiduvad eraettevõtjad kiivalt ütlemast, kuhu uued CCS standardit toetavad kiirlaadijad püsti pannakse – näiteks Elektritranspordi esindajad ütlesid intervjuus, et lähiajal lisandub kümme avalikku laadijat, aga kuhu, see jääb saladuseks.

JOKKER CIRCLE K

Pimesiku mängimine võib üsna valusalt kätte maksta, sest inimesed ei julge elektriauto ostmist kaaluda seni kuni pole kindlad, et seda ka laadida saavad.

Laadimispunktide asukohad on osa infrast, mis ootamatult võib mõjutada ka näiteks elukoha valikut.Kõige loogilisem on rajada laadimispunktid käiguteedele nagu bensiinijaamadesse.

Euroopas on elektriautode kiirlaadijad kõrvuti kütusemahutitega üsna normaalne nähe. Nii Taanis kui Rootsis on suurte magistraalide äärde jäävates Circle K jaamades võimalik laadida ka elektriautot. Umbes tunnise laadimistsükli ajal saab klient näiteks kohvikus aega parajaks teha või Wi-Fi levialas töötada.

Nüüd laiendab Circle K oma “kõik ühest kohast” – poliitikat ka Eestisse ning avab veel sel aastal testkorras kaks esimest CCS standardit toetavat avalikku superlaadijat. Circle K mootorikütuste kategooriajuht Ivo Popp oli nõus asjast lähemalt rääkima.

Mitu CCS laadimisstandardit toetavat laadijat tuleb?

Plaanime testfaasis paari jaama paigaldada CCS Combo 2 (DC) laadijad.

Millistesse jaamadesse esimesed laadijad tulevad?

Esialgu soovime katta Via Baltica ja loome sellest tulenevalt laadimisvõimekuse Märjamaa ja Häädemeeste teenindusjaama.

Millal need laadijad avatakse?

Loodetavasti 2019 aasta lõpuks.

Kui võimsad laadijad on kavas paigaldada?

Laadijate võimsus on 350kW. Esimestes testjaamades 4 laadimiskohta.

Kas on kavas laieneda ka meie lähiriikidesse? Näiteks Leedu ja Poola on tänaseni päris kriitilised kohad elektriautoga pikemalt liikuja jaoks, öeldakse, et need on “must auk”, kust särtsukaga läbi minemiseks peab ilmselt hobuse võtma. Lätis on asjad väga hästi.

Jah, Circle K teeb pilootprojektis laadijate paigaldamisel koostööd IONITY-ga ja koostööprojekt hõlmab ka teisi riike, kus Circle K on tegev.

IONITY SUURED PLAANID

2017. aastal algatasid BMW, Daimler, Ford ja VAG Euroopas konsortsiumi, mis sai nimeks Ionity ja mille eesmärk on aastaks 2020 rajada vähemalt 400 võimsat elektriautode kiirlaadimisjaama üle Euroopa.

Ionity partnerid on teiste seas näiteks Shell, OMV ja Circle K. Viimatinimetatu katab võimsate laadijatega lisaks Eestile ka Taani, Iirimaa, Läti, Leedu, Norra ja Rootsi.

Shell on Saksamaal oma partneriks valinud Autobahn Tank & Rast tanklaketi, millel on üle 700 jaama, aga lisaks elektrifitseerib Ionity raames veel ka Belgia, Prantsusmaa, Suurbritannia, Madalmaad, Poola ja Slovakkia.

OMV ülesandeks on katta Austria, Ungari, Sloveenia ja Tšehhia. Kui plaanid teoks saavad, on aastaks 2020 olemas üle-Euroopaline kiirlaadijate võrgustik, kus saab vaevata laadida ka selliseid sõidukeid nagu Porsche Taycan. Võrdluseks: seni võimsaim Tesla Supercharger on 145 kW-ne.

Kaanepilt: Ionity

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.