Teisipäev, 19. november 2024
Keskkonnaministeerium teatab rõõmuga, et kavandatav elektrisõidukite toetusmeede sai keskkonnaministri allkirja ja jõustub – nagu lubatud – detsembris. Kolm päeva pärast seda, kui määrus on Riigi Teatajas ilmunud ja jõustunud, saab KIK taotlusvooru välja kuulutada.

Vaata siit, kuidas saab toetust kasutada eraisik, kuidas ettevõtja

Kolmapäeval, 11. detsembril allkirjastas keskkonnaminister Rene Kokk elektrisõidukite toetusmeetme määruse. Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) saab taotlusvooru välja kuulutada pärast määruse jõustumist ehk kolm päeva pärast selle Riigi Teatajas ilmumist.

Taotlusvooru avamisest antakse teada Keskkonnaministeeriumi ja KIKi kodulehel, sotsiaalmeedias ja vähemalt ühes üleriigilises päevalehes.

Kui taotlusvoor on välja kuulutatud, avaneb KIK E-toetuse keskkonnas kõigil taotluse esitamise võimalus, aga selle tähtaeg on alles alles 30 päeva pärast ehk jaanuaris 2020.

Seda põhjusel, et taotlejatel jääks aega oma soovid ja võimalused rahulikult läbi mõelda ning teha dokumendid korda. Taotlusi menetletakse nende laekumise järjekorras.

“Pikem mõtlemisaeg” on KIKi tavapärane praktika. On tõenäoline, et esmakordselt taotluskeskkonda sisenenul läheb vaja konsultantide abi dokumentide esitamisega. Ning mõistlik on koguda kõik soovid kokku ja siis need järjekorras läbi vaadata ja langetada otsus. Ka see on KIKi tavapärane praktika.

Keskkonnaministeerium soovib elektrisõidukite ostutoetusega kaasa aidata keskkonnasõbralikemate sõidukite levikule. Samas soovitakse, et potentsiaalsed toetuse kasutajad mõtleksid läbi, kas nad on valmis tingimustega nõustuma ja täitma näiteks 80 000 km läbisõidukohustust (peamiselt Eestis) 4 aastaga.

Meetme maht kokku on 1,2 miljonit eurot ning seda rahastatakse EL kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemissüsteemi enampakkumistuludest.

Ühe sõiduki kohta on toetuse määr 5000 eurot, mis teeb võimalikuks toetuse andmise ühtekokku rohkem kui paarisaja uue elektrisõiduki (nii autod kui väikebussid) ostuks.

Auto võib põhimõtteliselt ära osta kasvõi kohe kui määrus on jõustunud, aga sel juhul kui KIK toetust ei anna, jääb auto hind täies mahus toetaja kanda.

KIKil on terve rida nõudmisi e-autode soetajatele: lisaks eraisikute poolt maksmisele kuuluvale tulumaksule ja ettevõtjate käibenõuetele ka suurem sissemaksu summa, mis peab olema vähemalt 5000 eurot auto kohta.

Teisisõnu: KIK jagatav toetus on sama suur kui minimaalne sissemakse nõue. Eraisikud, kel tuleb toetus tuluna deklareerida, peavad kuskilt leidma 1000 eurot sissemaksele juurde.

Välja läks meetmest üksnes AMTELi poolt heaks kiidetud automüüjatelt e-auto soetamise nõue: see tähendab, et esmakordselt saab registrisse kanda ka neid elektriautosid, mis toodud näiteks Hollandist või Soomest. Võib loota, et meie teedele jõuavad nii ka näiteks Kia e-Soulid ja Kia e-Nirod.

Vaata siit, milliseid e-autosid saab Eestist osta

Kaanepilt: Ylle Tampere (pildil olevat Audi e-troni toetusega osta ei saa)

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.